placement placeholder
placement placeholder

Ubezpieczenie domku letniskowego: warunki i cena ubezpieczenia domku letniskowego

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 10.04.2024

Jak ubezpieczyć domek letniskowy? Ile kosztuje ubezpieczenie takiej nieruchomości, co chroni polisa i z jakimi wykluczeniami należy się liczyć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia domu lub mieszkania można rozszerzyć także o inne obiekty, które są w naszym posiadaniu. Są to m.in. altany i domki letniskowe, czyli obiekty rekreacyjne znajdujące się na kupionej przez nas działce lub dzierżawionym ogródku. Zwłaszcza ten drugi typ budynku jest narażony na potencjalne zniszczenia. Ma związek z większą eksploatacją oraz sezonowością obiektu, który często znajduje się w zalesionym, górskim terenie lub nad wodą. Co uwzględnia ubezpieczenie domku letniskowego, a jakie elementy wyklucza przy odszkodowaniu? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest domek letniskowy,
  • co obejmuje zakres ubezpieczenia,
  • jakie są wykluczenia w polisie ubezpieczeniowej,
  • co wpływa na koszt i sumę ubezpieczenia.

Czym jest domek letniskowy? Definicja ubezpieczyciela

Dom letniskowy to specyficzny rodzaj nieruchomości, który nie posiada odrębnej definicji w prawie budowlanym. Powszechnie przyjmuje się, że jest to budynek przeznaczony do zamieszkania okresowego (letniego, sezonowego itp.), który  jest trwale związany z gruntem. Domek letniskowy może być wykonany z cegły lub drewna. Za budynek rekreacji indywidualnej uznaje się także przyczepy kempingowe ulokowane na stałe na danej działce oraz altany drewniane przystosowane do zamieszkania. Definicja domku letniskowego różni się w zależności od ubezpieczyciela. Najczęściej ubezpieczenie domu letniskowego dotyczy budynków, które:

  • mają jedną kondygnację (bez poddasza),
  • są zamieszkiwane sezonowo (niekoniecznie latem),
  • mają przeznaczenie rekreacyjne i wypoczynkowe,
  • są trwale związane z gruntem,
  • powstały zgodnie z prawem budowlanym.

Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego? Zakres ubezpieczenia

Ogólne warunki ubezpieczenia domku letniskowego są podobne jak w przypadku domu lub mieszkania. Obejmują ochronę elementów stałych, w tym fundamentów, murów, ścian działowych i dachu. Odszkodowanie może obejmować także zniszczenie tynków i pokryć malarskich, izolacji zewnętrznej, balustrad, schodów i podłóg, kolektorów cieplnych, a także instalacji i ich elementów technicznych, w tym instalacji grzewczej, gazowej, telefonicznej, przeciwpożarowej, alarmowej czy klimatyzacyjnej. 

Sprawdź, jak ubezpieczyć domek letniskowy online.

Ubezpieczający może także rozszerzyć zakres polisy o inne elementy i obiekty znajdujące się na działce wypoczynkowej, w tym ruchomości domowe. Wśród nich znajdują się m.in. obiekty szklane i oszklenie okien, ogrodzenie i brama, zewnętrzne altany i wiaty, nawierzchnia dojazdowa, szambo i oczyszczalnia ścieków, studnia, oczko wodne oraz grill, fontanna i basen na stałe przymocowane do gruntu.

Posiadaną nieruchomość możemy ubezpieczyć także od zdarzeń losowych. W zależności od wybranej polisy i jej zakresu możemy liczyć na odszkodowanie pokrywające całość lub część poniesionej szkody. Ubezpieczanie domu letniskowego może obejmować takie zdarzenia jak:

  • kradzież z włamaniem,
  • pożar,
  • silny wiatr i huragan,
  • lawina,
  • zalanie i powódź,
  • grad i deszcz,
  • skutki burzy,
  • eksplozja.

Zakres ubezpieczenia domku letniskowego może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa, Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę na wymagania stawianie przez ubezpieczyciela i przeczytać warunki umowy. Może okazać się, że nie obejmują one domku postawionego bez fundamentów lub nieruchomości na palach. 

Ubezpieczenie domku letniskowego: wykluczenia

Przedmioty i sytuacje, które uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania, ubezpieczyciel określa terminem wyłączenia odpowiedzialności. Podstawą są zawarte w polisie warunki dotyczące zabezpieczenia domku letniskowego. Oznacza to, że przy ocenie roszczenia o odszkodowanie, ubezpieczyciel ocenia, czy prawidłowo dbaliśmy o nieruchomość. Dotyczy to m.in. takich zagadnień, jak:

  • zgodność z prawem budowlanym,
  • terminowe kontrole instalacji,
  • zabezpieczenie nieruchomości na czas nieobecności,
  • przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych,
  • dbanie o szczelność drzwi, okien i dachu.

W praktyce odszkodowania nie dostaniemy m.in. wtedy gdy zawilgocenie zostanie spowodowane złym stanem technicznym budynku, pożar lub eksplozja będą następstwem działalności mieszkańców, a włamanie np. bez wyłamywania zamka będzie wynikiem niedostatecznego zabezpieczenia nieruchomości na czas naszej nieobecności. 

Ubezpieczenie domku letniskowego: cena

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego? Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania online na cenę polisy wpływa wartość naszego mienia. Im większa wartość elementów stałych i ruchomości, tym polisa jest wyższa. Kolejnym czynnikiem jest zakres ochronny i rodzaj szkód. Jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych, wówczas cena nie powinna być wysoka. Rozszerzenie polisy o ubezpieczenie od kradzieży i włamania lub aktów wandalizmu wiążą się z podniesieniem kosztów ubezpieczenia.

Sprawdź, jaka jest cena za ubezpieczenie domku letniskowego.

Na kwotę polisy wpływa także konstrukcja budynku. W praktyce ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego jest droższe niż obiektu murowanego. Dlaczego tak jest? Wyższa kwota, którą musimy przeznaczyć na ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego, wynika z tzw. większego ryzyka ubezpieczeniowego. Dom o konstrukcji drewnianej jest bardziej narażony na zniszczenie na skutek pożaru lub innych zdarzeń losowych.  Szybkie rozeznanie się w cenach i porównanie ofert, umożliwia ubezpieczenie domku letniskowego kalkulator.

Ubezpieczenie domku letniskowego: podsumowanie

Dom letniskowy to nieruchomość o przeznaczeniu wypoczynkowym i sezonowym. Domek możemy ubezpieczyć samodzielnie lub łączenie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Aby było to możliwe, budynek musi spełniać kryteria określone przez ubezpieczyciela. Podstawowa polisa obejmuje  ubezpieczenie elementów stałych, a tym konstrukcji i instalacji. Ubezpieczenie możemy także rozszerzyć o ruchomości oraz ubezpieczenie od zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie czy kradzież. Cena ubezpieczenia zależy od wartości mienia oraz zakresu polisy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: