- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Minimalizm: styl skandynawski i inne
Style minimalistyczne stają się bardzo popularne w naszych domach. Stanowią idealne rozwiązanie do małych wnętrz, które są nam sprzedawane przez deweloperów. Bardzo dużą zaletą jest również cena wyposażenia – minimalizm to stosunkowo niewiele elementów dekoracyjnych, niewielka liczba sprzętów. Zazwyczaj jest więc tak, że kupując mniej, wydamy mniej.
Czym charakteryzują się style minimalistyczne?
Stylów aranżacyjnych, które wykorzystują minimalizm, jest dość sporo. Choć mogą diametralnie różnić się charakterem, panującym wewnątrz nastrojem, kolorystyką i zastosowanymi deseniami, to mają bardzo wiele elementów wspólnych. Są to:
- minimalna liczba mebli,
- gładkie powierzchnie, często lśniące czy szklane,
- niewiele dekoracji, które jednak są wyraźnym akcentem we wnętrzu,
- skupienie się na jakości przedmiotów, a nie ich ilości.
Wchodząc do danego pomieszczenia, od razu możemy rozpoznać, że zostało urządzone w stylu minimalistycznym. W oczy rzuca nam się dużo wolnej i pustej przestrzeni, która jednak nie razi chłodem i spartańskością. Jest natomiast dokładnie wyważona i urządzona tak, by zachować jak najwięcej przestrzeni do życia, ale równocześnie móc skorzystać z przytulnego wnętrza.
Dlaczego style minimalistyczne są tak popularne?
Przede wszystkim powodu takiego stanu rzeczy należy szukać w wielkości sprzedawanych obecnie mieszkań. Na rynku pojawia się coraz więcej nieruchomości o małym metrażu – jednopokojowe czy dwupokojowe, ale chociażby z otwartą kuchnią. Fizycznie jest niemożliwe wstawienie dużej liczby mebli i dekoracji. Jeżeli spróbowalibyśmy to zrobić, najprawdopodobniej otrzymalibyśmy zagracone i całkowicie niezdatne do użytku mieszkanie.
Drugim powodem są często niższe koszty urządzenia wnętrza i brak konieczności poświęcania masy czasu na wybranie odpowiednich elementów dekoracyjnych. O wiele łatwiej jest wybrać jedną ozdobę, która nawiązuje charakterem do danego stylu niż setki małych, które muszą ze sobą współgrać.
Jakie style minimalistyczne podbijają nasze serca?
Jednym z najpopularniejszych stylów minimalistycznych jest styl skandynawski. Został on bardzo rozreklamowany przez skandynawskie sieci sprzedające meble i wyposażenie wnętrz, takie jak Ikea czy Jysk. Kiedyś kojarzyły się z produktami tanimi, ale niskiej jakości, które z pewnością nie przetrwają kolejnych 20 czy 30 lat.
To już jednak przeszłość. Choć faktycznie ich jakość nie może się równać z litym drewnem stylu klasycznego, to obecnie zmieniamy aranżacje wnętrz na tyle często, że przestaje to być dla nas problemem. Otrzymujemy więc w świetnej cenie produkty, które wprowadzą do naszego domu wyjątkowy nastrój i charakter, są żywe i kolorowe, a jednocześnie spełniają wszystkie wymogi stylu minimalistycznego.
Nie możemy również zapominać o doskonałym wykorzystaniu światła słonecznego, dzięki czemu wnętrza są jaśniejsze i naturalne. Dlatego bardzo często urządzamy w stylu skandynawskim salon. Innymi przykładami tego typu wystroju, które również nawiązują do wartości propagowanych przez skandynawskie aranżacje, są styl alpejski czy styl norweski. Wnętrza zaprojektowane w ten sposób stają się nowoczesne, przestronne i przytulne.
Przeczytaj również, czym charakteryzuje się meksykański styl aranżacji wnętrz
Styl skandynawski – czym się wyróżnia?
Styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Króluje tu drewno z lekkim dodatkiem metalu czy kamienia. Barwy wnętrza w tej aranżacji są jasne. Dominują kolory: biały, szary i jasnobeżowy. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu sypialni. Styl skandynawski pomaga zasnąć i się zrelaksować właśnie dzięki takiej kolorystyce. Dodatki natomiast powinny być w kontrastowych i żywszych odcieniach: zieleni, czerni, błękitu, żółci czy złota.
W każdym, aranżowanym na styl skandynawski wnętrzu, powinny znaleźć się rośliny, które dodają naturalności, zielonego akcentu i przytulności. Poszczególne pokoje w stylu skandynawskim różnią się od siebie głównym elementem pomieszczenia, kolorystyką czy wykorzystaniem dodatków, ale główna zasada projektowania pozostaje zawsze taka sama. W stylu skandynawskim kuchnia, jak i salon czy łazienka muszą być po prostu przestronne i przytulne jednocześnie. Wystrój ten możemy wykorzystać wszędzie. Nawet przedpokój w stylu skandynawskim będzie się prezentował zjawiskowo.
Styl skandynawski – salon, który zachwyca
Salon w stylu skandynawskim jest dość charakterystyczny. Wykorzystuje klasyczne połączenie bieli z czernią na ścianach, dywanach czy w formie dekoracji. Bardzo ważna jest również prostota. W stylu skandynawskim salon powinien być pełen prostych kształtów geometrycznych i brył. Widać to na przykładzie mebli – prostych, bez zbędnych zdobień. Centralnym punktem salonu urządzonego w połączonym stylu skandynawskim z nowoczesnym musi być wygodna i duża sofa, na której będziemy mogli ugościć odwiedzających nas znajomych i rodzinę. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, możemy zdecydować się na sofę rozkładaną z funkcją spania, dzięki czemu nasz aranżowany w stylu skandynawskim salon zamieni się w sypialnię.
Dodatki i oświetlenie w salonie w stylu skandynawskim
Po pierwsze, nie należy zapominać, że styl skandynawski powinien być minimalistyczny. Ograniczmy więc liczbę ozdób do tych najbardziej funkcjonalnych. Mogą to być:
- poduszki dekoracyjne,
- świece zapachowe,
- ramki ze zdjęciami na ścianach,
- ozdobny zegar.
Połączenie bieli z czernią świetnie przełamują żywe i jasne kolory, takie jak pomarańcz, żółć czy zieleń. Wybierajmy więc dodatki właśnie w tych barwach. Nie zapominajmy również o oświetleniu. Przy stylu skandynawskim salon powinien być dobrze oświetlony – najlepiej za pomocą naturalnego światła. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a przecież wieczorami również chcemy korzystać z pomieszczenia.
Zdecydujmy się na lampy sufitowe, podłogowe i kinkiety. Odpowiednio rozmieszczone rozświetlą każdy zakamarek wnętrza. Elektronika jest neutralna w stylu skandynawskim. Nowoczesny salon potrzebuje w końcu telewizora, konsoli do gier czy wieży stereo.
Styl skandynawski – kuchnia naszych marzeń
Kuchnia w stylu skandynawskim jest jednym z najprostszych wnętrz do urządzenia. Miano idealnego koloru zyskuje tu biel, a wykorzystanie niewielkiej liczby dodatków wynika z jego funkcjonalności. Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, musimy przede wszystkim kierować się naszą wygodą. Ściany pomalowane na biało lub wyłożone kafelkami w tej barwie wspierają dobre oświetlenie pomieszczenia.
Pamiętajmy, że w stylu skandynawskim kuchnia musi być jednolita pod względem doboru materiałów. Jeśli więc wybraliśmy drewniane fronty mebli, to taka też powinna być podłoga, stół i krzesła. Jeśli mamy miejsce, możemy bez problemu zdecydować się na wolnostojące, a nie zabudowane sprzęty kuchenne w stylu skandynawskim. Nowoczesna kuchnia powinna być w pełni wyposażona, a tym samym funkcjonalna.
Nie możemy zapominać również o tak ważnym pomieszczeniu, jak jadalnia. Niewiele osób może pozwolić sobie na całkowicie niezależne i osobne pomieszczenie, stąd często strefa ta wydzielana jest w salonie lub stanowi część kuchni w stylu skandynawskim. Projektując ją, musimy pamiętać, by równocześnie zachować zgodność z resztą wnętrza i dość jasno i wyraźnie oddzielić ją od pozostałych stref.
Jadalnia w stylu skandynawskim powinna być przestronna – stół z drewnianym, lakierowanym blatem zapewni nam ochronę przed zabrudzeniami czy zarysowaniami. Charakterystyczne są również lampy wiszące nad centralną częścią stołu, które zapewniają dużo światła wieczorami, kiedy rodzina zbiera się w komplecie. Innym pomysłem na jadalnię w stylu skandynawskim może być wysepka pośrodku kuchni w stylu skandynawskim ze stołkami przypominającymi te barowe. Takie rozwiązanie jest bardzo cenione szczególnie w przypadku małych wnętrz.
Styl skandynawski – sypialnia, w której można się wyspać
Zasady projektowania sypialni w stylu skandynawskim są podobne do tych, które znamy z aranżowania salonu. W tym wypadku musimy jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę ozdób do niezbędnego minimum. Centralnym punktem wnętrza powinno być łóżko: duże, wygodne, drewniane z eleganckim zagłówkiem. Aranżując w stylu skandynawskim sypialnię, przede wszystkim ważny jest komfort i wygoda snu. Warto postawić na kwiaty, które produkują tlen nocą, a dodatkowo urozmaicą i ożywią pokój w stylu skandynawskim. Poza tym, swoje miejsce znajdą tam takie meble, jak:
- szafki nocne,
- komoda na bieliznę,
- wygodny fotel z podnóżkiem.
Sypialnia w stylu skandynawskim jest jasna – w kolorach bieli, szarości i pastelowej zieleni, które ułatwiają nam wypoczynek i zaśnięcie.
Styl skandynawski – łazienka, która zaprasza do kąpieli
Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim, zależy w dużej mierze od dostępnej przestrzeni. W pomieszczeniu o zaledwie kilku metrach kwadratowych nie umieścimy przecież dużej i komfortowej wanny. W nieco większych wnętrzach jest to oczywiście wskazane. Pozostałe wyposażenie bardzo przypomina to, które znajdziemy w aranżacjach według stylu skandynawskiego - nowoczesnego. Są to:
- proste, białe umywalki ceramiczne,
- szafki łazienkowe w stylu skandynawskim - drewniane bez zbędnych zdobień,
- prosta toaleta,
- bidet – jeśli mamy na niego miejsce.
Jeśli zaś chodzi o wanny i prysznice w stylu skandynawskim, łazienka może posiadać każdy z nich w praktycznie dowolnej formie. Ważne jest, by były one minimalistyczne i praktyczne. Kabiny prysznicowe powinny być wykonane ze szkła, dzięki czemu w wnętrze będzie jaśniejsze i przejrzystsze.
Nie każda łazienka ma również dostęp do okna. Jeśli tak jest, powinniśmy jak najbardziej eksponować naturalne światło. Nie możemy jednak zapominać o kinkietach montowanych na ścianach w łazience w stylu skandynawskim. Dodatkowo rozjaśnią one pomieszczenie, stanowią także formę eleganckiego dodatku, który nie zajmuje wiele przestrzeni. Dlatego właśnie często stosowane są w stylu skandynawskim. Wnętrza są odpowiednio doświetlone i podkreślone.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – jak powinien wyglądać?
Urządzenie pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim może przysporzyć nam najwięcej zmartwień i problemów. Zastosowanie klasycznego połączenia bieli i czerni będzie tu nieodpowiednie. Dlatego warto nieco odbiec od klasyki i wykorzystać:
- zieleń,
- błękit,
- róż,
- czerwień,
- brąz.
Pozwólmy sobie na ciekawe dekoracje ścienne, takie jak malunki, zdjęcia czy ozdoby tematyczne. Urządzając pokój dziecięcy w stylu skandynawskim, również musimy pamiętać o tym, by zachować w nim wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, choć równocześnie muszą znaleźć się tam praktycznie wszystkie meble, które są niezbędne naszemu dziecku:
- łóżko,
- biurko,
- szafa na ubrania,
- schowki na zabawki,
- regał na książki.
To pomieszczenie pełni wiele funkcji, dlatego idealnie sprawdzi się tu styl skandynawski. Sypialnia, salon, pokój do nauki – to wszystko musimy zawrzeć w jednym pomieszczeniu. Nie jest to proste zadanie, dlatego projektanci mebli w skandynawskim stylu często stosują zasadę multifunkcjonalności.
Jako przykład możemy podać chociażby biurko, które jest wbudowane pod łóżko piętrowe czy narożne szafy, które posiadają wiele skrytek. Dziecięcy pokój w stylu skandynawskim musi być bardzo funkcjonalny.
Przedpokój w stylu skandynawskim – wizytówka naszego domu
Projektując mieszkanie w stylu skandynawskim, nie możemy zapominać o tak ważnym pomieszczeniu, jakim jest przedpokój. Stanowi wizytówkę naszych czterech kątów. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie i wąskie, ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie w szafę wnękową, która posłuży nam do przechowywania płaszczy czy butów. Niezastąpione będzie również sporej wielkości lustro i kinkiety, które dadzą jasne światło punktowe. Dzięki takiemu połączeniu nasz przedpokój w stylu skandynawskim będzie jasny i przestronny – mimo braku okien.
Nie tylko skandynawski styl, czyli jak urządzić minimalistyczne wnętrze
Nie tylko styl skandynawski daje nam możliwości urządzenia jasnego i przestronnego wnętrza w stylu minimalistycznym. Warto wspomnieć o dość nieznanych stylach aranżacyjnych, które jednak również posiadają swój urok. Mowa tu o stylu:
- alpejskim – nieco góralskim, ale o wiele bardziej minimalistycznym,
- japońskim – bardzo przypominającym skandynawski pod względem założeń, ale skupiającym się na elementach pochodzących z Azji,
- scandi chic – stanowiącym kompromis między minimalizmem a zamiłowaniem do bibelotów i drobiazgów.
Poniżej prezentujemy pokrótce każdy z tych stylów i opisujemy, czym różnią się od wyżej opisanego stylu skandynawskiego.
Styl alpejski, czyli Szwajcaria w Polsce
Styl alpejski jest bardzo zbliżony do naszego stylu zakopiańskiego. W dużej mierze dotyczy wyglądu zewnętrznego budynku, ale możemy również aranżować ten rodzaj wystroju w naszych wnętrzach w blokach czy kamienicach, które leżą setki kilometrów od gór. Styl alpejski oparty jest całkowicie na drewnie, które powinno zostać wykorzystane przy pokryciu ścian, podłogi, a nawet sufitu.
Wyposażenie wnętrza również takie powinno być. Ważne jest użycie naturalnych materiałów – możemy dodatkowo wykorzystać len czy skórę, podobnie jak w stylu skandynawskim. Nowoczesne wnętrza tego stylu wcale nie muszą posiadać wielu bibelotów i ozdób – wręcz przeciwnie. Wystarczy jedynie kilka symbolicznych elementów, takich jak:
- ozdobne zegary,
- poroże na ścianach,
- kominek – elektryczny lub ze zwykłym paleniskiem, jeśli warunki budowlane nam na to pozwalają.
Styl alpejski również przeżył renesans. Dekoracyjne bibeloty nie są już aż tak pożądane w tego typu wnętrzach. Takie mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale również energooszczędne. Poza wykorzystaniem drewna, styl alpejski bardzo lubi skórę – w formie obicia sofy i foteli czy dywanika w centralnej części strefy relaksacyjnej. Nie może oczywiście zabraknąć dekoracyjnych poduszek czy narzuty, ale na tym warto poprzestać. Jak widać, górale również potrafią projektować wnętrza w stylu minimalistycznym.
Styl japoński, czyli azjatycki styl norweski
Styl japoński jest uważany za pierwowzór stylu minimalistycznego. I faktycznie, to właśnie w Azji po raz pierwszy uznano wyższość wolnej przestrzeni połączonej z naturalnością nad gromadzeniem całej masy niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. Podstawowymi wartościami są prostota, harmonia i naturalność.
Podobnie jak w stylu norweskim wykorzystuje się tu drewno, skórę i naturalne tkaniny. Czasem spotykamy metalowe dodatki. Tego typu wnętrza są praktycznie w ogóle pozbawione zdobień czy elementów dekoracyjnych. Znajdziemy jedynie takie ozdoby, jak:
- parawany,
- bambusowe wykończenia i naczynia,
- pojedynczy obraz nawiązujący do klimatu wnętrza.
Obowiązkowo we wnętrzu muszą znaleźć się żywe rośliny – podobnie jak w stylu norweskim. Z pewnością jednak inne są gatunki. Tutaj przeważają bonsai czy storczyki. Dominującymi kolorami są brązy, czerń i szarości. Wnętrza są więc ciemniejsze niż w stylu skandynawskim, ale często dodatkowo rozjaśniamy je białymi dodatkami. Innym, charakterystycznym elementem wystroju wnętrza są bardzo duże okna, które wychodzą na ogród i dostarczają do pomieszczenia całą masę naturalnego światła słonecznego. W przeciwieństwie jednak do stylu skandynawskiego, łazienka musi być wyposażona w ogromną wannę. Codzienne kąpiele to swoisty rytuał w Japonii.
Scandi Chic, czyli trochę zabałaganiony minimalizm
Przez wiele lat królowania stylu norweskiego, bardzo on ewoluował – pojawiły się inne, ciekawe odmiany, zbudowane na podstawowych założeniach stylu skandynawskiego. Czy można wyobrazić sobie połączenie minimalizmu i glamour? Naturalnie! Otrzymamy właśnie coś, co zostało nazwane Scandi Chic. W podstawowej odmianie mieliśmy do czynienia głównie z jasnymi barwami i naturalnymi materiałami. W Scandi możemy nieco śmielej dodawać dekoracje czy wybierać elementy wyposażenia. Bardzo popularny, obok drewna oczywiście, jest marmur. Z tkanin nie musimy wybierać lnu czy skóry, ale chociażby welur, który jest elegancki i stylowy, choć nie naturalny.
Barwy Scandi Chic są odważniejsze i bardziej wyraziste. Pojawiają się tu złote akcenty, które zmieniają światło słoneczne i sprawiają, że wnętrze wygląda zupełnie inaczej. To bardzo ciekawa odmiana stylu minimalistycznego, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco zabałaganionym skandynawskim wystrojem. Dopiero po chwili dostrzegamy w nim przemyślane rozwiązania.
Minimalizm niejedno ma imię
Styl minimalistyczny możemy spotkać praktycznie wszędzie. Jest stosunkowo prosty do aranżacji, głównie poprzez brak sztywnych kryteriów. Liczy się przede wszystkim naturalność i duża ilość życiowej przestrzeni. Styl skandynawski gwarantuje nam, że wnętrze będzie również przytulne i rodzinne. Możemy jednak samodzielnie zabrać się za aranżację pomieszczeń według naszych upodobań. Tak długo, jak zachowamy podstawowe cechy i wyznaczniki minimalizmu, będziemy się cieszyć mieszkaniem w stylu skandynawskim lub każdym innym. Minimalizm może występować w wielu stylach aranżacyjnych, choć z pewnością kojarzymy go z wyżej wymienionymi stylami:
- skandynawskim,
- japońskim,
- nowoczesnym alpejskim,
- scandi chic.
Głównym wyznacznikiem jest oczywiście sporej wielkości wolna przestrzeń w mieszkaniu, dzięki której nie czujemy się przytłoczeni, a samo wnętrze nie jest zagracone. Z pewnością urządzone w stylu skandynawskim domy i mieszkania powinny być wysoce funkcjonalne. Każdy element musi grać swoją rolę i doskonale pasować do innych.
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Prostota urządzania wnętrz w stylu skandynawskim polega również na braku konieczności kupowania wielu sprzętów i elementów dekoracyjnych. O wiele lepiej skupić się na jednej ozdobie, która nada pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Poza tym, wnętrze minimalistyczne z pewnością będzie:
- pełne naturalnego światła słonecznego,
- mieć wyposażenie z naturalnych materiałów, choć czasem możemy pozwolić sobie na wyjątki,
- zdominowane przez naturalną kolorystykę.
Najpopularniejszym od wielu lat przedstawicielem minimalizmu jest styl skandynawski.
Styl skandynawski - podsumowanie
Styl skandynawski może panować w całym domu – od salonu po przedpokój. Ważne jest użycie naturalnych materiałów. Meble wykonane są z drewna, dodatkowo muszą być proste i funkcjonalne. Dobrze sprawdzą się sprzęty, które mają wiele zastosowań, a dodatkowo pełnią funkcję schowka na domowe drobiazgi, których nie używamy zbyt często.
Skandynawski styl jest idealny zarówno w małych wnętrzach, jak i dużych. Dominować powinny jasne kolory – biel, szarość i beż, ale warto zastosować również dodatki w żywszych barwach: błękitnej, zielonej, czarnej, brązowej czy żółtej. Szczególnie ważne jest zastosowanie bieli. Dzięki niej wnętrze będzie wydawać się większe i wyższe, a także jaśniejsze.
Minimalizm o wielu twarzach
Minimalizm jest ceniony nie tylko na północy Europy, ale również w Europie Środkowej czy nawet w Azji. Pierwszym stylem opartym na tej koncepcji był styl japoński, do tej pory bardzo popularny i coraz częściej spotykany również u nas. Jest nieco ciemniejszy od skandynawskiego, ale z kolei bardzo często spotykanym elementem są duże okna, które stanowią łącznik z ogrodem. Nie używamy wielu dekoracji – jedyną ozdobą jest naturalne drewno z cydru czy sosny czerwonej.
W Szwajcarii możemy spotkać styl alpejski, który został z powodzeniem zaadaptowany również w Polsce. W nowoczesnej wersji pozbawiony jest zbędnych bibelotów i drobiazgów, które znamy z naszych wnętrz góralskich. Sam skandynawski styl również ma wiele odmian – do najpopularniejszych i najciekawszych należy scandi chic, który jest bardziej luksusowy i ekskluzywny od pierwotnego stylu z północy.
Minimalizm jest ceniony i stosowany w wielu rozwiązaniach aranżacyjnych, głównie dzięki swojej uniwersalności. Nie ma znaczenia, jak duże mamy mieszkanie ani jak bardzo ograniczony jest budżet na wystrój naszych wnętrz. Nie bez znaczenia wydaje się również duża dostępność wyposażenia w skandynawskim stylu, który przecież również oparty jest na minimalizmie.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
23.01.2024, Artykuł sponsorowany
Rodzaje biokominków, czyli który biokominek sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?
Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w posBiokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!
05.01.2024, Artykuł sponsorowany
Pokochaj modern vintage! Produkty ze sklepu meblowego, które doskonale sprawdzą się w takim wnętrzu
Styl modern vintage to fascynująca podróż przez dekady, łącząca w sobie ducha minionych epok ze współczesnymi trendami. Oto jak z pomocą sklepów meblowych wykreować klimatyczne wnętrze z duszą. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest styl modern vintage, jakie meble wkomponować w styl modern vintage,jakie meble wkomponować w styl modern vintage,
24.11.2023, Artykuł sponsorowany
Narzuty na łóżko jako dekoracyjny akcent w Twojej sypialni – nasze pomysły
Narzuty na łóżko i kanapę to przede wszystkim funkcjonalny element wystroju. Chronią pościel przed kurzem i zabrudzeniami, a także zapewniają dodatkową warstwę ciepła w chłodniejsze noce. Nie jest to jednak ich jedyne zadanie – nowa narzuta może całkowicie odświeżyć wygląd pomieszczeniaNarzuty na łóżko i kanapę to przede wszystkim funkcjonalny element wystroju. Chronią pościel przed kurzem i zabrudzeniami, a także zapewniają dodatkową warstwę ciepła w chłodniejsze noce. Nie jest to jednak ich jedyne zadanie – nowa narzuta może całkowicie odświeżyć wygląd pomieszczenia i wpłynąć na panującą w nim atmosferę. A ponieważ sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy znaczną część naszego życia, ważne jest, aby nie tylko było wygodne, ale także odzwierciedlało nasz osobisty styl i gust. Narzuty jako praktyczne i estetyczne dodatki pozwalają na wyrażenie swojej kreatywności i tworzenie niepowtarzalnego wystroju wnętrza.
28.07.2023, Artykuł sponsorowany
Feng Shui w Twoim mieszkaniu: jak je wprowadzić do wnętrza?
Urządzanie swojego mieszkania to nie lada wyzwanie. Wszystko za sprawą faktu, że mamy całą masę pomysłów, które chcemy zrealizować. Nie na wszystkie jednak znajdzie się miejsce oraz czas. Z tego też względu rezultatem takiego natłoku myśli może być chaos w całej aranżacji. Jednym z cieUrządzanie swojego mieszkania to nie lada wyzwanie. Wszystko za sprawą faktu, że mamy całą masę pomysłów, które chcemy zrealizować. Nie na wszystkie jednak znajdzie się miejsce oraz czas. Z tego też względu rezultatem takiego natłoku myśli może być chaos w całej aranżacji. Jednym z ciekawych sposobów na jego uniknięcie jest wykorzystanie techniki zwanej Feng Shui. Na czym polega ta opcja i jak ją wprowadzić do mieszkania?
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!