placement placeholder
placement placeholder

Mieszkanie za remont: warunki, wniosek i wykup

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 08.05.2024

Czym jest program Mieszkanie za remont? Jak dostać lokal za remont w swoim mieście? Gdzie złożyć wniosek o Mieszkanie za remont?

Jak dostać mieszkanie komunalne za jego remont? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić i kto może się starać o mieszkanie za remont. Jakie są to lokale, w jakim stanie technicznym, ile trzeba wydać na ich remont? Wszystko zależy od gminy. 

Obecnie, gdy rynek mieszkaniowy stał się bardzo konkurencyjny, dostęp do własnego lokum jest wyzwaniem dla wielu osób, ale i wynajem nieruchomości staje się coraz trudniej dostępny. Rząd proponuje kilka programów, które mają pomóc obywatelom w drodze do samodzielności mieszkaniowej. Jednym z nich jest Mieszkanie za remont. Inicjatywa realizowana jest na poziomie lokalnym i wykorzystuje zaniedbane lokale komunalne, pustostany. Ta strategia pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów mieszkalnych należących do gminy, zapewniając jednocześnie osobom o niskich dochodach dostęp do ekonomicznego i stabilnego wynajmu. W ramach programu istnieje możliwość ewentualnego wykupienia odnowionych nieruchomości w określonych przypadkach. Jak działa program Mieszkanie za remont? Jakie miasta biorą w nim udział? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega program Mieszkanie za remont
 • jak wyglądają mieszkania komunalne za remont w różnych miastach
 • czy mieszkanie za remont można wykupić

Mieszkanie za remont - warunki programu

Program Mieszkanie za remont to inicjatywa realizowana przez wybrane gminy i miasta w Polsce, które udostępniają mieszkania komunalne na wynajem. Osoby zainteresowane remontem takich lokali mają możliwość wynajęcia ich na preferencyjnych warunkach. Oczywiście oferowane są jedynie nieruchomości należące do gminy lub miasta. Możliwe opcje obejmują mieszkania komunalne, przeznaczone zazwyczaj dla osób o niskich dochodach na dłuższy czas lub bezterminowo, oraz mieszkania socjalne, wynajmowane na czas określony osobom w najtrudniejszej sytuacji finansowo-bytowej, takim jak bezrobotni lub osoby po eksmisji.

Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Aby skorzystać z programu Mieszkanie za remont, należy najpierw sprawdzić jego dostępność w miejscowej administracji, a potem zapoznać się z warunkami. Osoba, która chce wziąć udział w programie Mieszkanie za remont, nie może posiadać na własność lokalu mieszkalnego i musi spełnić kryterium dochodowe. 

Do otrzymania mieszkania do remontu zazwyczaj wymaga się:

 • stałego zamieszkania w danej gminie;
 • braku własności lub współwłasności innej nieruchomości na terenie gminy;
 • dochodu na osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającego określonej kwoty;
 • posiadania środków na remont lokalu.

W niektórych gminach mogą być także dodatkowe wymagania, np. brak zaległości z czynszem lub mieszkanie w przepełnionym lokalu. Co ciekawe, w wielu miastach działa również Mieszkanie za remont dla Ukraińców, którzy zamierzają się osiedlić na stałe.

Dowiedz się: Ile kosztuje remont mieszkania: łazienki, kuchni, pokoju?

Jeśli staramy się o mieszkanie za remont, trzeba wiedzieć, że jest ustalony czas na przeprowadzenie prac renowacyjnych, najczęściej wynosi 6 lub 12 miesięcy. Ponadto za remont będziemy musieli zapłacić z własnych środków. Od gminy dostaniemy wykaz koniecznych prac remontowych wraz z przybliżonym kosztorysem.

Mieszkanie za remont - lista miast

Wymogi dochodowe, a także inne warunki, które należy spełnić, zależą od konkretnej gminy. A tych – biorących udział w programie – jest coraz więcej. Program jest realizowany nie tylko w największych aglomeracjach, ale nawet w miastach wojewódzkich. Jakie kryteria muszą spełnić osoby, które chcą dostać mieszkanie za remont? Sprawdźmy kilka miast.

Mieszkanie za remont Kraków

Do programu Mieszkanie za remont w Krakowie mogą przystąpić osoby, które:

 • mają stałe miejsce zamieszkania w Krakowie (udokumentowane przez fakt faktycznego zamieszkiwania na terenie Gminy Miejskiej Kraków z zamiarem stałego pobytu);
 • nie mają własności lub współwłasności nieruchomości ani w Krakowie, ani w okolicznych miejscowościach, które mogłyby zaspokoić ich potrzeby mieszkaniowe. Przez „miejscowość pobliską” rozumie się tutaj miejscowość położoną w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim.

Obowiązuje również kryterium dochodowe dla osób, które chcą starać się o mieszkanie za remont w Krakowie. Jak podaje urząd miasta, średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w ciągu trzech ostatnich miesięcy kalendarzowych przed złożeniem wniosku o mieszkanie za remont:

 • nie przekracza 350% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
 • nie przekracza 300% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 125% najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym,
 • nie przekracza 250% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Mieszkanie za remont Katowice

Warto pamiętać, że w każdym mieście są określone terminy składania wniosków o mieszkanie za remont. Przykładowo w Katowicach termin składania wniosków o przystąpienie do programu Mieszkania za remont był od 01.03.2024 r. do 15.03.2024 r. Jednak możliwe, że miasto ponownie dołączy do programu w następnym roku.

Najważniejsze kryterium w programie Mieszkanie za remont w Katowicach jest oczywiście dochód. Dla gospodarstwa jednoosobowego musi zawierać się w zakresie od 2671,44 zł do 7123,84 zł, a dla gospodarstwa wieloosobowego od 1780,96 zł do 4630,50 zł na osobę. Jeśli spełnione są wszystkie wymogi formalne związane z ubieganiem się o mieszkanie za remont, a na dany lokal jest więcej chętnych, o pierwszeństwie decydują punkty. Ocenia się m.in. aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę mieszkańców, obecność dzieci, orzeczenie o niepełnosprawności oraz kwestię bezdomności.

Mieszkanie za remont Warszawa

Mimo że Mieszkanie za remont to program ogólnopolski, nie działa we wszystkich miastach. Ponadto władze każdego miasta ustalają własne warunki, które trzeba spełnić, aby starać się o lokal do remontu. W Warszawie program Mieszkanie za remont uruchomiono dopiero w 2024 roku. Jest on skierowany tylko do osób, które oczekują na przydział mieszkania komunalnego. Jak czytamy na stronie urzędu miasta, aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont w Warszawie trzeba spełnić cztery kryteria:

 • wykazać, że Warszawa jest miejscem naszego stałego pobytu,
 • dochód z ostatnich 12 miesięcy nie może przekraczać określonej wartości;
 • zamieszkujemy obecnie w warunkach mieszkaniowych uzasadniających ich poprawę,
 • nie możemy samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych.

Jakie jest kryterium dochodowe w programie Mieszkanie za remont w Warszawie? W stolicy średni miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać:

 • 1971 zł/mies. dla osoby żyjącej samotnie,
 • 2 759,40 zł przy dwóch osobach,
 • 3 810,59 zł przy trzech osobach,
 • 4 467,59 zł przy czterech osobach.

Podane wyżej miasta to tylko przykłady, a do programu Mieszkanie za remont przystępuje coraz więcej gmin. Warto każdorazowo sprawdzić, czy miejscowość, w której mieszkasz, w nim uczestniczy. W 2024 roku program Mieszkanie za remont jest realizowany m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Sosnowcu, Katowicach, Tarnowie, Poznaniu. 

Mieszkanie za remont wniosek. Gdzie go złożyć?

Jak zdobyć mieszkanie od miasta do remontu? Oto kroki, które należy podjąć, aby przystąpić do programu Mieszkanie za remont:

 • sprawdź dostępność programu Mieszkanie za remont w swojej gminie lub mieście i zapoznaj się z jego warunkami;
 • zapoznaj się z listą lokali mieszkalnych do remontu i skorzystaj z możliwości ich obejrzenia (terminy oględzin są podane w ogłoszeniu o uruchomieniu programu);
 • złóż wniosek o mieszkanie do remontu;
 • sprawdź, czy zostałeś zakwalifikowany do lokalu – lista osób zakwalifikowanych do programu Mieszkanie za remont zwykle jest wywieszana w urzędzie oraz publikowana na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej w określonym terminie.

Wniosek o Mieszkanie za remont należy złożyć w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, najczęściej w dziale gospodarki komunalnej. Wypełniony formularz wniosku należy dołączyć do niezbędnych dokumentów, takich jak oświadczenie o stanie majątkowym, czy zaświadczenie o dochodach.

Mieszkanie za remont: wykup nieruchomości

W niektórych miejscowościach istnieje opcja starań o wykup mieszkania za remont na korzystnych warunkach po kilku latach jego wynajmu. Mieszkanie za remont może być wykupione przez najemcę, czyli osobę, która ma umowę najmu na czas nieokreślony. Jednak trzeba pamiętać, że możliwość dokonania zakupu pojawia się dopiero po podpisaniu umowy najmu po przeprowadzeniu remontu mieszkania. Co ważne, możliwość wykupu pojawia się tylko w wybranych miastach, więc należy tę informację każdorazowo sprawdzić.

Czy warto skorzystać z mieszkania w zamian za remont?

Mieszkanie za remont to program, który pozwala osobom o niskich dochodach wynająć mieszkanie komunalne w zamian za przeprowadzenie remontu. Pomimo konieczności spełnienia określonych kryteriów dochodowych i formalnych, taka zamiana może być w wielu przypadkach bardzo korzystna. Decyzja o skorzystaniu z tego programu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości, jednak może on zapewnić stabilne i dostępne mieszkanie na preferencyjnej stawce czynszu.

Mieszkanie za remont - podsumowanie

Inicjatywa rządowa Mieszkanie za remont to niewątpliwie atrakcyjna oferta dla wielu osób. O taki lokal może się ubiegać każdy, kto spełni określone warunki. Najważniejsze z nich to wykazanie środków na przeprowadzenie w nim remontu, określony dochód na osobę w gospodarstwie domowym, a także brak innej nieruchomości we własności, która dyskwalifikowałaby udział w programie Mieszkanie a remont. Punktacja to kolejna kwestia, która pomaga gminom wyłonić osoby, które otrzymają prawo do korzystania z lokalu. Kryteria i zasady różnią się nieco w zależności od miasta. Szczegółowe informacje na temat programu Mieszkanie za remont Łódź, Mieszkanie za remont Chorzów, Mieszkanie za remont Zgierz czy Mieszkanie za remont Poznań znaleźć można w odpowiednich urzędach miejskich. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: