1. Blog

Warszawska Starówka - perła stolicy

Podziel się

Redakcja
28.05.2021

Stare Miasto to najstarszy ośrodek miejski Warszawy a także obszar Miejskiego Systemu Informacji dzielnicy Śródmieście. Ulubione miejsce spacerów warszawiaków - i nie tylko - jest licznie odwiedzane przez turystów. Według danych Stołecznego Biura Turystyki, w 2019 roku stolicę odwiedziło ponad 10 milionów gości

Niepowtarzalna atmosfera, unikalna architektura, barwna historia - to wyróżniki Starego Miasta w Warszawie, na które zwracają uwagę turyści. O sporej popularności miasta na arenie międzynarodowej świadczy fakt, że pandemia koronawirusa i nałożone w związku z nią restrykcje nie pokrzyżowały planów zagranicznym przybyszom odwiedzającym w tym czasie stolicę. Turystów co prawda było mniej, jednak w dalszym ciągu byli zainteresowani ofertą kulturalną, rozrywkową i noclegową miasta. 

Dane Urzędu Statystycznego w Warszawie wskazują, że w ubiegłym roku z obiektów noclegowych w stolicy skorzystało 1322,9 tys. turystów, którym udzielono 2336,9 tys. noclegów. Największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych (hotele, motele, pensjonaty) zanotowano w lutym - 57,7% i styczniu - 54,7%, najniższy w kwietniu - 9,3%. Także kwatery prywatne zyskały na popularności w czasie pandemii COVID-19. Mieszkania do wynajęcia na Starym Mieście w Warszawie stanowiły ciekawą alternatywę zarówno na wynajem krótko, jak i długoterminowy. 

Warszawa Stare Miasto

Stare Miasto - kolebka stolicy dawniej i dziś

Zdecydowanie największą popularnością wśród turystów cieszy się Stare Miasto, określane mianem serca Warszawy. Wpisane w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje charakterystyczne zabytki - Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pałac pod Blachą, Barbakan oraz malownicze kamienice pochodzące z XV-XX wieku. 

Co warte podkreślenia, warszawskie Stare Miasto jest obszarem skrupulatnie zaplanowanej i ukończonej odbudowy zabytkowych terenów miejskich po zniszczeniach spowodowanych wybuchem Powstania Warszawskiego. Starówka została odrestaurowana z poszanowaniem przedpowstaniowej tradycji architektonicznej - odtworzono dawny układ przestrzenny oraz zabudowę z XVIII wieku a źródło rekonstrukcji stanowiły badania historyczne, ryciny i plany miasta oraz obrazy Canaletta przedstawiające panoramę Warszawy. 

Odbudowę Starego Miasta powierzono Wydziałowi Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy (BOS), kierowanemu przez Jana Zachwatowicza. Za symboliczną datę rozpoczęcia prac uznaje się 1 września 1947 roku, kiedy ówczesny prezydent, Bolesław Bierut, zainicjował odgruzowanie Rynku Starego Miasta. Duży wkład w przywrócenie dawnego ładu mieli także mieszkańcy, którzy chętnie włączali się w prace rekonstruktorskie. 

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa Śródmieście Północne

Starówka - najpiękniejsza dzielnica mieszkaniowa  

Według pierwszych planów odbudowy stolicy, obszary Stare Miasto i Nowe Miasto miały zostać przekształcone w dzielnice typowo mieszkaniowe. Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne, podczas prac pozbyto się niepotrzebnych oficyn kamienic, utrzymano jednak dawny układ ulic. Lokalne mieszkalne budowano jedynie na wyższych kondygnacjach, dzięki czemu miały zapewniony odpowiedni dostęp do naturalnego światła. 

Kamienice na Starówce wyróżnia zwarta zabudowa. Stawiano je jedna koło drugiej, dlatego nierzadko ich okna wychodzą na niewielkie i pozbawione zieleni dziedzińce, jak w przypadku Rynku Nowego Miasta. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione zalet. Stare mury, ciasna zabudowa i niepowtarzalna architektura kamienic sprawiają, że niejeden pasjonat historycznego klimatu jest zainteresowany zakupem mieszkania na sprzedaż na warszawskiej Starówce

Na uwagę zasługują również możliwości aranżacyjne nieruchomości położonych w sercu Warszawy. Wysokie sufity, przestronne metraże o atrakcyjnym układzie pomieszczeń, kamieniczne ściany wykonane z cegły, drewniane okna z mosiężnymi okuciami - mieszkania na Starym Mieście niewątpliwie mają swój urok. 

Kamienice na Starówce

Prestiżowa lokalizacja - jak przekłada się na ceny mieszkań? 

Nieruchomości na sprzedaż na Starym Mieście zyskują na popularności, jednak należy podkreślić, że z uwagi na wysokie ceny (jedne z najwyższych w stolicy) nie jest to zakup dla każdego. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi tu około 18 tys. zł a przeciętna wartość mieszkania - 860 tys. zł.

Najtańsze inwestycje mieszkaniowe na Starówce to niewielkich rozmiarów strychy zagospodarowane na kawalerki i lokale do 30 mkw. wymagające odświeżenia lub nierzadko przeprowadzenia generalnego remontu. Jednak i w tym przypadku ich ceny są wysokie. To właśnie dlatego, lokalami położonymi na warszawskiej Starówce są zainteresowani przeważnie inwestorzy, rozpatrujący zakup nieruchomości w tej okolicy w kategoriach lokaty kapitału. Potencjał lokalizacyjny Starego Miasta jest bowiem ogromny - stwarza szereg możliwości inwestycyjnych. 

Redakcja

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.