placement placeholder
placement placeholder

Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.10.2022

Nie wiesz, jak wypełnić umowę najmu domu jednorodzinnego? Dobrze trafiłeś. Na GetHome pobierzesz bezpłatnie umowę najmu domu jednorodzinnego.

Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą.  Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. 

Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?

Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów umowy najmu domu jednorodzinnego wraz z omówieniem. 

Miejscowość i data

Wskazanie miejsca i terminu złożenia wniosku. 

Niniejsza umowa najmu domu jednorodzinnego (zwana dalej „Umową”) została zawarta dnia [data] roku w [miejscowość] pomiędzy następującymi Stronami

Strony wniosku 

Przedstawienie stron umowy wraz z podaniem danych osobowych (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL). 

Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL] 

zwanym/ą dalej „Wynajmującym”  

Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL] 

zwanym/ą dalej „Najemcą”, 

Oświadczenie stron

Oświadczenie stron umowy. 

§ 1

Oświadczenia Stron

Wynajmujący oświadcza, że:
 jest właścicielem nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w  [miejscowość] przy ul. [nazwa ulicy i numer], dla której Sąd Rejonowy w [miejscowość będąca siedzibą sądu], [numer wydziału sądu] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer [numer księgi wieczystej], o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2, dalej jako „Nieruchomość”;
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o łącznej powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2, [ilość kondygnacji, np. dwukondygnacyjnym], podpiwniczonym**, z poddaszem użytkowym o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2**,  z garażem o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2** dalej jako „Dom”;
Dom składa się z następujących pomieszczeń: [wymień pomieszczenia znajdujące się w domu wraz z podaniem ich powierzchni w m2]; 
Dom jest wyposażony w następujące instalacje: [np. elektryczną, wodnokanalizacyjną, gazową];
zawarcie Umowy nie narusza żadnych praw osób trzecich, a Nieruchomość wraz z Domem są wolne od wszelkich obciążeń na rzecz osób trzecich, które mogłyby utrudniać lub uniemożliwiać wykonywanie przez Najemcę jego uprawnień wynikających z Umowy;
stan Nieruchomości wraz z Domem jest dobry oraz wolny od wad ograniczających lub wyłączających przydatność do umówionego użytku lub wad zagrażających zdrowiu ludzi, o których mowa w art. 682 Kodeksu cywilnego;
Najemca oświadcza, że przed zawarciem Umowy obejrzał Nieruchomość wraz Domem, zapoznał się z ich stanem technicznym i nie składa żadnych zastrzeżeń.
Wynajmujący oświadcza, że Dom nie stanowi odrębnego względem Nieruchomości przedmiotu własności. 

Przedmiot umowy

Określenie przedmiotu umowy. 

§ 2

Przedmiot umowy

Wynajmujący zobowiązuje się oddać Najemcy Nieruchomość wraz z Domem i jego wyposażeniem (dalej jako „Przedmiot najmu”), a Najemca bierze Przedmiot najmu w najem i zobowiązuje się z tego tytułu płacić Wynajmującemu umówiony Czynsz, o którym mowa w § 3 ust. 1 Umowy.
Najemca oświadcza, że przeznaczy Przedmiot najmu wyłącznie na cele związane
z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych. 
Szczegółowe określenie stanu wyposażenia Przedmiotu najmu Strony określą w protokole zdawczo-odbiorczym, o którym mowa w § 7 Umowy, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do Umowy. 

Czynsz i opłaty eksploatacyjne

Określenie wysokości czynszu i opłat eksploatacyjnych. 

§ 3

Czynsz i Opłaty eksploatacyjne

Najemca zobowiązuje się płacić Wynajmującemu miesięczny czynsz w kwocie [należy określić kwotę liczbowo] (słownie: [należy określić kwotę słownie] złotych) (dalej: „Czynsz”).
Czynsz płatny będzie z góry/z dołu** do [należy określić liczbowo, który dzień miesiąca] dnia każdego miesiąca kalendarzowego.
Czynsz płatny będzie w drodze przelewu bankowego na rachunek bankowy o numerze: [numer rachunku bankowego], przy czym za dzień zapłaty Czynszu uznaje się dzień księgowania kwoty Czynszu na wskazanym wyżej rachunku bankowym/gotówką do rąk Wynajmującego za pokwitowaniem przekazania Czynszu ze wskazaniem daty jego zapłaty, przy czym miejscem spełnienia świadczenia będzie [należy wskazać miejsce, np. adres]**.
Niezależnie od obowiązku zapłaty Czynszu Najemca obowiązany jest do zapłaty na rzecz Wynajmującego opłat eksploatacyjnych związanych z używaniem Przedmiotu najmu (dalej: „Opłaty eksploatacyjne”), tj.:
 [należy wymienić wszystkie opłaty do jakich ponoszenia zobowiązany jest Najemca tj. np.: opłat za energię elektryczną, opłat za dostarczanie wody, opłat za dostarczanie ciepła, opłat za wywóz nieczystości, usługę ochrony]. 
Wysokość opłat eksploatacyjnych ustalana będzie na podstawie rachunków lub innych dokumentów rozliczeniowych wystawianych w oparciu o umowy z dostawcami mediów zawarte przez Wynajmującego. 
Opłaty eksploatacyjne płatne będą w sposób określony w ust. 3 powyżej, w terminie [należy liczbowo określić ilość dni] dni od dnia, w którym Wynajmujący poinformuje Najemcę o ich wysokości.

Obowiązki i prawa stron 

Określenie obowiązków i praw stron.

§ 4

Obowiązki i prawa Stron 

Wynajmujący zobowiązuje się do wykonywania obowiązków, wymienionych w art. 6a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej: „Ustawa”).
Najemca zobowiązuje się do wykonywania obowiązków, wymienionych w art. 6b Ustawy.
Wszelkie zmiany w Przedmiocie Najmu, w szczególności prace remontowe i adaptacyjne, inne niż drobne nakłady, wymagają uprzedniej zgody Wynajmującego wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Najemcy nie przysługuje prawo oddania Przedmiotu Najmu lub jego części do bezpłatnego używania ani podnajęcia osobie trzeciej, bez uprzedniej zgody Wynajmującego, wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 

Czas obowiązywania umowy

Określenie terminu obowiązywania umowy.

§ 5

Czas obowiązywania Umowy

Strony zawierają Umowę na czas nieoznaczony/oznaczony** od [data początkowa najmu] do [data końcowa najmu]. 

Opcja I (gdy umowa zawarta na czas nieoznaczony):***

Najemca może wypowiedzieć Umowę najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. 
[UWAGA: Powyższe postanowienie dotyczy umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony; jeśli w ust. 1 wskazano, że umowa zawarta jest na czas oznaczony, wykreśl to postanowienie].** 

Opcja II (gdy umowa zawarta na czas oznaczony):***

Najemca, poprzez oświadczenie woli wyrażone pod rygorem nieważności w formie pisemnej, wraz ze wskazaniem przyczyny wypowiedzenia, może wypowiedzieć Umowę najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego w sytuacji, gdy:
[tutaj opisz konkretne zdarzenia, których zaistnienie będzie uprawniało najemcę do wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony, np. zmiana miejsca pracy na pracę w innym oddalonym od dotychczasowego mieście];
[inne precyzyjnie opisane przyczyny]
[UWAGA: Powyższe postanowienie dotyczy umowy najmu zawartej na czas oznaczony; jeśli w ust. 1 wskazano, że umowa zawarta jest na czas nieoznaczony, wykreśl to postanowienie]**

Rekomendowane postanowienia dotyczące wypowiedzenia przez Wynajmującego.

Wynajmujący ma prawo nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, wypowiedzieć umowę, jeżeli Najemca:
pomimo pisemnego upomnienia nadal używa Przedmiotu najmu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych nieruchomości sąsiednich, lub
jest w zwłoce z zapłatą Czynszu lub innych opłat za używanie Przedmiotu najmu, w tym Opłat eksploatacyjnych, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia Umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania Przedmiot najmu lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody Wynajmującego.
Wynajmujący ma również prawo wypowiedzieć Umowę na zasadach i z przyczyn określonych w art. 11 ust. 3-5 Ustawy.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy na zasadach określonych w ust. 3 i 4 powyżej wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności oraz wskazania przyczyny jej wypowiedzenia. 

Kaucja

Określenie wysokości kaucji. 

§ 6

Kaucja **

W celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych Wynajmującego mogących wyniknąć z Umowy, a w szczególności celem zabezpieczenia roszczeń z tytułu Czynszu oraz ewentualnych szkód spowodowanych przez Najemcę, Najemca [konkretna data/ w dniu zawarcia Umowy/w terminie [liczba dni] dni od dnia zawarcia Umowy]**, przekaże Wynajmującemu kaucję w kwocie [liczbowe oznaczenie konkretnej kwoty] / [określenie kwoty poprzez wskazanie krotności czynszu np. 2-krotności Czynszu, nie więcej niż 12-krotność]** (dalej: „Kaucja”).
Kaucja płatna będzie przelewem bankowym na rachunek bankowy wskazany w § 3 ust. 3 Umowy/  gotówką do rąk Wynajmującego za pokwitowaniem przekazania, w dniu zawarcia umowy/ w terminie [liczba] dni od dnia zawarcia umowy**. 
W przypadku popadnięcia przez Najemcę w opóźnienie z zapłatą Czynszu lub innych należności określonych w Umowie bądź wyrządzenia szkody w Przedmiocie Najmu, Wynajmujący ma prawo zaliczyć Kaucję lub jej odpowiednią część na poczet tych należności.
W przypadku zaspokojenia Wynajmującego z Kaucji, Najemca zobowiązany jest do jej uzupełnienia do ustalonej pierwotnie wysokości w terminie [liczbowo] dni licząc od dnia otrzymania powiadomienia o rozliczeniu nieuregulowanych należności z Kaucji.
Wynajmujący zobowiązuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie [liczbowo] dni po wygaśnięciu lub rozwiązaniu Umowy oraz opróżnieniu przez Najemcę Przedmiotu Najmu, jego wydaniu w stanie niepogorszonym i po wykonaniu przez Najemcę wszelkich innych zobowiązań wynikających z Umowy, zwrócić Najemcy Kaucję, z zastrzeżeniem prawa potrącenia z niej należności z tytułu zaległego Czynszu lub kwot potrzebnych na pokrycie kosztów związanych z naprawą szkód spowodowanych przez Najemcę. 

Wydanie i zwrot przedmiotu najmu 

Wskazanie informacji o wydaniu i zwrocie przedmiotu najmu. 

§ 7

Wydanie i zwrot Przedmiotu najmu

Wydanie Najemcy Przedmiotu najmu wraz z wyposażeniem nastąpi w dniu [konkretna data wydania/ w dniu zawarcia Umowy/w terminie [liczba dni ] dni od dnia zawarcia Umowy]**.
W razie ustania Umowy, Najemca zobowiązany jest w terminie [należy wskazać liczbę dni] dni od dnia jej ustania, zwrócić Wynajmującemu Przedmiot najmu wraz z wyposażeniem w stanie niepogorszonym. 
Przekazanie Przedmiotu Najmu Najemcy oraz zwrot Przedmiotu Najmu Wynajmującemu, wraz z wyposażeniem, zostaną potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do Umowy. 
Dokonując zwrotu Przedmiotu Najemca zobowiązany jest opróżnić Przedmiot najmu ze wszystkich stanowiących jego własność rzeczy pod rygorem ich usunięcia przez Wynajmującego na koszt Najemcy, jeżeli Najemca nie usunie ich w terminie [należy wskazać liczbę dni] od dnia zawiadomienia przez Wynajmującego o obowiązku opróżnienia Przedmiotu najmu. 

Postanowienia końcowe

Podsumowanie warunków umowy. Podpisy stron. 

§ 8 

Postanowienia końcowe 

Umowa wchodzi w życie z dniem jej zawarcia.    
W sprawach nieuregulowanych Umową mają zastosowanie obowiązujące przepisy polskiego prawa, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.    
W przypadku, gdyby jakiekolwiek postanowienie Umowy okazało się nieważne, pozostałe jej postanowienia pozostają w mocy. Strony zobowiązują się niezwłocznie zastąpić nieważne postanowienie, ważnym postanowieniem, które byłoby najbliższe celowi gospodarczemu postanowienia uznanego za nieważne.
Wszelkie zmiany lub uzupełnienia Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.  
Umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron. 

Załączniki

Do umowy należy dołączyć wzór protokołu zdawczo-odbiorczego

Załączniki:

Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego.

Wzór umowy najmu domu jednorodzinnego 

Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór umowy najmu domu jednorodzinnego, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca. 

Umowa najmu domu jednorodzinnego.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: