placement placeholder
placement placeholder

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 2023 roku?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 29.03.2023

Jakie zmiany w przepisach wprowadziła nowelizacja prawa budowlanego? O jakich ważnych zmianach w przepisach warto wiedzieć budując dom? Czytaj.

W 2023 roku wejdą w życie istotne zmiany w prawie budowlanym. Zostaną one wprowadzone w celu przyspieszenia, uproszczenia i cyfryzacji procesów budowlano-inwestycyjnych. Jakie są zmiany w prawie budowlanym i jak mogą odbić się na naszych nieruchomościach? Sprawdź, które spośród planowanych modyfikacji dotyczą właśnie Ciebie.

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 2023 roku?

Zmiany w przepisach prawa budowlanego dotyczą m.in. ułatwień w uzyskiwaniu pozwolenia na budowę, uproszczeń w zakresie oddawania obiektów do użytkowania, a także możliwości prowadzenia Bazy Projektów Budowlanych czy Elektronicznego Dziennika Budowy.

Zmiany w prawie budowlanym – Dziennik Ustaw

Projekt nowelizacji prawa budowlanego został opublikowany w Dzienniku Ustaw 16 listopada 2022 roku. Obecnie są finalizowane prace legislacyjne, a ustawodawca planuje wdrożyć ustawę w kwietniu 2023 roku.

Zmiany w przepisach prawa budowlanego

Planowane zmiany w prawie budowlanym mają znacząco uprościć oddawanie obiektów budowlanych do użytkowania. Inwestor nie będzie musiał uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie – wystarczy, że zawiadomi organ nadzoru budowlanego o sfinalizowaniu budowy. Pozwolenie będzie wymagane jedynie w sytuacji użytkowania obiektu, zanim zostaną ukończone wszystkie roboty budowlane.

Od 2023 roku inwestorzy będą mogli korzystać z Bazy Projektów Budowlanych, dostępnej na portalu e-Budownictwo. Pozwoli ona gromadzić w formie cyfrowej projekty budowlane, wnioski, zawiadomienia czy zgłoszenia. Dzięki temu zarówno inwestor, jak i organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej będą mieli do nich łatwy dostęp.

Jeszcze inna zmiana wiąże się z przywróceniem rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej. Rzeczoznawcy uzyskają m.in. prawo do przeprowadzania ekspertyz technicznych. Powstanie zarazem centralny rejestr rzeczoznawców budowlanych.

Zmiany w przepisach budowlanych dotyczą również likwidacji formalnego trybu oddawania do użytkowania jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów budowlanych III kategorii. Korzystanie z nich będzie możliwe już po złożeniu zaświadczenia o zakończeniu budowy przez jej kierownika.

Zmiany istotne w projekcie prawo budowlane

W polskim prawie obowiązuje podział na istotne oraz nieistotne zmiany w projekcie budowlanym po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zmiany istotne w projekcie zagospodarowania oraz projekcie architektoniczno-budowlanym wymagają uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, wydanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej, np. starostwo. Instytucje te nie będą – jak dotychczas – zatwierdzać projektów zagospodarowania, lecz jedynie weryfikować ich zgodność z przepisami i udzielać pozwolenia na budowę.

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, od 2023 roku wniosek o zmianę pozwolenia na budowę nie będzie mógł być już składany w formie papierowej, lecz jedynie w postaci dokumentu elektronicznego na platformie e-Budownictwo.

Do katalogu zmian istotnych w projekcie budowlanym w dalszym ciągu zaliczają się odstąpienia m.in. w zakresie:

  • zagospodarowania w przypadku zwiększenia oddziaływania obiektu poza działkę, na której został zaprojektowany,
  • sposobu użytkowania obiektu budowlanego,
  • parametrów obiektu dotyczących jego wysokości, szerokości, długości, powierzchni zabudowy oraz liczby kondygnacji,
  • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów dotyczących zagospodarowania terenu i warunków zabudowy,
  • warunków korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne.

Zmiany w przepisach prawa budowlanego dotyczą również postępowania w przypadku nielegalnych istotnych zmian w projekcie budowlanym. Nowelizacja zakłada wprowadzenie mechanizmu tzw. żółtej kartki. Zgodnie z nim, inwestor otrzyma pouczenie ze strony organów nadzoru budowlanego, a następnie będzie miał 60 dni na usunięcie nieprawidłowości i wprowadzenie prawidłowego wpisu w dzienniku budowy. Dopiero po tym czasie zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Zmiany nieistotne w projekcie prawo budowlane

Zmiany nieistotne w projekcie budowlanym (prawo budowlane konkretyzuje tego typu obszary działań) nie wymagają przerywania prac na budowie. Ich nieistotność uznaje projektant, a następnie dołącza do dokumentacji budowy opis oraz rysunek, które dotyczą danej modyfikacji w projekcie.

Zmiany nieistotne mogą odnosić się m.in. do rodzaju materiału, z jakiego powstały ściany i dach, liczby drzwi, kąta nachylenia dachu czy wielkości otworów okiennych.

Zmiany w prawie budowlanym – pozwolenie na budowę

Proponowane zmiany w prawie budowlanym poszerzają katalog obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Nowelizacja zakłada, że w 2023 roku decyzja taka nie będzie potrzebna dla wszystkich domów jednorodzinnych, bez względu na ich metraż. Już wcześniej – od 1 stycznia 2022 roku, pozwolenie nie jest wymagane w przypadku budowy domu jednorodzinnego do 70 m2 na własnej działce.

Nowelizacja prawa budowlanego rozszerza również wykaz obiektów, które nie będą wymagać pozwolenia na budowę ani jej zgłoszenia. Ustawodawca zaliczył do nich m.in.:

  • oczka wodne i baseny o powierzchni do 50 m2 przy obiektach rekreacji indywidualnej i budynkach mieszkalnych,
  • baseny o powierzchni do 15 m2 na terenie rodzinnych ogrodów działkowych,
  • oczka wodne o powierzchni do 10 m2 i głębokości do 1 m na terenie rodzinnych ogrodów działkowych,
  • bezodpływowe zbiorniki na wody roztopowe i opadowe o pojemności do 5 m3,
  • przydomowe tarasy naziemne o powierzchni do 35 m2.

Zmiany w prawie budowlanym od 2023 roku poszerzają także katalog inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę, lecz konieczne jest zgłoszenie budowy. Należeć będą do nich m.in.:

  • boiska szkolne, bieżne i korty,
  • kioski i pawilony sprzedaży ulicznej, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 15 m2,
  • wyloty do cieków naturalnych,
  • bezodpływowe zbiorniki na wody roztopowe i opasowe o pojemności większej niż 5m3, a nie większej niż 15 m3.

Prawo budowlane – wejście w życie ostatniej zmiany

Ostatnie zmiany w prawie budowlanym w ramach nowelizacji opublikowanej 16 listopada 2022 roku mają wejść w życie 30 czerwca 2023 roku. Będą one dotyczyć zwłaszcza dalszej cyfryzacji procesów inwestycyjno-budowlanych.

Podsumowanie

W 2023 roku wejdą w życie ważne zmiany w przepisach prawa budowlanego. Dotyczą one m.in. uproszczeń w budowie i oddawaniu do użytkowania budynków jednorodzinnych oraz innych obiektów, cyfryzacji procesów formalnych związanych z budową czy zwiększenia uprawnień rzeczoznawców budowlanych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: