- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Co robi bank, gdy nie spłacasz kredytu hipotecznego? Brak spłaty kredytu hipotecznego i konsekwencje
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to nie tylko szansa na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu, ale także poważne zobowiązanie. Może się okazać, że z różnych przyczyn znajdziemy się w sytuacji, w której nie będziemy w stanie regularnie spłacać naszego zadłużenia. Co się dzieje w takim przypadku? Brak spłaty kredytu hipotecznego to sytuacja, która może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Warto wiedzieć, jakie są możliwe scenariusze w takiej sytuacji oraz jak uniknąć negatywnych skutków. Co robi bank, gdy nie spłacasz kredytu hipotecznego? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- z czego wynika opóźnienie w spłacie kredytu,
- jakie są konsekwencje braku spłaty raty kredytu,
- co zrobić w sytuacji problemów finansowych.
Opóźnienie w spłacie raty kredytu - dlaczego do niego dochodzi?
Znalezienie się w sytuacji, gdzie nie jesteśmy w stanie terminowo regulować naszych zobowiązań finansowych, może być wynikiem różnych czynników. Im większa świadomość tych potencjalnych powodów – tym większa możliwość zapobiegania im w przyszłości.
Pierwszym możliwym powodem opóźnienia w spłacie raty kredytu może być utrata pracy lub obniżenie dochodów. Innym czynnikiem mogącym spowodować opóźnienie w spłacie kredytu jest nagła i nieprzewidziana sytuacja zdrowotna lub wypadek. Takie zdarzenia losowe wymagają od nas dodatkowych wydatków i często ograniczają zdolność do pracy i tym samym zarabiania pieniędzy.
W niektórych przypadkach opóźnienie może wynikać także z niezamierzonej niewiedzy jak np. nieprawidłowe rozpoznanie terminów płatności lub zaniedbanie odpowiedniej organizacji budżetu. Innym powodem jest bardzo duży wzrost raty kredytowej związany z podwyżką stóp procentowych.
Przeczytaj też: Co składa się na oprocentowanie kredytu hipotecznego i od czego zależy jego wysokość
Przyczyn problemów finansowych może być wiele i warto się przed nimi zabezpieczać – szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na tak duże zobowiązanie, jak kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Co jednak w sytuacji, gdy już dojdzie do braku możliwości spłaty kredytu hipotecznego?
Brak spłaty kredytu hipotecznego: konsekwencje
Jeśli wiesz już, że możesz mieć problemy z uregulowaniem najbliższych rat kredytowych, to pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest skontaktowanie się z bankiem. Nawet jeśli opóźnienie spłaty raty wydaje się nieuniknione, istnieje szansa na znalezienie rozwiązania, które będzie korzystne zarówno dla ciebie, jak i dla banku. Jeśli poinformujesz bank o swojej trudnej sytuacji finansowej odpowiednio wcześnie, ten nie zdąży uruchomić machiny windykacyjnej i podejdzie do sprawy ugodowo. Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz?
Kilkudniowe opóźnienie w spłacie kredytu: wezwanie do zapłaty
Jeśli twoje problemy są naprawdę krótkotrwałe i zwłoka w opłaceniu raty kredytu wyniesie tylko kilka dni, zazwyczaj nie ma się czym martwić. W takiej sytuacji banki często wstrzymują się z wezwaniem do zapłaty, a na ich reakcję trzeba zwykle czekać kilkanaście dni – choć to zależy od wewnętrznych procedur każdego banku. Po pewnym czasie bank jednak zacznie się niepokoić. Pierwszym rozwiązaniem, należącym do tzw. windykacji miękkiej, będzie wysłanie Ci monitów. Bank skontaktuje się w sprawie zaległej kwoty poprzez przesłanie listu na adres korespondencyjny wskazany w umowie kredytowej, wysłanie wiadomości e-mail lub kontakt telefoniczny. Dodatkowo bank może naliczać odsetki karne za każdy dzień opóźnienia oraz opłaty związane z monitami, upominającymi i wezwaniami do uregulowania zobowiązań.
