placement placeholder
placement placeholder

Muranów Warszawa - historyczne serce stolicy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.05.2021

Muranów to osiedle w sercu Warszawy. Jak mieszka się na Muranowie? Co ma do zaoferowania okolica? Sprawdź z GetHome!

Muranów to część centralnej Warszawy o szczególnym, historycznym znaczeniu. To właśnie to osiedle włączono do getta podczas II wojny światowej. W wyniku powstania w getcie oraz Powstania Warszawskiego niemal cały obszar został zrównany z ziemią. Po wojnie nowe budynki zostały wzniesione na gruzach ceglanej zabudowy getta. Choć historia Muranowa jest trudna, dziś to jedno z atrakcyjniejszych osiedli Warszawy. Jak współcześnie wygląda ta okolica?

Sprawdź: mieszkania na sprzedaż Muranów

Jak zmienił się warszawski Muranów?

Pierwsze osiedle mieszkalne powstało na terenie dzisiejszego Muranowa w XVII wieku. W XIX wieku zaczęły tu spływać ludności żydowskie z Litwy i Białorusi, a już na początku kolejnego wieku stworzyło się tu miasto w mieście. Panowała gęsta zabudowa, a pomiędzy budynkami mieszkalnymi wzrastały obiekty przemysłowe. W okresie międzywojennym ludność żydowska stanowiła 90% mieszkańców tych rejonów. Te statystyki przyczyniły się do włączenia Muranowa do warszawskiego getta. Powstanie w getcie oraz późniejsze powstanie warszawskie przyczyniły się do niemal całkowitego zniszczenia terenu. Pozostawiono jedynie kilka budynków, a cała reszta została wyburzona, w tym więzienie kobiece „Serbia”, Szpital Żydowski czy Kercelak.

Po wojnie konieczne było wyrównanie terenów po dawnym getcie. Górki sięgały tu w niektórych miejscach nawet 3 metrów wysokości. Początkowo do budowy nowych zabudować użyto gruzów, założenie mówiło o powstaniu miasta-pomnika. Ostatecznie sino-różowe mury otynkowano, wyburzono i tak już nieliczne pozostałości zabudowy przedwojennej i odcięto się od historii. Pierwsze mieszkania w okolicy ul. Żelaznej, z galeriami zamiast korytarzy, oddano do użytku już w roku 1950. Wraz z budową nowych osiedli zmieniono bieg ulic i wytyczono nowe arterie.

Czytaj również: Praska Moderna - przyszłość Warszawy?

Jak Muranów wygląda teraz?

Dzisiejsze osiedle Muranów leży w dwóch dzielnicach - warszawskim Śródmieściu i Woli. Jego granice wyznaczają Al. Solidarności, ul. Bonifraterska, ul. Okopowa oraz tory kolejowe przy stacji Warszawa Gdańska. W oficjalnym Miejskim Systemie Informacji Muranów podzielony został na dwa obszary - Muranów i Nowolipki, choć decyzja ta nie spotkała się ze zrozumieniem mieszkańców. Na terenie osiedla powstały i działają do dziś: basen na Inflanckiej, Centrum Handlowe Klif (obecnie Dom Mody Klif), Centrum Handlowe Arkadia (od 2019 Westfield Arkadia) oraz Babka Tower - pierwszy w Warszawie budynek mieszkalny o wysokości powyżej 100m. Obecnie na Muranowie powstaje wiele nowych inwestycji - głównie wysokie, nowoczesne apartamentowce oraz budynki biurowe.

Mieszkania Warszawa Muranów. Jak się tu żyje?

W obecnych czasach Muranów to atrakcyjna lokalizacja do zamieszkania, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osiedle jest świetnie skomunikowane, bowiem od strony Wisły przebiega I linia metra (na terenie Muranowa znajdują się dwie stacje - Ratusz Arsenał i Dworzec Gdański), a przez główne ulice - Andersa, Jana Pawła II i Okopową poprowadzone są trasy tramwajowe. Ponadto mieszkańcy mogą skorzystać z gęstej sieci połączeń autobusowych oraz z dworca kolejowego Warszawa Gdańska, skąd dojadą do innych warszawskich stacji i skorzystają z połączeń dalekobieżnych.

Na terenie Muranowa zlokalizowane są liczne parki, jak na przykład popularny Ogród Krasińskich. W wolnej chwili można też odwiedzić Państwowe Muzeum Archeologiczne, Kino Muranów, a na chwilę zadumy nad trudną historią - Muzeum Więzienia Pawiak. W okolicy działa wiele przedszkoli, szkół i uczelni wyższych. Lokalizacja jest więc atrakcyjna zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, dla studentów, a ze względu na liczne budynki biurowe - również dla osób pracujących. Mieszkania na sprzedaż Warszawa Muranów cieszą się powodzeniem jako miejsce do zamieszkania, ale również jako inwestycja - na przykład pod wynajem.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: