placement placeholder
placement placeholder

Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.10.2022

Nie wiesz, jak skonstruować umowę dzierżawy nieruchomości? Na GetHome pobierzesz ją bezpłatnie wraz z omówieniem.

Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.). 

Co powinno znaleźć się w umowie dzierżawy nieruchomości?

Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów umowy dzierżawy nieruchomości  wraz z omówieniem. 

Miejscowość i data

Wskazanie miejsca i terminu umowy. 

zawarta w [miejscowość] w dniu [data], zwana dalej: „Umową”, pomiędzy:

Strony wniosku 

Przedstawienie wnioskodawcy oraz uczestników wniosku o dział spadku wraz z podaniem danych osobowych (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL).

Wariant dla osoby fizycznej:
[Imię] [Nazwisko], PESEL: [numer PESEL], legitymującym/ą się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego] zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość];

Wariant dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą:
[Imię] [Nazwisko], zamieszkały/a w [adres miejsca zamieszkania] legitymujący/a się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL], prowadzącym/ą działalność gospodarczą pod firmą [nazwa firmy], ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiadającym/a nr NIP: [numer NIP], REGON: [numer REGON];

Wariant dla jednostki organizacyjnej:
[Nazwa podmiotu] z siedzibą w [miejscowość], ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem [numer KRS], sąd rejestrowy: [nazwa sądu rejonowego] [numer i nazwa wydziału gospodarczego KRS], NIP: [numer NIP], REGON: [numer REGON];

reprezentowana/y przez:

[Imię] [Nazwisko] – [określenie funkcji uprawniającej do reprezentacji, np. członek zarządu spółki]

zwany/a dalej: Wydzierżawiającym,

Wariant dla osoby fizycznej:
[Imię] [Nazwisko], PESEL: [numer PESEL], legitymującym/ą się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego] zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość];

Wariant dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą:
[Imię] [Nazwisko], zamieszkały/a w [adres miejsca zamieszkania] legitymujący/a się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [ numer i seria dowodu osobistego] / PESEL: [numer PESEL], prowadzącym/ą działalność gospodarczą pod firmą [nazwa firmy], ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiadającym/a nr NIP: [numer NIP], REGON: [numer REGON];

Wariant dla jednostki organizacyjnej
[Nazwa podmiotu] z siedzibą w [miejscowość], ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem [numer KRS], sąd rejestrowy: [nazwa sądu rejonowego] [numer i nazwa wydziału gospodarczego KRS], NIP: [numer NIP], REGON: [numer REGON]; 

reprezentowana/y przez:

[Imię] [Nazwisko] – [określenie funkcji uprawniającej do reprezentacji, np. członek zarządu spółki]

zwany/a dalej: Dzierżawcą,

Wydzierżawiający i Dzierżawca są dalej zwani łącznie „Stronami”, a oddzielnie „Stroną”,

Przedmiot umowy

Określenie przedmiotu umowy. 

§ 1

Przedmiot Umowy

Przedmiotem niniejszej Umowy jest dzierżawa nieruchomości położonej w [miejscowość, ulica, numer], [gmina], [powiat], [województwo] o powierzchni [liczba] m2/ ha** (zwana dalej: „Nieruchomość”), zabudowanej [liczba kondygnacji np. jedno-/ dwu-] kondygnacyjnym budynkiem przeznaczonym na [przeznaczenie budynku np. galeria handlowa] o powierzchni zabudowy [liczba] m2/ ha**i o łącznej powierzchni użytkowej [liczba] m2, dla której Sąd Rejonowy w [miejscowość], Wydział [numer wydziału] Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą pod numerem [numer księgi wieczystej] (zwana dalej: „Budynek”). 
Wydzierżawiający oddaje Dzierżawcy Nieruchomość do używania i pobierania pożytków, zaś Dzierżawca zobowiązuje się płacić Wydzierżawiającemu umówiony Czynsz, zgodnie z § 3 Umowy. 
Wydzierżawiający oświadcza, że:
Nieruchomość stanowi jego wyłączną własność oraz pozostaje w jego wyłącznej dyspozycji;
Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi prawami osób trzecich, które mogłyby uniemożliwić lub utrudnić Dzierżawcy wykonywanie praw wynikających z Umowy, na dowód czego przedstawia:
wydruk odpisu księgi wieczystej – stanowiący Załącznik nr 1 do Umowy;
**w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar, na którym usytuowana jest Nieruchomość, przeznaczony jest na cele [przeznaczenie obszaru np. działalność usługowo- handlowa];
**W Budynku znajdują się instalacje: [np. elektryczna, gazowa, wodno- kanalizacyjna]
**Budynek wyposażony jest w urządzenia pomiarowe energii elektrycznej, gazu oraz wodomierz.
Dzierżawca oświadcza, że zapoznał się ze stanem Nieruchomości, w tym ze stanem technicznym Budynku oraz zawartych w nim instalacji i przyjmuje ten stan bez uwag i zastrzeżeń.
Strony zgodnie postanawiają, że Nieruchomość używana będzie przez Dzierżawcę na prowadzenie działalności polegającej na [cel używania Nieruchomości], z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, przepisów sanitarno-porządkowych, przeciwpożarowych i budowlanych.

Wydanie i zwrot nieruchomości 

Uzupełnienie informacji dotyczących kwestii wydania i zwrotu nieruchomości. 

§ 2

Wydanie i zwrot Nieruchomości

Przekazanie Nieruchomości Dzierżawcy nastąpi w dniu [konkretna data] / w terminie [liczba dni]  dni od dnia zawarcia Umowy / w dniu podpisania przez obie Strony protokołu zdawczo-odbiorczego, lecz nie później niż do dnia [konkretna data]**. 
Przekazanie Nieruchomości zostanie potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, sporządzonym przy udziale obu Stron, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Umowy.
W przypadku wystąpienia istotnych braków lub wad Nieruchomości mających istotny wpływ na pobieranie pożytków, nieznanych Dzierżawcy w dacie zawarcia Umowy, Dzierżawca ma prawo odmówić odbioru Nieruchomości, a Wydzierżawiający jest zobowiązany do usunięcia powyższych wad w terminie ustalonym przez Strony, jednak nie dłuższym niż [określenie czasu na usunięcie wad np. jeden miesiąc kalendarzowy]. Przekazanie Nieruchomości następuje wówczas z momentem usunięcia braków lub wad przez Wydzierżawiającego, co zostanie potwierdzone odrębnym protokołem. Nieusunięcie wad lub braków uprawnia Dzierżawcę do rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. 
Zwrot Nieruchomości nastąpi [termin zwrotu Nieruchomości np. najpóźniej w następnym dniu roboczym po rozwiązaniu Umowy]. Dzierżawca zobowiązany jest zwrócić Nieruchomość w stanie nie gorszym, niż w dniu jej przekazania z tym zastrzeżeniem, że Strony dopuszczają zużycie wynikające z normalnej eksploatacji. **Wydzierżawiający nie będzie uprawniony względem Dzierżawcy do występowania z roszczeniem o przywrócenie stanu poprzedniego Nieruchomości w odniesieniu do tych prac budowlanych lub ulepszeń, które zostały wykonane za jego zgodą przez Dzierżawcę.

Czynsz dzierżawy

Określenie wysokości czynszu dzierżawy. 

§ 3

Czynsz dzierżawny

Z tytułu dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany jest do uiszczania na rzecz Wydzierżawiającego czynszu dzierżawnego w wysokości [liczba] [słownie] [czynsz dzierżawny może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju np. 0,5 % miesięcznego obrotu netto osiąganego z dzierżawy Nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością określoną w § 1 ust. 5 Umowy] (dalej: „Czynsz”)
Czynsz płatny jest z góry/ z dołu** do […] dnia każdego miesiąca.
Czynsz płatny będzie w drodze przelewu bankowego na rachunek bankowy o numerze: [numer rachunku bankowego], przy czym za dzień zapłaty Czynszu uznaje się dzień księgowania pełnej kwoty Czynszu na wskazanym wyżej rachunku bankowym/gotówką do rąk Wydzierżawiającego za pokwitowaniem przekazania Czynszu ze wskazaniem daty jego zapłaty, przy czym miejscem spełnienia świadczenia będzie [należy wskazać miejsce, np. adres]**.

§ 4 **

Dzierżawca nie może oddać Nieruchomości do bezpłatnego używania lub poddzierżawić go osobie trzeciej bez uprzedniej zgody Wydzierżawiającego wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Media

Uzupełnienie informacji o mediach. 

§ 5

Media

Dzierżawca zobowiązuje się do zawarcia we własnym imieniu ze stosownymi podmiotami umów na dostawę: [w zależności od potrzeb np.  prądu, gazu, wody, Internetu oraz wywozu śmieci i innych mediów niezbędnych mu do prowadzenia działalności, o której mowa w § 1 ust. 5 Umowy]. Dzierżawca zobowiązuje się do terminowego ponoszenia wszelkich opłat związanych z zawartymi umowami.
W przypadku, gdy przed zawarciem Umowy, umowy dostawy do Budynku mediów odpowiadających zapotrzebowaniu Dzierżawcy zostały zawarte bezpośrednio przez Wydzierżawiającego, Dzierżawca ma prawo do cesji praw i obowiązków z takich umów na swoją rzecz, na co Wydzierżawiający wyraża zgodę. Jeżeli uprzednio zawarte przez Wydzierżawiającego umowy dostawy mediów nie odpowiadają zapotrzebowaniu Dzierżawcy, Dzierżawca ma prawo do ich rozwiązania i zawarcia nowych umów na swoją rzecz, na co Wydzierżawiający wyraża zgodę.

Prace budowlane i ulepszenia

Uzupełnienie informacji dotyczących kwestii ewentualnych prac budowlanych i ulepszeń nieruchomości.

§ 6 **

Prace budowlane i ulepszenia

W celu wykorzystania Nieruchomości dla celu prowadzenia działalności, o której mowa w § 1 ust. 5 Umowy, Dzierżawca wykona we własnym zakresie prace adaptacyjne w zakresie ujętym w Załączniku nr 3 do Umowy, na co Wydzierżawiający wyraża zgodę. 
Każda zmiana przeznaczenia wydzierżawionej Nieruchomości oraz prace budowlane wykraczające zakresem ponad prace określone w Załączniku nr 3 do Umowy wymagają zgody Wydzierżawiającego w formie pisemnej.
W razie rozwiązania Umowy z przyczyn innych, niż wywołanych winą Dzierżawcy, Wydzierżawiający zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Dzierżawcy kwoty stanowiącej równowartość poczynionych przez Dzierżawcę ulepszeń oraz nakładów poniesionych w związku z pracami, o których mowa w Załączniku nr 3 do Umowy, według ich wartości na dzień rozwiązania Umowy. 

Czas obowiązywania umowy

Określenie terminu obowiązywania umowy. 

§ 7

Czas obowiązywania Umowy

Umowa zostaje zawarta na czas nieoznaczony/ oznaczony [liczba (słownie)] lat, począwszy od dnia [konkretna data] do dnia [konkretna data]**.
**[tylko przy wybraniu opcji umowy na czas oznaczony]Przed upływem terminu określonego w ust. 1 Dzierżawca jest uprawniony do jej jednostronnego przedłużenia na okres kolejnych [liczba (słownie)] lat. W tym celu Dzierżawca złoży Wydzierżawiającemu na piśmie stosowne oświadczenie.
**Umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze Stron na [liczba] miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.
Oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Komunikacja stron 

Wskazanie formy komunikacji stron. 

§ 8 **

Komunikacja Stron

W trakcie wykonywania Umowy, Strony mogą komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej przy użyciu następujących adresów e-mail:
Wydzierżawiający: …...@……;
Dzierżawca: …...@……;
Zmiana adresów e-mail określonych w ust. 1 powyżej jest dokonywana poprzez informację skierowaną do drugiej Strony na piśmie i nie stanowi zmiany Umowy.

Postanowienia końcowe 

Podsumowanie warunków umowy wraz z podpisami stron. 

§ 9

Postanowienia końcowe

Załączniki do Umowy stanowią jej integralną część.
Wszelkie zmiany Umowy wymagają dla swej ważności zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
W kwestiach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego (z wyłączeniem art. 685  w zw. z art. 694 Kodeksu cywilnego**.
Wszystkie nagłówki Umowy zostały w niej umieszczone w celu zwiększenia jej przejrzystości i nie mają znaczenia dla interpretacji jej postanowień.
Gdyby jakiekolwiek postanowienie Umowy okazało się nieważne lub bezskuteczne, nie wpływa to na ważność i skuteczność jej pozostałych postanowień. W takiej sytuacji Strony zastąpią postanowienie uznane za nieważne lub bezskuteczne innym, zgodnym z prawem, postanowieniem realizującym możliwie najbardziej zbliżony cel gospodarczy i odzwierciedlającym pierwotną intencję Stron.
Wszelkie spory mogące wyniknąć w przyszłości na tle obowiązywania Umowy będą rozpoznawane przez sąd powszechny właściwy według siedziby Wydzierżawiającego/Dzierżawcy**.
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Załączniki

Do umowy dzierżawy nieruchomości należy dołączyć wydruk odpisu księgi wieczystej, protokół zdawczo-odbiorczy oraz wykaz prac adaptacyjnych. 

Wzór umowy dzierżawy nieruchomości

Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór umowy dzierżawy nieruchomości, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca. 

Umowa dzierżawy nieruchomości.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: