placement placeholder
placement placeholder

Osiedle otwarte czy zamknięte? Zalety i wady

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.05.2022, Data aktualizacji: 10.08.2022

Wybrać osiedle otwarte czy zamknięte - to pytanie, które najczęściej zadają osoby zainteresowane zakupem nieruchomości. O zaletach i wadach każdego przeczytasz na GetHome.

Mieszkania na osiedlu zamkniętym są zwykle reklamowane jako bezpieczniejsze i bardziej prestiżowe. Tego typu enklaw powstaje jednak obecnie sporo, dlatego nie są już postrzegane jako wyjątkowe i ekskluzywne, a raczej jako norma. Jakie są zalety i wady osiedli zamkniętych? Czy warto na nich mieszkać? A może lepsze jest osiedle otwarte w starszym stylu? Sprawdź!

Osiedla zamknięte i otwarte – różnice

Osiedla zamknięte definiuje się jako takie jednostki mieszkalne, do których osoby postronne mają ograniczony dostęp. Są one ogrodzone i często strzeżone z wykorzystaniem monitoringu lub fizycznej ochrony. W Polsce zaczęły powstawać na przełomie wieków i początkowo były postrzegane jako inwestycje prestiżowe, dla wybranych. Dziś inwestycje deweloperskie najczęściej powstają jako osiedla zamknięte, choć stopień stosowanych zabezpieczeń i kontroli dostępu jest zróżnicowany.

Osiedla otwarte to przede wszystkim starsze blokowiska powstałe w latach 90. lub przed transformacją ustrojową (wielka płyta). Charakteryzuje je przede wszystkim brak wyraźnego odseparowania od pozostałej tkanki miejskiej – a więc płotów, murów czy szlabanów. Narzędzia kontroli dostępu są używane tylko przy wejściach do bloków (domofony). Zdarza się jednak, że na osiedlu otwartym działa monitoring.

Osiedle otwarte – zalety i wady

Osiedla otwarte nie dzielą w nienaturalny sposób tkanki miejskiej i nie przerywają ciągów komunikacyjnych, dlatego z urbanistycznego punktu widzenia na pewno są preferowane. Nie tworzą też sztucznych podziałów społecznych. Starsze osiedla otwarte często sprzyjają integracji mieszkańców, oferując atrakcyjne miejsca wspólne, jak place zabaw czy skwery. Nierzadko znajdują się na nich sklepy i lokale usługowe sprawiające, że takie miejsca tętnią życiem i wydają się znacznie przyjaźniejsze. Znajomości sąsiedzkie zwiększają natomiast poziom bezpieczeństwa.

Osiedle otwarte może mieć jednak również swoje uciążliwości – np. hałas czy nieproszonych gości. Na wielu osiedlach otwartych wraz z rosnącą liczbą samochodów pojawiają się również problemy ze zbyt małą podażą miejsc parkingowych – często zajmowanych przez „obcych” kierowców.

Na czym polega idea miasta 15-minutowego? Przeczytaj

Osiedle zamknięte – zalety i wady

Osiedla zamknięte często nazywa się gettami XXI wieku, co nie brzmi zachęcająco, ale mają one wiele zalet. Tworzą odrębne, całościowe organizmy, a ich zarządcy dbają o funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Zwykle są cichsze, ponieważ odseparowane od miejskiego zgiełku i zapewniają miejsca parkingowe zarezerwowane tylko dla mieszkańców, co w niektórych rejonach dużych miast może być prawdziwym rarytasem. Dużym argumentem za mieszkaniem na osiedlu zamkniętym często jest też bezpieczeństwo. Trzeba jednak uważać, ponieważ to bywa złudne.

Osiedla zamknięte są odseparowane od pozostałej tkanki miejskiej, ale ich mieszkańcy często separują się również od sąsiadów. Niejednokrotnie brakuje na nich miejsc do integracji, a czyste sąsiedzkie więzi powstają rzadziej niż na osiedlach otwartych. Wszechobecny monitoring i blokady dostępu mogą również tworzyć poczucie braku prywatności oraz utrudniać niektóre codzienne czynności – np. przyjmowanie gości.

Zawierzenie swojego bezpieczeństwa systemowi monitoringu, ogrodzeniu i ochronie często usypia czujność. W efekcie mieszkanie na osiedlu zamkniętym może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Tego typu inwestycje wpływają też niekorzystnie na ład miejski i tkankę urbanistyczną, nienaturalnie ja dzieląc i utrudniając poruszanie się. Wydłużają tym samym trasy i wymuszają częstsze korzystanie z samochodów. Dotyczy to szczególnie dużych inwestycji deweloperskich.

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego? Sprawdź. 

Osiedle zamknięte czy otwarte – które wybrać?

Co wybrać – mieszkanie na osiedlu zamkniętym czy otwartym? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, szczególnie że każde osiedle jest inne. Przed zakupem mieszkania warto dokładnie przyjrzeć się okolicy, w tym aspektom praktycznym (dostępność miejsc do parkowania, bliskość różnego rodzaju usług), oraz społecznym (dostępność miejsc wspólnych, obecność sąsiedzkich więzi). Przy zakupie nieruchomości w zupełnie nowej inwestycji warto natomiast dobrze przyjrzeć się projektom i zaplanowanej infrastrukturze.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: