placement placeholder
placement placeholder

Ile kosztuje remont mieszkania: łazienki, kuchni, pokoju?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 14.03.2022, Data aktualizacji: 14.03.2024

Finalny koszt generalnego remontu mieszkania zależy od wielu czynników. Do najważniejszych można zaliczyć metraż nieruchomości, ceny materiałów budowlanych, standard wykończenia oraz zakres prac remontowych. Ile kosztuje remont łazienki, kuchni czy pokoju dziennego? Ile trzeba wydać na ten cel w 2024 roku? Sprawdź na GetHome.pl.

Czy remont mieszkania może kosztować dwa razy więcej niż w ubiegłym roku? O ile wzrosły ceny materiałów wykończeniowych i usług świadczonych przez profesjonalne firmy remontowo-budowlane? Ile kosztuje remont mieszkania? Podpowiadamy, z jakim wydatkiem musimy się liczyć w 2024 roku.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile trzeba zapłacić za wyremontowanie mieszkania w 2024 roku;
 • jak dokonać wyceny remontu nieruchomości;
 • co najbardziej wpływa na koszt odnawiania czterech kątów.

Sprawdź najnowsze oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie

Na co zwrócić uwagę przy wycenie remontu?

 1. Wstępna kalkulacja nie zawsze pokrywa się z ostatecznymi wydatkami. Rozbieżności mogą pojawić się zwłaszcza w przypadku remontu mieszkań z rynku wtórnego.
 2. Koszt odnowienia czterech kątów zależy w dużej mierze od jakości i rodzaju materiałów, na jakie się zdecydujemy. W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór produktów, które są dostępne w zróżnicowanych cenach.
 3. Na ostateczny koszt remontu wpływają stawki robocizny uzgodnione za poszczególne prace remontowe. Najwięcej zapłacimy w woj. mazowieckim, małopolskim oraz śląskim, a najmniej w opolskim i świętokrzyskim.
 4. Pod uwagę należy wziąć dokładne wymiary każdego z domowych pomieszczeń. Warto też zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju materiały zamierzamy kupić. Najczęstszym wyborem są produkty z tzw. średniej półki cenowej.

W pierwszej kolejności warto wycenić pomieszczenia, za które zapłacimy najwięcej. Zalicza się do nich kuchnię oraz łazienkę. Następnie możemy przejść do wyceny przedpokoju, salonu i sypialni. Aby wyliczyć łączny koszt remontu mieszkania, należy uwzględnić w kalkulacji ilość potrzebnych materiałów oraz ceny konkretnych usług (m.in. malowanie ścian, wykonanie gładzi czy instalacji WC).

Remont mieszkania - jakie koszty?

Co wchodzi w zakres prac remontowych?

Załóżmy, że gruntowny remont chcemy przeprowadzić w mieszkaniu o powierzchni użytkowej 50 m kw. W lokalu mieszkalnym znajduje się 10-metrowa kuchnia połączona z salonem o metrażu 16 m kw., 5-metrowa łazienka, 13-metrowa sypialnia oraz 6-metrowy korytarz.

W mieszkaniu chcemy wymienić armaturę sanitarną, glazurę, podłogę i oświetlenie. Dodatkowo planujemy zamontować meble kuchenne na wymiar oraz drzwi wewnętrzne w dwóch miejscach. Prace remontowe obejmują biały montaż, a wybrane materiały pochodzą ze średniej półki cenowej. W dalszej części artykułu znajdują się wyliczenia sporządzone na podstawie danych udostępnionych przez portal kb.pl.

Koszt remontu łazienki

To jedno z najbardziej wymagających i najdroższych pomieszczeń, od którego rozpoczynamy zwykle urządzanie lub odnawianie mieszkania. Ze względu na wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych, warto przygotować się na większy wydatek niż w poprzednich latach. Ile kosztuje remont małej łazienki? Całkowity koszt zależy w dużej mierze od metrażu takiego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest zakres prac remontowych oraz cennik ekipy, która zajmie się kompleksowym wyremontowaniem wnętrza.

Przykładowo koszt remontu łazienki 3 m2 wynosi średnio 4500-5000 zł. W przypadku większego pomieszczenia może być znacznie wyższy. Zwłaszcza wtedy, gdy usługi remontowe powierzymy w ręce fachowców. Koszt remontu łazienki 4 m2 oscyluje w granicach 6000-6500 zł. Na większy wydatek warto się przygotować w przypadku pomieszczenia o większym metrażu. Koszt remontu łazienki 7 m2 może wynosić nawet 10 000 zł.

Co składa się na całkowity koszt remontu łazienki 5m2?

 • Robocizna – demontaż starej armatury i tzw. biały montaż, który obejmuje podłączenie sanitariatów.
 • Usunięcie zniszczonych elementów – wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej i/lub elektrycznej (w zależności od tego, co uległo zniszczeniu).
 • Wymiana podłogi i renowacja ścian – może być konieczna po kilku lub kilkunastu latach.
 • Wykonanie dodatkowych punktów elektrycznych i hydraulicznych – jeśli zachodzi taka potrzeba.
 • Wymiana drzwi i podłogi, renowacja ścian – przyda się zwłaszcza w mieszkaniach pochodzących z rynku wtórnego.
 • Zakup materiałów budowlanych – ceny są zależne od jakości armatury i pozostałych elementów.

Koszt remontu kuchni

W przypadku tego pomieszczenia musimy być również przygotowani spory wydatek. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydujemy się na meble na wymiar oraz granitowy blat. Kuchnia o powierzchni 10 m kw. jest otwarta na salon, więc nie trzeba w niej montować nowych drzwi. Ile wyniesie remont takiego pomieszczenia, gdy zdecydujemy się na nową posadzkę i ściany?

Do 10-metrowej kuchni będziemy potrzebować 128 kg zaprawy wyrównującej, co daje koszt 280 zł. Za wylewkę zapłacimy ok. 400-500 zł, płytki na podłogę 80 zł/ m kw., fugę 80-120 zł, preparat gruntujący 9 zł i klej do płytek 90 zł. Na usługę położenia płytek na podłodze możemy wydać prawie 1000 zł.

Do pomalowania ścian w kuchni 10-metrowej wystarczy 5 litrów białej farby gruntującej oraz 2,5 litra farby kolorowej. Kupno narządzi do malowania to wydatek, który oscyluje w granicach 90 zł. Za usługę malowania zapłacimy średnio 950-1200 zł.

Najwięcej musimy przeznaczyć na wyposażenie kuchni. Meble na wymiar są dostępne w zróżnicowanych cenach. W wersji najtańszej występują egzemplarze z laminatów i obrzeżem melaminowym oraz z płyt MDF z folią. W nieco wyższej cenie możemy zamówić meble z obrzeżem PCV i profilami aluminiowymi. Najwięcej kosztują egzemplarze fornirowane oraz drewniane. 

Całkowity koszt mebli kuchennych na wymiar wraz z montażem wynosi od 16 000 do 20 000 zł. Jeśli zdecydujemy się na blat granitowy, musimy dopłacić. W przypadku zakupu sprzętów AGD wydamy ok. 2000 - 2300 zł za lodówkę o pojemności 220 litrów, 1300 -1800 zł za piekarnik, 1600 zł za indukcyjną płytę grzewczą. Dodatkowym kosztem jest montaż wymienionych elementów, za które musimy zapłacić około 800 złotych. Na oświetlenie pod szafkami wydamy 400-500zł. Do tego musimy doliczyć koszt montażu. 

W każdej kuchni powinien się znaleźć funkcjonalny stół z co najmniej 4 krzesłami. Na wyremontowanie takiego pomieszczenia, wyposażenie w niezbędne sprzęty i inne dodatkowe elementy typu żaluzje czy rolety oraz meble na wymiar potrzebujemy ponad 45 000 złotych. Całkowity koszt remontu kuchni 15 m2 może być zbliżony do tej kwoty. 

Koszt remontu przedpokoju

Kolejne pomieszczenie wymagające odnowienia posiada powierzchnię 6 m kw. W przypadku takiego przedpokoju na zaprawę wyrównującą wydamy od 140 do 160 zł, a na wylewkę 240 złotych. Koszt płytek podłogowych oscyluje w granicach 100 zł/ m kw.

Preparat gruntujący oraz fuga będzie nas kosztować ok. 100 zł, a usługa gruntowania powierzchni 650 zł. Dodatkowo musimy kupić 3 litry farby gruntującej za 20 zł oraz 1,5 litra powierzchniowej w kolorze za 40 zł. Za pomalowanie ścian (18 m kw.) zapłacimy 400.

W przedpokoju o metrażu 6 m kw. sprawdzi się lampa sufitowa, którą możemy kupić za 240 zł. Oprócz tego przyda się dwudrzwiowa szafa wnękowa. Cena wraz z montażem wynosi 3900 zł. Ogółem na wyremontowanie przedpokoju musimy przeznaczyć około 8000 zł.

Koszt remontu salonu i sypialni

W naszym modelowym mieszkaniu znajduje się pokój dzienny o powierzchni 16 m kw. i sypialniany o metrażu 13 m kw. Prace remontowe obejmują wyrównanie posadzki oraz ułożenie drewnianego parkietu w obu pomieszczeniach. Trzeba też pomalować z nim ściany, zamontować oświetlenie i żaluzje oraz odpowiednio wyposażyć.

Ile środków musimy przeznaczyć na wyrównanie posadzki? Wystarczy 204 kg zaprawy do salonu i 166 kg do sypialni. Koszt zakupu wynosi odpowiednio 400 zł oraz 350 zł. Za usługę zapłacimy łącznie 1050 zł. Z dużym wydatkiem musimy się liczyć w przypadku montażu drewnianego parkietu w obu pokojach.

Za lakierowane deski do pokoju dziennego zapłacimy 278,21 zł za m kw., czyli ogółem 4500 zł. Grunt poliuretanowy to wydatek rzędu 250 zł, spoiwo do parkietu będzie kosztować 420 zł, a listwy przypodłogowe 420 zł za 15 metrów bieżących. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług firmy remontowej, musimy się liczyć z wydatkiem ok. 1200 złotych.

Do sypialni możemy wybrać tańsze deski za 126,43 zł/ m kw. W przypadku 13-metrowego pomieszczenia zapłacimy ogółem 1600 złotych. Na 2,6 litra preparatu gruntującego wydamy 200 zł, 16 kg kleju 350 zł, listwy 420 zł. Koszt robocizny wyniesie 1000 zł.

Sprawdź oferty kawalerek na sprzedaż w Warszawie

Do pomalowania jest łącznie ponad 60 metrów powierzchni ścian. Koszt takiej usługi to 1500 zł, natomiast zakup farby gruntującej i powierzchniowej wiąże się z wydatkiem 260 zł.

Za zamontowanie żaluzji w salonie oraz sypialni zapłacimy łącznie 2500 zł. Koszt oświetlenia do pokoju dziennego wynosi: lampa sufitowa – 290 zł, 2 kinkiety – 170 zł, montaż – 230 zł. W sypialni możemy ograniczyć się wyłącznie do światła górnego (300 zł).

W salonie sprawdzi się zestaw mebli wraz z szafką RTV, który możemy kupić za 3000 zł. W wyposażeniu takiego wnętrza nie może też zabraknąć sofy i fotela w cenie 2700 zł. Do sypialni warto kupić podwójne łóżko z materacem za 1700 zł, komodę za 1500 zł oraz biurko z krzesłem obrotowym za 900 zł.

Trzydrzwiową szafę wnękową kupimy w cenie 6000 zł. Na nowe drzwi do sypialni wraz z montażem wydamy niecałe 1000 zł. Ile kosztuje remont pokoju dziennego? Wyremontowanie salonu będzie nas kosztować 18 000 zł. W przypadku sypialni powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu 20 000 zł. 

Jak zamontować telewizor na ścianie? Przeczytaj

Remont mieszkania - salon

Ile kosztuje remont mieszkania: podsumowanie

Za gruntowne odnowienie lokum o powierzchni 50 m kw. oraz robociznę zapłacimy ponad 107 tys. zł. Koszty wykończenia wnętrz wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by uległo to zmianie w najbliższym czasie. W związku z tym podane ceny remontu mieszkania są orientacyjne i mogą w każdym momencie ulec zmianie. W przykładowej kalkulacji nie została ujęta wymiana okien, parapetów, instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Przed zaplanowanym remontem warto odłożyć nieco więcej pieniędzy, jako że zawsze mogą pojawić się nieoczekiwane wydatki.

Ile kosztuje remont mieszkania 60 m2 w 2024 r.? Ok. 124 tys. zł 

Ile kosztuje remont mieszkania 40 m2? Ok. 80 tys. zł. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: