- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Co warto wiedzieć o warszawskiej Starówce?
Stare Miasto to najstarszy ośrodek miejski Warszawy a także obszar Miejskiego Systemu Informacji dzielnicy Śródmieście. Ulubione miejsce spacerów warszawiaków - i nie tylko - jest licznie odwiedzane przez turystów. Według danych Stołecznego Biura Turystyki, w 2019 roku stolicę odwiedziło ponad 10 milionów gości.
Niepowtarzalna atmosfera, unikalna architektura, barwna historia - to wyróżniki Starego Miasta w Warszawie, na które zwracają uwagę turyści. O sporej popularności miasta na arenie międzynarodowej świadczy fakt, że pandemia koronawirusa i nałożone w związku z nią restrykcje nie pokrzyżowały planów zagranicznym przybyszom odwiedzającym w tym czasie stolicę. Turystów co prawda było mniej, jednak w dalszym ciągu byli zainteresowani ofertą kulturalną, rozrywkową i noclegową miasta.
Dane Urzędu Statystycznego w Warszawie wskazują, że w ubiegłym roku z obiektów noclegowych w stolicy skorzystało 1322,9 tys. turystów, którym udzielono 2336,9 tys. noclegów. Największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych (hotele, motele, pensjonaty) zanotowano w lutym - 57,7% i styczniu - 54,7%, najniższy w kwietniu - 9,3%. Także kwatery prywatne zyskały na popularności w czasie pandemii COVID-19. Mieszkania do wynajęcia na Starym Mieście w Warszawie stanowiły ciekawą alternatywę zarówno na wynajem krótko, jak i długoterminowy.
Stare Miasto - kolebka stolicy dawniej i dziś
Zdecydowanie największą popularnością wśród turystów cieszy się Stare Miasto, określane mianem serca Warszawy. Wpisane w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje charakterystyczne zabytki - Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pałac pod Blachą, Barbakan oraz malownicze kamienice pochodzące z XV-XX wieku.
Co warte podkreślenia, warszawskie Stare Miasto jest obszarem skrupulatnie zaplanowanej i ukończonej odbudowy zabytkowych terenów miejskich po zniszczeniach spowodowanych wybuchem Powstania Warszawskiego. Starówka została odrestaurowana z poszanowaniem przedpowstaniowej tradycji architektonicznej - odtworzono dawny układ przestrzenny oraz zabudowę z XVIII wieku a źródło rekonstrukcji stanowiły badania historyczne, ryciny i plany miasta oraz obrazy Canaletta przedstawiające panoramę Warszawy.
Odbudowę Starego Miasta powierzono Wydziałowi Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy (BOS), kierowanemu przez Jana Zachwatowicza. Za symboliczną datę rozpoczęcia prac uznaje się 1 września 1947 roku, kiedy ówczesny prezydent, Bolesław Bierut, zainicjował odgruzowanie Rynku Starego Miasta. Duży wkład w przywrócenie dawnego ładu mieli także mieszkańcy, którzy chętnie włączali się w prace rekonstruktorskie.
Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa Śródmieście Północne
Starówka - najpiękniejsza dzielnica mieszkaniowa
Według pierwszych planów odbudowy stolicy, obszary Stare Miasto i Nowe Miasto miały zostać przekształcone w dzielnice typowo mieszkaniowe. Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne, podczas prac pozbyto się niepotrzebnych oficyn kamienic, utrzymano jednak dawny układ ulic. Lokalne mieszkalne budowano jedynie na wyższych kondygnacjach, dzięki czemu miały zapewniony odpowiedni dostęp do naturalnego światła.
Kamienice na Starówce wyróżnia zwarta zabudowa. Stawiano je jedna koło drugiej, dlatego nierzadko ich okna wychodzą na niewielkie i pozbawione zieleni dziedzińce, jak w przypadku Rynku Nowego Miasta. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione zalet. Stare mury, ciasna zabudowa i niepowtarzalna architektura kamienic sprawiają, że niejeden pasjonat historycznego klimatu jest zainteresowany zakupem mieszkania na sprzedaż na warszawskiej Starówce.
Na uwagę zasługują również możliwości aranżacyjne nieruchomości położonych w sercu Warszawy. Wysokie sufity, przestronne metraże o atrakcyjnym układzie pomieszczeń, kamieniczne ściany wykonane z cegły, drewniane okna z mosiężnymi okuciami - mieszkania na Starym Mieście niewątpliwie mają swój urok.
Prestiżowa lokalizacja - jak przekłada się na ceny mieszkań?
Nieruchomości na sprzedaż na Starym Mieście z uwagi na wysokie ceny (jedne z najwyższych w stolicy) nie są zakupem dla każdego. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi tu około 18 tys. zł a przeciętna wartość mieszkania - 860 tys. zł.
Najtańsze inwestycje mieszkaniowe na Starówce to niewielkich rozmiarów strychy zagospodarowane na kawalerki i lokale do 30 mkw. wymagające odświeżenia lub nierzadko przeprowadzenia generalnego remontu. Jednak i w tym przypadku ich ceny są wysokie. To właśnie dlatego, lokalami położonymi na warszawskiej Starówce są zainteresowani przeważnie inwestorzy, rozpatrujący zakup nieruchomości w tej okolicy w kategoriach lokaty kapitału. Potencjał lokalizacyjny Starego Miasta jest bowiem ogromny - stwarza szereg możliwości inwestycyjnych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
08.10.2024, Redakcja
Targi domów i mieszkań w Warszawie: kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt w stolicy
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów oraz Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE na terenie Expo XXI 12. i 13. października będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projeZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów oraz Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE na terenie Expo XXI 12. i 13. października będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
13.02.2023, Redakcja
Gdzie zamieszkać w Warszawie? Najdroższe i najtańsze dzielnice
Lokalizacja mieszkania wpływa łatwość dotarcia do pracy czy szkoły, dostępność najważniejszych usług (sklepy, przychodnie, gastronomia, sport, rozrywka) czy terenów zielonych, a także bezpieczeństwo i spokój. Jej właściwy wybór może mieć zatem znaczący wpływ na jakość życia. WarLokalizacja mieszkania wpływa łatwość dotarcia do pracy czy szkoły, dostępność najważniejszych usług (sklepy, przychodnie, gastronomia, sport, rozrywka) czy terenów zielonych, a także bezpieczeństwo i spokój. Jej właściwy wybór może mieć zatem znaczący wpływ na jakość życia. Warszawa jest olbrzymim i bardzo różnorodnym miastem, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Lokalizacje znacząco wpływają jednak na ceny nieruchomości. Dowiedz się, gdzie zamieszkać w Warszawie i czym różnią się poszczególne dzielnice.
29.10.2021, Redakcja
Kamionek - historyczne osiedle Warszawy
Kamionek to jedno z warszawskich osiedli, położonych na prawym brzegu Wisły. Jest to osiedle, które dynamicznie zdobywa popularność, poprzez liczne inwestycje i renowacje historycznych budynków. Sprawdź, co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców i turystów na warszawski KKamionek to jedno z warszawskich osiedli, położonych na prawym brzegu Wisły. Jest to osiedle, które dynamicznie zdobywa popularność, poprzez liczne inwestycje i renowacje historycznych budynków. Sprawdź, co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców i turystów na warszawski Kamionek.
27.10.2021, Redakcja
Dlaczego warto zamieszkać na warszawskim Aninie?
Anin to warszawskie osiedle położone w prawobrzeżnej części stolicy Polski. Osiedle należy do dzielnicy Wawer i zlokalizowane jest w jego północno-wschodnim sektorze. Anin znany jest przede wszystkim z doskonałych warunków życiowych, na którą wpływ ma m.in bagctwo natury. Razem Anin to warszawskie osiedle położone w prawobrzeżnej części stolicy Polski. Osiedle należy do dzielnicy Wawer i zlokalizowane jest w jego północno-wschodnim sektorze. Anin znany jest przede wszystkim z doskonałych warunków życiowych, na którą wpływ ma m.in bagctwo natury. Razem z GetHome poznaj Anin - zielone osiedle Warszawy.