1. Blog
 • Dla profesjonalistów
 • Analizy
 • Aranżacje
 • Architektura
 • Baza wiedzy
 • Dzielnice
 • Finanse i prawo
 • Lokalizacje
 • Porady
Tematy

Domy z kontenerów – kreatywne budownictwo

Redakcja

Redakcja

05.09.2019

Jak wygląda kreatywne budownictwo? Czym są domy z kontenerów? Sprawdź porady eksperta na GetHome.pl

Domy z kontenerów, choć szczególnie popularne głównie w Stanach Zjednoczonych, zyskują i u nas coraz większe poparcie. Nic dziwnego – są to tanie domy, niewielkie i niewymagające posiadania ziemi na własność. Dom z kontenerów nie jest w żaden sposób przywiązany na stałe do gruntu. To idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają podróżować i mają elastyczny system pracy.

dzialki na sprzedaz i wynajem lista aktualnych ofert dzialek

Domy z kontenerów – co to jest?

Domy z kontenerów powstają z tzw. kontenerów morskich. Swoją nazwę wzięły od sposobu ich transportu. To właśnie w nich przewożony jest towar za pomocą statków na duże odległości.

Sama konstrukcja kontenera morskiego jest dość prosta. Składa się on ze stalowej ramy oraz ocynkowanej blachy wypełnionej materiałem izolacyjnym – najczęściej jest to wełna mineralna lub pianka pur. Jak widać, metoda ocieplenia domu jest niemal identyczna, jak w przypadku standardowych domów mieszkalnych. Zamiast cegły czy drewna mamy jednak blachę.

Jak wygląda dom z kontenerów?

Zastosowanie blachy i stalowej ramy nośnej wcale nie oznacza, że nasz dom z kontenerów morskich będzie wyglądał z zewnątrz niczym metalowe pudło. Wykończenie może zostać wykonane z:

 • tynku,
 • kamienia,
 • drewna,
 • paneli elewacyjnych.

Wyglądem dom z kontenerów nie będzie odbiegał od tradycyjnego budownictwa. Nie musimy się również martwić niewielką powierzchnią. Domy modułowe charakteryzują się możliwością wyboru niemal dowolnej przestrzeni mieszkalnej, choć z reguły jedynym ograniczeniem jest wielokrotność powierzchni jednego kontenera morskiego.

Możemy się zdecydować nawet na dom wielopiętrowy. Wysokość również jest z góry narzucona – wynosi około 2,90 metra, czyli tyle, ile ma jeden kontener.

Zobacz również: domy na sprzedaż Warszawa

zdjęcie przedstawia dom z konteneru

Źródło:flexicube.pl

Trwałość domu z kontenerów

Pierwszym, dość naturalnym zagrożeniem jest rdza i korozja, które mogą dotykać blachy znajdującej się pod elewacją. Nie musimy się jednak martwić. Wszystkie powierzchnie są zabezpieczone antykorozyjną powłoką lakierniczą i technologią piaskowania metalu. Od wewnątrz stosowane są standardowe materiały wykończeniowe – płyty wiórowe lub płyty kartonowo-gipsowe. Choć domy z kontenerów nie są projektami, które przetrwają kilka stuleci, to ich zaleta tkwi zupełnie gdzie indziej.

Zalety domów modułowych

Domy modułowe powstałe z kontenerów morskich mają wiele zalet, choć zwolennicy tradycyjnego budownictwa z pewnością doszukają się większej liczby wad. Do najczęściej wymienianych plusów takiego rozwiązania należą:

 • szybki czas wykonania i realizacji,
 • mobilność domu,
 • nowoczesność rozwiązania,
 • atrakcyjna cena w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.

Ile trwa postawienie domu?

Czas wykonania domu z kontenerów to raptem kilka miesięcy. Wersję podstawową i niewyszukaną budynku możemy otrzymać już w ciągu 4 tygodni. W końcu położenie płyt wiórowych lub płyt kartonowo-gipsowych na kawałku blachy nie może długo trwać. W porównaniu do tradycyjnej budowy domu, które może być realizowane latami, to bardzo duża zaleta.

Mobilność, czyli mieszkamy, gdzie chcemy

Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie domy modułowe przenosić z miejsca na miejsce. Chęć przeprowadzki to już nie problem. Problemem nie jest także pomysł powiększenia budynku – wystarczy dołożyć jeden moduł w środku kompleksu, by uzyskać dodatkowe kilkanaście metrów kwadratowych.

Nowoczesne domy

Domy z kontenerów to nowoczesne domy. Nie mają wyszukanych kształtów, ale dzięki temu są również energooszczędne. W porównaniu do większości starych bloków i kamienic, reprezentują sobą niesamowity wręcz komfort mieszkania – możemy znaleźć w nich kominki, tarasy czy inne, wyszukane rozwiązania.

zdjęcie przedstawia wizualizację domu

Źródło:flexicube.pl

Cena domu z kontenerów

Cena również nie jest wygórowana. Szacuje się, że koszt produkcji wraz z kosztem transportu oscyluje w granicach 4-5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W Warszawie cena domu jednorodzinnego wynosi ponad 6 tysięcy złotych. Pamiętajmy także, że standardem wykończenia domu modułowego jest wykończenie pod klucz. Przy budownictwie tradycyjnym jest to stan surowy zamknięty lub co najwyżej deweloperski.

Gdzie można kupić dom z kontenerów?

Chwilowo nie ma wielu firm, które oferują tego typu usługę stworzenia domu z kontenerów. Najbardziej znaną jest Flexicube, która specjalizuje się w tego typu budownictwie już wiele lat. Zamawiając taki obiekt, uzyskujemy niemal tę samą usługę, co w przypadku normalnego budynku. Tworzony jest projekt wykonania, ustalane są szczegóły technologiczne i estetyczne, a na końcu dom jest wykonywany zgodnie z zamówieniem.

Różnica polega na tym, że Flexicube wykonuje zlecenie w swojej siedzibie, a następnie transportuje gotowe moduły na lokalizację wskazaną przez klienta i w ciągu kilkunastu godzin zostają one ze sobą połączone.

Gdzie można postawić dom z kontenerów?

Niestety (choć może i stety) polskie prawo nie reguluje możliwości stawiania domów modułowych, które pozbawione są ławy fundamentowej. W ustawie tego typu rozwiązanie widnieje jako tymczasowy obiekt budowlany. Dom modułowy z dwóch kontenerów z pewnością nie wymaga wylania trwałych fundamentów. Wówczas taką budowlę możemy postawić niemal wszędzie – o ile mamy jakikolwiek tytuł prawny do gruntu. Może to być nawet umowa najmu.

Pozwolenie na budowę – czy jest konieczne?

W wypadku stawiania domu modułowego bez fundamentów, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić chęć ulokowania na danym gruncie takiego obiektu w lokalnym urzędzie. I to wszystko. Ma to jednak swoje wady. Taki dom bez pozwolenia może tkwić na danej ziemi przez maksymalnie 120 dni, a więc około 4 miesiące.

Po tym czasie konieczne jest jego przeniesienie i wniesienie kolejnego pisma informującego o posadowieniu takiego budynku. Możemy jednak zdecydować się na wylanie ławy fundamentowej, co da nam również możliwość kupna większego domu modułowego. Wówczas jednak pozwolenie na budowę jest już wymagane tak, jak w przypadku standardowego budownictwa.

Czytaj również: Ogrodzenie domu - rodzaje i montaż

Technologia budowy

Decydując się na kupno domu z kontenerów, musimy wziąć pod uwagę wykonanie podobnych rodzajów robót, jak w przypadku standardowych budynków. Do podstawowych etapów tworzenia i stawiania takiego obiektu należą:

 • przygotowanie gruntu i posadowienie na nim obiektu,
 • wykonanie izolacji termicznej,
 • montaż instalacji,
 • dokonanie wszelkich formalności.

Posadowienie domu bez pozwolenia

Przygotowania terenu do posadowienia budynku zależą od jego wielkości. W przypadku małego domu z kontenerów wystarczy jedynie:

 • wyrównać teren,
 • zagęścić podłoże,
 • ustabilizować grunt – na przykład za pomocą położenia bloczków.

