- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czy Polacy kupują dużo mieszkań?
W 2019 r. może paść kolejny rekord liczby mieszkań (lokali i domów), które zakupili Polacy. Przyglądamy się bliżej liczbie polskich transakcji mieszkaniowych (również na tle Europy).
Informacje napływające z rynku mieszkaniowego wskazują, że pomimo wzrostu cen metrażu i oznak spowolnienia gospodarczego, polskie lokale oraz domy wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości z pierwszego półrocza 2019 r. na temat liczby aktów notarialnych sugerują, że może paść kolejny rekord liczby sprzedanych nieruchomości mieszkaniowych. W najgorszym razie, liczba sprzedanych lokali i domów będzie zbliżona do wyniku z 2018 r.
Sprawdź: Jak kupić mieszkanie przez internet?
Na dane dotyczące bieżącego roku trzeba jednak jeszcze poczekać. Dlatego eksperci GetHome.pl postanowili dokładniej przyjrzeć się sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych w 2018 r. Taka ciekawa analiza uwzględnia również porównanie polskiego rynku do rynków mieszkaniowych z innych krajów Europy.
Spółdzielcze lokale też cieszą się dużym powodzeniem
Informacje o liczbie mieszkań kupowanych przez Polaków, można znaleźć między innymi w Banku Danych Lokalnych (BDL) GUS. Takie statystyki niestety dotyczą jedynie lokali mieszkalnych. Zgodnie z informacjami prezentowanymi przez BDL GUS, liczba lokali mieszkalnych sprzedanych na wolnym rynku wyniosła:
- 2015 r. - 149 909
- 2016 r. - 164 314
- 2017 r. - 180 071
- 2018 r. - 203 603
Powyższe wyniki pokazują skalę wzrostu sprzedaży lokali mieszkalnych i aktywizacji polskiego rynku mieszkaniowego. Warto pamiętać, że na wspomnianym rynku mają miejsce również inne transakcje (np. zakupy domów). W tym kontekście przydatne okazują się dane Ministerstwa Sprawiedliwości. Mówią one, że w 2018 r. liczba transakcji była następująca:
- sprzedaż lokali mieszkalnych i niemieszkalnych - 209 997 transakcji (wzrost o 9,7% względem poprzedniego roku)
- sprzedaż działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym - 53 871 transakcji (wzrost o 12,5% względem poprzedniego roku)
- sprzedaż spółdzielczych własnościowych praw do lokalu - 48 918 transakcji (wzrost o 3,6% względem poprzedniego roku)
Powyższe statystyki wskazują, że w 2018 r. sprzedaż domów, czyli działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym również osiągnęła wysoki poziom. Na uwagę zasługuje roczny wzrost (2017 r./2018 r.) liczby sprzedanych domów aż o 12,5%.
W mniejszym stopniu (+3,6%) zwiększyła się liczba sprzedanych praw własnościowych do lokalu spółdzielczego. Takie prawa nadal cieszą się sporą popularnością, a ich rynek pod względem liczby transakcji niewiele ustępuje domom jednorodzinnym.
Polski rynek mieszkaniowy wciąż nie jest bardzo duży
W świetle powyższych informacji okazuje się, że liczba transakcji mieszkaniowych wykonanych przez Polaków wyniosła około 306 400 od stycznia do grudnia 2018 r. Ten wynik oprócz zakupu lokali i domów uwzględnia również obrót spółdzielczymi własnościowymi prawami do mieszkania. Wspomniane prawa w pewnym aspektach bardzo przypominają własność lokalu i są podobnie wyceniane przez sprzedawców.
Zastanawiasz się czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł na temat form własności mieszkań
Nawet jeśli do liczby transakcji mieszkaniowych doliczymy obrót spółdzielczymi prawami, to okaże się, że polski rynek nie jest bardzo duży na tle Europy. Poniższa tabela wskazuje, że w 2018 r. na Starym Kontynencie pod względem liczby sprzedanych nieruchomości mieszkaniowych przodowała Francja (ok. 1,24 mln) oraz Wielka Brytania (ok. 1,19 mln). Liczba nieruchomości mieszkaniowych sprzedanych na terenie Włoch (ok. 0,58 mln w 2018 r.) oraz Hiszpanii (ok. 0,58 mln) również była znacznie większa od wyniku z Polski.
Duża liczba transakcji mieszkaniowych na terenie takich krajów jak np. Francja lub Wielka Brytania, po części wynika z ich dużej liczby ludności. Dlatego eksperci GetHome.pl obliczyli liczbę transakcji z 2018 r. w przeliczeniu na 1000 pełnoletnich mieszkańców wybranych krajów. Ten wskaźnik przedstawia się następująco:
- Dania - 15 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Finlandia - 14 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Francja - 24 transakcje na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Hiszpania - 15 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Niemcy - 8 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Norwegia - 29 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Polska - 10 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Szwecja - 20 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Węgry - 8 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Wielka Brytania - 23 transakcje na 1000 pełnoletnich mieszkańców
- Włochy - 11 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
W świetle powyższych danych, polski rynek mieszkaniowy nie wyróżnia się dużą częstotliwością obrotu. Wynika to z faktu, że inwestycje w mieszkania nie są tak powszechne, jak na terenie zamożniejszych państw Europy. Warto również pamiętać, że Polacy są niezbyt mobilni i rzadko zmieniają mieszkanie na większe (z powodu ograniczeń finansowych). Kolejna kwestia to niewielka liczba tzw. drugich domów, czyli nieruchomości kupowanych z myślą o wypoczynku i rekreacji.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
17.02.2023, Redakcja
Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku? Prognozy
Ubiegły rok przyniósł branży nieruchomości wiele trudnych wyzwań. Najistotniejszymi z nich były wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, podwyżki stóp procentowych oraz spadek zdolności kredytowej wielu Polaków. Jak zdaniem deweloperów będzie rozwijał się rynek nieruchomości w naszym kraju? Czy zmieni się sytuacja na nim w 2023 roku i czy można spodziewać się spadku cen mieszkań? Przeczytaj i dowiedz się.Jak zdaniem deweloperów będzie rozwijał się rynek nieruchomości w naszym kraju? Czy zmieni się sytuacja na nim w 2023 roku i czy można spodziewać się spadku cen mieszkań? Przeczytaj i dowiedz się.
16.02.2023, Redakcja
Gdzie znajdują się najtańsze mieszkania w Polsce?
Ceny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przCeny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przeraża. Dowiedz się, gdzie można znaleźć najtańsze mieszkania w Polsce.
12.05.2022, Marek Wielgo
Mieszkaniowy rynek wtórny - podsumowanie IQ 2022
Jak aktualne wahania ekonomiczne i klimat geopolityczny przekładają się na mieszkaniowy rynek wtórny w Polsce? Jak zmieniają się ceny oraz oferta lokali w 7 największych miastach? Sprawdź analizę za I kwartał 2022 roku, przygotowaną przez specjalistów GetHome.pl. GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne
07.04.2022, Redakcja
Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?
6 kwietnia 2022 nastąpiła kolejna podwyżka stóp procentowych, które obecnie są najwyższe od 2014 roku. W konsekwencji wzrósł również WIBOR, co przekłada się na zwiększenie rat kredytowych. Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości oraz ceny najmu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i prognozy analityków.. Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości oraz ceny najmu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i prognozy analityków.
28.02.2022, Redakcja
Sytuacja i warunki mieszkaniowe w Polsce
Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 łączna liczba nieruchomości zwiększyła się o 12,6% w porównaniu z 2011 rokiem. Dane statystyczne GUS wskazują na to, że zasoby mieszkaniowe w Polsce ulegają ciągłym zmianom. Mają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, żeMają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, że