- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ubezpieczenie domku letniskowego: warunki i cena ubezpieczenia domku letniskowego
Zakres ubezpieczenia domu lub mieszkania można rozszerzyć także o inne obiekty, które są w naszym posiadaniu. Są to m.in. altany i domki letniskowe, czyli obiekty rekreacyjne znajdujące się na kupionej przez nas działce lub dzierżawionym ogródku. Zwłaszcza ten drugi typ budynku jest narażony na potencjalne zniszczenia. Ma związek z większą eksploatacją oraz sezonowością obiektu, który często znajduje się w zalesionym, górskim terenie lub nad wodą. Co uwzględnia ubezpieczenie domku letniskowego, a jakie elementy wyklucza przy odszkodowaniu? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest domek letniskowy,
- co obejmuje zakres ubezpieczenia,
- jakie są wykluczenia w polisie ubezpieczeniowej,
- co wpływa na koszt i sumę ubezpieczenia.
Czym jest domek letniskowy? Definicja ubezpieczyciela
Dom letniskowy to specyficzny rodzaj nieruchomości, który nie posiada odrębnej definicji w prawie budowlanym. Powszechnie przyjmuje się, że jest to budynek przeznaczony do zamieszkania okresowego (letniego, sezonowego itp.), który jest trwale związany z gruntem. Domek letniskowy może być wykonany z cegły lub drewna. Za budynek rekreacji indywidualnej uznaje się także przyczepy kempingowe ulokowane na stałe na danej działce oraz altany drewniane przystosowane do zamieszkania. Definicja domku letniskowego różni się w zależności od ubezpieczyciela. Najczęściej ubezpieczenie domu letniskowego dotyczy budynków, które:
- mają jedną kondygnację (bez poddasza),
- są zamieszkiwane sezonowo (niekoniecznie latem),
- mają przeznaczenie rekreacyjne i wypoczynkowe,
- są trwale związane z gruntem,
- powstały zgodnie z prawem budowlanym.
Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego? Zakres ubezpieczenia
Ogólne warunki ubezpieczenia domku letniskowego są podobne jak w przypadku domu lub mieszkania. Obejmują ochronę elementów stałych, w tym fundamentów, murów, ścian działowych i dachu. Odszkodowanie może obejmować także zniszczenie tynków i pokryć malarskich, izolacji zewnętrznej, balustrad, schodów i podłóg, kolektorów cieplnych, a także instalacji i ich elementów technicznych, w tym instalacji grzewczej, gazowej, telefonicznej, przeciwpożarowej, alarmowej czy klimatyzacyjnej.
Ubezpieczający może także rozszerzyć zakres polisy o inne elementy i obiekty znajdujące się na działce wypoczynkowej, w tym ruchomości domowe. Wśród nich znajdują się m.in. obiekty szklane i oszklenie okien, ogrodzenie i brama, zewnętrzne altany i wiaty, nawierzchnia dojazdowa, szambo i oczyszczalnia ścieków, studnia, oczko wodne oraz grill, fontanna i basen na stałe przymocowane do gruntu.
Posiadaną nieruchomość możemy ubezpieczyć także od zdarzeń losowych. W zależności od wybranej polisy i jej zakresu możemy liczyć na odszkodowanie pokrywające całość lub część poniesionej szkody. Ubezpieczanie domu letniskowego może obejmować takie zdarzenia jak:
- kradzież z włamaniem,
- pożar,
- silny wiatr i huragan,
- lawina,
- zalanie i powódź,
- grad i deszcz,
- skutki burzy,
- eksplozja.
Zakres ubezpieczenia domku letniskowego może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa, Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę na wymagania stawianie przez ubezpieczyciela i przeczytać warunki umowy. Może okazać się, że nie obejmują one domku postawionego bez fundamentów lub nieruchomości na palach.
Ubezpieczenie domku letniskowego: wykluczenia
Przedmioty i sytuacje, które uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania, ubezpieczyciel określa terminem wyłączenia odpowiedzialności. Podstawą są zawarte w polisie warunki dotyczące zabezpieczenia domku letniskowego. Oznacza to, że przy ocenie roszczenia o odszkodowanie, ubezpieczyciel ocenia, czy prawidłowo dbaliśmy o nieruchomość. Dotyczy to m.in. takich zagadnień, jak:
- zgodność z prawem budowlanym,
- terminowe kontrole instalacji,
- zabezpieczenie nieruchomości na czas nieobecności,
- przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych,
- dbanie o szczelność drzwi, okien i dachu.
W praktyce odszkodowania nie dostaniemy m.in. wtedy gdy zawilgocenie zostanie spowodowane złym stanem technicznym budynku, pożar lub eksplozja będą następstwem działalności mieszkańców, a włamanie np. bez wyłamywania zamka będzie wynikiem niedostatecznego zabezpieczenia nieruchomości na czas naszej nieobecności.
Ubezpieczenie domku letniskowego: cena
Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego? Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania online na cenę polisy wpływa wartość naszego mienia. Im większa wartość elementów stałych i ruchomości, tym polisa jest wyższa. Kolejnym czynnikiem jest zakres ochronny i rodzaj szkód. Jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych, wówczas cena nie powinna być wysoka. Rozszerzenie polisy o ubezpieczenie od kradzieży i włamania lub aktów wandalizmu wiążą się z podniesieniem kosztów ubezpieczenia.
Na kwotę polisy wpływa także konstrukcja budynku. W praktyce ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego jest droższe niż obiektu murowanego. Dlaczego tak jest? Wyższa kwota, którą musimy przeznaczyć na ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego, wynika z tzw. większego ryzyka ubezpieczeniowego. Dom o konstrukcji drewnianej jest bardziej narażony na zniszczenie na skutek pożaru lub innych zdarzeń losowych. Szybkie rozeznanie się w cenach i porównanie ofert, umożliwia ubezpieczenie domku letniskowego kalkulator.
Ubezpieczenie domku letniskowego: podsumowanie
Dom letniskowy to nieruchomość o przeznaczeniu wypoczynkowym i sezonowym. Domek możemy ubezpieczyć samodzielnie lub łączenie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Aby było to możliwe, budynek musi spełniać kryteria określone przez ubezpieczyciela. Podstawowa polisa obejmuje ubezpieczenie elementów stałych, a tym konstrukcji i instalacji. Ubezpieczenie możemy także rozszerzyć o ruchomości oraz ubezpieczenie od zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie czy kradzież. Cena ubezpieczenia zależy od wartości mienia oraz zakresu polisy.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.