placement placeholder
placement placeholder

Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.04.2022

Jak ostatnie podwyżki stóp procentowych wpływają na rynek nieruchomości i ceny najmu? Sprawdzisz na GetHome.

6 kwietnia 2022 nastąpiła kolejna podwyżka stóp procentowych, które obecnie są najwyższe od 2014 roku. W konsekwencji wzrósł również WIBOR, co przekłada się na zwiększenie rat kredytowych. Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości oraz ceny najmu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i prognozy analityków.

Rada Polityki Pieniężnej 

Ostatnie miesiące nie były łaskawe dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostały podniesione po raz pierwszy 6 października i ponownie 9 listopada 2021. Główna stopa była wówczas wyższa niż w okresie przed pandemią. Argumentem dla podniesienia stóp była postępująca inflacja. Stopniowe obniżenie wartości złotego niestety się nie zatrzymało, co spowodowało, że w 2022 roku stopy procentowe zostały podniesione już czterokrotnie. Ostatnia podwyżka miała miejsce 6 kwietnia, przez co od 7 kwietnia 2022 stopy procentowe będą wyższe o 1 punkt procentowy.

Warto przy tym wspomnieć, że punktem wyjścia dla ostatnich podwyżek były rekordowe obniżki stóp procentowych w 2020, których celem było zapobieganie spowolnieniu gospodarczemu po lockdownie. Obrazu sytuacji dopełnia kryzys spowodowany agresją Rosji na wschodzie, ogromny napływ obywateli Ukrainy do Polski oraz zawirowanie na rynkach finansowych. Jak wpływa to na ceny  mieszkań?

Podwyżska stóp procentowych a kredyt

Niskie stopy procentowe w czasie pandemii sprawiły, że inwestowanie w nieruchomości stało się popularną alternatywą dla nisko oprocentowanych lokal bankowych. Ogromne zainteresowanie doprowadziło do prawdziwego boomu w sprzedaży mieszkań oraz rekordowych cen nieruchomości. Podwyższenie stóp procentowych w pierwszej kolejności uderzy właśnie w kredytobiorców, spłacających kredyty hipoteczne oraz kredyty niezabezpieczone. 

Więcej na temat wpływu podwyżki stóp procentowych na raty kredytu, przeczytasz w artykule opracowanym przez naszych ekspertów. 

Głównym kosztem kredytu jest oprocentowanie, na którego wysokość ma marża banku oraz zmienny WIBOR, którego wysokość uzależniona jest właśnie od stóp procentowych. Jak przewidują analitycy, postępująca inflacja z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi do kolejnych podwyżek, co przełoży się na wyższe raty kredytów oraz mniejsze zainteresowanie zakupem nieruchomości pod wynajem, a co za tym idzie mniejszą ilością ofert pod wynajem na rynku.

Ceny nieruchomości - czy ulegną zmianie?

Jak wynika z danych portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl, już w listopadzie w największych polskich miastach odnotowano spadek popytu na zakup mieszkań, któremu towarzyszy jednocześnie wzrost podaży. Mniejszy popyt powinien w teorii skutkować korektą wywindowanych cen mieszkań, domów oraz działek budowlanych. W rzeczywistości ceny jednak nie topnieją, a wręcz przeciwnie, widoczny jest dalszy trend wzrostowy, co ma związek z postępującą inflacją.

Zaskakuje także ilość osób, które są w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, traktując inwestycję jako sposób na ochronę kapitału przed utratą wartości. W szczególności dotyczy to mieszkań z rynku wtórnego, a więc takich, które można szybko wynająć bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na remont.

Obcokrajowcy a najem mieszkań 

Sytuacji na rynku najmu sprzyja napływ obywateli z Ukrainy do Polski. Szacuje się od początku wybuchu wojny, jest to ponad 2 mln uchodźców. Nie pozostało to bez wpływu na rynek najmu nieruchomości. Dramatyczna sytuacja w Ukrainie sprawia, że wiele Ukraińców poszukuje mieszkań do wynajęcia długoterminowego. Ogromny popyt powoduje, że oferty mieszkań znikają błyskawicznie. Wiele osób wciąż udostępnia swoje mieszkania za darmo, jednak analitycy przewidują, że w perspektywie kwartału sytuacja, może się zmienić, a ceny najmu pójdą w górę.

Zdaniem ekspertów osiedlanie Ukraińców w Polsce nie jest sytuacją przejściową i nie można wykluczyć, że nasz kraj stanie się dla nich miejscem życia w dłuższej perspektywie. Analizując sytuację na rynku najmu, będziemy mieć w najbliższym czasie do czynienia z sytuacją, w której popyt przekracza podaż, co stwarza korzystne warunki dla osób wynajmujących mieszkanie. Nie można zapominać także o inflacji oraz rosnących kosztach kredytów, które są obiektywnymi powodami do zwiększenia ceny czynszu. Wszystko wskazuje więc na to, że mimo iż Polacy będą inwestycyjne kupować mniej mieszkań, będą w stanie na nich więcej zarobić.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: