- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Miasto 15-minutowe - na czym polega idea?
Koncepcja 15-minutowego miasta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Nowoczesna idea jest znana i brana pod uwagę przez wielu urbanistów w Polsce. Zakłada stworzenie jeszcze bardziej dynamicznych oraz zintegrowanych społeczności.
Daje mieszkańcom możliwość realizacji podstawowych potrzeb w ciągu kwadransa. Sprowadza się do zwiększenia zagęszczenia obszarów miejskich oraz poprawy jakości życia.
Polega na tym, że sklepy, punkty usługowe, placówki medyczne i edukacyjne powinny się znaleźć w odległości 15-minutowej drogi od miejsca zamieszkania. Dystans ten można pokonać pieszo lub rowerem.
Koncepcja miasta 15-minutowego
Po raz pierwszy została przedstawiona w 2016 roku przez profesora Carlosa Moreno. Pomysł ten odbił się szerszym echem dopiero po wybuchu pandemii COVID-19. Koncepcja 15-minutowych miast zakłada przemodelowanie miejskiej infrastruktury i tworzenie dzielnic wielofunkcyjnych. Polega na zapewnieniu mieszkańcom dostępu do podstawowych usług czy produktów, możliwości szybszego przemieszczania się do miejsca pracy, ograniczeniu emisji spalin oraz hałasu.
Koncepcja była początkowo elementem kampanii wyborczej mer Paryża, Anne Hidalgo. Promotorka idei 15-minutowego miasta uwolniła nadbrzeże Sekwany od ruchu samochodowego. W efekcie udało się na nowo zazielenić część przestrzeni miejskiej zajmowanej dotąd przez auta.
W Paryżu została rozbudowana m.in. sieć ścieżek rowerowych. W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, mieszkańcy mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Obecnie w stolicy Francji obowiązuje zakaz wjazdu dla najbardziej trujących samochodów.
Układ urbanistyczny
Zdaniem pomysłodawcy projektu prof. Moreno, koncepcja 15 min. miasta może wpłynąć na relacje pomiędzy planowaniem przestrzennym a polityką transportową. Naukowiec z Sorbony podkreśla na łamach pisma "La Tribune", że istnieje możliwość pogodzenia zrównoważonego rozwoju aglomeracji z działaniami mającymi na celu ukształtowanie nowych sposobów życia, pracy i odpoczynku.
Możliwe jest przekształcenie monofunkcyjnej przestrzeni miejskiej na taką, którą cechują cztery główne komponenty: różnorodność (zabudowy i kulturowa), digitalizacja (odwołanie do koncepcji smart city), bliskość (czasowa i przestrzenna) oraz gęstość (liczba osób na metr kwadratowy).
Infrastruktura miejska
Praca, szkoła, kawiarnia czy park – wszystko to mieszkańcy mają mieć zapewnione w zasięgu zaledwie kwadransa od swojego miejsca zamieszkania. Dzięki nowo powstałej koncepcji mogą korzystać z walorów miejskiego życia i zaspokoić większość potrzeb życiowych bez konieczności przemieszczania się transportem publicznym czy samochodem.
Celem tworzenia miast 15-minutowych jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą pokonać dystans z domu do miejsca pracy, sklepu czy restauracji podczas spaceru lub jazdy rowerem.
Dobrze rozbudowana infrastruktura miejska jest sporym atutem dla studentów szukających mieszkań. Wszystko, co niezbędne znajduje się na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, gdzie szukać mieszkań dla studentów w polskich aglomeracjach:
Idea piętnastominutowego miasta opiera się na zagospodarowaniu przestrzeni w taki sposób, by stworzyć lepsze warunki do życia mieszkańcom miast. Chodzi nie tylko o odzyskanie bezcennego czasu na dojazd do pracy, szkoły czy lokalu usługowego, ale też miejsca sprzyjającego lokalnej integracji oraz skłaniającego do spędzania większej ilości czasu poza domem.
Transport i komunikacja
Wrasta świadomość na temat możliwości ograniczenia emisji spalin i ekologicznej transformacji. Coraz większa liczba osób zamieszkujących duże aglomeracje stawia na mikromobilność, która doskonale wpisuje się w walkę z ociepleniem klimatu.
Wiele nowych osiedli mieszkaniowych powstaje zaledwie 200 metrów od przystanku komunikacji miejskiej i niespełna kilometr od metra, obiektów kulturalnych, sklepów czy punktów handlowo-usługowych. Dzięki temu zmniejsza się dystans oraz czas dotarcia do miejsc codziennej użyteczności.
Miasta 15-minutowe w Polsce i na świecie
Idea rozpoczęła się w Paryżu i szybko rozszerzyła się na kolejne miasta. Koncepcja piętnastominutowego miasta jest wykorzystywana obecnie przez wiele światowych czy europejskich metropolii.
Przykład stanowi Bogota, gdzie dominuje zintegrowana sieć miejskiego transportu i zielone korytarze oraz Melbourne, Detroit, Portland, Ottawa, Szanghaj. Natomiast z miast europejskich warto wymienić nie tylko stolicę Francji, ale też Barcelonę, Londyn, Wiedeń i Mediolan. Koncepcja wspiera politykę zastępowania komunikacji samochodowej jednośladem.
Działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców idealnie wpisują się w nurt, który staje się coraz bardziej popularny również na gruncie polskim. Deweloperzy chętnie inwestują w projekty stanowiące połączenie przestrzeni o zróżnicowanym charakterze.
Priorytetem jest wielofunkcyjność i odejście od monofunkcyjnych struktur miejskich. Nowo powstałe inwestycje mieszkaniowe doskonale wpasowują się w potrzeby mieszkańców, którym zależy na wygodzie oraz łatwym dostępie do ulubionych restauracji, sklepów, terenów rekreacyjnych i zielonych.
Utopia czy niedaleka przyszłość?
Koncepcja piętnastominutowego miasta pozostaje w sprzeczności z rozwiązaniami popularnymi w ubiegłym stuleciu. Zwolennicy tej idei twierdzą, że obszary mieszkalne nie muszą być oddzielone od biznesu, handlu, rozrywki czy biznesu. Mają zapewniać dostęp do wielu udogodnień bez konieczności pokonywania długich dystansów.
Coraz więcej aglomeracji w Polsce podejmuje próbę adaptacji koncepcji piętnastominutowego miasta. Zyskujący na popularności trend ma szansę przyjąć się również w naszym kraju.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne 2023 r., od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.