- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czy trudniej będzie wynająć na krótki termin?

Data publikacji: 28.05.2020

Zapowiada się regulacja zasad związanych z najmem mieszkań na krótki okres. Wyjaśniamy, czy właściciele lokali wynajmowanych turystom mają powody do obaw.
Ostatnich kilka tygodni na pewno nie było pomyślnych dla właścicieli mieszkań wynajmowanych na krótki okres. Najpierw epidemia koronawirusa wpłynęła na rynek nieruchomości i bardzo mocno obniżyła popyt ze strony najemców. Później rząd przez pewien czas wprowadził ustawowy zakaz krótkoterminowego wynajmu. Nawet po „zdjęciu” wspomnianego zakazu, strat nie udało się skompensować poprzez wynajem lokali na cele kwarantanny. Osoby prowadzące najem krótkoterminowy narzekają również na regulacyjne plany rządu, które w ostatnim czasie zaczęły nabierać bardziej konkretnego kształtu.
Regulacja najmu na krótki okres była przesądzona…
Nie można ukryć, że obecne, niezbyt dobre warunki dla najmu krótkoterminowego były poprzedzone okresem kilkuletniego rozkwitu tej branży. Właściciele mieszkań z popularnych lokalizacji korzystali na wzmożonym napływie zagranicznych turystów i rozwoju takich usług jak na przykład Airbnb. Świetna koniunktura na rynku najmu krótkookresowego powodowała jednak negatywne efekty uboczne. Jednym z nich były skargi sąsiadów, którym nie podobało się, że nawet kilka mieszkań w bloku jest swoistymi pokojami hotelowymi. Uwagi do działalności związanej z najmem krótkoterminowym zgłaszały również wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich próbowała nawet bezskutecznie wprowadzać zakazy wynajmowania mieszkań „na doby” (zobacz np. Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 17 stycznia 2018 r. - sygnatura akt XVC 677/16).
Warto wiedzieć, że swoje uwagi dotyczące nadmiernej skali rozwoju krótkoterminowego najmu zgłaszały również niektóre miasta oblegane przez turystów (niestety nie zawsze kulturalnych). Już latem 2018 r. przedstawiciele miast turystycznych zaapelowali o regulację wynajmu krótkookresowego. Zwolennicy ingerencji państwa na rynku takiego najmu, dość często powołują się na przykłady przepisów wprowadzonych m.in. w Berlinie, Paryżu oraz Barcelonie. Trzeba dodać, że niedawno po raz kolejny o regulację wynajmu krótkoterminowego zaapelowały władze Sopotu.
Ewidencja wynajmowanych „M” przyda się fiskusowi
Aktualnie rząd jest zajęty głównie sprawami związanymi z epidemią koronawirusa i skutkami kryzysu gospodarczego. Wydaje się jednak, że regulacja najmu krótkoterminowego będzie przesądzona. Wynika to nie tylko z faktu, że o wprowadzenie odpowiednich przepisów apelują samorządowcy. W praktyce znaczenie mogą mieć również względy podatkowe. Takie rozwiązania jak zaproponowana pod koniec minionego roku ewidencja mieszkań wynajmowanych „na doby”, z całą pewnością mogłyby ucieszyć fiskusa. W przyszłości zapewnią one bowiem lepszą kontrolę podatkową nad rynkiem najmu krótkookresowego. Warto nadmienić, że pod koniec minionego roku Ministerstwo Sportu i Turystyki rozważało nawet wprowadzenie rocznego limitu liczby dni, w których mieszkanie mogłoby zostać wynajęte bez dodatkowych formalności.
Co ważne, opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 kwietnia 2020 r. wskazuje, że dopuszczalne jest uregulowanie najmu krótkoterminowego w państwach członkowskich (np. poprzez wprowadzanie systemu zezwoleń). Wyrok TSUE w sprawach o sygnaturze C‑724/18 i C‑727/18 zapewne będzie miał podobną wymowę. Tak więc ewentualne polskie regulacje w zakresie najmu „na doby” dość trudno byłoby kwestionować.
Krótkoterminowy wynajem w Polsce znów się odrodzi
Przeciwnicy uregulowania najmu krótkookresowego mogą argumentować, że wprowadzanie ograniczeń dotyczących upadającej branży jest bezzasadne. Rzeczywiście - sygnały rynkowe z kwietnia 2020 r. wskazują na bardzo głęboki regres najmu krótkoterminowego. Wydaje się jednak, że nie potrwa on bardzo długo. Zdecydowana większość Polaków planujących wakacyjny wyjazd, spędzi bowiem urlop na terenie Polski. Wspomoże to rodzimą branżę turystyczną. Warto również pamiętać, że Komisja Europejska na 2021 r. prognozuje wyraźne „odbicie” gospodarcze w krajach członkowskich. Właśnie dlatego stwierdzenia mówiące o końcu najmu krótkoterminowego w Polsce są zdecydowane pochopne.
Sprawdź: Co powinno znaleźć się w umowie najmu krótkoterminowego.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar
Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.
Artykuły powiązane
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
21.09.2023, Daniel Grzegorzek
Najem instytucjonalny - definicja, umowa i wzór
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w WRynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
06.09.2023, Dagmara Osińska
Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów. Gdzie nie wydasz fortuny?
Znalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zZnalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Jakie są najtańsze miasta w Polsce? Sprawdź na GetHome.pl.
03.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Umowa o wynajem pokoju lub mieszkania dla studenta: wzór
Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem mieszkania studentom — dzięki temu mają pewność, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy będą pobierać czynsz za najem. Dodatkowo wynajmujący często "dzielą" mieszkanie na konkretne pokoje — i każdy z nich wynajmują innej osobWielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem mieszkania studentom — dzięki temu mają pewność, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy będą pobierać czynsz za najem. Dodatkowo wynajmujący często "dzielą" mieszkanie na konkretne pokoje — i każdy z nich wynajmują innej osobie, dzięki czemu są w stanie zarobić na najmie więcej. Co powinna zawierać umowa o wynajem pokoju dla studenta i o czym warto pamiętać?
30.03.2023, Redakcja
Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania?
Przymierzasz się do wynajęcia swojego lokum? Sprawdź, jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania. Zobacz też wzór skutecznego ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o wynajmie M? Zadbaj o to, aby ogłoszenie o wynajmie mieszkania zawierało najważniejsze informacje dla potencjalnych najemców. Zwróć uwagę na kilka zalet, które wyróżniają lokal.Zadbaj o to, aby ogłoszenie o wynajmie mieszkania zawierało najważniejsze informacje dla potencjalnych najemców. Zwróć uwagę na kilka zalet, które wyróżniają lokal.