- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czy gwarancja obowiązuje na prace remontowe?
Błędy i niedoróbki przy remontach zdarzają się niestety bardzo często. Nierówne podłogi, krzywo ułożone kafle czy źle wykonane instalacje to tylko kilka przykładów tzw. fuszerek, które mogą być bardzo uciążliwe dla użytkownika. Czy klient firmy remontowej może domagać się w takiej sytuacji rekompensaty lub naprawienia błędów? Czy istnieje coś takiego jak gwarancja na prace remontowe? Wyjaśniamy.
Umowa – najważniejszy element współpracy
W branży remontowej i budowlanej niestety wciąż często zupełnie pomija się etap spisania umowy pomiędzy wykonawcą a klientem. Jest to jednak podstawa do dochodzenia ewentualnych roszczeń. Umowa może mieć co prawda również formę ustną, ale w tym przypadku trudno udowodnić, jakie obietnice złożył swojemu klientowi wykonawca. Nieco bardziej konkretne są ustalenia przez e-mail lub nawet SMS. Zaleca się jednak spisanie formalnej umowy i zawarcie w niej informacji na temat planowanego zakresu prac, formy rozliczeń oraz terminu zakończenia robót. Jest to korzystne także dla wykonawcy, a jeśli wzbrania się on przed tą czynnością, warto dobrze się zastanowić nad podjęciem z nim współpracy.
W jakich sytuacjach można odstąpić od umowy?
Klient ma również prawo odstąpić od umowy zawartej z ekipą remontową. Jest to możliwe w trzech przypadkach:
- jeśli wystąpi opóźnienie z rozpoczęciem prac, które uniemożliwia ich zakończenie we wcześniej ustalonym terminie (klient ma wówczas prawo do odstąpienia od umowy bez okresu wypowiedzenia);
- jeśli podczas trwania prac pojawią się opóźnienia uniemożliwiające ich terminowe ukończenie (w tej sytuacji od umowy również można odstąpić bez dodatkowego okresu wypowiedzenia);
- jeśli prace budowlane zostały przeprowadzone wadliwie mimo pisemnego wezwania do zmiany sposobu działania (wówczas można również zlecić dokończenie prac innym specjalistom – na koszt i ryzyko pierwotnej ekipy).
Ponadto jeśli podczas prac ekipa wyrządzi szkody związane z brakiem rzetelności, klient ma prawo do pomniejszenia całkowitego lub częściowego wynagrodzenia. Możliwe jest wcześniejsze ustalenie kar umownych, które będą określać zakres odpowiedzialności wykonawcy.
Gwarancja na prace remontowe
Czy na prace remontowe obowiązuje również gwarancja? To zależy od zleceniobiorcy – może on udzielić takiej gwarancji dobrowolnie. Nie oznacza to jednak, że w przeciwnym razie jego odpowiedzialność kończy się wraz z wykonaniem ostatnich prac. Istnieje bowiem również rękojmia!
Warto wiedzieć, że wykonawca zawsze ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady, niezależnie od tego, w jaki sposób została zawarta umowa. Wynika to z przepisów prawa, niezależnie od ustaleń pomiędzy stronami. Wykonawca nie może zatem oświadczyć, że nie udziela rękojmi na swoje prace lub nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Rękojmia w przypadku remontu lub wykończenia obiektu obowiązuje przez 2 lata. Jeśli w tym czasie klient stwierdzi wady remontu lub wykończenia, może wysuwać roszczenia z tytułu rękojmi.
Reklamacja prac remontowych
Czy możliwa jest zatem reklamacja prac remontowych i co jest w tym przypadku podstawą – rękojmia czy gwarancja? W zasadzie nie ma to znaczenia. Klient może dochodzić roszczeń w dowolny sposób. Nawet jeśli wykonawca nie udzielił gwarancji na roboty, obowiązuje go rękojmia.
Reklamacja z tytułu rękojmi polega na zgłoszeniu wad zaobserwowanych już po zakończeniu prac przez ekipę remontową. Warto przy tym pamiętać, że widoczne podczas odbioru wady i usterki nie podlegają reklamacji – odbiór oznacza bowiem ich akceptację. Zareklamować można jedynie te problemy, które uwidocznią się już po przyjęciu prac. Należy wówczas skontaktować się z fachowcami i wyznaczyć im termin na usunięcie wad – najlepiej na piśmie, w formie zgłoszenia reklamacyjnego. Firma remontowa ma 14 dni na odpowiedź. Jeśli w tym czasie nie ustosunkuje się do zgłoszenia, reklamacja z tytułu rękojmi automatycznie zostaje uznana za zasadną! Następnie można się domagać usunięcia wad lub obniżenia ceny usługi. W przypadku poważnych uchybień możliwe jest również całkowite odstąpienie od umowy.
Podsumowanie
Gwarancja na prace remontowe jest udzielana przez wykonawcę dobrowolnie. Każdego klienta firmy remontowej chroni jednak rękojmia, co jest podyktowane przepisami prawa. Nie musisz więc godzić się na usterki i wady remontu, nawet jeśli uwidocznią się już po jego zakończeniu. Należy jedynie pamiętać, że reklamacja z tytułu rękojmi musi być zgłoszona w ciągu miesiąca od zaobserwowania danej wady.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
20.05.2024, Dagmara Osińska
Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?
Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.
08.05.2024, Dominika Perkowska
Mieszkanie za remont: warunki, wniosek i wykup
Jak dostać mieszkanie komunalne za jego remont? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić i kto może się starać o mieszkanie za remont. Jakie są to lokale, w jakim stanie technicznym, ile trzeba wydać na ich remont? Wszystko zależy od gminy. Obecnie, gdy rynek mieszkaniowy stał się bardzo konkurencyjny, dostęp do własnego lokum jest wyzwaniem dla wielu osób, ale i wynajem nieruchomości staje się coraz trudniej dostępny. Rząd proponuje kilka programów, które mają pomóc obywatelom w drodze do samodzielności mieObecnie, gdy rynek mieszkaniowy stał się bardzo konkurencyjny, dostęp do własnego lokum jest wyzwaniem dla wielu osób, ale i wynajem nieruchomości staje się coraz trudniej dostępny. Rząd proponuje kilka programów, które mają pomóc obywatelom w drodze do samodzielności mieszkaniowej. Jednym z nich jest Mieszkanie za remont. Inicjatywa realizowana jest na poziomie lokalnym i wykorzystuje zaniedbane lokale komunalne, pustostany. Ta strategia pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów mieszkalnych należących do gminy, zapewniając jednocześnie osobom o niskich dochodach dostęp do ekonomicznego i stabilnego wynajmu. W ramach programu istnieje możliwość ewentualnego wykupienia odnowionych nieruchomości w określonych przypadkach. Jak działa program Mieszkanie za remont? Jakie miasta biorą w nim udział? Sprawdzamy!
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.