placement placeholder
placement placeholder

Bezpieczny Kredyt 2 procent - limit wniosków

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 28.09.2023

Chcesz wziąć w 2023 roku Bezpieczny Kredyt 2 procent na zakup pierwszego mieszkania z dopłatami? Sprawdź, jaki jest limit wniosków.

1 lipca 2023 roku rozpoczęła się realizacja rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego można ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2 procent. Rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych Polaków, którzy mogą otrzymać tani kredyt nawet bez wysokiej zdolności kredytowej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega system dopłat do Kredytu 2 procent,
 • kto może skorzystać z dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania,
 • jakie są warunki dopłat do kredytu,
 • czy obowiązuje limit wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 procent,
 • ile osób do tej pory złożyło wniosek o Kredyt 2 procent,
 • przez jak długi czas będzie obowiązywać program.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – warunki programu

Zasady programu Pierwsze Mieszkanie z Bezpiecznym Kredytem 2 procent reguluje ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Zgodnie z jej zapisami, dopłaty rządowe do kredytu mieszkaniowego może otrzymać wnioskodawca, który:

 • nie ukończył jeszcze 45 lat – warunek ten musi spełnić co najmniej jedna osoba, jeśli wniosek składa małżeństwo lub partnerzy wspólnie wychowujący dziecko,
 • jest mieszkańcem Polski lub mieszkającym za granicą obywatelem naszego kraju,
 • w dniu złożenia wniosku nie ma ważnej innej umowy kredytu hipotecznego,
 • do tej pory nie posiadał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu,
 • zamierza przeznaczyć kredytowaną nieruchomość na własne cele mieszkaniowe.

Bezpieczny Kredyt 2 procent to kredyt hipoteczny z rządowymi dopłatami do części odsetkowej raty. Po ich uwzględnieniu efektywne oprocentowanie kredytu wynosi 2% + marża banku i ewentualne prowizje, np. za zawarcie umowy, wcześniejszą spłatę czy zmianę warunków kredytowania na wniosek klienta.

Przejdź do: kredyt 2 procent Gdańsk

Dopłaty z budżetu państwa do kredytu obowiązują przez pierwsze 120 miesięcy opłacania rat – kredytobiorca reguluje wtedy raty malejące ze stałym oprocentowaniem. Po tym okresie bank zacznie naliczać oprocentowanie na zasadach rynkowych – z uwzględnieniem referencyjnej stopy procentowej NBP. Umowa Bezpiecznego Kredytu 2 procent powinna zostać zawarta na okres co najmniej 15 lat. Zobowiązanie można spłacać jedynie w polskiej walucie.

Wniosek o udzielenie Kredytu 2 procent możesz złożyć w dowolnym banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecnie można starać się m.in. o:

Ile może wynieść wysokość Kredytu 2 procent?

Maksymalna kwota Kredytu 2 procent na zakup domu lub mieszkania, albo budowę domu wynosi:

 • 500 tys. zł – jeśli o kredyt hipoteczny stara się singiel lub para, która nie zawarła związku małżeńskiego i nie wychowuje żadnego dziecka,
 • 600 tys. zł – jeśli o kredyt mieszkaniowy ubiega się małżeństwo lub gospodarstwo domowe z co najmniej jednym dzieckiem.

Bezpieczny Kredyt 2 procent można również przeznaczyć na dokończenie budowy mieszkania. Limit wysokości kredytu wynosi wtedy:

 • 150 tys. zł – w przypadku małżeństw i gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem,
 • 100 tys. zł – w przypadku singli i par, które nie mają dzieci ani zawartego ślubu.

Istnieje możliwość, aby przeznaczyć Kredyt 2 procent na wykończenie domu lub mieszkania. Wydatki z tym związane powinny zostać poniesione w ramach zakupu lub budowy nieruchomości – nie można wziąć Bezpiecznego Kredytu 2 procent tylko na wykończenie lokalu. Nie obowiązuje żaden limit metrażu ani ceny za 1 m2 mieszkania lub domu – zarówno w przypadku lokali z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Szukaj: mieszkania Warszawa kredyt 2 procent

Czy tani Kredyt 2 procent można otrzymać bez wkładu własnego?

Bezpieczny Kredyt 2 procent można uzyskać bez wkładu własnego – pod warunkiem, że kredytobiorca otrzyma gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), do 20% kwoty udzielonego kredytu.

Wkład własny kredytobiorcy może wynieść maksymalnie 200 tys. zł w środkach pieniężnych. Jeśli wniesiesz jako swój wkład wyłącznie niezabudowaną działkę, wtedy łączny limit udziału własnego i kwoty kredytu wynosi 1 milion złotych.

Czy kredytobiorca musi mieć zdolność kredytową? Jak bank ją ocenia?

Jednym z warunków otrzymania Kredytu 2 procent jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Bank ocenia ją m.in. na podstawie historii kredytowej wnioskodawcy, jego wieku, stanu cywilnego, sytuacji rodzinnej, a także źródła, wysokości i regularności dochodów.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – limit wniosków

Zastanawiasz się, czy każdy wnioskodawca otrzyma Kredyt 2 procent? Limit osób, które mogą wziąć udział w programie, nie został wskazany w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zainteresowani uzyskają kredyt z dopłatami. Banki będą musiały wstrzymać przyjmowanie wniosków o jego udzielenie, jeśli:

 • w danym roku sumaryczna kwota dopłat przekroczy 90% przewidzianych środków na dany roku lub
 • w danym roku zostanie wykorzystanych 75% środków przewidzianych na rok następny.

Kredyt 2 procent? Limity na poszczególne lata

W ustawie znalazły się następujące limity wydatków z budżetu państwa na dopłaty do Kredytu 2 procent:

1) 2023 r. – 8 000 000 zł,

2) 2024 r. – 941 000 000 zł,

3) 2025 r. – 1 107 000 000 zł,

4) 2026 r. – 1 432 000 000 zł,

5) 2027 r. – 1 725 000 000 zł,

6) 2028 r. – 1 581 000 000 zł,

7) 2029 r. – 1 301 000 000 zł,

8) 2030 r. – 1 152 000 000 zł,

9) 2031 r. – 1 054 000 000 zł,

10) 2032 r. – 1 010 000 000 zł

Kredyt 2 procent – limit 2023 rok

Nie trzeba się obawiać, że zostanie przekroczony już w tym roku związany z programem Kredyt 2 procent limit. 2023 rok został objęty progiem 8 milionów złotych, lecz po jego wyczerpaniu będzie można nadal ubiegać się o Bezpieczny Kredyt z puli środków na 2024 rok.

Ile osób złożyło wniosek o kredyt hipoteczny z dopłatami?

Bezpieczny Kredyt 2 procent cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rząd początkowo założył, że każdego roku z dopłat do kredytu skorzysta 30-40 tysięcy osób. Minister rozwoju Waldemar Buda podał jednak, że już w pierwszym miesiącu realizacji programu banki przyjęły około 18 tysięcy wniosków. We wrześniu ich liczba przekroczyła 43 tysiące. Średnia kwota udzielonego kredytu wynosi około 380 tysięcy złotych.

Sprawdź: mieszkania Wrocław kredyt 2 procent

Limit wniosków Kredytu 2 procent: podsumowanie

Nie zwlekaj zbyt długo ze złożeniem wniosku, jeśli chcesz skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Może się okazać, że banki przestaną przyjmować wnioski, gdy w danym roku zostanie przekroczony limit dopłat z budżetu państwa. Im szybciej zaczniesz ubiegać się o kredyt, tym większe masz szanse, że go otrzymasz. W 2023 roku limity nie będą jeszcze obowiązywać.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Daniel Grzegorzek

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: