- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak uzyskać dofinansowanie - Program Moja Woda
Polskie zasoby wodne są niemalże najmniejsze w całej Europie. Położenie geograficzne kraju w zasięgu klimatu umiarkowanego przejściowego a także różnorodne warunki środowiska przyrodniczego, jakie kształtują cykl hydrologiczny - niestety nie wpływają pozytywnie na stan polskich wód.
Zasoby wodne w Polsce
Wody płynące w naszym kraju są zasilane spływami powierzchniowymi wód opadowych i roztopowych, a także wodami podziemnymi. Średnia roczna zasobów wodnych przypadających na jednego mieszkańca wynosi w Polsce 1800 m3, w okresie suszy jedynie 1000 m3. Dla porównania, w Europie wskaźnik prezentuje się nieco inaczej - jest 2.5 razy większy i wynosi około 4500 m3.
Tendencji spadkowej ilości zasobów wody w Polsce dodatkowo nie sprzyja postępujący proces urbanizacji - blisko 60% populacji kraju żyje w miastach, które rozrastają się przestrzennie, zajmując coraz większą powierzchnię. Budowane osiedla, parki technologiczne, zakłady przemysłowe, centra handlowe - pochłaniają prawie każdy skrawek wolnej ziemi. W konsekwencji opady atmosferyczne nie mają możliwości aby naturalnie wsiąknąć w grunt. Spływają po wybetonowanych chodnikach i wyasfaltowanych ulicach do kanalizacji miejskiej, gdzie są odprowadzane do rzek i Morza Bałtyckiego. Efektem takich działań jest utrata blisko 70% wód opadowych i roztopowych.
Zapotrzebowanie na wodę jest z każdym rokiem coraz większe, jednak w ostatnich latach poziom wód gruntowych w Polsce obniżył się o dwa metry. Jak przeciwdziałać takim konsekwencjom? Według specjalistów, rozwiązaniem jest zmiana podejścia do gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, a także zwiększenie retencji terenowej. To priorytetowy cel programu Moja Woda, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie są założenia programu?
Moja Woda - założenia programu
Moja Woda to program mający na celu ochronę zasobów wodnych w Polsce oraz minimalizację zjawiska suszy poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie gromadzonych wód opadowych i roztopowych, dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury.
Dzięki dofinansowaniu do zakupu instalacji umożliwiających magazynowanie wód opadowych i roztopowych, ograniczony zostanie proces ich odprowadzania do kanalizacji bytowo-gospodarczej, deszczowej czy rowów odwadniających a zgromadzone zasoby będzie można wykorzystać.
Program Moja Woda został ogłoszony 1 czerwca 2020 roku, w trakcie wspólnej konferencji z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra klimatu Michała Kurtyki. Według założeń, będzie realizowany do 2024 roku - podpisywanie umów o dotacje będzie możliwe do 30 czerwca, do końca roku planowane jest wydatkowanie środków.
Pierwsza edycja programu ze sporym zainteresowaniem
Pierwsza edycja programu Moja Woda - realizowana w 2020 roku - spotkała się z dużym zainteresowaniem beneficjentów. Od 1 lipca do 31 października 2020 roku wpłynęło prawie 25 tysięcy wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych, a ich łączna kwota wynosiła ponad 114 mln zł.
W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich - podsumowuje Michał Kurtyka, minister klimatu.
Przeczytaj również: Ulga termomodernizacyjna - jak z niej skorzystać?
Moja Woda - na jakich zasadach?
Kto może zostać beneficjentem programu Moja Woda? Jak ubiegać się o dotacje? Gdzie składać wnioski? Jakie są koszty kwalifikowane programu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Program Moja Woda - dla kogo?
Kto może zostać beneficjentem programu? Program rządowy Moja Woda jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny - zatem budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Co istotne i warte podkreślenia, o dofinansowanie nie mogą się ubiegać osoby, którym udzielono już dofinansowania, ponieważ beneficjentem programu Moja Woda można zostać tylko raz.
Program Moja Woda - jakie dofinansowanie można uzyskać?
Wysokość dotacji w ramach programu rządowego Moja Woda nie może wynieść więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie. Jednocześnie dofinansowanie może stanowić do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji oraz jej wykonania. Okres trwałości inwestycji powinien z kolei wynosić nie mniej niż 3 lata od daty jej zakończenia.
Program Moja Woda - jak wypełnić wniosek?
Formularz wniosku, wraz z instrukcją wypełniania dostępny jest w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie, na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po utworzeniu konta i zalogowaniu należy wybrać odpowiedni program priorytetowy, w tym przypadku program Moja Woda. Wniosek powinien być złożony w wersji elektronicznej przez GWD, z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. W przypadku, gdy wnioskodawca nie ma możliwości zastosowania wyżej wymienionego podpisu, oprócz przesłania wersji elektronicznej formularza, powinien przesłać wygenerowany przez GWD:
- wydruk wniosku, zawierający na pierwszej stronie kod kreskowy,
- oświadczenia podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji wnioskującego.
Program Moja Woda - gdzie składać wnioski?
Wypełnione wnioski o dofinansowanie w ramach programu Moja Woda należy składać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Program Moja Woda - jakie są koszty kwalifikowane?
Zgodnie z regulaminem programu Moja Woda, dofinansowaniu podlega zakup, dostawa, montaż, budowa oraz uruchomienie instalacji przeznaczonych do:
- magazynowania wód opadowych i roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji - dachów, chodników, podjazdów,
- retencjonowania wód opadowych i roztopowych w zbiornikach podziemnych, naziemnych i oczkach wodnych,
- retencjonowania wód opadowych i roztopowych na dachach (zielone dachy - warstwa drenażowa jednak bez kosztów nasadzeń),
- wykorzystania retencjonowanych wód opadowych i roztopowych (pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej).
Woda opadowa - dlaczego warto magazynować?
Świadome gospodarowanie zasobami wodnymi zyskuje coraz większe grono zwolenników, a jednym z rozwiązań jest magazynowanie i wykorzystywanie wody opadowej. Według danych GUS, w skali roku zużywamy średnio 34 m3 wody na osobę w miastach i 25 m3 wody na terenach wiejskich. Średnia dla miast utrzymuje się zatem na poziomie wynoszącym około 93 litrów - statystyczny Polak zużywa tyle litrów wody z sieci wodociągowej w ciągu dnia.
Warto mieć na uwadze, że podana wartość nie uwzględnia wody niezbędnej do produkcji żywności i przedmiotów, które kupujemy. Gdy ją uwzględnimy okaże się, że zużywamy nawet 40 razy więcej wody. Pod względem zużycia wody nie odbiegamy co prawda od innych państw, jednak biorąc pod uwagę kwestię globalną, wodę zdecydowanie warto oszczędzać.
Deszczówka - jak wykorzystać?
Do czego można wykorzystywać wodę opadową? Deszczówka stanowi doskonałą alternatywę dla wody pochodzącej z wodociągów - jest wykorzystywana w głównej mierze do prac porządkowych. To jednak nie jedyna możliwość zastosowania wody opadowej. Jakie są pozostałe?
- nawadnianie roślin – woda deszczowa jest pozbawiona soli mineralnych, które mogą negatywnie wpływać na odczyn podłoża a zawarte w niej substancje odżywcze naturalnie stymulują rośliny do wzrostu. Co więcej, temperatura deszczówki jest zbliżona do temperatury powietrza a niski odczyn pH sprawia, że woda opadowa świetnie nadaje się do podlewania wszystkich gatunków roślin.
- pranie - woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu nie pozostawia osadu i kamienia, szkodliwego dla urządzeń piorących. Zastosowanie deszczówki nie tylko wpływa pozytywnie na pralki, przedłużając ich żywotność, ale również na samą jakość prania. Tkaniny prane w wodzie miękkiej nie niszczą się, są przyjemne w dotyku i sprawiają wrażenie aksamitnych. Pranie w wodzie opadowej to nie tylko oszczędność wody, ale również środków piorących. Miękka woda wymaga bowiem niewielkiej ilości proszków czy płynów do prania.
- prace porządkowe – deszczówka może być wykorzystana do wszelkiego rodzaju prac porządkowych: spłukiwania toalet, mycia samochodu, pojazdów jednośladowych, elewacji budynku, zmywania powierzchni zewnętrznych (balkonów, tarasów).
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
28.07.2023, Dagmara Osińska
Kredyt 2 procent: sprzedaż mieszkania
Kredyt 2 procent jest instrumentem finansowym przeznaczonym na zakup pierwszego mieszkania. Rządowy projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków, którzy nie ukończyli 45. roku życia. Co warto wiedzieć na temat programu Kredyt 2 procent? Sprzedaż mieszkania może przyczynićKredyt 2 procent jest instrumentem finansowym przeznaczonym na zakup pierwszego mieszkania. Rządowy projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków, którzy nie ukończyli 45. roku życia. Co warto wiedzieć na temat programu Kredyt 2 procent? Sprzedaż mieszkania może przyczynić się do utraty prawa do dopłat. Sprawdź, jak temu zaradzić.
28.07.2023, Dagmara Osińska
Kredyt 2 procent: wcześniejsza spłata i nadpłata kredytu
Nowy program powstał na potrzeby osób, które zmagają się z problemami mieszkaniowymi. Czy można nadpłacić preferencyjny Kredyt 2 procent? Wcześniejsza spłata czy nadpłata nie przekreśla szans na dopłaty od BGK. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
19.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Program Moje Ciepło - co warto wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: na co można otrzymać dofinansowanie z programu Moje Ciepło, kto może uzyskać dofinansowanie, gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - Moje Ciepło Moje Ciepło to program obsługiwany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podobnie jak program Czyste Powietrze). W ramach programu Moje Ciepło dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na zakup i montaż pompy ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. Program jest fiMoje Ciepło to program obsługiwany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podobnie jak program Czyste Powietrze). W ramach programu Moje Ciepło dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na zakup i montaż pompy ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. Program jest finansowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: przygotuj się już teraz
Z tego artykułu dowiesz się: co to jest dyrektywa EPBD, jak zmieni się krajowa ustawa o termomodernizacji po dostosowaniu jej do unijnych wymogów, jakie konsekwencje będzie mieć wdrożenie unijnej dyrektywy. Czym jest Dyrektywa EPBD? 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie zmiany dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive, w skrócie EPBD). Nowa dyrektywa EPBD to część dużego pakietu Fit for 55, którego nadrzędnym14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie zmiany dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive, w skrócie EPBD). Nowa dyrektywa EPBD to część dużego pakietu Fit for 55, którego nadrzędnym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii do roku 2030 o co najmniej 55 proc.
28.04.2023, Ewelina Zajączkowska-Klec
Dotacje na termomodernizację budynków: o tym musisz wiedzieć
Koszt kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego, o powierzchni 150 m2 to wydatek od 30 000 do 60 000 zł. Jest to cena, na jaką niektóre gospodarstwa domowe nie mogą się zdobyć. Ustawodawca przeznaczył specjalne fundusze, które mają wesprzeć najuboższe rodziny w walce o przyszKoszt kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego, o powierzchni 150 m2 to wydatek od 30 000 do 60 000 zł. Jest to cena, na jaką niektóre gospodarstwa domowe nie mogą się zdobyć. Ustawodawca przeznaczył specjalne fundusze, które mają wesprzeć najuboższe rodziny w walce o przyszłe, odczuwalnie niższe, koszty utrzymania i tym samym zatroszczy się o ochronę środowiska naturalnego.