- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
Co można zdefiniować jako przedogródek?
Najczęściej poprzez przedogródek rozumie się tę część ogrodu, która znajduje się przed wejściem do domu, a czasami przed wjazdem na posesję. Może ona mieć różne rozmiary i proporcje. Czasami jest to nie więcej niż kilka metrów kwadratowych, na których nie ma zbyt wiele miejsca na zieleń. Atrakcyjną aranżację przedogródka można jednak stworzyć właściwie w każdych warunkach. Kilka podstawowych zasad znajdziesz poniżej.
Jak zaplanować przedogródek?
Pomysły na urządzenie przedogródka różnią się w zależności od jego wielkości i charakteru. Na pewno należy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów.
- Ścieżki – najważniejsza jest oczywiście główna ścieżka prowadząca do domu. Wejście powinno być łatwo dostępne i jednoznaczne, a ścieżka wytyczona możliwie najkrótszą drogą i odpowiednio szeroka – powinny się na niej z łatwością minąć dwie osoby. Warto dobrze przemyśleć kwestię doboru nawierzchni. Powinna być oczywiście praktyczna, równa i trwała, ale również dopasowana stylem do pozostałych elementów aranżacji.
- Oświetlenie – wszystkie pomysły na przedogródek powinny je uwzględniać. Oświetlenie ułatwia dojście do drzwi wejściowych zarówno domownikom, jak i gościom przybywającym po zmroku. Bardzo praktyczne i estetyczne jest delikatne oświetlenie wzdłuż ścieżki. Można zastosować na przykład lampki solarne wbijane w ziemię lub energooszczędne LED-y. Światłem można też podkreślić roślinność lub inne ciekawe elementy przedogródka oraz elewację lub dodać oświetlenie wjazdu na posesję. Niezbędne jest oświetlenie wejścia do domu, które powinno być najjaśniejsze.
- Roślinność – to element, którego nie powinno zabraknąć w projekcie przedogródka. Na niewielkiej przestrzeni można umieścić rośliny w efektownych donicach. Warto postawić na gatunki łatwe w utrzymaniu, tak aby ogrodnicze błędy nie odbiły się na wyglądzie całej przestrzeni. Bardzo dobrze sprawdzają się zimozielone iglaki, które dobrze się prezentują przez cały rok, urozmaicone przez kwitnące wiosną i latem kolorowe byliny.
Warto zadbać o to, aby aranżacja przedogródka była utrzymana w stylu dopasowanym do bryły budynku i stosownie dobrać wszystkie elementy, tak aby tworzyły spójną całość.
Przedogródek a strony świata – co musisz wiedzieć?
Należy brać również pod uwagę ekspozycję frontowej ściany domu. Ma to znaczenie głównie z uwagi na roślinność, jaką możesz posadzić, ale też w mniejszym stopniu na inne elementy dekoracyjne i funkcjonalne oraz wykorzystane materiały.
Przedogródek od południa
Przedogródek od południa będzie oczywiście mocno nasłoneczniony, co oznacza konieczność posadzenia roślin, które dobrze znoszą upały i ich częstego nawadniania latem. Może się przydać również zacienienie – choćby niewielkie tuż nad wejściem. Ponadto wszelkie materiały użyte do aranżacji powinny być wysoce odporne na promieniowanie UV. W południowym przedogródku świetnie sprawdzi się za to oświetlenie solarne.
Jaką kostkę brukową wybrać? Sprawdź.
Przedogródek od północy
Przedogródek od północy to jeszcze większe wyzwanie. Niemal przez cały dzień panuje w nim cień, a to oznacza też niższe temperatury i większą wilgoć. Należy to brać pod uwagę, wybierając materiały wykończeniowe i dekoracyjne. W przedogródku od północnej strony można sadzić np. popularne tuje, a także trawy, paprocie oraz inne rośliny nielubiące słońca. Sprawdzą się w nim również niektóre gatunki kwitnące – np. azalie, rododendrony, liliowce czy hortensje.
Przedogródek od wschodu lub zachodu
Przedogródek od wschodu lub zachodu nie powinien sprawiać problemów w aranżacji. Światło dociera tu przez część dnia, stwarzając korzystne warunki dla większości gatunków roślin. Należy brać jedynie pod uwagę, że tereny usytuowane od wschodu są chłodniejsze, a te od zachodu cieplejsze.
Niezależnie od warunków możesz urządzić atrakcyjny przedogródek. Pomysły i dużo inspiracji znajdziesz w internetowych artykułach i na forach. Jeśli trudno Ci stworzyć własną wizję, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który zaprojektuje dla Ciebie idealny przedogródek, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki środowiskowe.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
23.01.2024, Artykuł sponsorowany
Rodzaje biokominków, czyli który biokominek sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?
Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w posBiokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.
30.01.2023, Artykuł sponsorowany
Artystyczne malowanie ścian
Marzą Ci się oryginalne aranżacje wnętrz, których próżno szukać nawet w katalogach? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie artystyczne malowanie ścian. Polega ono na wprowadzaniu do pomieszczeń niepowtarzalnych wzorów za pomocą specjalistycznych farb i narzędzi. Co dokMarzą Ci się oryginalne aranżacje wnętrz, których próżno szukać nawet w katalogach? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie artystyczne malowanie ścian. Polega ono na wprowadzaniu do pomieszczeń niepowtarzalnych wzorów za pomocą specjalistycznych farb i narzędzi. Co dokładnie będzie Ci potrzebne, aby wcielić taki pomysł w życie, i ile może to kosztować? Zapoznaj się z poniższym artykułem!