1. Blog

Domy mobilne – co warto o nich wiedzieć?

Podziel się

Redakcja
30.07.2020

We współczesnych czasach budownictwo coraz bardziej zaskakuje. Marzenia o większym metrażu dziś zastępują inne. Coraz większą popularność zdobywają domy mobilne. Nie wymagają dużych nakładów pieniężnych ani pracy, a w dodatku - można je łatwo przetransportować. Co warto wiedzieć o domach mobilnych? 

oferty dzialek na sprzedaz i wynajem tylko aktualne oferty z portalu gethome.pl

Domy mobilne - charakterystyka 

Budownictwo mobilne cieszy się coraz wiekszym zainteresowaniem z uwagi na możliwość łatwego przemieszczania i braku przywiązania do jednego miejsca. Domy mobilne na kółkach - znane również jako angielskie lub holenderskie - są idealne dla osób zmęczonych rutyną i pragnących zmian. Domy mobilne całoroczne to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie zdecydowali, gdzie chcą mieszkać i wciąż szukają swojego miejsca na ziemi. 

Przeczytaj także: Budowa domu krok po kroku

Domy mobilne na kółkach – charakterystyka

Niektórzy mogą mieć dylemat, czy domy z kontenerów są komfortowe. Nie ma powodu do obaw. Ich konstrukcja oparta jest na stalowej ramie, do której przymocowano koła. Domy mobilne całoroczne przykryte są blachą trapezową z ociepleniem, a wnętrze wypełnione drewnem. To sprawia, że można z nich korzystać niezależnie od pory roku oraz pogody. W takim budownictwie nie brakuje podstawowych instalacji oraz wszystkich udogodnień niezbędnych do mieszkania. Zamontowane kółka ułatwiają transport w dowolne miejsce.

Szukasz domu w górach? Sprawdź: domy na sprzedaż Szklarska Poręba

Domy holenderskie

Źródło zdjęcia: kb.pl

Domy mobilne wymiary i ceny

Domy mobilne dostępne są w różnych metrażach. Można znaleźć mini domy mobilne, a także przestronne budynki na kółkach. Najpopularniejsza wielkość to około 22-48 m2, ale bardzo popularne staje się też ich łączenie. Dzięki temu możemy uzyskać całoroczne domy mobilne nawet o powierzchni 120 m2. Od wielkości zależy też rozmieszczenie pomieszczeń, a większe domy mobilne świetnie sprawdzą się w przypadku rodzin z dziećmi. Z jakimi kosztami wiąże się zakup domu mobilnego? Ceny nowych domów holenderskich i angielskich wahają się w granicach 38-70 tys.

Zobacz także: mieszkania na sprzedaż Szklarska Poręba

Domy mobilne a formalności

Domy mobilne posiadają kółka, ale nie kwalifikuje się ich jako pojazdy - w przeciwieństwie do przyczep kempingowych. To sprawia, że nie podlegają rejestracji, ale też nie mogą poruszać się jak typowy samochód. Ten typ budownictwa nie wymaga też specjalnych pozwoleń na budowę. Czy to znaczy, że nie musimy załatwiać żadnych formalności? Niestety nie, jednak nie są one zbyt wymagające. Nawet, gdy bierzemy pod uwagę małe domy mobilne, należy zgłosić wniosek do Starostwa Powiatowego. Jeżeli nie otrzymamy odmownej odpowiedzi w ciągu 30 dni, możemy postawić konstrukcję w dowolnym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że domy mobilne na kółkach możemy umieścić tylko na terenie, którego jesteśmy właścicielem.

 

Źródło zdjęcia głównego: kb.pl

Redakcja

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.