- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Aż 70% Polaków nie stać na kredyt mieszkaniowy?
Czasem można przeczytać, że ponad 2/3 Polaków nie posiada zdolności kredytowej i tym samym nie może kupić mieszkania. Na całe szczęście, w praktyce sytuacja przedstawia się nieco lepiej.
Sytuacja mieszkaniowa Polaków na pewno jest daleka od ideału, o czym świadczą np. dane dotyczące dostępności cenowej mieszkań za przeciętne wynagrodzenie i zatłoczenia pomieszczeń. Warto również wspomnieć o tym, że podwyżki wynagrodzeń z ostatnich 3 lat - 4 lat w wielu miastach zostały całkowicie skompensowane przez wzrost cen metrażu.
W kontekście nienajlepszej sytuacji mieszkaniowej naszych rodaków, czasem pojawiają się też informacje dotyczące zdolności kredytowej. Niekiedy można przeczytać, że nawet 70% Polaków nie jest stanie zaciągnąć kredytu mieszkaniowego. Taki wniosek stanowi jednak pewne nadużycie. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili wyjaśnić, dlaczego sytuacja kredytowa Polaków wygląda nieco lepiej, niż mogłyby wskazywać najbardziej pesymistyczne doniesienia.
Wielu starszym rodakom nie potrzeba już kolejnego lokum
Obliczanie odsetka wszystkich Polaków, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego (ze względu na brak zdolności kredytowej), w praktyce nieco mija się z celem. Niemożność pożyczenia pieniędzy od banku na zakup mieszkania nie oznacza bowiem, że takie finansowanie jest komuś koniecznie potrzebne.
Generalnie rzecz biorąc, większość Polaków w wieku ponad 50 lat nie ma już poważnych planów mieszkaniowych. Świadczy o tym rozkład wieku kredytobiorców hipotecznych. W 2018 r. osoby liczące sobie ponad 50 lat, wygenerowały tylko 7% popytu na rynku kredytów mieszkaniowych. Dla porównania, analogiczny udział kredytobiorców w wieku 25 lat - 35 lat wyniósł aż 51%.
Dwie osoby z dużego miasta mogą kupić „M” na kredyt…
W związku z powyższym, eksperci GetHome.pl postanowili obliczyć, jaki przykładowy udział ma rata kredytowa w dochodzie netto dwóch młodych osób. Mowa o kredytobiorcach, którzy kupili w 2018 r. mieszkanie na terenie jednego z największych polskich miast. Analiza GetHome.pl zakłada, że obydwaj kredytobiorcy mieszkaniowi zarabiają po 80% przeciętnego wynagrodzenia netto w sektorze przedsiębiorstw i chcą kupić lokum o powierzchni 55 mkw. (za przeciętną cenę 1 mkw. z danego miasta). Kredyt na przykładowe mieszkanie ma wkład własny 10%, marżę 2,20% i okres spłaty wynoszący 30 lat.
Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy się opłaca?
Po uwzględnieniu aktualnego poziomu stóp procentowych okazuje się, że udział raty w dochodzie netto gospodarstwa domowego wynosi 20% (Łódź/Szczecin) - 29% (Warszawa). To dobry wynik, ponieważ przyjmuje się, że rata kredytu mieszkaniowego powiększona o inne zobowiązania ratalne nie powinna stanowić więcej niż 40% dochodu netto. W żadnym z analizowanych miast ten graniczny poziom (40%) nie zostałby przekroczony nawet wtedy, gdyby oprocentowanie przykładowego kredytu wzrosło o 2,00 punkty procentowe.
Warto podkreślić, że analiza ekspertów GetHome.pl nie uwzględnia najdłuższego okresu kredytowania (35 lat), który dodatkowo obniża udział raty w dochodzie netto gospodarstwa domowego.
Singiel miałby większe problemy ze sfinansowaniem lokalu
Wyniki dotyczące przykładowej pary młodych kredytobiorców są całkiem dobre. Trzeba zwrócić uwagę, że w gorszej sytuacji znajdowałaby się samotna osoba, która zarabia 80% przeciętnego wynagrodzenia netto z sektora przedsiębiorstw i samodzielnie chce kupić mieszkanie o powierzchni 35 mkw. i średniej cenie. Taki kredytobiorca nawet przy obecnym poziomie stóp procentowych posiadałby ratę przykładowego kredytu wynoszącą 25% - 37% dochodu netto.
Przeczytaj również, jakie są typy mieszkań
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.
19.04.2024, Dominika Perkowska
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź, gdzie wziąć kredyt na mieszkanie
Dla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. WDla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. Wybór odpowiedniego banku staje się więc kluczową kwestią. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową analizę i porównać oferty różnych banków, i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Gdzie najlepiej wziąć kredyt? W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!