- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Rachunek powierniczy - jak kupić mieszkanie bez ryzyka?
Przed wprowadzeniem w życie ustawy deweloperskiej, która znacząco poprawiła bezpieczeństwo kupna mieszkania na rynku pierwotnym, deweloperzy nie mieli obowiązku prowadzenia rachunków powierniczych, co wiązało się ze sporym ryzykiem niedostatecznego zabezpieczenia pieniędzy nabywcy nieruchomości.
Czym jest rachunek powierniczy?- rachunek jest zabezpieczeniem finansowym, specjalnym kontem, na który nabywca wpłaca pieniądze. W przypadku bankructwa dewelopera, czy innych niepożądanych sytuacji, pieniądze zostaną zwrócone klientowi. Na samym początku całego procesu kupna nieruchomości od dewelopera, dowiedz się, czy prowadzi on rachunek powierniczy, oraz dokładnie, jaki jego rodzaj, gdyż to od niego będzie zależało, na jakim etapie prowadzenia inwestycji, bank będzie wpłacał pieniądze na konto dewelopera.
Rodzaje rachunków powierniczych
Jakie wyróżniamy rodzaje rachunków powierniczych? Możemy spotkać się z czterema formami rachunku:
- zamknięty rachunek powierniczy,
- otwarty rachunek powierniczy + gwarancja ubezpieczeniowa,
- otwarty rachunek powierniczy + gwarancja bankowa,
- otwarty rachunek powierniczy bez dodatkowych gwarancji.
Otwarte rachunki powiernicze wraz z gwarancjami bankowymi lub ubezpieczeniowymi, stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla nabywcy w momencie niewywiązania się z umowy przez dewelopera lub odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej z winy dewelopera.
Jednakże najczęściej pojawiającymi się i podstawowymi rodzajami rachunku powierniczego są: rachunek otwarty oraz zamknięty. Deweloper, korzystając z otwartego rachunku powierniczego zgodnie z ustawą deweloperską, otrzymuje pieniądze od banku po zakończeniu każdego etapu budowy nieruchomości.
Otwarty rachunek jest ściśle powiązany z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego. To, co jeszcze jest istotne, to wielkość wypłacanych transzy pieniężnych przez bank, które nie mogą być mniejsze niż 10% i nie większe niż 25% kosztu nieruchomości.
W przypadku zamkniętego rachunku powierniczego bank wypłaca pieniądze nabywcy dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych oraz po przeniesieniu na nabywcę własności nieruchomości.
Z punktu widzenia nabywcy, zamknięty rachunek powierniczy jest opcją bezpieczniejszą, gdyż deweloper ma dostęp do jego pieniędzy dopiero po zakończeniu wszystkich prac na inwestycji, ale nie jest to do końca preferowane rozwiązanie przez dewelopera, gdyż musi on finansować budowę z własnych środków, co często będzie skutkowało dużo wyższą ceną kupna mieszkania.
Ustawa deweloperska a rachunek powierniczy
Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 roku: „O ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” - zwaną ustawą deweloperską, deweloper musi zapewnić nabywcy co najmniej jeden z ww. środków ochrony nabywców (otwarty lub zamknięty rachunek). Deweloper zawiera umowę na prowadzenie rachunku, nabywca wpłaca pieniądze do banku, a bank jako prowadzący rachunek ewidencjonuje wpłaty i wypłaty.
Bank może również wypowiedzieć umowę z deweloperem, który musi niezwłocznie założyć nowy rachunek powierniczy w innym banku, a wszystkie środki, które znajdowały się na ówczesnym koncie, zostaną przekazane na rachunek w innym banku.
Ustawa reguluje również moment wypłacania pieniędzy przez bank na rachunek dewelopera w zależności od rodzaju rachunku. W ustawie deweloperskiej znajdziemy również bardziej szczegółowe informacje dotyczące gwarancji bankowej i gwarancji ubezpieczeniowej, które mogą pojawić się w przypadku otwartego rachunku.
Jeżeli jesteśmy zaciekawieni tematem rachunków powierniczych lub planujemy kupno nieruchomości od dewelopera, to zachęcamy do przeczytania ustawy deweloperskiej i zapoznania się z wszystkimi informacjami dotyczącymi ochrony praw nabywcy.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!