- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ile średnio trwa sprzedaż działki?
Masz działkę do sprzedania? Potrzebujesz pilnie środków z tej transakcji? Na pewno zastanawia Cię, jak długo może zająć poszukiwanie kupca. Odpowiedzi można poszukać w danych statystycznych. Sprawdź, ile czasu trwa sprzedaż działki oraz jak można przyspieszyć ten proces.
Ile trwa sprzedaż nieruchomości?
Może się wydawać, że w dobie ogromnego popytu na nieruchomości na sprzedaż działki budowlanej nie trzeba dużo czekać. Jest to jednak mit. Jeśli planujesz wystawić swoje grunty na sprzedaż, powinieneś się przygotować na dość długie oczekiwanie na idealnego kupca. W przypadku działek ten okres jest średnio dłuższy niż w przypadku mieszkań czy domów. Istnieje również kilka czynników, które mogą opóźniać sprzedaż. Warto zawczasu wziąć je pod uwagę, aby uniknąć kosztownych błędów.
Ile czasu trwa sprzedaż działki – dane statystyczne
Zacznijmy od danych statystycznych. Według badania Metrohouse średni czas sprzedaży działki budowlanej wynosi:
- w 2021 roku: 148 dni,
- w 2022 roku: 130 dni.
Oznacza to więc kilka miesięcy oczekiwania na realizację transakcji. Warto również zaznaczyć, że są to wartości uśrednione, co oznacza, że wielu sprzedawców czeka na idealnego kupca znacznie dłużej – nawet powyżej 6 miesięcy! Oczywiście oznacza to również, że wiele działek sprzedaje się szybciej – zwykle są to te najatrakcyjniej wycenione, dobrze położone i charakteryzujące się parametrami idealnymi pod budowę domu.
Co wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży działki?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wydłużenie procesu poszukiwania kupca i sprzedaży działki. Do najczęściej występujących należą:
- nietypowy kształt działki (np. działka wąska, płytka, trójkątna itp.) – co utrudnia jej zagospodarowanie, szczególnie pod zabudowę mieszkaniową;
- niekorzystne usytuowanie względem stron świata – najkorzystniejszą sytuacją jest umieszczenie wejścia od północy lub północnego wschodu, ponieważ wówczas ogród za domem może się znajdować od południa;
- brak uzbrojenia – dostęp do mediów to jeden z najważniejszych atutów działki; ich brak wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków;
- niekorzystna lokalizacja względem centrum miasta czy najważniejszych usług – konieczność codziennego długotrwałego dojeżdżania do pracy i szkoły, a także obiektów handlowych, gastronomicznych, sportowych czy rekreacyjnych skutecznie odstrasza wielu potencjalnych kupców;
- niekorzystne ukształtowanie terenu (np. duży spadek lub nierówności) – wymaga to bowiem zainwestowania dodatkowych środków w niwelację terenu;
- niejasny status prawny/właścicielski – zakup takiej nieruchomości może oznaczać dla nowego właściciela brak możliwości rozpoczęcia budowy i konieczność przejścia przez dodatkowe, często uciążliwe i długotrwałe formalności;
- brak obowiązującego MPZP na danym terenie lub warunków zabudowy – oznacza to brak wytycznych co do możliwości zagospodarowania terenu, a więc zakup przysłowiowego „kota w worku”;
- niekorzystne sąsiedztwo – np. zbyt gęsta zabudowa, hałas od ruchliwej drogi, uciążliwe obiekty w pobliżu itp.
To właśnie dlatego dopilnowanie wszelkich kwestii formalno-prawnych przed przystąpieniem do sprzedaży działki jest tak ważne.
Przyspiesz sprzedaż działki – właściwa cena
Szybka sprzedaż działki w znacznej mierze zależy między innymi od ceny. Właściwa wycena nieruchomości jest kluczowa, jeśli chcesz szybko pozyskać kupca. Oczywiście nie znaczy to, że powinieneś sztucznie zaniżać wartość gruntów – takie oferty mogą wydawać się podejrzane, dlatego czasami przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego.
Cena powinna być dobrana do atutów nieruchomości i tego, co oferuje potencjalnemu kupcowi. W celach referencyjnych warto się przyjrzeć podobnym działkom na sprzedaż w okolicy, ale nie należy ich traktować jako twardego wyznacznika dla polityki cenowej. Dobrze jest również poznać aktualne oczekiwania rynku i skonfrontować je ze swoją ofertą.
Jeśli masz problem z określeniem wartości swojej działki na sprzedaż, możesz zatrudnić fachowca. Rzeczoznawca majątkowy wykorzysta swoją wiedzę, aby obiektywnie stwierdzić, za ile może być sprzedana działka. Sporządzi też operat szacunkowy stanowiący potwierdzenie jej wartości.
Sprzedaż działki a zapłata – ile trwa oczekiwanie na pieniądze?
Sprzedaż działki nie oznacza, że od razu dostaniesz należną kwotę. Na pieniądze od kupca niejednokrotnie trzeba czekać dość długo. Przy zakupie za gotówkę może to być zaledwie kilka dni, choć duże znaczenie ma poziom skomplikowania formalności. Jeśli jednak zakup odbywa się za pośrednictwem kredytu, oczekiwanie na środki może się znacznie wydłużyć.
Zwykle w takim przypadku najpierw sporządza się umowę przedwstępną u notariusza. Następnie kupujący musi poczekać na pozytywną decyzję kredytową. Wymaga to przeprowadzenia wyceny nieruchomości przez bank, dlatego ta procedura nie jest najkrótsza. Czasami trzeba też dostarczyć rozmaite dodatkowe dokumenty. Pieniądze otrzymuje się wówczas po co najmniej kilku tygodniach oczekiwania (nawet do 8 tygodni).
Podsumowanie
Planujesz w najbliższym czasie sprzedaż działki? Powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Średni czas oczekiwania na kupca to bowiem kilka miesięcy! Istnieją jednak pewne czynniki, które pomogą Ci przyspieszyć całą procedurę – to między innymi trafna wycena. Warto też wiedzieć, jakie cechy gruntów są najbardziej cenione przez kupców, a jakie mogą wpływać na wydłużenie procesu sprzedaży. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,