Wynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę oglądając łazienkę?

Agnieszka Możejko

Agnieszka Możejko

Data publikacji: 15.10.2019

Chcesz wynająć mieszkanie i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę oglądając łazienkę? Sprawdź porady eksperta na GetHome.pl

Wynajem mieszkania to nie lada wyzwanie. Aby właściwie wybrać oraz uniknąć ewentualnych niespodzianek, musimy dokładnie sprawdzić wszystkie pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim łazienka. Co powinniśmy zweryfikować, oglądając łazienkę w mieszkaniu na wynajem?

Często wydaje się nam, że dużo łatwiej wynająć, niż kupić mieszkanie. Nie do końca tak jest, gdyż zarówno na kupujących, jak i na potencjalnych najemców czeka wiele (nie zawsze pozytywnych) niespodzianek. Możemy spotkać się nie tylko z niejasnymi lub niekompletnymi zapisami w umowie, ale również z ukrytymi wadami lokalu, których na pierwszy rzut oka nie widać.

Jak radzić sobie z tego typu problemami? Przecież o ile delikatnie uszkodzony blat w kuchni można zakryć sprzętem lub dekoracjami, o tyle wady ukryte w łazience to już znacznie większy kłopot. Jak prawidłowo i dokładnie obejrzeć łazienkę w mieszkaniu, które chcemy wynająć?

Na co zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie do wynajęcia?

Oglądając mieszkanie pod wynajem, nie dajmy się zwieść pierwszemu wrażeniu po przekroczeniu progu. Nie zawsze mieszkanie, które na wstępie wygląda oszałamiająco w 100% takie jest. Lepiej przyjrzeć się każdej szczelinie dokładnie, niż potem żałować swojego wyboru. Nie dajmy się również poddać presji czasu, jaką często próbują wywrzeć na nas wynajmujący. Mieszkanie możemy oglądać tak długo, jak tego potrzebujemy.

Przyjrzyjmy się dokładnie każdemu pomieszczeniu. Najlepiej róbmy to w ciągu dnia, bo naturalne światło odkryje wszelkie mankamenty ścian. Wszystkie ubytki i przebarwienia będą widoczne, jak na dłoni.

Sprawdźmy także, czy w każdym z pokoi oraz w kuchni znajdują się określone w ogłoszeniu meble oraz sprzęt AGD i RTV. Dokładnie przyjrzyjmy się, jaki jest stan techniczny sprzętu oraz czy odpowiada on temu ze zdjęć ogłoszeniowych. Powinniśmy również sprawdzić stan instalacji elektrycznej, np. zapalając światło w każdym z pokoi.

Niezależnie od tego, czy oglądamy mieszkanie latem czy zimą, upewnijmy się, że stan techniczny i szczelność okien są wystarczające. Jeśli coś jest nie tak, a nie zauważymy tego w porę, może odbić się to na naszym komforcie oraz na większym zużyciu ogrzewania w okresie jesienno-zimowym, a tym samym na wyższych opłatach.

Na co zwrócić uwagę, oglądając łazienkę w mieszkaniu do wynajęcia?

Skupmy się dokładnie na jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu – na łazience. To szczególnie ważne wnętrze, w którym nie tylko dbamy o codzienną higienę, ale także się relaksujemy. Szczególną uwagę podczas wizyty w potencjalnym mieszkaniu pod wynajem zwróćmy na:

Płytki łazienkowe oraz ściany

Jeśli zauważymy ciemne plamy w narożnikach łazienki lub w jakiś zakamarkach, np. za meblami, to znak, że w pomieszczeniu jest pleśń, a wentylacja najwidoczniej nie spełnia swojego zadania. Od takiej łazienki uciekajmy jak najdalej. Z pleśnią bardzo trudno sobie poradzić, a do tego przebywanie w takim wnętrzu może wywoływać różnego rodzaju choroby i zwyczajnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Łazienka w całości wyłożona płytkami wcale nie oznacza braku kłopotów. W takim przypadku zwróćmy uwagę na ich kondycję, czy nie widać pleśni na fugach lub czy płytki nie mają ubytków. Jeśli płytki łazienkowe są w dobrej kondycji, ale nie podoba się nam ich kolor  – zapytajmy właściciela mieszkania, czy możemy go zmienić za pomocą modnej w ostatnim czasie farby do kafelek.

Wyposażenie łazienki

Poza płytkami łazienkowymi sprawdźmy jakość i kondycję ceramiki, armatury, kabiny prysznicowej oraz mebli i sprzętu łazienkowego. Jeśli w ofercie napisano, że łazienka  została wyposażona w pralkę zobaczmy, czy faktycznie jest oraz jak działa. Choć nie damy rady dokładnie sprawdzić, czy umywalka, wanna, kabina prysznicowa, miska WC oraz baterie łazienkowe są prawidłowo zamontowane, to jednak zwróćmy uwagę na ogólny wygląd tego rodzaju wyposażenia np. czy na umywalce lub na brodziku nie widać śladów pęknięcia.

Łazienkową hydraulikę

Nie bójmy się być dociekliwi. Zweryfikujmy instalację wodno-kanalizacyjną. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ciśnienie wody. Oczywiście w mieszkaniach w bloku lub w kamienicy naturalną rzeczą jest fakt, że im wyższe piętro tym mniejsze ciśnienie wody, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, w której woda ledwo leci z kranu.

Sprawdźmy, czy odpływy wanny, brodzika i umywalki nie zapychają się bądź z rur nie wycieka woda. Dokładny przegląd tego rodzaju aspektów może uchronić nas przed ewentualnym zalaniem sąsiadów. Na koniec zwróćmy również uwagę na to, czy mamy zarówno ciepłą, jak i zimną wodę.

Łazienkową instalację elektryczną

Sprawna instalacja elektryczna w łazience to podstawa jej prawidłowego funkcjonowania. To nie tylko gniazdka elektryczne, ale także lampy i kinkiety. Przyjrzyjmy się dokładnie, czy w łazience przypadkiem nie wystaje żaden z kabli elektrycznych. Ma to ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ kable w kontakcie z wilgocią mogą być niebezpieczne i doprowadzić do tragedii. Zapytajmy również właściciela mieszkania, czy w łazience zostały zastosowane lampy o podwyższonej odporności na wilgoć. Dodatkowo gniazdka elektryczne nie powinny być okopcone.

 

Artykuł został przygotowany przez redaktorkę bloga Łazienkaplus.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Agnieszka Możejko

Agnieszka Możejko

Redaktorka bloga Łazienkaplus.pl

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: