Wilda Poznań

Redakcja

Redakcja

19.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o poznańskiej dzielnicy Wilda? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Wilda to nieustannie rozwijający się obszar Poznania, który stał się interesującym miejscem, zarówno pod kątem bogatego zaplecza kulturalno-sportowego, jak i pod względem powstawania nowych inwestycji mieszkaniowych. Mieszkania w tej części miasta są przede wszystkim ciche oraz przestronne. Poza tym Wilda ma wiele innych zalet. Najnowsze statystyki wskazują, że zamieszkuje tu coraz więcej osób.

Od 2011 roku obszar Poznania składa się z 42 jednostek pomocniczych, zwanych osiedlami.  Mieszkańcy każdej jednostki wybierają radę osiedla, której organem wykonawczym staje się zarząd. Znacznie wcześniej, w latach 1954–1976 oraz 1984–1990 miasto było podzielone na 5 głównych dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, Wilda.

Podział ten jest nadal wykorzystywany przez wielu mieszkańców i może występować w statystykach i działalności niektórych urzędów. To właśnie dlatego, w tym artykule skupiamy się na opisie według starego podziału dzielnic. Na terenie dawnej dzielnicy administracyjnej Poznania znajduje się wiele terenów zielonych, m.in. zabytkowy Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich oraz liczne ogródki działkowe.

W pobliżu Wildy mieści się rektorat państwowej uczelni wyższej - Politechniki Poznańskiej i Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego. Ponadto są tam usytuowane różne obiekty sportowo-rekreacyjne, takie jak: korty tenisowe, pływalnia i Stadion im. Edmunda Szyca.

Wilda jest idealnie skomunikowana nie tylko z centrum, ale też pozostałymi dzielnicami. Dobrze zorganizowana komunikacja miejska pozwala na szybkie dotarcie do niemal każdego zakątka miasta. W niedalekiej odległości znajduje się dworzec PKP, co zapewnia możliwość dalszych podróży. Położenie Wildy sprzyja planowaniu aktywnego wypoczynku. Liczne ścieżki rowerowe umożliwiają organizację wycieczek po spokojnym terenie, z dala od zgiełku miejskiej aglomeracji.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w poznańskiej dzielnicy Wilda

domy na sprzedaż Poznań Wilda

1. Informacje ogólne

Położenie Wildy na mapie Poznania

Wilda jest jednym z najbardziej popularnych osiedli w Poznaniu, wchodzącym w skład podziału administracyjnego o tej samej nazwie. Jej położenie to południowo-centralna część miasta, co przedstawia się w następujący sposób: od północy graniczy z Centrum, od południa z Dębcem, od zachodu z Łazarzem i Górczynem, od wschodu z Łęgami Dębińskimi.

Osiedle zajmuje powierzchnię około 15 km2, znajduje się pomiędzy Wartą, ulicą Królowej Jadwigi oraz torami kolejowymi od zachodu i południa.

Dzielnica jest podzielona na 4 osiedla:

 • Wilda - to obszar mocno zróżnicowany, który charakteryzuje się szerokim pasem zieleni, a także mieszaną zabudową budynków. Część mieszkaniowa to tzw. Górna Wilga o układzie urbanistycznym, natomiast druga Dolna Wilga to w większości zakłady przemysłowe, gdzie budowane są także nowe mieszkania. Rynek Wildecki to punkt centralny, przy którym mieści się jedno z największych targowisk w mieście.
 • Dębiec - rozciąga się przy granicy ulic Dolnej Wildy, wzdłuż torów kolejowych, po obecną ulicę Wspólną, a jego dominująca zabudowa to funkcjonalne mieszkania szeregowe i domki jednorodzinne. Osiedle posiada doskonałą infrastrukturę miejską, która umożliwia łatwy dojazd do centrum miasta oraz na najważniejsze uczelnie, w tym na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza czy Uniwersytet Ekonomiczny. Na szczególną uwagę zasługuje też park – Lasek Dębiecki.
 • Dębina - osiedle mieszkaniowe, zlokalizowane na historycznym lewobrzeżu Poznania, w południowym paśmie zieleni, nad rzeką Warta. Most kolejowy łączy mieszkańców z prawobrzeżem tego miasta. Na terenie Dębiny przeważa zarówno niska, jak i wysoka zabudowa.
 • Świerczewo - znajduje się przy południowej granicy Poznania, gdzie dominują budynki jednorodzinne i wielorodzinne. W tej części miasta zlokalizowane są zabytki m.in. fort Twierdzy Poznań. Świerczewo obejmuje kilka jednostek obszarowych, w tym Powstańców Śląskich, część Dębca, a także niewielki obszar Górczynka.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Wildzie?

Według wskazań GUS liczba mieszkańców w mieście Poznań wynosi 535 802 (stan na dzień 30.06.2019), w dzielnicy Wilda - 60 236 osób. Zagęszczenie ludności nie przekracza liczby 4 232 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Rozwinięta infrastruktura Wildy sprzyja praktycznie każdej osobie – bez względu na wiek. Dzielnica jest położona w dobrym punkcie komunikacyjnym. Wilda to niskie ceny mieszkań oraz bliskie otoczenie zieleni, dlatego stanowi idealny wybór dla rodziny z dziećmi. Studenci będą zadowoleni z dobrego dojazdu do poznańskich uczelni i centrum miasta, a seniorzy z wielu dostępnych inicjatyw oraz stowarzyszeń na terenie osiedla. Mieszkańcy Wildy mogą liczyć na bliskość dworca PKP, z którego łatwo się dostać do większości miejsc w Polsce.

Czy Wilda to styl życia miasta?

To dość klimatyczne miejsce na mapie Poznania, w którym panuje cisza i względny spokój. Jak się mieszka w dzielnicy? Przede wszystkim każdy mieszkaniec może odpocząć od zgiełku miasta. Rodziny oraz seniorzy wybierają to miejsce ze względu na panujący tam klimat. Studenci ucieszą się z powodu bliskości do obiektów kultury oraz niskich cen za wynajem mieszkania. Dogodny dojazd do centrum miasta sprawia, że Wilda jest dla nich atrakcyjnym miejscem.

Planowany rozwój dzielnicy

Rewitalizacja Wildy przyciąga coraz więcej osób. Remontowane są kamienice, powstają nowe knajpki, restauracje, kluby, galerie i sklepy. Poznań – Dolna Wilda to także gry miejskie oraz neon, który został odtworzony na dawnym kinie. W dzielnicy każdego roku pojawiają się nowe inwestycje. Na Górnej Wildzie utworzono przystanek wiedeński, a także ponad kilometrowe torowisko od ul. Wierzbięcice po skrzyżowanie 28 Czerwca 1956 r. Planowane są nowe ścieżki rowerowe oraz chodniki. Wilda staje się bardzo modna za sprawą dużej liczby realizowanych i planowanych inwestycji.

Wilda – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Centralny punkt stanowi rynek – Dolna Wilda Poznań, na którym organizowane są coroczne jarmarki bożonarodzeniowe. Ciekawe architektoniczne budynki oraz zabudowa przemysłowa Zakładów im. Hipolita Cegielskiego sprawiają, że jest to okolica atrakcyjna do zamieszkania.

Spośród obiektów kulturalnych należy wymienić Bibliotekę Raczyńskich, gdzie organizuje się spotkania literackie. Aktywnie działa też Klub Sportowy Warta oraz Sąd Rejonowy, czyli dogodne miejsce do załatwiania spraw urzędowych. Na Wildzie znajduje się wiele zabytków, m.in.: Kamienica pod Koroną, Leprozorium św. Łazarza, Młyn Hermanka, Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. Liczne atrakcje rekreacyjne, takie jak: korty tenisowe, lodowisko Chwiałka, Pływalnia przy ul. Spychalskiego bywają dla mieszkańców nie lada atrakcją.

 

Czy Wilda to bezpieczna dzielnica?

Na przestrzeni ostatnich lat poznańska Wilda bardzo się zmieniła na wielu płaszczyznach. Obecnie to dzielnica przyjazna dla rodzin, gdzie można dobrze zjeść w okolicznych knajpkach gastronomicznych. Czy Wilda do bezpieczna dzielnica? Po zmroku niekoniecznie, podobnie jak w większości dużych miastach w Polsce.

Poznań organizuje jednak wiele inicjatyw i programów, które mają na celu poprawę stanu bezpieczeństwa miasta. Priorytetem jest tworzenie map zagrożeń, obniżenie przestępczości oraz realizowanie zadań mających ograniczać zjawiska uciążliwe dla mieszkańców. Według policyjnych statystyk Wilda zalicza się do dzielnic z najniższym poziomem przestępczości.

Wilda: oferta dla dzieci

Dzielnica oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych. Oferta dla dzieci obejmuje warsztaty i zajęcia rozwojowe w klubach malucha. Wilda to także mnóstwo zieleni oraz modernizowane place zabaw, m.in. w Parku Jana Pawła II. W pobliżu znajduje się również lokal z kącikiem dla dzieci Mamma Wilda. Poznań to miasto, które posiada mnóstwo propozycji dla maluchów, w tym ciekawe wyposażenie w huśtawki, drabinki czy zjeżdżalnie. W dzielnicy znajdują się państwowe i prywatne żłobki oraz przedszkola m.in.: Zaczarowany Parasol, Miś Uszatek, Żurawinka, Mały Vinci, Biedroneczka i wiele innych.

Sprawdź również informacje o pozostałych poznańskich dzielnicach na GetHome.pl:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Wildy do centrum?

Poznańska dzielnica stale się rozwija i z każdym rokiem zmienia się diametralnie. W okolicy powstają nowe siatki połączeń komunikacji miejskiej. Rejon jest doskonale skomunikowany z pozostałą częścią miasta za sprawą dobrze rozwiniętej linii tramwajowo-autobusowych. Do ścisłego centrum można dojechać w ciągu 15-60 minut. W godzinach szczytu warto zarezerwować sobie jednak odrobinę więcej czasu.

Tramwaje na Wildzie

Wilda jest stosunkowo dobrze skomunikowana. Na obszarze dzielnicy kursują zarówno autobusy, jak i tramwaje. Mieszkańcy okolic nie powinni mieć kłopotów z dotarciem do pracy, szkoły czy na zakupy. Na Widzie kursuje m.in:

 • Linia 1 – z Junikowo przez Rondo Nowaka-Jeziorańskiego do przystanku Franowo;
 • Linia 2 – z  przystanku Dębiec przez Plac Wiosny Ludów do pętli tramwajowej Ogrody;
 • Linia 7 – z pętli Ogrody Rondo Starołęka do Zawady;
 • Linia 9 – z pętli Piątkowska przez Plac Wiosny Ludów do Piątkowskiej.

Autobusy na Wildzie

Na terenie Wildy kursuje kilkanaście linii autobusowych. Mieszkańcy często korzystają z komunikacji miejskiej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Przystanki autobusowe znajdują się w pobliżu najważniejszych ośrodków:

 • Linia 151 – z osiedla Sobieskiego do przystanku Poznań Główny;
 • Linia 168 – z Podolany do przystanku Poznań Główny;
 • Linia 171 – z osiedla Dębina przez Poznań Główny do osiedla Wichrowe Wzgórze;
 • Linia 176 – z osiedla Dębina przez Most św. Rocha do Garbary.

Na terenie dzielnicy kursuje 11 linii miejskich oraz 2 linie podmiejskie. Komunikacja autobusowa jest mocnym punktem Wildy. Kluczowe przystanki autobusowe to Osiedle Dębina, Dolna Wilda, AWF, Osiedle Sobieskiego, Poznań Główny, które znajdują na obszarze dzielnicy.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Poznania znajduje się dworzec kolejowy PKP oraz dworce autobusowe: Poznań Główny, Górczyn, Rondo Rataje, Rondo Śródka, Osiedle Sobieskiego. Mieszkańcy mają zapewnione dogodne połączenia regionalne i krajowe. Ze stacji PKP Poznań Główny poznaniacy mogą odbyć bezpośrednią podróż do Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy Piły. Poza tym funkcjonują tam linie autobusowe podmiejskie, m.in.: do Lubonia i Chludowa.

Wilda – ścieżki rowerowe

Dzielnica sprzyja właścicielom jednośladów – rowerzystom. Niemal każdego roku powstają nowe ścieżki rowerowe. Część z nich łączy północ i południe miasta, ale też planowane są nowe inwestycje wzdłuż ulicy Dolna Wilda, która poprowadzi do Starego Browaru – centrum miasta. Dużym zainteresowaniem cieszą się trasy rowerowe na uczelnię do Kampusu Morasko, na Maltę oraz wzdłuż rzeki Warta.

Komunikacja na Wildzie – główne ulice

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z większością dzielnic miasta. Ważna oś komunikacyjna przebiega wzdłuż ulicy 28 Czerwca 1956 r. Głównymi ulicami o dużym znaczeniu są także Górna Wilga, Dolna Wilga, Droga Dębińska, Wierzbięcice. Rejon Wildy posiada 2 drogi wojewódzkie – nr 196 i nr 430. W większości przypadków są one dobrze zachowane oraz często remontowane.

Komunikacja na Wildzie – inwestycje drogowe

Infrastruktura drogowa dotyczy modernizacji torowo-sieciowej oraz budowy nowych dróg. W ostatnich latach rozpoczęła się budowa węzła komunikacyjnego Dębiec pod torami PKP – ul. Opolską i 28 Czerwca 1956 r. To jedna z najważniejszych inwestycji w południowo-zachodniej części Poznania.

Przebudowano również torowisko oraz sieć frakcyjną przy ul. Hetmańskiej oraz na moście Królowej Jadwigi. Została również ukończona wymiana torów na pętli tramwajowej Dębiec. Zmodernizowano pętla autobusową w tym rejonie i postawiono dwa przystanki wiedeńskie przy ul. Górna Wilda i nowe na Sempołowskiej, Kasztanowej, Góreckiej.

Zakończyła się również przebudowa ul. Tarczowej, gdzie zamontowano sygnalizację świetlną i progi zwalniające. Na wielu ulicach dzielnicy Wilda został przeprowadzony remont chodników wraz z miejscami postojowymi oraz rewaloryzacja terenów zielonych. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu organizuje także wymianę nawierzchni na wielu ulicach w tym rejonie.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska rozwija się w bardzo szybkim tempie. Gęsta sieć dróg oraz częste kursowanie linii miejskich znacznie ułatwia życie mieszkańcom. Modernizacja torowisk i wielu dróg w dzielnicy Wilda pozwala na rozładowywanie korków w godzinach szczytu. Dla wszystkich osób, które poszukają atrakcyjnego mieszkania na sprzedaż, poznańska Wilda może okazać się trafnym wyborem.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Wildzie

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 publiczne żłobki i około 8 prywatnych. Liczba dostępnych miejsc zależy od możliwości danej placówki. Większość z nich jest przygotowana na przyjęcie dużej liczby dzieci. Jeśli chodzi o państwowe przedszkola, miasto stara się sukcesywnie zwiększać ilość dostępnych miejsc. Tego typu placówek jest 15 oraz około 10 prywatnych. O przyjęciu dziecka decyduje jednak wiele czynników, związanych z kryteriami ustawowymi i samorządowymi.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wildzie

W dzielnicy działa 7 państwowych placówek i podobna liczba prywatnych. Niektóre z nich są dwujęzyczne. Państwowe szkoły podstawowe przyjmują w pierwszej kolejności dzieci ze swojego obwodu. Kryteria naboru dotyczą miejsca zamieszkania kandydata, uczęszczania wcześniej do przedszkola w danym rejonie oraz płacenia podatków na terenie Poznania. Pomimo tego faktu, większość dzieci nie powinna mieć problemu ze znalezieniem placówki dostosowanej do osobistych preferencji.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Wildzie?

W dzielnicy mieszka prawie 30 tys. osób, a w jej obrębie jest 10 placówek dla najmłodszych. Czy łatwo się dostać do żłobka? Przedstawione liczy mogą sugerować pewne trudności z dostaniem się do takiej placówki. Duże znaczenie ma jednak fakt, czy rodzice pracują oraz czy wskazali dany żłobek jako pierwszy w preferencjach. Na Wildzie znajduje się około 14 szkół podstawowych. Czy łatwo się dostać do podstawówki? Do tej pory nie zostały odnotowane problemy w tym zakresie.

Licea i technika na Wildzie: szkoły średnie dzielnicy

W okolicy znajdują się licea, które zajmują dobre miejsce w rankingu 2019. W ścisłej 20 można znaleźć m.in.: VI Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Paderek oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej. Ciekawą alternatywą dla szkolnictwa publicznego są prywatne placówki, w tym Prywatne Liceum Ogólnokształcące Kossaka.

Oferta szkół technicznych nie jest zbyt bogata. Przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. rozlokowane są technika, takie jak: państwowe Technikum Nr 19 oraz Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej. Młodzież może także skorzystać z dogodnego dojazdu do sąsiednich dzielnic, gdzie także znajdują się interesujące placówki.

Popularne szkoły na Wildzie

Na terenie dzielnicy są usytuowane uczelnie wyższe, czyli Budynek Główny AWF im. E. Piaseckiego w Poznaniu, a w pobliżu jego wydziały. W okolicy znajduje się również rektorat Politechniki Poznańskiej.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na terenie Wildy kształtuje się na dość wysokim poziomie. W dzielnicy i na okolicznych terenach znajduje się duża liczba przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Popularne szkoły to m.in. VI Liceum Ogólnokształcące Paderek oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Bliska odległość do szkoły prywatnej na dobrym poziomie, czyli Liceum Ogólnokształcącego Kossaka stanowi duży atut. Dodatkowym plusem jest również dobry dojazd do większości placówek.

4. Jak się mieszka na Wildzie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dzielnica przyciąga coraz więcej osób. Pod tym względem dorównuje prawie Jeżycom. Nie tylko wzrost nowych inwestycji mieszkaniowych wpływa na poprawę jej wizerunku. Wilda to przede wszystkim tereny rekreacyjne, zwłaszcza Łęgi Dębińskie oraz Dębina, gdzie zlokalizowane są charakterystyczne stawy. Mieszkańcy są zadowoleni z dużej ilości ogródków działkowych i zieleni.

Okoliczne parki stanowią idealne miejsce do aktywności fizycznej. Najbardziej popularne to Park im. Jana Pawła II, Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Las Dębiński, Plac Marii Curie-Skłodowskiej. Większość z nich została wyposażona w siłownie „pod chmurką”, co również stanowi ich dodatkowy atutu. To świetna okazja, aby połączyć spacer na plac zabaw z ćwiczeniami rodziców.

Standardowe siłownie oferują mieszkańcom wiele zróżnicowanych zajęć. Na terenie Wildy znajduje się m.in. Halkownia, Cityzen, X-Force Factory, Fabryka Formy Poznań Green Point. Szczególnie atrakcyjnym ośrodkiem rekreacyjnym jest POSiR, gdzie udostępniono basen, hale sportowe, sezonowe lodowisko.

Mieszkańcy mogą też korzystać z boiska Orlik czy APR Arena Dębiec. Miejsca typu Halkownia siłownia – Poznań Wilda od ponad 10 lat służy mieszkańcom. Wśród propozycji znajduje się również Joga Poznan – Wilda.

5. Gastronomia i kultura

Mapa gastronomiczna dzielnicy wygląda obiecująco. Restauracje na terenie dzielnicy oferują wiele smacznych potraw. Gdzie zjeść na Wildzie? Wybór dobrej restauracji nie powinien stanowić problemu. Szczególnie polecanym miejscem jest SPOT na ul. Dolna Wilda. Lokal proponuje menu kuchni europejskiej, poza tym łączy elementy sztuki, designu, literatury i mody. To bardzo dobra restauracja, w której europejskie menu zmienia się co najmniej cztery razy w roku.

Kolejną propozycją jest Pizzeria Al Capone. Poznań – Wilda oferuje też wyśmienitą kuchnię włoską. Wśród propozycji znajduje się Restauracja Italia oraz Spaghetti Bar Piccolo. Poznań – Wilda to miejsce, w którym można dobrze zjeść i zorganizować wspólny wieczór z przyjaciółmi czy rodziną.

Działania skupiające się na organizacji wydarzeń kulturalnych stanowią znaczący element życia dzielnicy. Warto wspomnieć o kolejnych edycjach Lata w Madalinie, które odbywa się w każdy weekend od końca maja do początku września. W miejscu dawnego Kina Wilda organizowane są wydarzenia w ramach tzw. „Neowildy”, którym towarzyszy odtworzenie neonowego napisu, dyskusje na temat ikonosfery czy historii dzielnicy oraz liczne spotkania literackie i warsztaty.

Mieszkańcy mogą też korzystać z zasobów filii Biblioteki Raczyńskich. Na szczególną uwagę zasługuje też Centrum Kultury Zamek, które jest instytucją interdyscyplinarną, gdzie znajduje się kino pałacowe, teatr, galeria sztuki. 

6. Zdrowie na Wildzie

Jakość powietrza w Poznaniu jest zdecydowanie lepsza niż w pozostałych miastach Polski. Mieszkańcy Wildy mają możliwość kontrolowania wartości stężeń pyłów PM10 w aplikacji opracowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania pod nazwą Atmosfera dla Poznania. Sytuacja określana jest jednak jako umiarkowana. Ogólny stan powietrza wskazuje, że smog dotyczy mieszkańców Wildy tylko w pojedyncze dni.

Woda z kranu nadaje się do picia i jest dobrej jakości. Firma Aquanet od kilku lat prowadzi kampanię informacyjną, która zachęca do picia kranówki.

Przychodnie i szpitale publiczne nie są mocną stroną tego rejonu Poznania. Na terenie Wildy znajduje się Centrum Medyczne HCP – Publiczny Szpital im. Jana Pawła II, który świadczy usługi w ramach NFZ. W pobliżu znajduje się też wiele przychodni prywatnych, takich jak: Apimed, Lokmed, NZOZ Wildeckie Centrum Medyczne Plus.

Dzielnica jest przyjazna osobom starszym, mieszczą się tutaj apteki, takie jak: ZIKO, Vitafarm, Pod Klonami i wiele innych.

7. Wilda: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Wildy mogą znaleźć wiele miejsc na zakupy. Na obszarze dzielnicy są usytuowane targowiska: Rynek Wildecki oraz Targowisko Dolna Wilda – Poznań, sklepy osiedlowe i supermarkety a także hipermarkety. Największą popularnością cieszy się plac targowy – Rynek Wildecki, który stanowi reprezentacyjną część Wildy. Zabytkowa i urokliwa przestrzeń jest ważnym punktem na mapie Poznania nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów.

To miejsce, w którym zbiegają się linie tramwajowe oraz powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Jak co roku, na targowisku organizowane są jarmarki świąteczne, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków, czy rozejrzeć się za rękodziełem. Można tam kupić wiele ekologicznych produktów, a także artykuły przemysłowe oraz odzież.

Na terenie dzielnicy znajduje się też duża ilość supermarketów, m.in. LiDL, Biedronka, Żabka, Delikatesy Centrum, Stokrotka, Netto oraz dwupoziomowa Galeria Dębiec. W centrum handlowym można skorzystać m.in. z usług fryzjerskich, kosmetycznych. Galeria posiada artystyczny wystrój, który podoba się większości mieszkańców. W tym miejscu znajduje się wiele markowych sklepów z odzieżą.

8. Wady i zalety mieszkania na Wildzie

Jak się żyje na Wildzie?

Plusy:

 • dobry dojazd do centrum miasta,
 • doskonale rozwinięta komunikacja miejska,
 • liczne obiekty sportowo-rekreacyjne,
 • nowe mieszkania Poznań – Wilda w dobrej cenie,
 • interesująca oferta kulturalna,
 • dynamiczny rozwój dzielnicy,
 • dużo zieleni,
 • rozwijająca się infrastruktura handlowo-usługowa,
 • cisza z dala od zgiełku miasta,
 • bogaty wybór restauracji z dobrym jedzeniem,
 • mnóstwo ścieżek rowerowych,
 • wiele zabytków i ciekawych architektonicznie budynków.

Minusy:     

 • mała liczna klubów nocnych,
 • niewielka liczba publicznych żłobków,
 • walka z przestępczością.

Ocena redakcji

Wilda stale się rozwija, co wpływa na zainteresowanie szerokiego grona osób, które poszukują mieszkania na sprzedaż. Wilda – Poznań to miejsce pełne atrakcji, obiektów kulturalnych, lokali gastronomicznych, punktów usługowych, dzięki czemu każdy się może tam odnaleźć: studenci, osoby starsze, rodziny z dziećmi.

Dobra komunikacja z pozostałą częścią miasta sprawia, że przemieszczanie się na drugi koniec Poznania nie stanowi żadnego problemu. Liczne ścieżki rowerowe także ułatwiają dotarcie do celu.

Koszty zakupu nieruchomości są atrakcyjne. Nowe budownictwo oferuje wiele udogodnień, takich jak: podziemny parking, luksusowe wyposażenie czy dobry standard przestronnych powierzchni. Miasto planuje w najbliższym czasie kolejne inwestycje drogowe, które mają za zadanie ułatwić życie mieszkańcom. Budowane są nowe ścieżki dla pieszych, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, modernizuje kolejne drogi i torowiska w południowej części miasta.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Na terenie Wildy znajduje się duża ilość terenów zielonych, parków oraz pobliskich lasów. Oznacza to, że jest dzielnicą przyjazną dla zwierząt. Wiele restauracji i lokali pozwala na przyjście z czworonogiem. Przy ulicy Dolna Wilga, czyli na Dębcu powstał nowy park miejski z wybiegiem dla psów. Duża powierzchnia 2,6 hektara to nowoczesna przestrzeń, w której zlokalizowany jest plac zabaw dla dzieci czy alejki do spacerowania.

Dzielnica posiada jeszcze jedno miejsce tego typu, Park im. Jana Pawła II o powierzchni ok. 2400 m kw., który mieści się na tyłach SPOT-u. Wybieg jest ogrodzony siatką leśną i prowadzą do niego dwa wejścia – od ul. Chłapowskiego oraz od strony ul. Krzyżowej. W parku zostały zamontowane urządzenia do zabaw, jak również ławki i kosze. To doskonały pomysł dla właścicieli, którym zależy na szkoleniu swoich czworonogów.

9. O tym się mówi na Wildzie

W ostatnim czasie słyszy się o podwyżkach opłat z tytułu dzierżawy na znanych targowiskach w dzielnicy Wilda – Poznań. Decyzja została podjęta przez Zarząd Spółki, który jest administratorem poznańskich placów targowych.

Targowisko sp. z o.o. opiekuje się między innymi placówkami Rynku Wildeckiego oraz Dolnej Wildy (Bema). W komunikacie na stronie internetowej możemy przeczytać, że ma to związek ze wzrostem kosztów utrzymania placów targowych. Według  spółki ostatni wzrost cen miał miejsce w 2016 roku. Podwyżka jest planowana od stycznia 2020 roku. Prawomocność decyzji opiera się na Rozporządzeniu Rady Ministrów oraz Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: