- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Lampy solarne - wszystko co musisz o nich wiedzieć
Jak działa lampa solarna i dlaczego ją wybrać?
Dynamiczny rozwój oświetlenia LED spowodował powstanie nowych rodzajów lamp oraz ewolucje starych, tradycyjnych rozwiązań. Lampy solarne LED są jednym z takich rodzajów lampy. Obecnie mamy możliwość wyboru wielu typów lamp solarnych LED. Dostępne są lampy ogrodowe różnego rodzaju, oświetlenie solarne elewacyjne, halogeny, lampy typowo dekoracyjne.
Działanie lampy solarnej wykorzystuje zjawiska fizyczne, a zasada jej działania jest stosunkowo prosta. Podstawowym elementem lampy solarnej są ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Promienie słoneczne docierają do powierzchni panelu, a odpowiednie oprzyrządowanie zamienia je w prąd, który ładuje akumulatory, będące na wyposażeniu lampy. Akumulatory pozwalają na zupełnie autonomiczne, niezależne od podłączenia dodatkowego źródła zasilania, funkcjonowanie takiej lampy solarnej.
Jak długo świeci lampa solarna?
Długość świecenia lampy solarnej zależy do dwóch kluczowych jej elementów. Istotna jest oczywiście pojemność wbudowanego akumulatora. Im większa ona będzie, tym dłużej dana lampa jest w stanie funkcjonować bez doładowywania energią słoneczną. Drugim elementem wpływającym na czas pracy lampy jest samo źródło światła i jego pobór mocy. Nowoczesna technologia LED sprawia, że obecnie źródła światła LED są bardzo ekonomicznymi rozwiązaniami. Diody LED mają niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, emitując przy tym odpowiednio mocne światło.
Planując zakup lampy solarnej i chcąc, by działała ona jak najdłużej po zmroku, musimy więc wziąć pod uwagę moc lampy oraz pojemność posiadanego przez nią akumulatora. Nowoczesne lampy solarne LED są w stanie działać nawet do kilku dni bez odpowiedniego nasłonecznienia, pod warunkiem pełnego, wcześniejszego naładowania akumulatorów. Tak duża funkcjonalność lamp solarnych sprawia, że niezwykle ekonomicznym, wydajnymi bezpiecznym rozwiązaniem są dla przykładu lampy solarne uliczne.
Jak działają lampy solarne?
Jak już napisaliśmy, działanie lampy solarnej opiera się na zamianie energii słonecznej w elektryczną. Powstawanie prądu oparte jest na efekcie fotowoltaicznym. Polega on na wytworzeniu dzięki promieniowaniu słonecznemu siły elektromotorycznej. Samo promieniowanie słoneczne to strumień fal elektromagnetycznych. Fale te są ostatecznie zamieniane w energię elektryczną, wykorzystaną następnie do emisji światła przez diody LED. W zupełnie laicki sposób można by powiedzieć, że światło słoneczne jest magazynowane w lampie solarnej w dzień, aby być emitowanym wieczorem i nocą.
Dla poprawnego i wydajnego funkcjonowania lampy solarnej musi ona posiadać jak największe i jak najsprawniejsze panele fotowoltaiczne. To od tego, jak dobrze będą one "zbierały" promienie słoneczne i przetwarzały je w energię elektryczną, zależeć będzie jej ilość zgromadzona w akumulatorach i finalnie czas pracy oświetlenia. Należy więc dbać także, aby panel te były zawsze czyste, gdyż zakurzony panel znacznie zmniejszy swoje możliwości.
Jak włączyć lampę solarną?
Lampy solarne wyposażone są w czujniki zmierzchowe, które uruchamiają oświetlenie w warunkach niedostatecznego oświetlenia słonecznego. Dzięki temu uruchamianie lampy odbywa się w sposób zupełnie niezależny od użytkownika. Nie trzeba więc pamiętać o uruchomieniu oświetlenia ani o jego wyłączeniu. Lampa sama rozpocznie emisję światła i zaprzestanie jej, gdy ilość światła słonecznego będzie wystarczająca.
Użytkownik lampy solarnej ma możliwość ustawienia czułości takiego czujnika i wpływu na to, jak ciemne musi być otoczenie lampy, aby ona świeciła. Taki sposób uruchamiania lampy solarnej powoduje, że oświetlenie solarne funkcjonuje zawsze, gdy jest potrzebne i jednocześnie nigdy niepotrzebnie nie zużywa energii z akumulatorów.
Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.09.2022, Artykuł gościnny
Kinkiet łazienkowy: jaki i gdzie powiesić, żeby łazienka stała się praktyczniejsza?
Jak wybrać dobry kinkiet do łazienki? Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, gdzie dokładnie powiesić kinkiet w łazience, zadbaj o to, by kupić odpowiednio dopasowany, jakościowy model. Czym się kierować, żeby wybrać praktyczny? Jest kilka aspektów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, gdzie dokładnie powiesić kinkiet w łazience, zadbaj o to, by kupić odpowiednio dopasowany, jakościowy model. Czym się kierować, żeby wybrać praktyczny? Jest kilka aspektów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.
30.09.2021, Artykuł gościnny
Jak i gdzie ukryć zasilacz LED?
Gdzie należy schować zasilacz LED i sterownik RGB? Zasilacz i sterownik można zainstalować bezpośrednio na półce wokół wnęki lub można je przenieść na sufit. To elektronika, która powinna być przede wszystkim wentylowana. Po drugie, w przypadku awarii powinniśmy zagwarantować, żGdzie należy schować zasilacz LED i sterownik RGB? Zasilacz i sterownik można zainstalować bezpośrednio na półce wokół wnęki lub można je przenieść na sufit. To elektronika, która powinna być przede wszystkim wentylowana. Po drugie, w przypadku awarii powinniśmy zagwarantować, że urządzenia te są łatwo dostępne.
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
26.07.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie biurka - jakie wybrać?
Biurko jest miejscem wytężonej pracy. Przy nim wykorzystujemy nasz umysł i wzrok do osiągnięcia zamierzonego celu. Aby praca przy biurku była efektywna, bezpieczna i wygodna musimy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do jej wykonywania. Oczywiste jest, że powinniśmy przy biurku ustawić wygodBiurko jest miejscem wytężonej pracy. Przy nim wykorzystujemy nasz umysł i wzrok do osiągnięcia zamierzonego celu. Aby praca przy biurku była efektywna, bezpieczna i wygodna musimy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do jej wykonywania. Oczywiste jest, że powinniśmy przy biurku ustawić wygodny fotel lub krzesło z regulacją oraz dostosować wielkość blatu do naszych potrzeb.