- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Panele fotowoltaiczne na dachu domu
Panele słoneczne już na dobre zagościły na polskich dachach. Nie ma w tym nic dziwnego. Trwałe i łatwe w konserwacji, nie tylko zmniejszają zanieczyszczenie środowiska, ale również pozwalają na spore oszczędności w porównaniu do tradycyjnych i konwencjonalnych źródeł energii. Zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych? Sprawdź, o co należy zadbać przed ich założeniem.
Fotowoltaika to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii. Domowy prąd, wytwarzany przy pomocy energii słonecznej to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści związanych zarówno z mniejszymi rachunkami, jak i ekologią. Od czego zacząć przygodę z panelami słonecznymi? Podpowiadamy.
Analiza rachunków za prąd
Pierwszym krokiem zmierzającym do instalacji odnawialnych źródeł energii powinna być dokładna analiza rachunków za prąd. Moc instalacji słonecznej jest zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej. To właśnie dlatego, warto zsumować wartości zużycia prądu za cały rok, aby oszacować zapotrzebowanie. W przypadku domu jednorodzinnego zużycie waha się w granicach 3000-6000 kWh.
Ocena planowanych inwestycji
Instalacja paneli słonecznych to inwestycja długoterminowa zaprojektowana po to, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu przez kolejnych 20 lat. Na tym etapie warto określić, czy w tej perspektywie nie zmieni się nasze zapotrzebowanie na prąd. Zmiana dotychczasowego sposobu ogrzewania, zakup pompy ciepła, klimatyzacja, wymiana żarówek na LED-owe - mogą znacznie zmienić wstępne szacunki.
Pomiar wolnej przestrzeni na dachu
Aktualnie coraz częściej montuje się panele słoneczne o mocy w granicach 300-350 W, które spełniają określone parametry. Zazwyczaj panele mają od 1,6 do 2 metrów długości i 1 metr szerokości. Zajmują więc średnio 1,6 m2 powierzchni. Dokładny pomiar wolnej przestrzeni na dachu pozwoli na oszacowanie konkretnej ilości paneli, jaką należy zamontować. Instalacja o mocy 3kW będzie wymagała zakupu 10 paneli na 16 m2 powierzchni dachu.
Wybór firmy i ekipy instalacyjnej
Wybór odpowiedniej firmy i ekipy instalacyjnej to bardzo ważny etap, który przekłada się na jakość paneli słonecznych. Na instalację fotowoltaiki - prócz gwarancji producentów - możemy również otrzymać rękojmię ekipy montującej. To właśnie dlatego, tak ważne jest znalezienie doświadczonej i profesjonalnej grupy montażystów. Od ich wiedzy, kwalifikacji i umiejętności zależy jakość i estetyka wykonania instalacji, która będzie nam towarzyszyć przez kilka kolejnych dekad.
Dofinansowania
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie możliwych źródeł finansowania. Niektóre banki posiadają w ofercie pożyczki dedykowane pod rozwiązania fotowoltaiczne. Korzystne oprocentowanie można uzyskać także w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze. Projekt finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioskodawcą w Programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji.
Materiał przygotowany we współpracy z portalem wysokienapiecie.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
01.12.2023, Artykuł sponsorowany
Strategie oszczędzania energii podczas korzystania ze sprzętów AGD. Czy znasz je wszystkie?
Oszczędzanie energii podczas korzystania ze sprzętów AGD – podstawowe kroki Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny czy też lodówka to sprzęty AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety rosnące ceny prądu sprawiają, że korzystanie z nich kosztuje coraz więcejkosztuje coraz więcej
19.07.2023, Artykuł sponsorowany
Jakie drzwi zewnętrze do domu energooszczędnego wybrać?
Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wybierane w kluczu: cena, dopiero później jakość. Całkowitą niszą jest z kolei nowoczesne podejście, które odpowiada specyfice konkretnego budownictwa. W takim przypadku absolutną podstawą będzie funkcjonalność, a następnie jakośćDrzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wybierane w kluczu: cena, dopiero później jakość. Całkowitą niszą jest z kolei nowoczesne podejście, które odpowiada specyfice konkretnego budownictwa. W takim przypadku absolutną podstawą będzie funkcjonalność, a następnie jakość wykonania produktu. Jakie drzwi wejściowe sprawdzą się w przypadku domów energooszczędnych?
02.05.2023, Dominika Perkowska
Czym jest audyt energetyczny budynku?
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku w celu określenia efektywności energetycznej oraz wskazania możliwości redukcji kosztów związanych ze zużyciem energii. Jak wygląda taki audyt, na czym polega i ile kosztuje? Sprawdzamy! Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
19.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Program Moje Ciepło - co warto wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: na co można otrzymać dofinansowanie z programu Moje Ciepło, kto może uzyskać dofinansowanie, gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - Moje Ciepło Moje Ciepło to program obsługiwany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podobnie jak program Czyste Powietrze). W ramach programu Moje Ciepło dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na zakup i montaż pompy ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. Program jest fiMoje Ciepło to program obsługiwany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podobnie jak program Czyste Powietrze). W ramach programu Moje Ciepło dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na zakup i montaż pompy ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. Program jest finansowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
02.05.2023, Dominika Perkowska
Ile kosztuje termomodernizacja budynku w 2023 roku?
Termomodernizacja budynku to proces, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Jest to jeden z najważniejszych spTermomodernizacja budynku to proces, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Jest to jeden z najważniejszych sposobów na redukcję zużycia energii w budynkach i poprawę ich efektywności energetycznej. Jaki jest koszt termomodernizacji domu i mieszkania? Sprawdzamy!