10 najlepszych murali w Warszawie

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

Data publikacji: 01.07.2019

Ilość warszawskich murali rośnie z roku na rok. Jakie murale warto zobaczyć przy okazji zwiedzania stolicy? Czytaj na GetHome.

Warszawa zmienia się z dnia na dzień. Wyrastają nowe domy, a stare pięknieją - nie tylko dzięki renowacji, ale również muralom. Co to jest mural? Murale to ogromne kolorowe malowidła, które coraz częściej powstają na ścianach starych bloków i kamienic w Warszawie.

Chcesz wynająć mieszkanie w stolicy? Sprawdź nasze oferty mieszkań do wynajęcia w Warszawie

Wiele z nich na dobre wpisało się już w wizerunek stolicy przecząc tezie, że jej architektura jest nudna. Niektóre są atrakcję turystyczną miasta i przyciągają zwiedzających, których interesuje kreatywna miejska architektura. Nazwa murale pochodzi od hiszpańskiego słowa murales czyli malowidła ścienne, a pierwsze za kraj pochodzenia uznaje się Meksyk. Oto galeria najlepszych murali Warszawy  - zaczynajmy!

Warszawa Murale - centrum i okolice

Let’s Colour - Nowogrodzka 27

Przez całe dziesięciolecia warszawskie Śródmieście straszyło wielopiętrowym, betonowym parkingiem na rogu Nowogrodzkiej i Marszałkowskiej. Odkąd zdobi go mural Let’s Colour, już nikt nie omija tego punktu wzrokiem.

Autorem malowidła jest sławny malarz, grafik, ilustrator i projektant Paweł Kozłowski, bardziej znany jako Swanski. Jego dzieło z Nowogrodzkiej to największy mural w Warszawie. Let’s Colour ma prawie 2 tys. m2 powierzchni. Wielokolorowa kompozycja pokrywa całą ścianę garażu oraz fragmenty ścian bocznych.

Źródło: Top Murale Warszawa - Nowogrodzka 27, 00-511 Warszawa

Kobieta z pomarańczą - Widok 11

Niech was nie zwiedzie nazwa tego muralu, który powstał na ścianie opuszczonego, zniszczonego budynku przy ulicy Widok 11 w Śródmieściu. Nie ma on nic wspólnego ze słynnym obrazem Aleksandra Gierymskiego. Przedstawia kucającą kobietę, która przesłania sobie oczy pomarańczowym obiektem przypominającym miecz.

Mural Kobieta z pomarańczą powstał w ramach festiwalu „Street Art Doping”, którego organizatorzy starają się upiększyć i przywrócić do życia zaniedbane i zapomniane miejsca tak by Warszawa odzyskała to co prawie zostało stracone.

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa Śródmieście

Źródło: Top Murale Warszawa - Widok 11, 00-024 Warszawa

Kora – Nowy Świat 18/20

Olga Sipowicz, znana jako Kora, wokalistka zespołu „Manaam” zmarła w lipcu 2018. Mural Kora na budynku przy ulicy Nowy Świat 18/20 ma upamiętniać tę kultową postać polskiej muzyki. Na muralu Kora twarz artystki została w całości namalowany pędzlem, a nie sprayem jak większość tego typu malowideł ściennych w Warszawie.

Mural Kora będzie się zmieniał wraz z porami roku i rosnącym obok niego kasztanowcem, dzięki któremu dane nam będzie odkrywać różne aspekty tego dzieła. Nowy mural autorstwa Bruna Althamera jest kolejnym elementem upamiętniającym Korę (wcześniej powstał neon "Miłość to wieczna tęsknota", który zdobi dom artystki na warszawskich Bielanach).

Źródło: Top Murale Warszawa - Nowy Świat 18/20, 00-373 Warszawa

Żołnierze - Marionetki - Sienna 45

Mural Żołnierze - Marionetki powstawał od lipca do października 2010 roku. Autorem dzieła jest znany artysta Blu, który wyjazał się sporą kreatywnością w aranżacji dzieła czyniąc  okno stanowi integralną część dzieła (usta jednego z żołnieży). Podobnie tło malunku, którym jest PRL-owska reklama. Żołnierze - Marionetki to element galerii  cyklu "Updates" prezentujacego twórczość artystów o zasięgu miedzynarodowym.

Warto dodać, że niewiele brakowało, by mural Żołnierze - Marionetki przestał istnieć, ponieważ w planach było zastąpienie go malowidłem przygotowanym z okazji 250 - lecia Teatru publicznego. Na szczęście architektura miasta znalazła skutecznych obrońców w postaci mieszkańców miasta, którzy te plany skutecznie powstrzymali.

Źródło: Top Murale Warszawa - Sienna 45, 00-001 Warszawa

Mechaniczny Centaur - Dolna 37

Dzielnica Mokotów może się pochwalić jednym z murali Pixel Pancho stworzonym w ramach festiwalu Street Art Doping, który stawiał sobie za cel zmianę wizerunku zaniedbanych miejsc. Mural Mechaniczny Centaur przedstawia postać centaura, który celuje z łuku do mechanicznego jelenia. Mural zdobi całą powierzchnię ściany budynku przy ul. Dolnej 45.

Źródło: Top Murale Warszawa - Dolna 37, 00-774 Warszawa

Warszawa Murale - dzielnice wschodnie

Człowieczy los – Radzymińska 150

Człowieczy los to tytuł muralu, którego autorem jest grupa Twożywo. Zdobi ścianę bloku przy ulicy Radzymińskiej 150 na Targówku. Mural przedstawia dwie postaci - większa z nich ma głowę wilka, mniejsza zaś głowę owcy. Na nimi znajduje się napis „Człowieczy los”. Jednak zastosowana przez artystów gra kolorów sprawia, że można go odczytać również jako „Owiec los”.

Źródło: Top Murale Warszawa - Radzymińska 150, 03-574 Warszawa

Dziura w całym – Mackiewicza 1

Dziura w całym to mural autorstwa niemieckiego artysty znanego jako 1010. Pojawił się na ścianie zdobiącej dom przy Mackiewicza 1 na Pradze Północ. Mural doskonale współgra z bardzo zniszczoną elewacją. Wcześniej to miejsce zajmowała reklama PZU, która pokrywała ścianę od 1974roku.

Dziura w całym to jeden z najbardziej spektakularnych muarli na Pradze. Jest to jeden z murali powstałych w ramach Street Art Doping.

Źródło: Top Murale Warszawa -  Mackiewicza 1, 03-731 Warszawa

Warszawa Murale - dzielnice południowe

Stanisław Grzesiuk - Puławska 143

Stanisław Grzesiuk to słynny warszawski bard – pieśniarz i pisarz. Nic dziwnego, że doczekał się własnego muralu. Co prawda nie na rodzinnym Czerniakowie, ale na pobliskim Mokotowie przy Puławskiej 143.

Malowidło przedstawia Grzesiuka z bandżolą - popularnym instrumentem muzycznym w przedwojennej Warszawie.

Chcesz kupić mieszkanie na Mokotowie? Zobacz nasze oferty: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/mokotow/

Źródło: Top Murale Warszawa - Puławska 143, 02-715 Warszawa

Stanisław Anioł Stróż – Kazury 10

Dzielnica Ursynów ma swojego Anioła Stróża. Na bloku przy Kazury 10 widnieje nowy mural 3D z wizerunkiem słynnego gospodarza domu z serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”. Ma on twarz Romana Wilhelmiego, który wcielił się w filmie w rolę stróża Stanisława Anioła.

Spośród murali Warszawy, Stanisław Anioł Stróż jest ulubionym malowidłem mieszkańców Ursynowa.

Źródło: Top Murale Warszawa - Kazury 10, 02-795 Warszawa

Dzieci Warszawy – Wilanowska 5

Nie ma w stolicy zbyt wielu malowideł ściennych poświęconych dzieciom. Jednym z murali Warszawy z wizerunkiem najmłodszych jego mieszkańców jest malowidło Dzieci Warszawy na kamienicy przy Wilanowskiej 5 na Powiślu. Mural 3D upamiętnia dzieci walczące w czasie Powstania Warszawskiego.

Źródło: Top Murale Warszawa - Aleja Wilanowska 5, 00-422 Warszawa

Warszawa Murale - dzielnice północne

Biały Miś – Kasprowicza 59

Biały Miś to mural Warszawy o niezwykłej historii. Gdy mieszkańcy kamienicy przy ulicy Kasprowicza na Żoliborzu dowiedzieli się, że na pobliskiej działce ma powstać apartamentowiec, na ścianie swojego budynku namalowali wielki mural przedstawiający czerwonego potwora niszczącego miasto.

Malowidło Biały Miś opatrzyli hasłem: „Zbyniu, nie tędy droga”, co nawiązywało do imienia ówczesnego burmistrza Bielan czyli Zbigniewa Dubiela. Gdy okazało się, że deweloper zrezygnował z kontrowersyjnej inwestycji, mural zasłonięto kolejnym malowidłem i tak przy Kasprowicza 58 dom znalazł wielki biały miś.

Źródło: Top Murale Warszawa - Kasprowicza 59, 01-836 Warszawa

Lekarstwo na miłość - Kajetana Koźmiana 6

Szare, nieciekawe ściany garażu przy ulicy Kajetana Koźmiana na Żoliborzu kilka lat temu poddano renowacji. Przy tej okazji wyrósł na nich mural 3D Lekarstwo na miłość.

To kadr z kultowego filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Batorego, na motywach powieści Joanny Chmielewskiej „Klin” i od tej pory flirtują nieustannie Kalina Jędrusik i Andrzej Łapicki. Mural Lekarstwo na miłość to również lekarstwo na dotychczasową szarość tego miejsca.

mural lekarstwo na miłość

Interesuje Cię wynajem mieszkania na warszawskim Żoliborzu? Sprawdź: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/zoliborz/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: