placement placeholder
placement placeholder

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 20.02.2020

Jak wybrać odpowiednie lampy wiszące nad stół oraz wyspę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dowiedz się na GetHome.pl

Jeśli jesteś na etapie projektowania swojego wnętrza, zapewne już wiesz, że nie jest to proste. Szczególnie, jeśli do zaaranżowania jest duża, otwarta przestrzeń, która powinna wyglądać elegancko i spójnie.

To właśnie strefa dzienna przysparza najwięcej problemów podczas aranżacji. Dobór wielu punktów świetlnych, tak by wszystkie wyglądały ze sobą dobrze, wydaje się trudnym zadaniem, ale spokojnie. W tym tekście znajdziesz kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego oświetlenia. Nie tylko funkcjonalnego, ale także efektownego.

Jak dobrać lampy wiszące nad stół w jadalni?

Na początek duży stół. Oświetlenie go odrębnym źródłem światła stało się bardzo modne i dzisiaj już mało osób wyobraża sobie piękną jadalnie bez dużej lampy nad stołem. Nie ma w tym nic dziwnego, takie rozwiązanie nie tylko doskonale wygląda, ale też jest praktyczne.

Dodatkowa lampa nad stołem pozwala na jego dokładne doświetlenie podczas posiłków. Pozwala też na zbudowanie odpowiedniej atmosfery. Podczas przyjęcia możesz włączyć tylko oświetlenie stołu, pozostawiając resztę dużej przestrzeni w półmroku. Pozostaje pytanie, jaką lampę wybrać? Najlepiej prezentują się tutaj lampy wiszące. Może to być jedna, duża lampa z dekoracyjnym, szerokim kloszem lub kilka mniejszych modeli zamontowanych w szeregu.

NIE ZAPOMNIJ! Przy wyborze lampy zwróć uwagę na to, czy stół jest rozkładany. Częstym błędem przy wyborze lampy nad stół jest jej dobieranie wyłącznie do złożonego stołu. Podczas dużych uroczystości, kiedy stół jest rozłożony, lampa okazuje się źle zamontowana i nie cieszy już tak bardzo.

Jeśli Twój stół ma funkcję powiększenia, wybierz lampę montowaną na okrągłej podsufitce, która rozchodzi się w nieregularny sposób. Dobrze sprawdzają się tutaj lampy molekularne, których niesymetryczne ramiona będą wyglądały dobrze w każdej sytuacji. Wymierz wszystko tak, by lampa pasowała zarówno do małego, jak i dużego stołu. 

Czym jeszcze sugerować się wybierając lampę nad stół?

  1. Długość zawieszenia. Oto kolejny błąd często popełniany przy wyborze lamp nad wyspę i stół. Oświetlenie montowane jest za nisko. Stół i blat to miejsce, przy którym chcesz spędzać czas z rodziną i przyjaciółkami. Trudno będzie rozmawiało się z osobą po drugiej stronie, jeśli na linii wzroku będzie wisiała duża lampa. Poza tym, tak zamontowane oświetlenie będzie wyglądało masywnie i ciężko. Przyjmuje się, że lampy powinny wisieć ok. 60-90cm nad blatem. Przed montażem oświetlenia usiądź przy stole i sprawdź, jaka wysokość będzie odpowiednia.

    WYJĄTEK: Lampami, które można montować dosyć nisko nad wyspą lub stołem są modele z kloszami zwanymi „talerzami” Są to duże lampy z płaskimi kloszami, na 2-3cm. Oczywiście, linia wzroku nadal nie powinna zostać zakłócona, ale te modele nie będą wyglądały tak ciężko i masywnie, więc można montować je niżej niż pozostałe.

  2. Kierunek światła. Pamiętaj o tym, że lampa nad stołem ma oświetlać jego blat, a nie pomieszczenie wokół. Wybierz model, którego światło skierowane jest głównie w dół. Pamiętaj też o tym, że mocne światło skierowane na boki może być uciążliwe dla osób, które siedzą przy stole.

  3. Rodzaje szkła. Jeśli zdecydujesz się na modne ostatnio, szklane lampy, pamiętaj o tym, że przepuszczają one dużo światła. Wybierz do nich delikatniejsze żarówki o ciepłym zabarwieniu. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór lampy ze szkła mlecznego, które dobrze rozprasza światło, dzięki czemu promienie nie rażą w oczy.

    Odwracamy sytuację. Lampa nad szklany stół – tutaj każde światło będzie odbijało się od blatu, więc lampa powinna być zamontowana dosyć wysoko, by światło zdążyło się rozproszyć. Tutaj wybieraj klosze z mlecznymi dyfuzorami. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego odbicia.

  4. Wielkość stołu to ostatni punkt, na który należy zwrócić uwagę. Lampa nie może być ani za mała, ani za duża. Tutaj bardzo ważne są proporcje. A najważniejsze jest to, by pozostawić margines. Lampa nie może być dłuższa niż 2/3 długości stołu. Wówczas będzie prezentowała się elegancko.

    Nie można przesadzić też w drugą stronę. Nieduża lampka zamontowana nad długim stołem będzie prezentowała się karykaturalnie i nie zachwyci swoją dekoracyjnością.

Wiszące lampy w kuchni

Oświetlenie stołu w salonie - na co uważać? 

Coraz częściej jadalnia nie jest oddzielnym pomieszczeniem, a jedynie oddzielną strefą wydzieloną w otwartym salonie. Jak w tym przypadku wybrać odpowiednie oświetlenie?

Wszystkie punkty wymienione powyżej sprawdzają się także w tej sytuacji. Tutaj jednak dochodzi problem spójności estetycznej. Oprócz lampy nad stołem, salon wymaga dodatkowego oświetlenia, które w tym przypadku musi być spójne. Jak sobie z tym poradzić? I na co uważać, by cała aranżacja salonu prezentowała się efektownie?

Przede wszystkim chodzi tu o umiar i sztukę wyborów. Otwarta przestrzeń, nawet ta największa, potrzebuje jednego, centralnego punktu światła. To Ty podejmiesz decyzję, która to będzie lampa. Czy ta zamontowana nad stołem, czy może ta nad kanapą. Ważne jest to, by dwie, bardzo dekoracyjne lampy nie musiały ze sobą rywalizować. Wybierz jedną, duża i efektowną lampę, a pozostałe modele dobierz tak, by tylko uzupełniały tę centralną. Stanowiły jej dopełnienie, ale nie konkurencję.

Pamiętaj! Gotowe komplety lamp nie zawsze są dobrym wyborem. Pobaw się oświetleniem, wybieraj lampy w podobnym kształcie, z podobnych materiałów, a może właśnie na zasadzie kontrastów. Twórz własne, oryginalne i dopasowane do Ciebie zestawy. Gotowe kolekcje dają Ci bezpieczeństwo, ale odrobina pracy i ryzyka może wywołać efekt WOW.

białe lampy wiszące

Do jakiego stylu będzie pasować oświetlenie wiszące?

Oświetlenie wiszące to bardzo bogata oferta lamp w wielu stylach. Producenci mają wiele oryginalnych i ciekawych pomysłów na modele, nie tylko w stylu nowoczesnym, ale także glamour, industrialnym czy też klasycznym. Do każdego z nich znaleźć można lampę idealną. Jak je dopasować? Oczywiście mamy kilka wskazówek.

Styl klasyczny. Tutaj doskonale prezentują się lampy wiszące typu „latarnia”. Są to modele ze szkła wbudowanego w metalowe ramki, Zasada podobna do lamp witrażowych, ale tutaj szkła są transparentne lub delikatnie barwione na jeden kolor. Warto wybierać tu także lampy z klasycznymi, tkaninowymi abażurami lub inspirowane świecznikowymi żyrandolami.

Takie lampy często wykorzystywane są w aranżacjach salonu w stylu hamptons. Są to lampy z widocznymi oprawkami na żarówki, przypominającymi świeczniki, które obudowane są szklanymi kopułami. Kolorystyka? Chrom, mosiądz, antyczny brąz oraz klasyczne szarości i beże.

Styl industrialny. W tym przypadku idealnie sprawdzają się lampy wiszące z betonowymi kloszami. Tak, jest to możliwe. Wielu producentów posiada w swej ofercie lampy z lekkiego betonu, które prezentują się wyjątkowo pięknie. Poza tym modne „druciaki” oraz proste lampy ze stali. Ma być surowo, ale ze smakiem. Kolorystyka? Czerń, szarość i miedź – dla przełamania stonowanej palety.

Styl skandynawski. To oczywiście przytulna atmosfera i ciepłe światło. W tym przypadku warto wybierać lampy z metalu lub tworzywa w kształcie kuli, stożka lub innych geometrycznych form. Ważne są także detale z naturalnego drewna lub tkanin. Kolorystyka? Biel, pastele, odcienie naturalnego drewna, a także złoto i miedź

Styl nowoczesny. To przede wszystkim współczesne lampy z wbudowanymi panelami led. Są to ringi lub listwy, idealne do zamontowania nad stołem. Do tego modele lamp molekularnych i metalowych obręczy wypełnionych szklanymi kulami. Kolorystyka? Zupełna dowolność. Nowoczesny styl jest otwarty na ciekawe i oryginalne połączenia.

orientalne lampy wiszące

Jakie oświetlenie zamiast lamp wiszących?

Po pierwsze czysta klasyka, czyli żyrandole. Eleganckie, dostojne i wyjątkowo dekoracyjne. Ciekawe jest to, że sprawdzają się one nie tylko we wnętrzach klasycznych. Coraz częściej wykorzystywane są w aranżacjach nowoczesnych, jako oryginalny kontrast do minimalistycznych aranzacji.

Kolejną ciekawą opcją są nowoczesne reflektory sufitowe. Ich dużą zaletą jest to, że można nimi dowolnie sterować tak, by światło padało w dokładnie wybraną przestrzeń. To wygodne rozwiązanie przy stołach rozkładanych. Wystarczy delikatnie skorygować kierunek padania światła, by blat był dokładnie rozświetlony.

Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w niewysokich pomieszczeniach, w których lampy wiszące mogłyby jeszcze mocniej, optycznie skrócić wnętrze.

Na koniec opcja dosyć nowa, ale mocno rosnąca w siłę, czyli oświetlenie szynowe. Na czym to polega? Na suficie montowane są szynoprzewody, do których wpiąć można różne oprawy świetlne. Od oczek sufitowych po lampy wiszące. Szyna przewodzi prąd, który zasila poszczególne oprawy. Zaleta? Można je dowolnie przemieszczać w obrębie szyny. To rozwiązanie wydaje się idealne, jeśli chodzi o oświetlenie rozkładanego stołu. W razie potrzeby wystarczy delikatnie przesunąć lampy po szynie. To rozwiązanie warte przemyślenia.

Oświetlenie stołu to bardzo ważna sprawa. Jest to miejsce, przy którym mamy odpoczywać i spędzać miłe chwile z bliskimi, dlatego warto spędzić trochę więcej czasu na odpowiednim zaplanowaniu i montażu lamp. Pamiętaj, że już na etapie wyprowadzenia przewodów, w Twojej głowie powinien być już plan na odpowiednie oświetlenie. Tylko wtedy stół będzie oświetlony w sposób efektowny i funkcjonalny.

 

Materiał przygotowany przez eksperta portal Ardant.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: