- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Od kiedy trzeba opłacić czynsz po zakupie M od dewelopera?
Najczęściej właściciel nowego mieszkania zaczyna opłacać czynsz od momentu otrzymania kluczy do mieszkania. Oprócz opłat za utrzymanie części wspólnych w budynku, deweloper może naliczyć dodatkowe należności.
Od kiedy zaczynamy płacić czynsz?
Kwestia tego, od kiedy osoba decydująca się na zakup mieszkania od dewelopera powinna opłacać czynsz za mieszkanie, wynika z zapisów umowy deweloperskiej. Zwykle taki obowiązek powstaje już po odbiorze lokalu.
Jeśli jednak umowa nie precyzuje terminu wydania mieszkania, zostanie ono przekazane do użytkowania dopiero po podpisaniu umowy przeniesienia własności i sporządzeniu aktu notarialnego. Jest to najmniej korzystne rozwiązanie dla nabywcy, ponieważ zazwyczaj terminy przekazania własności są odległe – kupujący może czekać na otrzymanie kluczy nawet kilka miesięcy od odbioru technicznego. Dopiero wtedy zacznie opłacać czynsz.
Przekazanie lokalu po odbiorze technicznym
Czynsz może być pobierany najwcześniej tuż po odbiorze technicznym. Stanie się tak, jeśli w umowie znalazła się informacja, że przekazanie kluczy nastąpi bezpośrednio po podpisaniu protokołu odbioru. W takim przypadku nabywca będzie musiał opłacać czynsz, zanim stanie się formalnym właścicielem lokalu. Podczas odbioru technicznego weryfikowana jest zgodność sprzedawanego mieszkania z normami budowlanymi.
Niektórzy deweloperzy wskazują w umowie, że kupujący otrzyma klucze do mieszkania po usunięciu ewentualnie zgłoszonych w protokole odbiorczym usterek i niedociągnięć. Deweloper powinien naprawić je w ciągu 30 dni – o tyle dni może przesunąć się moment wydania lokalu i naliczania czynszu. Nie trzeba go wtedy będzie opłacać przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania.
Przekazanie lokalu w terminie określonym w umowie
Deweloper może również zamieścić w umowie dokładny termin, od którego nabywca zacznie opłacać czynsz za mieszkanie. Będzie to data przypadająca na dzień późniejszy niż odbiór techniczny, a wcześniejszy niż zawarcie umowy przeniesienia własności. Termin określony w umowie nie musi być tożsamy z dniem odbioru lokalu.
Jakie dodatkowe opłaty mogą być narzucone?
Zakup mieszkania od dewelopera może wiązać się z naliczeniem dodatkowych opłat do czynszu. Najczęściej wynikają one z zapewnionych udogodnień, m.in. 24-godzinnego monitoringu, ochrony budynku, dostępu do basenu czy osiedlowej siłowni, recepcji przy budynku, windy, portierni, komórki lokatorskiej, garażu czy miejsca parkingowego. Kwotę czynszu za mieszkanie mogą także zwiększyć opłaty za utrzymanie zieleni w obrębie lokalu, odśnieżanie czy koszenie.
Podsumowanie
Moment, od którego trzeba płacić czynsz za mieszkanie kupione z rynku pierwotnego, zależy od zapisów umowy deweloperskiej. Najczęściej obowiązek taki pojawia się już po odbiorze lokalu, jednak umowa może również wskazywać inny termin. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania oprócz momentu opłacania czynszu? Warto sprawdzić, czy deweloper nie narzucił dodatkowych opłat w związku z oferowanymi udogodnieniami.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.