Grunwald Poznań

Redakcja

Redakcja

19.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o poznańskiej dzielnicy Grunwald? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Od 2011 roku obszar Poznania składa się z 42 jednostek pomocniczych, zwanych osiedlami.  Mieszkańcy każdej jednostki wybierają radę osiedla, której organem wykonawczym staje się zarząd.

Znacznie wcześniej, w latach 1954–1976 oraz 1984–1990 miasto było podzielone na 5 dzielnic administracyjnych: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, Wilda. Podział ten nadal funkcjonuje w statystykach i działalności niektórych urzędów, jak również zwyczajowo wśród mieszkańców. To właśnie dlatego, w tym artykule skupimy się na opisie Poznania według dawnego podziału dzielnic.

Grunwald to znane miejsce na mapie Poznania, które stale się rozwija pod wieloma względami. Każdego roku, w okolicy budowane są nowe inwestycje oraz nieruchomości - luksusowe apartamenty, bloki z niską zabudową czy domki jednorodzinne. Powstają zarówno duże osiedla, jak i pojedyncze budynki mieszkalne. Przybywa także centrów handlowych, biurowców i parków biznesowych.

Grunwald należy do najbardziej rozbudowanych terenów. Na jego terenie znajduje się duża ilość zieleni, m.in. ogródki działkowe czy parki oraz liczne zabytki, na przykład Willa Flora lub Fort VIII. Na terenie Grunwaldu zlokalizowane są także obiekty sportowe, spośród których warto wymienić halę widowiskowo-sportową Arena i Inea Stadion.

Mieszkańcy nie narzekają na brak połączenia z pozostałymi dzielnicami miasta. Przez Grunwald przebiegają linie autobusowe i tramwajowe. Rynek nieruchomości na tym obszarze jest dość dynamiczny, co wpływa także na rozwój komunikacji miejskiej. Obecnie obszar Grunwaldu obejmuje 4 osiedla samorządowe: Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald, Św. Łazarz.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na poznańskim Grunwaldzie

oferty domów na sprzedaż w poznańskiej dzielnicy Grunwald

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy Grunwald na mapie Poznania

Grunwald  to najbardziej popularna dzielnica Poznania, zlokalizowana w południowo-zachodniej części miasta. Według szacunków, co piąta osoba mieszka właśnie na Grunwaldzie. Dzielnica jest podzielona na kilka części:

 • Łazarz położony jest na południowy zachód od centrum i graniczy z Jeżycami, Wildą, Dębcem, Górczynem oraz osiedlami Grunwald i Raszyn. Charakterystycznymi miejscami są Rynek Łazarski, teren Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz liczne zabytki, m.in. neoromański Kościół Matki Boskiej Bolesnej i neogotycki Kościół św. Anny. Na terenie Łazarza znajduje się wiele przedwojennych obiektów.
 • Górczyn zlokalizowany jest w zachodniej części Grunwaldu, wiele budynków zostało zmodernizowanych i uzyskało nową kolorystykę. Osiedle charakteryzuje się modernistyczną i nowoczesną zabudową.
 • Junikowo również znajduje się w zachodniej części dzielnicy, a dominującą zabudową są domki jednorodzinne. Na tym obszarze mieści się US Poznań Grunwald oraz Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald.
 • Kopanina sąsiaduje z Rudniczem, Górczynem, Osiedlem Kopernika i Świerczewem. Charakterystyczna zabudowa domków jednorodzinnych pochodzi z czasów międzywojennych i powojennych.
 • Kotowo jest położone na południe od Górczyna, graniczy z Rudniczem i Świerczewem. W tym rejonie przeważają budynki jednorodzinne oraz wielorodzinne.
 • Fabianowo znajduje się na południe od Górczyna, w południowo-zachodniej części miasta. Dzielnica ma charakter podmiejski, na tym terenie do chwili obecnej pozostało wiele gospodarstw rolnych.
 • Raszyn to osiedle z zabudową willową w części północnej, natomiast na obszarze południowym przeważają budynki wielorodzinne. Na terenie dzielnicy znajduje się Twierdza PoznańFort VIII.
 • Rudnicze to część Poznania, która położona jest na zachód od Górczyna. Większość budynków to domki z różnych okresów XX wieku, z dominującym kolorem ceglanym.
 • Osiedle Kopernika mieści się na obszarze os. Grunwald Południe. Na tym obszarze dominującą zabudowę stanowią bloki z wielkiej płyty.
 • Osiedle Kwiatowe znajduje się na zachodnim krańcu miasta i graniczy z wsią Plewiska oraz Skórzewem. Na terenie zlokalizowane są domki jednorodzinne oraz szeregowce.
 • Marcelin usytuowany jest po wschodniej stronie Ławicy, w przeszłości znajdowała się tam wieś. Wielu deweloperów inwestuje w tym miejscu w nowe projekty. W przeważającej części dominującą zabudowę stanowią tu domy jednorodzinne lub wielorodzinne.
 • Ławica (część) to miejsce, gdzie znajduje się Port Lotniczy – Poznań Ławica. Obecnie powstaje tam osiedle domków jednorodzinnych.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Grunwaldzie?

Według statystyk GUS, ogólna liczba mieszkańców w dzielnicy Grunwald wynosi 120 531 osób (stan na dzień 5.12.2019). Zagęszczenie ludności nie przekracza 3270 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Grunwald to bardzo rozległa część miasta, która jest odpowiednia dla osób w różnym wieku. W dzielnicy pojawia się coraz większa liczba inwestycji deweloperskich. Mieszkania na sprzedaż Poznań – Grunwald mają zróżnicowane, ale w większości przypadków niskie ceny, co oznacza, że również studenci mogą pomyśleć o własnym „M”.

Wiele terenów zielonych jest okazją do częstych spacerów, dlatego Grunwald bywa odpowiedni dla rodzin z dziećmi. Z kolei seniorzy chwalą sobie spokój i ciszę oraz bliską odległość do ogródków działkowych.

Czy Grunwald to styl życia miasta?

Jak się mieszka na Grunwaldzie? Przede wszystkim można odpocząć od zgiełku miasta. Większość osób jest zadowolona z połączeń komunikacyjnych i szybkiego dojazdu do centrum, na lotnisko oraz w wiele innych miejsc. Mieszkańcy chętnie wychodzą do pobliskich parków, korzystają ze skwerów czy placów zabaw, czy z możliwości zrobienia zakupów na lokalnym targowisku. Na terenie Grunwaldu znajduje się wiele obiektów kultury, m.in. Teatr Strefa Ciszy oraz sportowych - np. Jump Arena.

Planowany rozwój dzielnicy

Grunwald rozwija się w zakresie powstawania nowych inwestycji budowlanych –  mieszkań, centrów biznesowych, punktów usługowych i dużych osiedli. Zabytkowe budynki są odrestaurowywane, doskonały przykład stanowią Lofty Ułańskie. Wzrasta też popyt na domy na sprzedaż. Zwiększa się liczba ścieżek rowerowych, od niedawna rowerzyści mogą jeździć kolejnym odcinkiem wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Planowana jest kolejna inwestycja tego typu od ul. Słonecznej do ul. Jugosłowiańskiej.

Grunwald – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Każdy mieszkaniec czy turysta znajdzie tu wiele atrakcji. Jedną z nich jest Willa Flora, pochodząca z 1872 roku. Kolejny ciekawy obiekt to Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej 15 z przełomu XIX i XX stulecia, która wyróżnia się urozmaiconymi fasadami i bryłą zakończoną drewnianym daszkiem, przez co nawiązuje do architektury szwajcarskiej.

Na terenie Grunwaldu znajdują się nie tylko ciekawe kamienice, ale też malowniczy Park Gustawa Manitiusa oraz Szpital Kliniczny im. Heliora Święcickiego. Funkcjonuje również Wojskowy Klub Sportowy Grunwald, który jest znany z wielu popularnych dyscyplin, takich jak: hokej, strzelectwo, piłka ręczna, tenis, zapasy i wielu innych. W dzielnicy odbywają się liczne koncerty, a także różne wydarzenia sportowe.

Czy Grunwald to bezpieczna dzielnica?

W ciągu kilku ostatnich lat rejon bardzo się zmienił. Jednak czy Grunwald to bezpieczna dzielnica? Obecnie nie dochodzi tu do większych przestępstw. Oczywiście nadal może mieć miejsce incydent typu zakłócanie ciszy nocnej czy spożywanie alkoholu w niedozwolonych strefach. Dużym plusem jest jednak fakt, że na terenie Grunwaldu znajduje się Komenda Miejska Policji. Prowadzone są również liczne programy, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. 

Grunwald: oferta dla dzieci

Ważnym punktem na mapie atrakcji dla najmłodszych jest obiekt Jump Arena Poznań – Grunwald. Oferta dla dzieci obejmuje zajęcia w parku trampolin czy na zjeżdżalni pneumatycznej. Dorośli mogą w tym czasie korzystać z zajęć fitnessu, akrobatyki lub innych aktywności. Rodzice mają możliwość zorganizowania oryginalnego przyjęcia urodzinowego dla swojej pociechy. W okolicy znajdują się też Kluby Malucha – nowoczesne placówki z interesującym programem nauczania.


Sprawdź również informacje o pozostałych poznańskich dzielnicach na GetHome.pl:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Grunwaldu do centrum?

Grunwald posiada wiele połączeń komunikacyjnych z pozostałą częścią miasta. Do centrum można dojechać komunikacją miejską w 10 - 60 minut, oczywiście w zależności od wybranego środka transportu.

Tramwaje na Grunwaldzie

Grunwald jest stosunkowo dobrze skomunikowany. Mieszkańcy nie powinni mieć kłopotów z dotarciem do pracy, szkoły czy na zakupy. Kursuje tu m.in:

 • Linia 5 – z pętli Górczyn przez Most św. Rocha do Stomil;
 • Linia 6 – z pętli Junikowo przez Poznań Główny do Miłostowo;
 • Linia 13 – z pętli Junikowo przez Plac Bernardyński do Starołęki;
 • Linia 15 – z pętli Budziszyńska przez Rondo Nowaka-Jezioraka do Osiedla Sobieskiego.

Autobusy na Grunwaldzie

Na komunikację autobusową mieszkańcy poznańskiego Grunwaldu również nie mogą narzekać. Kursuje tu m.in.:

 • Linia 150 – z Górczyn przez Osiedle Kopernika do Ogrody;
 • Linia 164 – z Kacza przez Rynek Jeżycki do Puszkina;
 • Linia 169 – z Osiedla Łokietka przez Urząd Marszałkowski do Osiedla Kopernika;

Kluczowe przystanki autobusowe to Górczyn, Osiedle Kopernika, Junikowo, Jugosłowiańska, Promienista, Jawornicka - znajdują się one na terenie dzielnicy Grunwald.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Poznania zlokalizowany jest dworzec kolejowy PKP Poznań Główny oraz dworce autobusowe: Poznań Główny, Górczyn, Rondo Rataje, Rondo Śródka, Osiedle Sobieskiego. Mieszkańcy mogą liczyć na dogodne połączenia regionalne i krajowe. Ze stacji PKP Poznań Główny mają możliwość odbycia bezpośredniej podróży do Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy Piły.

Poza tym funkcjonują tam linie autobusowe podmiejskie, m.in.: do Lubonia i Chludowa. MPK Poznań to zajezdnia tramwajowa Głogowska, Forteczna, Franowo oraz autobusowa Warszawska oraz Kacza.

Grunwald – ścieżki rowerowe

Obszar dzielnicy Grunwald dysponuje stacjami rowerów miejskich, wśród których warto wymienić PRM – Junikowo, PRM – Grunwaldzka/Grochowska, PRM Marcelińska/Grochowska. Aktywni mieszkańcy mogą również korzystać z licznych ścieżek rowerowych. Całkiem nową inwestycją jest trasa rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, która łączy cały Łazarz i południowy Grunwald z centrum miasta. To pierwszy z trzech etapów. W perspektywie jest dociągnięcie kolejnych ścieżek rowerowych m.in. z Parku Manitiusa do ul. Wyspiańskiego.

Grunwald – główne ulice

Główną oś komunikacyjną stanowi ul. Grunwaldzka i ul. Głogowska, prowadząca do autostrady A2. Grunwald jest dobrze skomunikowany z większością dzielnic, a także z mniejszymi miejscowościami pod Poznaniem. Część z osób dojeżdża na co dzień z pobliskiego Lubonia podmiejską komunikacją.

Grunwald – inwestycje drogowe

W poprzednich latach miasto sfinansowało dwie duże inwestycje komunikacyjne dla zachodnich osiedli. Na Grunwaldzie wyremontowany został przejazd przez skrzyżowanie z ul. Grochowską oraz pętla Budziszyńska czy Junikowo. Na ul. Taczanowskiego postawiono nowe wiaty przystankowe, a w planach jest realizacja Projektu Copernicus, czyli koncepcja tramwaju na Osiedlu Kopernika oraz inwestycja Węzeł Grunwaldzki, która ma znacznie ułatwić wjazd i wyjazd z Poznania.

Na Grunwaldzie wykonuje się dość regularnie remonty nawierzchni jezdni oraz chodników. Trwają też rozbudowy dróg i nowych oświetleń drogowych, a także sadzenie nowej zieleni. W Parku Heweliusza powstały alejki, miejsca zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych. Osiedle Kwiatowe wyposażone zostało w nowe place zabaw, a dla rodziców została otwarta siłownia.

Rewitalizacja dotyczyła również rozbudowy ul. Cześnikowskiej na terenie Starego Grunwaldu i przebudowy ul. Husarskiej oraz ul. Jugosłowiańskiej. Przy Cmentarzu Junikowskim został wybudowany parking na 176 miejsc postojowych. W planach jest również kompleksowa przebudowa ul. Palacza i ul. Promienistej, polegająca na wymianie nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów. Inwestycja ma usprawnić rozładowanie korków w godzinach szczytu.

Ocena redakcji

Komunikacja w zachodniej części Poznania poszerza się o nowe rozwiązania. W planach jest modernizacja linii tramwajowych oraz poprowadzenie kolejnych tras, które odciążą miejskie autobusy. Trasa powinna rozpoczynać się od skrzyżowania ul. Reymonta i Hetmańskiej, a tory mają być poprowadzone między innymi ul. Arciszewskiego, Zamkniętą, Pogodną, Promienistą do pętli Osiedle Kopernika. Nowa trasa o długości ponad 3 kilometrów będzie dużym udogodnieniem dla mieszkańców.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Grunwaldzie

Na terenie dzielnicy funkcjonują 3 publiczne żłobki i ponad 20 niepublicznych placówek. Rodzice nie powinni więc martwić się o dostępność miejsc. Niektóre z nich są w stanie przyjąć po kilkadziesiąt dzieci. Dobrą propozycją jest prywatny żłobek – Kolorowy Domek. Kompleksową ofertę prezentuje kameralna placówka Taaki Maluch z zajęciami i programem rozwojowym w ramach żłobka, przedszkola oraz Klubu Malucha. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością, a zapisanie dziecka nie powinno stanowić żadnego problemu.

Publiczne przedszkola to 7 placówek w obrębie Grunwaldu oraz ponad 20 prywatnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na ofertę Klubów Malucha, których nie brakuje na tym terenie.

Szkoły podstawowe: edukacja na Grunwaldzie

W dzielnicy znajduje się 30 publicznych placówek szkoły podstawowej i około 10 prywatnych. Rodzice nie narzekają na brak dostępnych miejsc czy ofertę edukacyjną na Grunwaldzie. Wiele placówek z oddziałami integracyjnymi oferuje także zajęcia dwujęzyczne.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Grunwaldzie?

Na terenie Grunwaldu dostępnych jest wiele żłobków i szkół podstawowych. Czy łatwo się dostać do żłobka? W okolicy znajduje się ponad 20 placówek dla maluchów. W związku z tym, że placówek jest dostatecznie dużo, dzieci nie powinny mieć problemu z miejscem w wybranej placówce. Czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? Do chwili obecnej nie odnotowano żadnych problemów z dostaniem się pociechy do wybranej placówki.

Licea i technika na Grunwaldzie: szkoły średnie dzielnicy

Najważniejsze państwowe licea w dzielnicy to II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, które zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół średnich 2019 w województwie wielkopolskim oraz I Liceum Ogólnokształcące, znajdujące się na czwartym miejscu.

Alternatywą dla publicznego szkolnictwa jest oferta prywatnych placówek. Technika na Grunwaldzie to m.in. Zespół Szkół Budowlanych przy ul. Grunwaldzkiej 151, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych oraz Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 im. ks. P. Wawrzyniaka – wszystkie wymienione mają pozytywne opinie.

Popularne szkoły na Grunwaldzie

Popularne szkoły na Grunwaldzie to przede wszystkim wspomniane wcześniej II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, które w rankingu ogólnopolskim zajmuje 28 pozycję.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna dzielnicy wygląda bardzo interesująco. Liczba żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych jest zadowalająca. Na terenie Grunwaldu dostępne są renomowane placówki oświatowe, które od lat utrzymują wysoki poziom nauczania, co znajduje odzwierciedlenie w rankingach. Rodzice mogą więc być spokojni o edukację swoich podopiecznych.

4. Jak się mieszka na Grunwaldzie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak terenów rekreacyjnych czy zieleni. Na obszarze Grunwaldu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które uprzyjemnią czas wolny spędzony na świeżym powietrzu. Są to parki: Heweliusza, Manitiusa, Wilsona, Górczyński. Pierwszy z nich powstał stosunkowo niedawno, a jego główną atrakcją jest plac z układem słonecznym i pergolą oraz zegar słoneczny.

Park Manitiusa to 6 hektarów powierzchni z urokliwymi alejkami i pomnikiem zwycięstwa, na którym zostały wyrzeźbione postacie rycerzy na koniach. Na szczególną uwagę zasługuje również park na os. Kwiatowym, gdzie mieszczą się sprzęty pomagające dzieciom usprawnić koordynację ruchową.

Grunwald to też bogata oferta siłowni i innych placówek typu Joga Poznań - Grunwald. W takim studio prowadzone są zajęcia, które pozwalają odzyskać równowagę i energię życiową. Dzielnica stawia na ruch oraz zdrowy styl życia. Warto też przyjrzeć się propozycjom ćwiczeń w pobliskiej siłowni, np. Olymp Centrum Fitness, Platinum lub Fit For Free.

Mieszkańcy chętnie korzystają z boiska na poznańskiej Arenie oraz basenu na Pływalni Olimpia Poznań, gdzie program nauczania dopasowywany jest do umiejętności uczestników, a terminy lekcji ustalane są indywidualnie. W ramach nauki placówka proponuje proste i skuteczne ćwiczenia oraz możliwość wybrania pływalni na terenie Poznania.

stadion w poznaniu
Stadion piłkarski

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Grunwaldzie? Przykładem jest Skarbiec Smaków, czyli restauracja, która stanowi idealny pomysł na rodzinne spotkanie w gronie najbliższych lub romantyczną kolację we dwoje. W menu znajduje się kuchnia międzynarodowa. Odmienną propozycją jest kameralny lokal Obiady Domowe przy ul. Góreckiej.

Dobra restauracja to przede wszystkim taka, w której można zjeść pysznie i zdrowo, ale też w miarę tanio. Na Grunwaldzie warto zajrzeć do dobrej Restauracji Autentyk, gdzie serwowane są wykwintne potrawy.

Grunwaldzka strefa kultury ma wiele do zaproponowania swoim mieszkańcom. Organizowane są tu cykliczne koncerty muzyki, wieczory z filmami, czy animacje muzyczne dla dzieci. Wydarzenia odbywają się zazwyczaj w parkach i na placach publicznych w sezonie letnim. Tego typu inicjatywy umożliwiają mieszkańcom lepsze poznanie terenów otwartej przestrzeni – nowo powstałych parków czy skwerów.

Na terenie Grunwaldu zlokalizowane jest Kino Bułgarska 19, gdzie oprócz pokazu filmów znajduje się Galeria Sztuki Taśma. To wyjątkowe miejsce na mapie Poznania, które co pewien czas zajmuje się organizacją wernisaży wystawy. Mieszkańcy mogą też korzystać z oferty Teatru Strefa Ciszy działającego w tym mieście od 1993 roku oraz filii Biblioteki Raczyńskich.

Grunwald to również centrum kultury Klub Osiedlowy Krąg, który mieści się na terenie Łazarza i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 3 oraz Muzeum Policji.

Na szczególną uwagę zasługuje Fort Poznań – Event Place. To miejsce odrestaurowanego wnętrza XIX fortu artyleryjskiego, w których organizowane są imprezy okolicznościowe, team building, imprezy integracyjne, spotkanie firmowe i wiele innych aktywności. Przestrzeń oferuje również możliwość zwiedzania obiektu.

6. Zdrowie na Grunwaldzie

Mieszkańcy mogą śledzić jakość powietrza na bieżąco, z pomocą aplikacji opracowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Kranówka nadaje się do picia, co zostało potwierdzone badaniami chemicznymi, które nie wykazały obecności szkodliwych substancji typu metale ciężkie czy pestycydy.

Na terenie Grunwaldu znajdują się szpitale: Szpital Kliniczny im. Heliora Święcickiego przy ul. Grunwaldzkiej i Szpital Wojskowy, Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ oraz przychodnie NZOZ, np. Klinika Promienista. W mieście znajdują się liczne apteki, kilka z nich działa w systemie całodobowym.

7. Grunwald: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Obszar Grunwaldu oferuje wiele miejsc, w których można zrobić zakupy: targowiska, supermarkety, hipermarkety czy sklepy osiedlowe. Jednym z takim punktów jest zabytkowy Rynek Łazarski znajdujący się na Łazarzu.

Miasto Poznań planuje w najbliższym czasie kolejną rewaloryzację obiektu według pomysłu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułat. Według wstępnych założeń, druga część tego obiektu ma spełniać funkcję rekreacyjną, a także być miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych. Na rynku warto zaopatrzyć się przede wszystkim w ekologiczne produkty żywnościowe.

Duża ilość supermarketów oraz galerii handlowych znacznie ułatwia życie mieszkańcom. W centrum handlowym Panorama znajduje się wiele markowych sklepów z odzieżą i punktów usługowych. Z łatwością można umówić się na wizytę u kosmetyczki, zadbać o pielęgnację ciała czy znaleźć studio masażu. 

mtp poznań
Międzynarodowe Targi Poznańskie

8. Wady i zalety mieszkania na Grunwaldzie

Jak się żyje na Grunwaldzie?

Plusy:

 • szybki dojazd do centrum miasta – samochodem lub komunikacją miejską,
 • stale rozwijająca się siatka połączeń miejskich,
 • liczne obiekty sportowo-rekreacyjne,
 • kultura i sztuka,
 • inwestycje deweloperskie i rozbudowa dzielnicy,
 • modernizacja zabytkowych budynków,
 • dynamiczny rozwój dzielnicy,
 • szerokie pasy zieleni,
 • doskonała infrastruktura handlowo-usługowa,
 • spokojna okolica z dala od zgiełku miasta,
 • bogaty wybór restauracji z dobrym jedzeniem,
 • dużo ścieżek rowerowych i stacji wypożyczenia roweru miejskiego,
 • zabytki oraz ciekawe architektonicznie budynki.

Minusy:

 • dla części mieszkańców Grunwaldu autobus nadal pozostaje jedynym środkiem transportu

Ocena redakcji

Grunwald jest miejscem wielu terenów rekreacyjnych, obiektów kultury, zabytków, lokali gastronomicznych, punktów usługowych. Niemal każdy może rozważyć możliwość zamieszkania w dzielnicy – zarówno osoby starsze, jak i rodziny z dziećmi czy studenci. Dla wielu osób duże znaczenie ma bliska odległość do poznańskiego lotniska oraz autostrady, która ułatwia szybkie dotarcie do większości polskich miast.

Na terenie Grunwaldu powstają luksusowe osiedla, które są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak: monitoring, ochrona, pomieszczenia dla wózków czy rowerów, parkingi podziemne, komórki lokatorskie. Liczne ścieżki rowerowe ułatwiają poruszanie się po mieście.

Ceny mieszkań na sprzedaż na Grunwaldzie są bardzo zróżnicowane, choć w większości przypadków przystępne i konkurencyjne. Coraz więcej lokali kupują inwestorzy oraz osoby prywatne. Wśród nowych inwestycji dominuje zabudowa blokowa, a w bardziej odległych rejonach Grunwaldu można znaleźć lofty, domy jednorodzinne, a nawet dworki. Przeważająca zabudowa to niskie budynki, najbardziej popularnymi są osiedla: Przylesie Marcelin, Bajkowe, Evergreen 365 oraz Kordeckiego 6.

Inwestycje w dzielnicy Grunwald to także kompleksowa modernizacja placówek publicznych. W ubiegłym roku odbyła się rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych nr 103, która miała na celu przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tego typu rozwiązania ułatwiają wychowankom poruszanie się wzdłuż korytarzy oraz zwiększają komfort. Szkoła została powiększona o dodatkowe 400 m2.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Jak najbardziej, na terenie Grunwaldu znajdują się parki z wybiegami dla psów, m.in. przy ul. Wałbrzyskiej. Dużo lokali pozwala też na przyjście z czworonogiem. Na terenie Grunwaldu, przy ul. Bukowskiej mieści się schronisko. W pobliżu ul. Wojskowej powstał wyjątkowy salon Little Heros, czyli psi fryzjer, gdzie przeprowadza się kompleksową pielęgnację - kąpiel, czesanie, trymowanie, strzyżenie pupili.

9. O tym się mówi na Grunwaldzie

Mieszkańcy Grunwaldu sprzeciwiają się budowie SOR-u przy ul. Marcelińskiej. W listopadzie 2019 roku zaskarżyli pozwolenie na budowę twierdząc, że budynek będzie wyższy niż 20 metrów. To kolejka skarga, wcześniejsza została odrzucona przez władze miasta. Tym razem sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Kontrowersje wiążą się z pierwszym etapem inwestycji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, która zgodnie z planem powinna się rozpocząć w trzecim kwartale 2020 roku. Planowane położenie lecznicy to parkowa część dzielnicy - głównie z tego powodu inwestycja budzi protesty już od kilku lat.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: