- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Negocjacja ceny na rynku wtórnym

Pewny Lokal
Data publikacji: 21.03.2022

Zakup mieszkania na rynku wtórnym
Mieszkania z rynku wtórnego to świetna propozycja dla wszystkich osób, które chcą nieco zaoszczędzić, np. kupując lokal do remontu lub po prostu marzą o tym, aby od razu się wprowadzić. Pamiętaj jednak, że taka inwestycja może okazać się najlepszą opcją dla Ciebie lub… całkowitym utopieniem oszczędności. Dlatego, zanim w ogóle przejdziesz do negocjowania ceny, sprawdź dokładnie nieruchomość pod kątem technicznym, a także prawnym, aby mieć pewność, że nie ma żadnych mankamentów, które mogłyby wpłynąć na Twój późniejszy komfort mieszkania.
Metraż – jak negocjować, gdy jest inny niż w ogłoszeniu?
Pierwszą rzeczą, która pozwoli Ci negocjować cenę, jest metraż. Nierzadko zdarza się, że sprzedawcy podają w ogłoszeniu cenę za metr, a powierzchnię spisują z księgi wieczystej. Jak się okazuje, rzeczywisty wymiar mieszkania jest zupełnie inny! Wtedy możesz śmiało spróbować negocjacji. Sprzedający nie podał ceny za metr, a za cały lokal? Nie przejmuj się! Metraż jest jednym z czynników, które generalnie wpływają na wartość mieszkania, więc jeśli przedstawisz sprzedającemu dowód, że powierzchnia się nie zgadza, z pewnością będzie on skłonny zejść z ceny.
Stan mieszkania – podstawa negocjacji
Kolejna kwestia to stan mieszkania. Warto przed kupnem zamówić audyt, podczas którego specjaliści dokładnie sprawdzą każdy kąt i ocenią, czy rzeczywiście dana nieruchomość jest warta pieniędzy, których żąda za nią właściciel. Nierzadko podczas takich oględzin okazuje się, że instalacja elektryczna nie jest w najlepszym stanie, okna i drzwi są źle osadzone lub na ścianach pojawia się wilgoć. To świetne pole do rozpoczęcia negocjacji. Jak to ugryźć? Poproś specjalistę, aby ocenił, ile będzie kosztował Cię remont, a następnie zacznij negocjacje, mając taką wycenę przed sobą.
Czynniki wpływające na obniżenie ceny nieruchomości
Oprócz metrażu i stanu mieszkania jest wiele kwestii, które mogą wpłynąć na jego cenę. Jeżeli wiesz, że do wyboru masz mieszkanie w tej samej kwocie, ale np. w lepszej lokalizacji, to także dobre pole do negocjacji. Szczególnie jeśli mieszkanie jest oddalone od centrum i jest słabo z nim skomunikowane (np. nie ma obwodnicy czy komunikacja miejska jest uboga) to możesz mieć pewność, że właściciel będzie miał duże trudności ze sprzedażą w cenie zaporowej.
Warto więc przejść do śmiałego negocjowania. Podobnie sprawa ma się z mieszkaniami z rynku wtórnego, które nie posiadają balkonu/tarasu lub mają go ustawionego np. wprost na ruchliwą ulicę, mają nieustawny rozkład, nie są nasłonecznione lub mają stare wyposażenie, które wymaga utylizacji. Te wszystkie czynniki wpływają na cenę. Istotny jest także sam budynek, w którym znajduje się nieruchomość. Jeżeli np. jest to stary blok bez windy, to zdecydowanie możesz liczyć na obniżenie ceny pierwotnie proponowanej przez właściciela.
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?
Jest kilka kwestii, o których musisz pamiętać, negocjując cenę. Po pierwsze nie możesz dać ponieść się emocjom, chociaż jest to zdecydowanie ekscytujący proces. Pamiętaj, że Twoje propozycje powinny być poparte argumentami, które zebrałeś podczas analizy. Inaczej nie ma możliwości, aby sprzedawca zgodził się tak po prostu pójść Ci na rękę. Nie zapominaj także, że w tych negocjacjach nie jesteś sam. Jest tam też człowiek, który ma swoje potrzeby i on również będzie oczekiwał od Ciebie pójścia na ustępstwa. Ostatnia istotna kwestia to nieprzeciąganie negocjacji. Nie ma sensu zbyt długo przetrzymywać tego procesu, ponieważ nie działa to na niczyją korzyść.
Negocjacje z pomocą specjalisty
Czujesz, że samodzielne negocjacje mogą Cię przerosnąć? Koniecznie zastanów się nad wykupieniem usługi specjalisty, który pomoże Ci przejść przez ten proces i wynegocjuje dla Ciebie najlepszą możliwą cenę. Polskie prawo w żaden sposób nie zabrania, aby ktoś pośredniczył w takich działaniach, więc bez problemu możesz na negocjacje zabrać eksperta. Specjaliści od nieruchomości mają ogromną wiedzę i potrafią odpowiednio uargumentować swoją propozycję. Co więcej, wiedzą też, w jakim pułapie kwotowym mogą się obracać i nie zaproponują żadnej kwoty, która mogłaby w jakikolwiek sposób odstraszyć sprzedającego.
Jak duże negocjacje są możliwe?
Kwota, o którą można obniżyć cenę mieszkania na rynku wtórnym, nie jest jednoznacznie określona. Zazwyczaj waha się w przedziale 10-30 tysięcy w przypadku mieszkań wycenionych w sposób rzetelny. Przy bardzo zawyżonych cenach lub niezwykle drogich nieruchomościach, kwestie dużych negocjacji są wzięte pod uwagę już na etapie określania kwoty, więc tam mogą być to oszczędności rzędu nawet 50 czy 100 tysięcy. Co jeśli znajdziesz mieszkanie poniżej ceny rynkowej? Sprawdź najpierw jego stan techniczny i prawny, a jeśli jest w porządku, nie negocjuj ceny nadmiernie, bo ktoś może kupić je przed Tobą.
Teraz wiesz już wszystko o negocjacjach przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym! Jesteśmy pewni, że świetnie sobie z nimi poradzisz.
Artykuł przygotowany we współpracy z PewnyLokal.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal
Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości.
Artykuły powiązane
22.09.2023, Daniel Grzegorzek
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.
12.09.2023, Edyta Wara-Wąsowska
WIBOR: czym jest i jak wpływa na kredyt hipoteczny?
WIBOR jest wskaźnikiem, który w ogromnej mierze wpływa na oprocentowanie kredytu. W jaki sposób i przez kogo jest ustalany i jak stawka WIBOR przekłada się na wysokość raty zaciągniętego zobowiązania, a także — jaka jest przyszłość WIBOR-u? Z tego artykułu dowiesz się: czym jest wskaźnik referencyjny WIBOR,czym jest wskaźnik referencyjny WIBOR,
07.09.2023, Marta Gług
Kredyt hipoteczny z rodzicami: wspólnie lub pod zastaw mieszkania
Wiele młodych osób marzy o zakupie własnego mieszkania lub domu. Nie zawsze jednak mają wystarczającą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w banku. Chcesz wyprowadzić się z domu na swoje? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny razem z rodzicami lub finansowanie pod zastawWiele młodych osób marzy o zakupie własnego mieszkania lub domu. Nie zawsze jednak mają wystarczającą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w banku. Chcesz wyprowadzić się z domu na swoje? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny razem z rodzicami lub finansowanie pod zastaw ich mieszkania. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
07.09.2023, Marta Gług
Kredyt hipoteczny bez ślubu: kredyt dla pary bez ślubu jest możliwy?
Coraz więcej par decyduje się na zakup wspólnej nieruchomości bez zawierania związku małżeńskiego. Czy kredyt dla pary bez ślubu jest możliwy i co zrobić, aby dostać od banku finansowanie na zakup domu lub mieszkania? Sprawdzamy, jakie możliwości są dostępne dla par pozostających w nieformalnCoraz więcej par decyduje się na zakup wspólnej nieruchomości bez zawierania związku małżeńskiego. Czy kredyt dla pary bez ślubu jest możliwy i co zrobić, aby dostać od banku finansowanie na zakup domu lub mieszkania? Sprawdzamy, jakie możliwości są dostępne dla par pozostających w nieformalnych związkach.
07.09.2023, Marta Gług
Renegocjacja kredytu hipotecznego: czym jest renegocjacja umowy kredytu?
Renegocjacja kredytu hipotecznego oznacza zmianę warunków umowy z bankiem w drodze negocjacji, czyli obopólnej zgody. Jako kredytobiorca możesz m.in. wnioskować o renegocjację kosztów kredytu lub okresu spłaty zobowiązania. W jakich sytuacjach renegocjacja kredytu hipotecznego jRenegocjacja kredytu hipotecznego oznacza zmianę warunków umowy z bankiem w drodze negocjacji, czyli obopólnej zgody. Jako kredytobiorca możesz m.in. wnioskować o renegocjację kosztów kredytu lub okresu spłaty zobowiązania. W jakich sytuacjach renegocjacja kredytu hipotecznego jest możliwa i jak wygląda procedura nowych ustaleń z bankiem?