- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak krok po kroku odsprzedać mieszkanie?

Data publikacji: 17.03.2023

Odsprzedaż mieszkania może być dobrym sposobem na zysk. Czym jest taka transakcja i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Przeczytaj i dowiedz się.
Na czym polega odsprzedaż mieszkania?
Odsprzedaż mieszkania polega na sprzedaży lokalu nabytego na własność w celach inwestycyjnych. Najczęściej transakcja taka jest zawierana po zakończeniu inwestowania w wynajem nieruchomości lub w krótkim czasie po zakupie i podniesieniu standardu mieszkania.
Celem odsprzedaży nieruchomości jest uzyskanie kwoty, która będzie przewyższała cenę zakupu, a jednocześnie pokryje inflację w okresie pomiędzy nabyciem nieruchomości a jej sprzedażą nowemu nabywcy.
Odsprzedaż mieszkania krok po kroku
Aby odsprzedaż mieszkania sprawnie przebiegła i mogła przynieść zadowalający zysk, warto odpowiednio się do niej przygotować. Ważne jest, aby odświeżyć, posprzątać i zdezynfekować lokal, a także naprawić ewentualne usterki. Następnie należy ustalić adekwatną względem średnich cen rynkowych, standardu i lokalizacji cenę. Możliwość jej negocjacji (o kilka procent od wartości wyjściowej) dla wielu potencjalnych nabywców może być zachęcająca.
Szansę na odsprzedaż mieszkania w korzystnej cenie zwiększy staranne przygotowanie ogłoszenia do serwisów internetowych. Warto dokładnie opisać lokal, podając m.in. informacje dotyczące metrażu, liczby pokoi, kondygnacji, położenia mieszkania wewnątrz budynku czy dodatkowych udogodnień dla mieszkańców. Opis powinien oddawać faktyczny stan rzeczy – lepiej unikać zbytniego koloryzowania i ukrywania wad nieruchomości. Ważna jest także jakość dodawanych do ogłoszenia zdjęć.
Nie można zapomnieć o skompletowaniu niezbędnych do odsprzedaży lokum dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:
- akt notarialny potwierdzający prawo własności do mieszkania,
- zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w płatności czynszu i opłat eksploatacyjnych,
- aktualny odpis z księgi wieczystej.
Warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin tygodniowo na oprowadzanie po mieszkaniu potencjalnych nabywców. Ważne jest również udostępnienie im kontaktu mailowego i telefonicznego. Można rozważyć skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości.
Po wyborze odpowiedniej osoby można przygotować przedwstępną, a następnie właściwą umowę sprzedaży nieruchomości. Ostateczna umowa powinna zostać podpisana w obecności notariusza. Ostatnim etapem odsprzedaży mieszkania jest odbiór techniczny i przekazanie kluczy do lokalu nowemu właścicielowi. Konieczne może być również zapłacenie podatku od sprzedaży mieszkania.
Odsprzedaż mieszkania od dewelopera
Odsprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego może okazać się korzystną transakcją – zwłaszcza jeśli lokal był kupiony w przedsprzedaży. Deweloperzy często oferują wtedy nieruchomości tańsze o kilkanaście procent, co pozwala uzyskać spory zysk z późniejszej sprzedaży. Nie jest możliwa odsprzedaż mieszkania od dewelopera, jeśli nie oddał on jeszcze lokalu do użytku. W takim przypadku można jedynie – za jego zgodą – dokonać cesji umowy deweloperskiej na nowego nabywcę.
Najczęściej nie jest opłacalne wykańczanie lokali w stanie deweloperskich przed ich odsprzedażą. Czynności remontowe mogą okazać się na tyle kosztowne, że ciężko będzie uzyskać zadowalający zwrot z inwestycji. Nie zaleca się zwłaszcza nadawać mieszkaniu indywidualnego wystroju, ponieważ nowy nabywca może mieć zupełnie inny gust. Warto ograniczyć się co najwyżej do położenia podłóg, pomalowania ścian na biało oraz montażu drzwi i armatury.
Odsprzedaż mieszkania TBS
Od 1 stycznia 2022 roku możliwe jest w Polsce nabywanie praw do własności lokali otrzymanych w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dzięki temu ich właściciele mają możliwość późniejszej odsprzedaży mieszkań TBS.
Wykupić lokal TBS można wyłącznie za zgodą tej instytucji oraz po spełnieniu wymaganych warunków:
- wniesienia opłaty partycypacyjnej wynoszącej co najmniej 20% kosztów budowy nieruchomości (w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców) lub 25% (w miejscowościach powyżej 100 tys. mieszkańców),
- wynajmowania mieszkania TBS od minimum 5 lat,
- braku zaległości w opłacaniu czynszu dłużej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat wynajmowania lokalu,
- spłacenia przez TBS kredytu zaciągniętego na budowę nieruchomości.
Aktualne ceny – ile kosztują mieszkania w Polsce?
Ceny mieszkań w naszym kraju stale rosną, lecz pomimo tego nie brakuje chętnych na ich zakup. Najwięcej trzeba zapłacić za lokum zlokalizowane w ścisłym centrum dużego miasta, z dostępem do terenów zielonych i wielu udogodnień. Na obrzeżach jest nieco taniej, lecz trudno kupić dziś nowe mieszkanie w cenie poniżej 10 tys. złotych za mkw. Średnie ceny są najwyższe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku.
Odsprzedaż mieszkania a kwestia podatku
Jeśli odsprzedaż mieszkania nastąpi przed upływem pełnych 5 lat od ich nabycia, konieczne będzie zapłacenie podatku w wysokości 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokum. Podatek ten nie musi być opłacany przez osoby, które sprzedały nieruchomość po 5 latach od nabycia lub w ciągu 3 lat przeznaczą otrzymane ze sprzedaży środki na własne cele mieszkaniowe.
Podsumowanie
Odsprzedaż mieszkania od dewelopera może zapewnić spory zysk. Kluczowe jest zawarcie transakcji w optymalnym momencie – kiedy na rynku występuje spory popyt na nieruchomości, a ich ceny znajdują się na wysokim poziomie.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja
Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.
Artykuły powiązane
12.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Umowa przedwstępna sprzedaży działki
Zakup działki, podobnie jak zakup każdej innej nieruchomości, jest poważną inwestycją. Nie zawsze jednak zainteresowane strony mogą od razu przystąpić do realizacji transakcji. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać umowa przedwstępna sprzedaży działki. Co powinna zawierać i o czym należy pamięZakup działki, podobnie jak zakup każdej innej nieruchomości, jest poważną inwestycją. Nie zawsze jednak zainteresowane strony mogą od razu przystąpić do realizacji transakcji. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać umowa przedwstępna sprzedaży działki. Co powinna zawierać i o czym należy pamiętać?
30.03.2023, Redakcja
Jak dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Chcesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie i o czym pamiętać przy jej tworzeniu. Jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży M? Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu. Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Warto skupić się zarazem na wyeksponowaniu kluczowych atutów lokalu.
15.03.2023, Redakcja
Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania?
Lokalizacja mieszkania należy do najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu lokum. Co w największym stopniu wpływa na jej atrakcyjność? Sprawdź. Dobra lokalizacja mieszkania – czyli jaka? Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby będą mieli np. studenci, rodziny z dziećmi, a jeszcze inne seniorzy.
18.01.2023, Redakcja
Rozwód a hipoteka – jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem?
Nie bez powodu mówi się, że kredyt łączy trwalej niż małżeństwo. Często same procedury rozwodowe są dość proste, a największe problemy stanowi podział majątku byłych małżonków. Jeśli jego częścią jest mieszkanie obciążone kredytem, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Wziąłeś rozw&oNie bez powodu mówi się, że kredyt łączy trwalej niż małżeństwo. Często same procedury rozwodowe są dość proste, a największe problemy stanowi podział majątku byłych małżonków. Jeśli jego częścią jest mieszkanie obciążone kredytem, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Wziąłeś rozwód, a hipoteka utrudnia Ci sprzedaż mieszkania? Dowiedz się, jak sprzedać taką nieruchomość oraz poznaj inne rozwiązania ułatwiające podział majątku.
10.01.2023, Redakcja
Ile średnio trwa sprzedaż mieszkania? Jak przyspieszyć transakcję?
Planujesz sprzedać mieszkanie, ale nie masz pojęcia, ile może trwać taki proces? Prawda jest taka, że niekiedy udaje się sprzedać nieruchomość w zaledwie kilka dni. Innym razem na kupca trzeba jednak czekać miesiącami. Dowiedz się, jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania i jak można przyspieszyć Planujesz sprzedać mieszkanie, ale nie masz pojęcia, ile może trwać taki proces? Prawda jest taka, że niekiedy udaje się sprzedać nieruchomość w zaledwie kilka dni. Innym razem na kupca trzeba jednak czekać miesiącami. Dowiedz się, jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania i jak można przyspieszyć transakcję.