- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Muranów Warszawa - historyczne serce stolicy
Muranów to część centralnej Warszawy o szczególnym, historycznym znaczeniu. To właśnie to osiedle włączono do getta podczas II wojny światowej. W wyniku powstania w getcie oraz Powstania Warszawskiego niemal cały obszar został zrównany z ziemią. Po wojnie nowe budynki zostały wzniesione na gruzach ceglanej zabudowy getta. Choć historia Muranowa jest trudna, dziś to jedno z atrakcyjniejszych osiedli Warszawy. Jak współcześnie wygląda ta okolica?
Sprawdź: mieszkania na sprzedaż Muranów
Jak zmienił się warszawski Muranów?
Pierwsze osiedle mieszkalne powstało na terenie dzisiejszego Muranowa w XVII wieku. W XIX wieku zaczęły tu spływać ludności żydowskie z Litwy i Białorusi, a już na początku kolejnego wieku stworzyło się tu miasto w mieście. Panowała gęsta zabudowa, a pomiędzy budynkami mieszkalnymi wzrastały obiekty przemysłowe. W okresie międzywojennym ludność żydowska stanowiła 90% mieszkańców tych rejonów. Te statystyki przyczyniły się do włączenia Muranowa do warszawskiego getta. Powstanie w getcie oraz późniejsze powstanie warszawskie przyczyniły się do niemal całkowitego zniszczenia terenu. Pozostawiono jedynie kilka budynków, a cała reszta została wyburzona, w tym więzienie kobiece „Serbia”, Szpital Żydowski czy Kercelak.
Po wojnie konieczne było wyrównanie terenów po dawnym getcie. Górki sięgały tu w niektórych miejscach nawet 3 metrów wysokości. Początkowo do budowy nowych zabudować użyto gruzów, założenie mówiło o powstaniu miasta-pomnika. Ostatecznie sino-różowe mury otynkowano, wyburzono i tak już nieliczne pozostałości zabudowy przedwojennej i odcięto się od historii. Pierwsze mieszkania w okolicy ul. Żelaznej, z galeriami zamiast korytarzy, oddano do użytku już w roku 1950. Wraz z budową nowych osiedli zmieniono bieg ulic i wytyczono nowe arterie.
Czytaj również: Praska Moderna - przyszłość Warszawy?
Jak Muranów wygląda teraz?
Dzisiejsze osiedle Muranów leży w dwóch dzielnicach - warszawskim Śródmieściu i Woli. Jego granice wyznaczają Al. Solidarności, ul. Bonifraterska, ul. Okopowa oraz tory kolejowe przy stacji Warszawa Gdańska. W oficjalnym Miejskim Systemie Informacji Muranów podzielony został na dwa obszary - Muranów i Nowolipki, choć decyzja ta nie spotkała się ze zrozumieniem mieszkańców. Na terenie osiedla powstały i działają do dziś: basen na Inflanckiej, Centrum Handlowe Klif (obecnie Dom Mody Klif), Centrum Handlowe Arkadia (od 2019 Westfield Arkadia) oraz Babka Tower - pierwszy w Warszawie budynek mieszkalny o wysokości powyżej 100m. Obecnie na Muranowie powstaje wiele nowych inwestycji - głównie wysokie, nowoczesne apartamentowce oraz budynki biurowe.
Mieszkania Warszawa Muranów. Jak się tu żyje?
W obecnych czasach Muranów to atrakcyjna lokalizacja do zamieszkania, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osiedle jest świetnie skomunikowane, bowiem od strony Wisły przebiega I linia metra (na terenie Muranowa znajdują się dwie stacje - Ratusz Arsenał i Dworzec Gdański), a przez główne ulice - Andersa, Jana Pawła II i Okopową poprowadzone są trasy tramwajowe. Ponadto mieszkańcy mogą skorzystać z gęstej sieci połączeń autobusowych oraz z dworca kolejowego Warszawa Gdańska, skąd dojadą do innych warszawskich stacji i skorzystają z połączeń dalekobieżnych.
Na terenie Muranowa zlokalizowane są liczne parki, jak na przykład popularny Ogród Krasińskich. W wolnej chwili można też odwiedzić Państwowe Muzeum Archeologiczne, Kino Muranów, a na chwilę zadumy nad trudną historią - Muzeum Więzienia Pawiak. W okolicy działa wiele przedszkoli, szkół i uczelni wyższych. Lokalizacja jest więc atrakcyjna zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, dla studentów, a ze względu na liczne budynki biurowe - również dla osób pracujących. Mieszkania na sprzedaż Warszawa Muranów cieszą się powodzeniem jako miejsce do zamieszkania, ale również jako inwestycja - na przykład pod wynajem.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
08.10.2024, Redakcja
Targi domów i mieszkań w Warszawie: kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt w stolicy
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów oraz Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE na terenie Expo XXI 12. i 13. października będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projeZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów oraz Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE na terenie Expo XXI 12. i 13. października będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
13.02.2023, Redakcja
Gdzie zamieszkać w Warszawie? Najdroższe i najtańsze dzielnice
Lokalizacja mieszkania wpływa łatwość dotarcia do pracy czy szkoły, dostępność najważniejszych usług (sklepy, przychodnie, gastronomia, sport, rozrywka) czy terenów zielonych, a także bezpieczeństwo i spokój. Jej właściwy wybór może mieć zatem znaczący wpływ na jakość życia. WarLokalizacja mieszkania wpływa łatwość dotarcia do pracy czy szkoły, dostępność najważniejszych usług (sklepy, przychodnie, gastronomia, sport, rozrywka) czy terenów zielonych, a także bezpieczeństwo i spokój. Jej właściwy wybór może mieć zatem znaczący wpływ na jakość życia. Warszawa jest olbrzymim i bardzo różnorodnym miastem, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Lokalizacje znacząco wpływają jednak na ceny nieruchomości. Dowiedz się, gdzie zamieszkać w Warszawie i czym różnią się poszczególne dzielnice.
29.10.2021, Redakcja
Kamionek - historyczne osiedle Warszawy
Kamionek to jedno z warszawskich osiedli, położonych na prawym brzegu Wisły. Jest to osiedle, które dynamicznie zdobywa popularność, poprzez liczne inwestycje i renowacje historycznych budynków. Sprawdź, co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców i turystów na warszawski KKamionek to jedno z warszawskich osiedli, położonych na prawym brzegu Wisły. Jest to osiedle, które dynamicznie zdobywa popularność, poprzez liczne inwestycje i renowacje historycznych budynków. Sprawdź, co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców i turystów na warszawski Kamionek.
27.10.2021, Redakcja
Dlaczego warto zamieszkać na warszawskim Aninie?
Anin to warszawskie osiedle położone w prawobrzeżnej części stolicy Polski. Osiedle należy do dzielnicy Wawer i zlokalizowane jest w jego północno-wschodnim sektorze. Anin znany jest przede wszystkim z doskonałych warunków życiowych, na którą wpływ ma m.in bagctwo natury. Razem Anin to warszawskie osiedle położone w prawobrzeżnej części stolicy Polski. Osiedle należy do dzielnicy Wawer i zlokalizowane jest w jego północno-wschodnim sektorze. Anin znany jest przede wszystkim z doskonałych warunków życiowych, na którą wpływ ma m.in bagctwo natury. Razem z GetHome poznaj Anin - zielone osiedle Warszawy.