Ponad 30 zwłoki w spłacie raty kredytu: windykacja zewnętrzna
Jeśli opóźnienie w spłacie raty kredytu przekroczy 30 dni, bank może podjąć bardziej zdecydowane kroki. Możesz spodziewać się, że sprawa zostanie przekazana do zewnętrznej firmy windykacyjnej lub nawet windykacji terenowej, która podejmie działania w celu odzyskania zaległych środków. Dodatkowo bank może wysłać Ci, jako dłużnikowi, ostateczne wezwanie do zapłaty, w którym zostaniesz poinformowany o możliwości wypowiedzenia umowy kredytowej.
Brak dalszej spłaty i wypowiedzenie umowy kredytu
Gdy kredytobiorca nie ureguluje swojego zadłużenia pomimo wezwania do zapłaty, bank może rozwiązać umowę kredytową. Zazwyczaj wypowiedzenie umowy odbywa się poprzez pisemne powiadomienie. W takim piśmie bank wymienia przyczyny wypowiedzenia oraz okres wypowiedzenia umowy, zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej. Najczęściej okres ten wynosi 30 dni. Co grozi za niespłacanie kilku rat? Konieczność natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Informacja o zwłoce na pewno też trafi do BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej).
Przeczytaj też: Jak sprawdzić historię kredytową w raporcie BIK?
Egzekucja komornicza
Bank może zdecydować się też na wniesienie pozwu do sądu w celu odzyskania zaległości. Sąd w toku postępowania cywilnego ma prawo nakazać kredytobiorcy uregulowanie zaległej kwoty kredytowej, a także pokrycie kosztów procesu. Bank może podjąć kroki w kierunku egzekucji komorniczej, w celu odzyskania zaległych środków. To pozwoli komornikowi na zajęcie twojego mieszkania, samochodu lub innych składników majątku, które zostaną spieniężone w celu pokrycia zaległego zadłużenia.
Co zrobić w przypadku problemu ze spłatą kredytu?
W każdej sytuacji i na każdym etapie (choć im szybciej, tym lepiej) warto spróbować dojść do porozumienia z bankiem. Polubowne załatwienie sprawy i wypracowanie ugody będzie korzystniejsze dla obu stron – zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy.
Możliwe rozwiązania, które będą pomocne w sytuacji problemów ze spłatą kredytu to m.in.:
- przesunięcie terminu spłaty raty (o kilkanaście dni, sprawdzi się na początkowym etapie);
- wydłużenie okresu kredytowania;
- wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty raty lub kilku rat bez ponoszenia konsekwencji finansowych;
- konsolidacja kredytów – bank połączy twoje kredyty w jedną ratę, która będzie niższa niż suma dotychczasowych miesięcznych spłat;
- skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który umożliwia uzyskanie nieoprocentowanej pożyczki na spłatę nawet 36 rat kredytu mieszkaniowego;
- karencja w spłacie kapitału, co oznacza konieczność uregulowania jedynie części odsetkowej raty.
Co robi bank, gdy nie spłacasz kredytu hipotecznego: podsumowanie
Konsekwencje niespłacenia kredytu hipotecznego są poważne, obejmują windykację, wypowiedzenie umowy kredytowej oraz egzekucję komorniczą. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z bankiem w celu negocjacji alternatywnych rozwiązań, takich jak przesunięcie terminu spłaty czy konsolidacja kredytów. Pozwoli to uniknąć większych problemów finansowych i prawnych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.
19.04.2024, Dominika Perkowska
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź, gdzie wziąć kredyt na mieszkanie
Dla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. WDla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. Wybór odpowiedniego banku staje się więc kluczową kwestią. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową analizę i porównać oferty różnych banków, i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Gdzie najlepiej wziąć kredyt? W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!