I tyle wystarczy, by usadowić na ziemi dom bez pozwolenia. Nieco trudniej jest w przypadku, kiedy nasz dom ma być duży i okazały oraz znajdować się trwale na danym gruncie. Mając już pozwolenie na budowę, musimy wylać ławę fundamentową, która zabezpieczy konstrukcję. Wiele jednak zależy od samego terenu. Chociażby na terenach podmokłych, ława fundamentowa może być konieczna ze względu na bardzo szybkie osadzanie się kontenerów. Wówczas mimo niewielkiego obiektu, otrzymanie pozwolenia na budowę jest konieczne.

Ocieplanie domu – jak się do tego zabrać?

Wspominaliśmy już, że kontener morski jest ocieplony za pomocą wełny mineralnej lub pianki pur. W naszym klimacie to jednak nie wystarcza – zwłaszcza, jeśli dom z kontenerów ma nam służyć przez cały rok. To jednak zbyt mało. Przed położeniem wybranej elewacji zewnętrznej, konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji, która zapewni prawidłowe ocieplenie domu. W tym celu stosuje się standardowe materiały:

 • styropian,
 • piankę pur,
 • wełnę mineralną.

Od wewnątrz stosuje się dodatkowo płyty wiórowe lub płyty kartonowo-gipsowe, które również stanowią swoiste zabezpieczenie. Pod nimi jednak również często kładziona jest wełna mineralna. Ocieplanie domu kontenerowego to również dodatkowa warstwa izolacyjna wewnątrz oraz uszczelnienie wszystkich miejsc, przez które może uciekać ciepło.

Najczęstszym rozwiązaniem jest to, by okna w domu były energooszczędne, a więc minimalizujące straty ciepła. Niezastąpione może okazać się również ogrzewanie podłogowe. Przy domach z kontenerów najbardziej wskazaną metodą ocieplenia domu jest instalacja elektryczna.

Instalacja elektryczna i inne, czyli co jest potrzebne?

Dom z kontenerów posiada wszystkie instalacje, które ma i zwykły dom. Są to więc:

 • instalacja elektryczna,
 • rury wodno-kanalizacyjne,
 • klimatyzacja.

Pamiętajmy, że wszystkie przewody i rury powinny być położone w jak najprostszy sposób, muszą być jednak wytrzymałe i dobrej jakości. Instalacja elektryczna musi wytrzymać nie tylko ogrzewanie podłogowe, ale i często kominek elektryczny. Same okna energooszczędne nie wystarczą przy ocieplaniu domu.

Pamiętajmy jednak, że kontener morski możemy postawić i na działce nieuzbrojonej, co wymusi zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych. Problemem może okazać się również uzyskanie pozwolenia na przyłącze do instalacji elektrycznej.

Pomysł na tanie domy?

Domy modułowe są atrakcyjniejsze cenowo od klasycznych budowli, co nie oznacza, że ustępują im pod względem nowoczesności. To bardzo nowoczesne domy, które mogą być wyposażone we wszystkie elementy znane nam jako bardziej luksusowe:

Pamiętajmy jednak, że pod pojęciem nowoczesnego domu kryje się również energooszczędność. Przy odpowiednim ociepleniu domu oraz montażu okien energooszczędnych, jest to jak najbardziej tani dom w utrzymaniu i wyjątkowo ciepły. Niektórych może odstraszać koszt eksploatacji – ogrzewanie instalacją elektryczną nie należy do najtańszych. Pamiętajmy jednak, że jest w pełni ekologiczne, co również jest cechą charakterystyczną nowoczesnych domów.

A jaka jest dokładna cena takich domów z kontenerów? W ofercie Flexicube możemy znaleźć tanie domy o metrażu około 30 metrów w cenie 64 tysięcy złotych. Jest to dom bez pozwolenia, który możemy łatwo przenieść. Obiekt o powierzchni 66 metrów to cena 180 tysięcy złotych. Te nowoczesne domy są więc o wiele tańsze od mieszkań w popularnych aglomeracjach.

Domy z kontenerów uznawane są za rodzaj budownictwa kreatywnego. Faktycznie, mogą być tak postrzegany. Nazywane są budowaniem domu z klocków lego. W zależności od tego, jaka jest nasza koncepcja, możemy dowolnie zmienić ustawienie kontenerów morskich względem siebie. Przy najbliższej przeprowadzce możemy całkowicie zmienić nie tylko umeblowanie, ale i rozkład pomieszczeń. Które budownictwo da nam tyle kreatywności?

 

Źródło zdjęcia głównego: flexicube.pl.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera