placement placeholder
placement placeholder

Jak oszczędzać wodę?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 25.06.2021

Zmieniając codzienne nawyki możemy ograniczyć zużycie wody nawet o 30%. Od czego zacząć? Sprawdź na GetHome.pl

Woda to najcenniejszy zasób na naszej planecie – zaledwie 2,5% wodnych zasobów to wody słodkie. Co gorsza, wody pitnej jest jeszcze mniej, a przecież liczba ludności na świecie nieustannie rośnie! Zasoby wody ciągle się kurczą, a wpływ na to ma także zanieczyszczenia środowiska i ocieplenie klimatu. Oszczędzanie wody może wiele zmienić – dzięki temu pomożesz chronić cenne zasoby wody, a ponadto znacznie zmniejszysz swoje rachunki.

Przeciętny Polak zużywa każdego dnia około 150 litrów, ale gospodarując wodą mądrze, można ograniczyć zużycie nawet o 30%! Nasuwa się więc pytanie – jak oszczędzać wodę? Warto zacząć od sprawdzenia instalacji wodnej i wprowadzenia niewielkich zmian w swoich codziennych nawykach.

Czytaj również: Segregacja odpadów – co gdzie wyrzucać?

Oszczędzanie wody – wyeliminuj przecieki

Kran cieknie już od jakiegoś czasu, a Ty ciągle zwlekasz z naprawą? Nie bagatelizuj problemu! Być może krople wody kapiące z kranu nie wyglądają groźnie, ale w rzeczywistości marnujesz w ten sposób dużo wody. Z nieszczelnego kranu może wyciekać 30 litrów wody każdego dnia, co w skali roku daje kilka tysięcy litrów zmarnowanej wody! Zazwyczaj zmiana ogranicza się do prostej wymiany uszczelki – koszt naprawy będzie niewielki i obejdzie się bez hydraulika. Czasami konieczna będzie wymiana całej baterii – zdecyduj się wtedy na model jednouchwytowy, ponieważ zużywa mniej wody, niż bateria z dwoma kurkami.

Warto zainwestować w baterię z perlatorem – to specjalna nakładka, która dzięki wytwarzaniu wody wymieszanej z pęcherzykami powietrza, pozwala sporo zaoszczędzić! Strumień wody z perlatora wygląda dokładnie tak samo, ale już po miesiącu zauważysz różnicę w rachunkach za wodę!

Warto sprawdzać także szczelność toalety – wystarczy prosty test z użyciem barwnika spożywczego, wrzuconego do zbiornika z wodą. Nie używaj przez godzinę spłuczki – jeśli barwnik przedostanie się do miski klozetowej, oznacza to, że toaleta jest nieszczelna. Warto szybko wyeliminować usterkę – nieszczelność może prowadzić do niepotrzebnej straty nawet 50-200 litrów wody dziennie!

Kontroluj także stan urządzeń pobierających wodę – przyczyną niepotrzebnego marnowania wody może być nieszczelny elektrozawór, zapchany filtr lub uszkodzony wąż.

Polecamy także: Zero waste i recykling

jak oszczedzac wode wskazowki

Jak oszczędzać wodę? Zmień codzienne nawyki!

Oszczędzanie wody nie oznacza wcale wielkiej rewolucji w mieszkaniu – można rozpocząć od prostych zmian w codziennej rutynie. Leżenie w wannie wypełnionej po brzegi jest przyjemne, ale znacznie mniej wody, zużyjesz decydując się na prysznic. Napełniając wannę do pełna, zużyjesz aż 150 litrów wody, natomiast podczas pięciominutowego prysznica zużyjesz ponad połowę mniej wody!

Jeśli ciężko zrezygnować Ci z kąpieli, ogranicz ilość wody wlewanej do wanny – nawet ten niewielki krok pozwoli sporo zaoszczędzić w skali miesiąca. Możesz także wykorzystać ponownie wodę, która pozostanie po kąpieli – nie opróżniaj wanny od razu, wykorzystaj wodę do mycia podłogi lub do spłukiwania.

Co jeszcze można zmienić w codziennej rutynie, jak oszczędzać wodę? Jest kilka prostych sposobów:

  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – nadal wiele osób ma nawyk zostawiania odkręconego kranu podczas mycia zębów. Jeśli należysz do tego grona, zużywasz niepotrzebnie dziesiątki litrów wody każdego dnia. Jeśli w Twoim domu mieszkają trzy osoby, które zaczną oszczędnie używać kranu, zaoszczędzisz ponad 250 zł rocznie!
  • Zacznij gromadzić deszczówkę – zyskasz w ten sposób zapas wody do podlewania kwiatków;
  • Uruchamiaj tylko pełną zmywarkę – najkrótszy cykl pracy tego urządzenia zużywa 15 litrów wody, a więc warto poczekać, aż naczyń zbierze się więcej. Oszczędzisz w ten sposób nie tylko wodę, ale również prąd.
  • Jeśli zmywasz ręcznie, nie używaj bieżącej wody – najbardziej korzystne jest posiadanie dwukomorowego zlewu. Jedną komorę napełnij wodą do mycia, a drugą do płukania. Jeśli naczynia są mocno zabrudzone, namocz je wcześniej.
  • Używaj pokrywek do garnków – zmniejszysz w ten sposób utratę wody podczas gotowania. Dobierz też odpowiedni rozmiar garnka i staraj się jak najczęściej gotować na parze.
  • Nie rozmrażaj mięsa pod ciepłą wodą – może i to szybka metoda, ale oszczędniejsze i bezpieczniejsze jest rozmrażanie mięsa w lodówce.

Oszczędzanie wody to jeden ze sprawdzonych sposobów na ochronę środowiska naturalnego. Kolejną możliwością jest ponowne wykorzystywanie używanych produktów. Jak wdrożyć zasady zero waste w życiu codziennym? Samodzielnie przygotowywując ekologiczne środki czystości - jak to zrobić? Zachęcamy do lektury innego naszego artykułu. 

oszczedzanie wody porady i sposoby

Oszczędzanie wody – zainwestuj w oszczędny sprzęt

Zmieniłeś już codzienne nawyki, ale zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę jeszcze bardziej? Jeśli planujesz remont w łazience lub kuchni – zainwestuj w sprzęty, które pozwolą zmniejszyć zużycie wody.

Trudno Ci wyeliminować nawyk pozostawienia odkręconego kranu, podczas mycia zębów? Możesz się zdecydować na baterię bezdotykową! Tego typu bateria posiada fotokomórkę, która steruje automatycznie włączeniem i wyłączeniem wody – strumień zacznie lecieć jedynie, gdy będziesz trzymać ręce pod kranem. Możesz zastosować także inne rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie wody:

  • Oszczędna spłuczka z podziałem na 3/6 litrów – dzięki temu zużyjesz tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także toaleta z systemem odzyskiwania wody – zbiornik gromadzi wodę służącą do mycia rąk i przekazuje ją do miski ustępowej.
  • Bateria termostatyczna – dzięki temu nie zmarnujesz wody, regulując jej temperaturę. Jeśli ustawiasz pożądaną temperaturę na termostacie, woda zacznie płynąc dopiero, gdy uzyska oczekiwaną temperaturę. To rozwiązanie jest droższe, niż tradycyjna bateria jednouchwytowa, ale pozwoli oszczędzić jeszcze więcej wody.
  • Reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej – wkręcony pomiędzy wąż słuchawki i baterię, zmniejsza przepływ wody z 20 litrów na minutę do 7 litrów.

Jakie zmiany możesz wprowadzić w kuchni? Jeśli nie posiadasz jeszcze zmywarki, możesz zainwestować w taki sprzęt – zużycie wody zmniejszy się nawet czterokrotnie, a ponadto zyskasz więcej wolnego czasu! Nowoczesne zmywarki coraz częściej posiadają tryb ECO, który pobiera mniej wody podczas jego cyklu pracy – dzięki temu, oszczędzanie wody staje się jeszcze bardziej skuteczne!

 

Materiał powstał we współpracy z Multribrand Decofire.pl – sklepem, w którym znajdziesz produkty do domu i ogrodu, takie jak grille gazowe, ekspresy do kawy czy narzędzia ogrodowe.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: