placement placeholder
placement placeholder

Przedogródek - jak zaaranżować?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.05.2022

Przedogródek to wizytówka nieruchomości. Jak zaplanować taką przestrzeń, aby była reprezentacyjna, przyciągała uwagę przechodniów i zachęcała do wejścia? Sprawdź.

Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!

Co można zdefiniować jako przedogródek?

Najczęściej poprzez przedogródek rozumie się tę część ogrodu, która znajduje się przed wejściem do domu, a czasami przed wjazdem na posesję. Może ona mieć różne rozmiary i proporcje. Czasami jest to nie więcej niż kilka metrów kwadratowych, na których nie ma zbyt wiele miejsca na zieleń. Atrakcyjną aranżację przedogródka można jednak stworzyć właściwie w każdych warunkach. Kilka podstawowych zasad znajdziesz poniżej.

Jak zaplanować przedogródek?

Pomysły na urządzenie przedogródka różnią się w zależności od jego wielkości i charakteru. Na pewno należy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów.

  • Ścieżki – najważniejsza jest oczywiście główna ścieżka prowadząca do domu. Wejście powinno być łatwo dostępne i jednoznaczne, a ścieżka wytyczona możliwie najkrótszą drogą i odpowiednio szeroka – powinny się na niej z łatwością minąć dwie osoby. Warto dobrze przemyśleć kwestię doboru nawierzchni. Powinna być oczywiście praktyczna, równa i trwała, ale również dopasowana stylem do pozostałych elementów aranżacji.
  • Oświetlenie – wszystkie pomysły na przedogródek powinny je uwzględniać. Oświetlenie ułatwia dojście do drzwi wejściowych zarówno domownikom, jak i gościom przybywającym po zmroku. Bardzo praktyczne i estetyczne jest delikatne oświetlenie wzdłuż ścieżki. Można zastosować na przykład lampki solarne wbijane w ziemię lub energooszczędne LED-y. Światłem można też podkreślić roślinność lub inne ciekawe elementy przedogródka oraz elewację lub dodać oświetlenie wjazdu na posesję. Niezbędne jest oświetlenie wejścia do domu, które powinno być najjaśniejsze.
  • Roślinność – to element, którego nie powinno zabraknąć w projekcie przedogródka. Na niewielkiej przestrzeni można umieścić rośliny w efektownych donicach. Warto postawić na gatunki łatwe w utrzymaniu, tak aby ogrodnicze błędy nie odbiły się na wyglądzie całej przestrzeni. Bardzo dobrze sprawdzają się zimozielone iglaki, które dobrze się prezentują przez cały rok, urozmaicone przez kwitnące wiosną i latem kolorowe byliny.

Warto zadbać o to, aby aranżacja przedogródka była utrzymana w stylu dopasowanym do bryły budynku i stosownie dobrać wszystkie elementy, tak aby tworzyły spójną całość.

Przedogródek a strony świata – co musisz wiedzieć?

Należy brać również pod uwagę ekspozycję frontowej ściany domu. Ma to znaczenie głównie z uwagi na roślinność, jaką możesz posadzić, ale też w mniejszym stopniu na inne elementy dekoracyjne i funkcjonalne oraz wykorzystane materiały.

Przedogródek od południa

Przedogródek od południa będzie oczywiście mocno nasłoneczniony, co oznacza konieczność posadzenia roślin, które dobrze znoszą upały i ich częstego nawadniania latem. Może się przydać również zacienienie – choćby niewielkie tuż nad wejściem. Ponadto wszelkie materiały użyte do aranżacji powinny być wysoce odporne na promieniowanie UV. W południowym przedogródku świetnie sprawdzi się za to oświetlenie solarne.

Jaką kostkę brukową wybrać? Sprawdź

Przedogródek od północy

Przedogródek od północy to jeszcze większe wyzwanie. Niemal przez cały dzień panuje w nim cień, a to oznacza też niższe temperatury i większą wilgoć. Należy to brać pod uwagę, wybierając materiały wykończeniowe i dekoracyjne. W przedogródku od północnej strony można sadzić np. popularne tuje, a także trawy, paprocie oraz inne rośliny nielubiące słońca. Sprawdzą się w nim również niektóre gatunki kwitnące – np. azalie, rododendrony, liliowce czy hortensje.

Przedogródek od wschodu lub zachodu

Przedogródek od wschodu lub zachodu nie powinien sprawiać problemów w aranżacji. Światło dociera tu przez część dnia, stwarzając korzystne warunki dla większości gatunków roślin. Należy brać jedynie pod uwagę, że tereny usytuowane od wschodu są chłodniejsze, a te od zachodu cieplejsze.

Niezależnie od warunków możesz urządzić atrakcyjny przedogródek. Pomysły i dużo inspiracji znajdziesz w internetowych artykułach i na forach. Jeśli trudno Ci stworzyć własną wizję, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który zaprojektuje dla Ciebie idealny przedogródek, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki środowiskowe.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: