- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czym jest zasiedzenie nieruchomości?
Zasiedzenie nieruchomości jest sposobem pozwalającym na zdobycie prawa do jej własności. Aby było ono jednak skutecznie potwierdzone postanowieniem sądu, konieczne jest władanie nieruchomością niezależnie - tak jak właściciele - przez okres od 20 do 30 lat, w zależności od dobrej lub złej woli posiadacza nieruchomości.
W związku z nabyciem nieruchomości przez zasiedzenie, konieczne jest zapłacenie podatku od spadku i darowizn. Czym jest zasiedzenie i ile wynosi podatek od niego?
Postanowienie o zasiedzeniu nieruchomości
Zasiedzenie pozwalające na uzyskanie własności następuje z mocy prawa wraz z upływem ustawowego terminu, jednakże dla wykazania swojego prawa i uzyskania wpisu w księdze wieczystej konieczne jest wstąpienie na drogę sądową. Postępowanie takie toczy się w trybie nieprocesowym przed sądem rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Proces ten jest dosyć kosztowny – obejmuje bowiem zarówno opłaty sądowe, jak również późniejsze wydatki na biegłych sądowych czy koszty ogłoszeń. Po wykazaniu zasiedzenia nieruchomości, sąd wydaje postanowienie, w którym stwierdza nabycie nieruchomości, które to stanowi podstawę do dokonania wpisu w jej księdze wieczystej.
Podatek od zasiedzenia nieruchomości
Na skutek uprawomocnienia się postanowienia o zasiedzeniu, poza wpisem do księgi wieczystej, właściciel musi uiścić podatek od zasiedzenia nieruchomości. Podlega ona bowiem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Konieczne jest zatem złożenie na specjalnym formularzu zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym, gdzie określone zostanie nabycie nieruchomości oraz jej wartość.
W terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściciel winien złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3. Do tegoż zeznania podatkowego należy również dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
Podatek od zasiedzenia nieruchomości wynosi 7% wartości nieruchomości, jednak przewiduje on również tzw. kwotę wolną od opodatkowania. Od podstawy opodatkowania odliczone zostają bowiem nakłady dokonane przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia, a gdy np. na nieruchomości osoba nabywającą ją poprzez zasiedzenie wzniosła budynek, nie będzie on przedmiotem opodatkowania.
Podstawę opodatkowania stanowi zatem wartość rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów, czyli czysta wartość nieruchomości, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia, jak również na podstawie cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku gdy własność nabywa jej współwłaściciel, podatek opłaca on jedynie od wartości nabytych udziałów.
Zasiedzenie nieruchomości a podatek – podstawy prawne
Obowiązek podatkowy przy zasiedzeniu nieruchomości powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.).
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!