placement placeholder
placement placeholder

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 08.03.2024

Właściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmieciowej i gdzie można znaleźć wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Właściciele nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli po prostu - śmieciami. Deklarację można złożyć zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, jak i listownie czy elektronicznie. Co dokładnie trzeba zawrzeć w deklaracji śmieciowej i gdzie można znaleźć wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • kto musi złożyć deklarację śmieciową,
  • w jaki sposób dochodzi do ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami,
  • co zawiera formularz deklaracji i jakie dane należy podać.

Deklaracja odpady komunalne: kto musi ją złożyć?

Do złożenia deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości, w której powstają odpady komunalne (śmieci), a także:

  • współwłaściciel,
  • użytkownik wieczysty,
  • jednostka organizacyjna lub osoba posiadająca nieruchomości w zarządzie, lub użytkowaniu,
  • inne podmioty władające nieruchomością.

Czy oznacza to jednak, że deklarację śmieciową muszą złożyć również np. właściciele mieszkań w bloku? Mieszkańcy budynków wielolokalowych są zwolnieni z tego obowiązku; odpowiada za to zarząd wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W praktyce zatem deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składają właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków.

Co jednak w sytuacji, gdy nieruchomości nie zamieszkują mieszkańcy? Złożenie deklaracji nadal może być konieczne, jeśli rada gminy podjęła uchwałę o odbieraniu odpadów komunalnych od właściciela takiej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że właściciel może w takiej sytuacji złożyć deklarację o wyłączeniu się z systemu odbierania odpadów komunalnych przez gminę; muszą jednak w takiej deklaracji wskazać, jaka gminna jednostka organizacyjna (lub przedsiębiorca) będą odbierać od niego odpady na podstawie umowy.

Deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - jak ją złożyć?

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji mogą to zrobić:

  • listownie,
  • elektronicznie,
  • w siedzibie urzędu gminy lub miasta.

Wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można znaleźć na stronie internetowej urzędu gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość. W niektórych gminach do deklaracji należy dołączyć odpowiednie załączniki i oświadczenia. 

Deklaracje o wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na niej pierwszego mieszkańca lub powstania na niej odpadów. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.  W przypadku składania deklaracji przez pełnomocnika trzeba pamiętać o obowiązku wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. 

To, co powinno ucieszyć osoby zobowiązane do złożenia deklaracji to fakt, że urząd zawsze sprawdza jej poprawność - i w razie pomyłki lub niedołączenia odpowiednich dokumentów urząd wezwie do uzupełnienia deklaracji zgodnie z przepisami. Na poprawę deklaracji składający będzie mieć co najmniej 7 dni.

Sprawdź, czym jest deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Jeśli chodzi o wzór deklaracji, najczęściej znajduje się ona w biuletynie informacji publicznej urzędu - a dokładniej w uchwale w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. 

Wysokość opłat za śmieci i terminy płatności

Rady gminy są odpowiedzialne za wybór metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami - spośród metod określonych w ustawie. Dotyczy to stawki za odbiór odpadów oraz przyjętego przez gminę wskaźnika; ostateczna wysokość opłaty dla właściciela nieruchomości będzie stanowiła iloczyn tych dwóch wartości. 

Od czego mogą zależeć stawki opłat? Gminy zazwyczaj biorą pod uwagę:

  • liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę
  • ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych
  • koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi
  • przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, np. nieruchomości, na których odpady komunalne powstają sezonowo.

Należy jednak też podkreślić, że stawki mogą być różnicowane, w zależności od:

  • powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego,
  • ilości wody zużytej przez mieszkańców danej nieruchomości,
  • liczby mieszkańców nieruchomości,
  • terenu odbierania odpadów (czy jest to teren miejski, czy wiejski).

Warto jednocześnie pamiętać, że rada gminy określa wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uwzględniając również to, czy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Jeśli tak się nie dzieje, stawki są zazwyczaj odpowiednio wyższe. 

Deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi: selektywna zbiórka odpadów

Właściciele nieruchomości (a właściwie wszyscy obywatele) powinni mieć świadomość, że na terenie całego kraju obowiązują jednolite zasady segregacji odpadów - i jednocześnie obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny. Jak łatwo można się domyślić po kontenerach na śmieci i oznaczeniach, które się na nich znajdują, w Polsce selektywnie zbierane muszą być takie odpady jak:

  • papier (w tym również tektura, odpady opakowaniowe z tektury i papieru),
  • szkło (w tym odpady opakowaniowe ze szkła),
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • odpady ulegające biodegradacji.

Zunifikowane są również kolory pojemników na odpady komunalne; w całym kraju żółte pojemniki służą zbieraniu metali i tworzyw sztucznych, niebieskie - papieru, zielone - szkła, a brązowe - odpadom ulegającym biodegradacji. Właściciel nieruchomości nie musi zbierać odpadów w sposób selektywny, jednak jeśli nie segreguje śmieci, powinien zgłosić to do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W takiej sytuacji wszczynane jest postępowanie w sprawie podniesienia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. 

Deklaracja o odpadach komunalnych: podsumowanie

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pierwsza deklaracja powinna być złożona w ciągu 14 dni od dnia zamieszkania na terenie nieruchomości pierwszego mieszkańca. W deklaracji należy wskazać wszystkie dane, które są wymagane przez gminę (czyli zazwyczaj liczbę mieszkańców nieruchomości, powierzchnię nieruchomości itd.). Po sprawdzeniu deklaracji przez urząd i jej zaakceptowaniu właściciel otrzyma informację o wysokości, terminach i sposobie wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Edyta Wara-Wąsowska

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: