Stare Miasto Poznań

Redakcja

Redakcja

19.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o poznańskiej dzielnicy Stare Miasto? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Poznań, będący stolicą województwa wielkopolskiego to jedno z niewielu polskich miast, w którym tańsze mieszkania dostępne są w centrum, a nie na obrzeżach. Stąd też, zarówno wśród mieszkańców, jak i przybyłych do metropolii studentów dużą popularnością cieszy się dzielnica Stare Miasto.

Dzielnica została wydzielona 1954 roku i była jedną z 5 dużych dzielnic Poznania, obok Grunwaldu, Jeżyc, Nowego Miasta i Wildy. Od 2011 roku obszar miasta Poznań został podzielony na 42 jednostki pomocnicze nazywane osiedlami. Jednym z nich stało się Stare Miasto.

Pomimo zmian w zakresie podziału administracyjnego - ten jest stosowany zarówno przez mieszkańców, jak i w statystykach i działalności niektórych urzędów. To właśnie dlatego, w artykule skupimy się na opisie dzielnicy Stare Miasto zgodnie z granicami wytyczonymi w 1954 roku i funkcjonującymi do początku lat 90.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na poznańskim Starym Mieście

domy na sprzedaż Poznań Stare Miasto

1. Informacje ogólne

Stare Miasto – położenie na mapie Poznania

Stare Miasto to jedna z dzielnic Poznania. Jej granice wyznaczają ulice (licząc od zachodu): Obornicka, Lechicka, Piątkowska, Księcia Mieszka I, K. Pułaskiego, F. Roosevelta, Most Dworcowy, Królowej Jadwigi, Most Królowej Jadwigi oraz nowe koryto Warty. Stare Miasto zajmuje powierzchnię 49,33 km2, a jego dokładne położenie to lewa strona rzeki Warty.

Zgodnie z tradycyjnym podziałem w skład dzielnicy Stare Miasto wchodzi 13 osiedli, czyli:

 • osiedle Stare Miasto – obejmuje historyczny obszar dawnego miasta. Oryginalna zabudowa dzielnicy została zniszczona w ponad 60% w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcja zakończyła się w latach 60. Ideą, przyjętą przez odnowicieli było utrzymanie budynków w stylu architektury XVI -XVIII wieku. Obecnie osiedle Stare Miasto to głównie stylizowane kamienice mieszkalne.
 • osiedle Chwaliszewo – obecna zabudowa to kamienice, które zostały odbudowane po II wojnie światowej i nawiązują do pierwotnej zabudowy. Znaczącym wpływ na obecny wygląd Chwaliszewa ma wybudowane w latach 70 nowe koryto Warty i tzw. trasa Chwaliszewska, która przejęła ruch samochodowy i tramwajowy. Dzielnica od początku XXI wieku przechodzi rewitalizację, która ma przybliżyć Chwaliszewo mieszkańcom i turystom. W jej ramach powstały m.in. nawiązujące do historycznej zabudowy luksusowe kompleksy mieszkalno – usługowe.
 • osiedle Grobla –  łączy w sobie historyczne zabudowania z XVIII i XIX wieku z nowoczesną architekturą, której przedstawicielem jest np. apartamentowiec Wstęga Warty.
 • osiedle Grabary - osiedle może pochwalić się licznymi kamienicami z XIX i XX wieku o wybitnych walorach dekoracyjnych i artystycznych. Tradycyjna zabudowa nawiązuje do stylu secesyjnego i historycznego. Oprócz tego nie brakuje również nowoczesnych apartamentów. Przez osiedle Garbary przebiega trasa komunikacyjna z centrum miasta w kierunku Warszawy.
 • osiedle Rybaki – współczesna zabudowa dzielnicy nawiązuje do tej historycznej. Dominują tu 4- i 5-piętrowe kamienice utrzymane w stylu secesyjnym. Współczesny charakter dzielnicy można określić jako mieszkalno-handlowo-usługowym. Stare kamienice przeznaczane są na puby, restauracje i obiekty noclegowe, a bliskość Starego Browaru i ul. Półwiejskiej sprawia, że nie brakuje w niej turystów. Rybaki jak dotąd zachowują swój indywidualny charakter i nie podlegają unowocześnieniu i znaczącej modernizacji.
 • osiedle Winiary – położenie osiedla to północna część miasta. Osiedle w części należy do dzielnicy Stare Miasto, w części do dzielnicy Jeżyce. Większość zabudowy osiedla Winiary nawiązuje do starej architektury.
 • osiedle Winogrady - osiedle podzielone jest na dwie części. Pierwsza to ta, gdzie dominuje stara zabudowa częściowo jednorodzinna, częściowo wielorodzinna. Druga część osiedla obejmuje powstałe w okresie PRL-u bloki z betonowej płyty. Osiedle graniczy z rzeką Wartą, trasą PST (Poznańskiego Szybkiego Tramwaju), ul. Lechnicką i al. Armii Poznań.
 • osiedle Szeląg – osiedle położone jest bezpośrednio przy nabrzeżu Warty, przez co jest głównie miejscem spacerów Poznaniaków.
 • osiedle Piątkowo – w obrębie osiedla znajdują się duże skupiska bloków nazwanych imionami królów Polski, natomiast w północno – zachodniej części Piątkowa znajduje się zabudowa jednorodzinna.
 • osiedle Naramowice – osiedle znajduje się w stałej rozbudowie. Prężnie rozwija się przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe w północnej części Naramowic. Na obrzeżach osiedla występuje również część starszej zabudowy jednorodzinnej i porolnej.
 • osiedle Umultowo - osiedle różni się pod względem zabudowy architektonicznej. Jeszcze do niedawna dominowała tam zabudowa jednorodzinna, jednak rozwój Kampusu Morasko Uniwersytetu A. Mickiewicza wymusił budowę nowych budynków oraz osiedli uniwersyteckich m.in. Różany Potok.
 • osiedle Morasko – położenie osiedla to peryferyjne części Poznania, tuż przy granicy z miastem. Teren jest słabo zurbanizowany. Na zachodzie i północy osiedla prężnie jednak rozwija się zabudowa jednorodzinna. Zabudowa jest typowo wiejska – dominują niewielkie osiedla willowe o ekskluzywnym charakterze.
 • osiedle Radojewo – osiedle zachowało podmiejski charakter, dominuje w nim zabudowa willowa. Osiedle położone jest na północnym krańcu miasta, na lewym brzegu Warty.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Starym Mieście?

Liczba mieszkańców dzielnicy Stare Miasto wynosi 152 tys. osób, z czego najwięcej mieszka na osiedlu Piątkowo. Dane statystyczne pokazują także, że gęstość zaludnienia to 3245 osoby na kilometr kwadratowy. Pod względem zaludnienia, poznańskie Stare Miasto ustępuje tylko dzielnicom Grunwald i Wilda.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zróżnicowanie dzielnicy Stare Miasto sprawia, że zamieszkują ją osoby o różnym statusie materialnym. Na Starym Mieście, w okolicach centrum oraz na osiedlach Umultowo i Morasko mieszkania wynajmują studenci, którzy chcą pozostać w centrum wydarzeń, a jednocześnie nie tracić czasu na dojazdy na zajęcia.

Charakter dzielnicy doceniany jest też przez rodziny z dziećmi, które przede wszystkim wybierają peryferyjne osiedla. Za idealną lokalizację dla rodzin uważa się osiedle Strzeszyn – nieco bardziej oddalone od centrum, ale zielone, bezpieczne i dostosowane do potrzeb najmłodszych. Strzeszyn i Piątkowo to także dobry wybór dla seniorów. Mieszkania w kamienicach w centrum wybierają natomiast single i młode pary, a także inwestorzy, którzy chcą zarabiać na najmie krótkoterminowym.

Dzielnica Stare Miasto rekomendowana jest tym, którzy cenią wygodę i komfort. Poznański Szybki Tramwaj zapewni błyskawiczny dojazd do centrum, liczne sklepy i centra handlowe - wygodne zakupy, a instytucje kultury i rozrywki dadzą możliwość obcowania ze sztuką na co dzień.

Czy Stare Miasto to styl życia Poznania?

Jak się mieszka w dzielnicy? Dzielnica Stare Miasto, a szczególnie jej centralne osiedla tętnią życiem. Rynek Starego Miasta to tradycyjne miejsce spotkań osób lubiących się zabawić i poimprezować. Mieszkańcy mogą też korzystać z licznych instytucji kulturalnych i uczestniczyć w wielu wydarzeniach o różnym charakterze. Jednocześnie mieszkanie na dalszych osiedlach zapewnia spokój i chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

Jak się żyje w dzielnicy Stare Miasto? Mieszkańcy stolicy Wielkopolski odpowiadają, że dobrze. Jako największe plusy Starego Miasta wymieniają dobre szkoły, łatwy dostęp do teatrów i muzeów, historyczną zabudowę i brak widoku blokowiska. Jednoczenie, jako najlepsze miejsce do życia wymieniają osiedla Strzeszyn i Piątkowo.

Planowany rozwój dzielnicy

Dzielnica Stare Miasto w najbliższym czasie środki z budżetu planuje przeznaczyć głównie na inwestycje, a także na remonty i doposażenie szkół oraz przedszkoli. Planowane działania to także budowa placów zabaw i miejsc dla seniorów oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i sportowych.

W planach jest m.in. kolejny etap rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej. W ogrodzie oprócz części sportowej ma powstać miejsce do zabaw dla najmłodszych. Oprócz tego, w pozostałych parkach w dzielnicy pojawić mają się miejsca zacienione, nasadzone mają zostać drzewa, a stare egzemplarze będą objęte ochroną i badaniami.

W projekcie budżetu znajduje się też budowa pierwszego Street Workout na Starym Mieście, montaż nowych ławek, koszy na śmieci, progów spowalniających przed szkołami, nasadzenie zieleni przy pasach drogowych. Dzielnica planuje też rewitalizację placu Cyryla Ratajskiego i konkurs na projekt Zielonych Przystanków. 

Starego Miasta nie omijają też duże inwestycje deweloperskie. Na osiedlach Winogrady czy Naramowice powstają kolejne apartamentowce mieszkalno-usługowe. W najbliższym czasie oddane mają być też luksusowe mieszkania w Rezydencji Chwaliszewo.

Stare Miasto – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dzielnica Stare Miasto oferuje wiele atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Obowiązkowym punktem jest poznański Stary Rynek z budynkiem Ratusza, poznańskimi koziołkami i Rogalowym Muzeum Poznania. Oprócz tego w dzielnicy Stare Miasto położone jest Muzeum Narodowe, gdzie eksponowany jest jedyny w Polsce obraz Claude'a Moneta Plaża w Pourville oraz wiele innych, wartych uwagi dzieł sztuki.

Kolejne punkty warte odwiedzenia to Zamek Carski, Bazylika Kolegiacka, Zamek Królewski, Hotel Saski i Fara. Atrakcje stanowić będzie też Plac Wolności, Teatr Wielki i Stary Browar, w którym mieścił się słynny Browar Huggerów produkujący piwo. Dzielnica Stare Miasto to nie tylko zabytki architektoniczne. Wielbiciele przyrody koniecznie powinni odwiedzić Rezerwat przyrodniczo-astronomiczny Morasko, a także wybrać się na spacer do Parku Cytadela.

Czy dzielnica Stare Miasto jest bezpieczna?

Raporty na temat bezpieczeństwa wskazują, że mieszkańcy dzielnicy Stare Miasto pozytywnie oceniają poziom bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania. W statystykach i opiniach najlepiej wypada osiedle Winogrady. Raporty policyjne wskazują, że najbezpieczniej jest w okolicach centrum, gdzie dochodzi do wielu bójek i rozbojów, przestępstwa głównie popełniają pijani imprezowicze.

Czy Stare Miasto to bezpieczna dzielnica? Uważać należy szczególnie w okolicach ul. Półwiejskiej, tam największe zagrożenie stanowią kradzieże. Odradza się przede wszystkim samotne chodzenie po zmroku. Służby porządkowe podkreślają jednak, że z roku na rok liczba przestępstw maleje.

Atrakcje Starego Miasta: oferta dla dzieci

Oferta dzielnicy Starego Miasta dla najmłodszych jest niezwykle bogata. Oprócz uwielbianych przez maluchy poznańskich koziołków, obejmuje warsztaty kulinarne w Rogalowym Muzeum. Ciekawym miejscem jest też przygotowany specjalnie dla dzieci escape room, gdzie maluchy wcielają się w Indian lub poszukiwaczy przygód.

Oferta dla dzieci dostępna jest też w Centrum Kultury Zamek. W deszczowe dni dzieci mogą skorzystać również z poznańskiego parku naukowo - technologicznego Labarum Wyobrażani lub warsztatów organizowanych w Starym Browarze. Maluchy mieszkające w dzielnicy Stare Miasto wolny czas mogą spędzać na świeżym powietrzu. Atrakcje dla nich przygotował m.in. ponad 100-hektarowy Park Cytadela. Oferuje on liczne ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, a także kilka placów zabaw.

Ciekawe place zabaw dla dzieci znaleźć można również na osiedlu Chwaliszewo. Na uwagę zasługuje ten znajdujący się w parku Stare Koryto Warty. Plac zabaw jest przystosowany dla najmłodszych dzieci w wieku od 1-3 lat oraz tych niepełnosprawnych. Został on zaprojektowany wg indywidualnego projektu obejmującego wiele innowacyjnych rozwiązań.

Sprawdź również informacje o innych poznańskich dzielnicach na GetHome.pl:

ratusz w poznaniuRatusz na Starym Mieście

2. Komunikacja

Komunikacja na Starym Mieście stoi na wysokim poziomie. W obrębie Starego Miasta jeżdżą tramwaje i autobusy, dodatkowo mieszkańcy niektórych z osiedli mogą skorzystać z Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Im bliżej centrum, tym komunikacja jest trudniejsza, szczególnie samochodem. Mieszkańcy narzekają przede wszystkim na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych i korki.

Ile trwa dojazd ze Starego Miasta do centrum?

Rozwinięta sieć tramwajowa i autobusowa sprawia, że podróże do centrum trwa ok. 20-30 minut, w godzinach szczytu może wydłużyć się do ok. 50 minut. Podróż komunikacją miejską jest o tyle łatwa, że z większości osiedli do centrum kursuje bezpośredni autobus lub tramwaj.

Tramwaje na Starym Mieście

W obrębie dzielnicy Stare Miasto funkcjonuje wiele linii tramwajowych. Najważniejszą stanowi Poznański Szybki Tramwaj, który znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. Oprócz tego na terenie dzielnicy można się poruszać:

 • Linią tramwajową nr 3 – wyrusza z pętli Wilczak i przebiega ona m.in. przez osiedla Chwaliszewo, Garbary, Winogrady; swój bieg kończy na pętli Górczyn
 • Linią tramwajową nr 5 – pętla początkowa to Górczyn; trasa wiedzie przez osiedla Grobla i Garbary, aż do stacji końcowej: Stomil

Na uwagę zasługują również tramwaje nr 2 i 9. Ich trasa wiedzie przez Rybaki, pośród starej zabudowy. Przejazd jest niezwykle malowniczy i ciekawy architektonicznie. Tramwaje na Starym Mieście w Poznaniu pozwalają na dotarcie niemal do każdej dzielnicy miasta. Większość linii przechodzi przez osiedla wchodzące w skład dzielnicy.

Autobusy na Starym Mieście

Komunikacja autobusowa na Starym Mieście jest niezwykle rozwinięta. Autobusy pozwalają na dostanie się do innych dzielnic, jak i na dojazd do kampusu Uniwersytetu A. Mickiewicza. Mieszkańcy mogą skorzystać z autobusów dziennych i nocnych. Jako najważniejsze autobusy wymienia się:

 • Linię nr 151 – wyrusza z Dworca Głównego i dociera do osiedla Sobieskiego, można nią dojechać m.in. do Winogradów czy Piątkowa;
 • Linię nr 160 – wyjeżdża z pętli Garbary i kończy trasę w Strzeszynie;
 • Linię 187 – to jeden z autobusów kursujących do kampusu Uniwersytet A. Mickiewicza; trasa rozpoczyna się na pętli autobusowej Piątkowska i kończy na UAM os. Różany Potok.

Przystanki autobusowe, które należy znać to przede wszystkim Wielka, Aleje Solidarności, Różany Potok.

Dworce/ zajezdnie

Na terenie Starego Miasta znajdują się dworce PKP i autobusowy. Realizują one połączenia krajowe oraz międzynarodowe. Dodatkowo Poznaniacy korzystać mogą z Dworca Letniego, na którym zatrzymują się pociągi Kolei Wielkopolskich. W dzielnicy funkcjonują również stacje kolejowe: Poznań Piątkowo oraz Poznań Garbary. Na poznańskim Starym Mieście znajduje się pętla tramwajowa Połabska. Trasę na niej zaczynają linie tramwajowe nr 3, 4 i 10.

W północnej części Piątkowa znajduje się Dworzec Jana III Sobieskiego, będący dworcem komunikacji autobusowej oraz tramwajowej. Wychodzi z niego linia tramwajowa PST – linie 12, 14, 15, 16, 201 (nocny).

Stare Miasto – ścieżki rowerowe

Stare Miasto jest dzielnicą przyjazną rowerzystom. Poruszanie się jednośladem ułatwiają liczne tereny zielone, łatwość wypożyczenia dwóch kółek oraz rozbudowane ścieżki rowerowe. Przez Stare Miasto biegnie m.in. Wartostrada, czyli trasa rowerowa wzdłuż Warty. Oprócz tego wielbiciele rowerów mogą korzystać ze ścieżek w Parku Cytadela i trasy rowerowej Rataje: Centrum-Piątkowo.

Komunikacja na Starym Mieście – główne ulice

Główną ulicą Starego Miasta jest św. Marcin. Jest to deptak w centrum oddany do użytku pieszych. Do najważniejszy arterii komunikacyjnych, które zbierają ruch tranzytowy, zalicza się natomiast ulice: Bukowskiej, Matejki, Kraszewskiego, Szylinga, Naramowicką i trasę Chwaliszewską. Przez dzielnicę biegnie również trasa komunikacyjna z centrum miasta w kierunku Warszawy. W godzinach szczytu panuje na nich duże natężenie ruchu. Korki pojawiają się również w okolicach Ronda Kaponiera.

Komunikacja na Starym Mieście – inwestycje drogowe 

Główne inwestycje drogowe w dzielnicy Stare Miasto to systematyczne rozbudowywanie Wartostrady. W najbliższym czasie będą trwały prace w pasie do Mostu Rocha do Chrobrego i dalej przez cypel Estkowego. Ma to ułatwić, przedostanie się z Chwaliszewa na Cyple i osiedle przy Szyperskiej. Inne inwestycje, o których mówi się w dzielnicy to budowa torów przy ul. Ratajczaka oraz wielopoziomowego parkingu przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Marii Magdaleny.

Ocena redakcji

Jakość komunikacji miejskiej w dzielnicy Stare Miasto stale się poprawia. Liczba autobusów i tramwajów pozwala na wygodne podróżowanie do centrum oraz innych dzielnic. Mieszkańcy muszą jednak liczyć się z korkami w godzinach szczytu. Największe utrudnienia czekają w okolicach Naramowickiej i na trasie Chwaliszewskiej. Mimo wszystko czas przejazdu przez miasto nadal jest kwestią ok. 50 minut.

Duża ilość dworców, stacji kolejowych i przystanków pozwala na swobodne podróżowanie, a rozległe ścieżki rowerowe umożliwiają zamianę samochodu na jednoślad bez wyraźnej różnicy w komforcie.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Starym Mieście

Na terenie Starego Miasta działa 5 publicznych żłobków i ponad 10 żłobków prywatnych. Miejsca w publicznych żłobkach są ograniczone, jednak miasto proponuje rodzicom dofinansowanie za zapisanie dziecka do żłobka niepublicznego. Mimo zwiększającej się liczby miejsc w placówkach, żłobki nadal nie mogą przyjąć wszystkich dzieci. Podobnie wygląda kwestia przedszkoli, chociaż tych placówek jest o wiele więcej. Przedszkola na Starym Mieście to te publiczne i prywatne.

Szkoły podstawowe: edukacja na Starym Mieście

Szkoły podstawowe działające na Starym Mieście to placówki prywatne i publiczne. Dzieci mogą uczęszczać na zajęcia do szkół z klasami integracyjnymi czy sportowymi. Na Starym Mieście swoje placówki mają też Szkoła Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej oraz Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów. Ciekawym wyborem są szkoły podstawowe prywatne często prowadzące zajęcia w dwóch językach. Rodzice mogą też wybierać pomiędzy szkołami opartymi na filozofii montessori, czy waldorfskiej.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Starym Mieście?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Miejsc w żłobkach, przedszkolach brakuje przede wszystkim w placówkach publicznych. O wiele łatwiej jest zapisać dziecko do prywatnego żłobka. Z problemem braku miejsc borykają się głównie osiedla zamieszkane przez rodziny z dziećmi np. Strzeszyn czy Piątkowo. Czy łatwo dostać się do podstawówki? Tu sprawa jest łatwiejsza. Szkół podstawowych jest więcej i miejsc nie brakuje.

Licea i technika na Starym Mieście: szkoły średnie w dzielnicy

Oferta szkół średnich w dzielnicy jest dość bogata. Na Starym Mieście działa kilka szkół średnich. Proponują one zarówno kształcenie ogólne, jak i zawodowe. Uczniowie mogą wybierać pomiędzy klasami o różnym rozszerzeniu. Dostępna jest również oferta szkół dwujęzycznych i prywatnych. Licea i technika na Starym Mieście zalicza się do tych najlepszych w Poznaniu.

Popularne szkoły na Starym Mieście

Poznańska dzielnica Stare Miasto może pochwalić się bogatą ofertą edukacyjną. Na jej terenie działają najpopularniejsze szkoły publiczne i szkoły prywatne, które rokrocznie zajmują najwyższe miejsca w rankingach najlepszych szkół w województwie i kraju. Tytułem takim mogą pochwalić się popularne szkoły takie jak: liceum nr 3 i 6 oraz imienia Marii Magdaleny.

Na Starym Mieście zlokalizowane są również uczelnie wyższe. Swoje wydziały posiadają UAM, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznański Uniwersytet Artystyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny. Rokrocznie na tych uczelniach studia zaczynają tysiące żaków z Polski i zagranicy.

Ocena redakcji

Na Starym Mieście szczególnie dobrze prezentuje się oferta placówek oferujących edukację ponadpodstawową. Liczne szkoły średnie i uczelnie wyższe należą do najlepiej ocenianych w kraju. Dają one możliwość rozwoju mieszkańcom i osobom przyjezdnym, które chętnie korzystają z bogatej oferty edukacyjnej. Trudności napotkać mogą natomiast rodziny z małymi dziećmi, które dostrzegają problemy z miejscami w przedszkolu czy żłobku.

pomnik HygieiaPomnik Higiei na tle Biblioteki Raczyńskich

4. Tereny zielone i rekreacja

Poznań jest jednym z miast w Polsce o największym odsetku terenów zielonych. Widać to w dzielnicy Stare Miasto. Najpopularniejszy, a zarazem największym parkiem jest Park Cytadela. Jego obszar zajmuje ok. 100 hektarów. Mieszkańcy chętnie korzystają z jego oferty przez cały rok. Na terenie dzielnicy dostępne są też inne, mniejsze parki. Zieleń w mieście odnaleźć można m.in. w Parku Mickiewicza czy Stare Koryto Warty.

W deszczowe dni aktywność na świeżym powietrzu mogą zamienić na odwiedziny w licznych siłowniach. Dostępny jest również basen i pływalnie miejskie. Ciekawą ofertę odnajdzie się przede wszystkim na Umultowie, gdzie na fanów sportu czeka hala squasha, wielofunkcyjne boisko łączące korty tenisowe, boisko siatkarskie, stoły do tenisa stołowego i plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki oraz dwa osiedlowe boiska piłkarskie.

Mniejsze siłownie można znaleźć też na innych osiedlach. Miasto przygotowało też kilka siłowni zewnętrznych.

5. Gastronomia i kultura

Dzielnica Stare Miasto ma jedną z ciekawszych w mieście ofert gastronomicznych. Restauracje, bary i puby można spotkać tu na każdym rogu. Zadowolą one zarówno gusta tych, którzy szukają tanich i szybkich przekąsek, jak i zwolenników bardziej wysublimowanych smaków.

Gdzie zjeść w dzielnicy? Dobre restauracje znaleźć można na Rynku Starego Miasta oraz ulicy Półwiejskiej. Szybkie przekąski dostępne są na ul. Wielickiej, gdzie umiejscowionych jest dużo budek z kebabami, natomiast ul. Taczaka oferuje hipsterskie kawiarnie i restauracje z kuchniami z całego świata.

Na poznańskim Starym Mieście odbywają się niezliczone wydarzenia kulturalne. Festiwale, spotkania autorskie, przedstawienia, happeningi i wiele innych. Swoje podwoje dla Poznaniaków otwiera też Biblioteka Raczyńskich i Biblioteka Uniwersytecka oraz pomniejsze osiedlowe. W obrębie dzielnicy działa centrum kultury Mały Dom Kultury.

Mieszkańcy mogą korzystać z oferty Teatru Wielkiego, Centrum Kultury Zamek czy Estrady Poznańskiej, a także licznych kin. Ciekawe zbiory dostępne są w Muzeum Narodowym, Muzeum Archeologicznym oraz Etnograficznym. Kino? Galeria sztuki? Ich znalezienie również nie będzie problemem na Starym Mieście.

kosciol fara w poznaniuWnętrze Bazyliki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. St.Biskupa

6. Zdrowie

Na Starym Mieście funkcjonują przychodnie i szpitale publiczne oraz prywatne. Poznaniacy o swoje zdrowie mogą zadbać również w przychodniach prywatnych. W przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem pomocą służą szpitale: akademicki, ogólny i dziecięcy. Na specjalistyczne badania niestety tak jak w całej Polsce trzeba czekać, a kolejki nie należą do najkrótszych. Łatwo dostępne są również do apteki.

W obrębie Starego Miasta niestety występuje duże stężenie zanieczyszczeń, a jakość powietrza nie jest dobra. Jego stan można na bieżąco kontrolować za pomocą internetowych aplikacji. Smog mieszkańcom dokucza przede wszystkim zimą. Plusem dla zdrowia jest natomiast to, że kranówka jest zdatna do picia.

7. Sklepy, hipermarkety

Mieszkańcy Starego Miasta nie mogą narzekać na ofertę handlową. Supermarkety, hipermarkety i sklepy popularnych marek spożywczych i nie tylko znajdują się na każdym osiedlu. Oprócz tego korzystać mogą z oferty centrów handlowych np. Market Złoty Grosz, Galeria Pestka, kupiec Poznański oraz targowiska np. Plac Bernardyński.

Na większe zakupy mogą wybrać się do popularnego centrum Stary Browar, gdzie dostępne są sklepy odzieżowe, lokale gastronomiczne oraz szeroka oferta usługowa.

8. Wady i zalety mieszkania na poznańskim Starym Mieście

Stare Miasto to rozległa dzielnica Poznania, która ma wiele do zaoferowania. Bliskość centrum, ciekawa i bogata oferta kulturalna, gastronomiczna i usługowa, liczne tereny zielone to jej największe zalety.

Mieszkańcy muszą jednak mierzyć się z problemami takimi jak korki, smog oraz kłopoty z bezpieczeństwem w obrębie niektórych ulic. Problemem jest też coraz większa liczba turystów i studentów w centralnych osiedlach Starego Miasta, którzy przekształcają Rynek Główny w plac imprez. Hałas i tłumy odstraszają mieszkańców, szczególnie tych starszych, którzy wolą przenieść się na peryferia.

Czy Stare Miasto jest przyjazne dla zwierząt?

Parki i tereny zielone zachęcają mieszkańców do posiadania zwierząt. Z czworonogiem można odwiedzić Park Cytadela czy inne pomniejsze skwery w dzielnicy. Dzielnica dysponuje również kilkoma wybiegami dla psów zlokalizowanymi w obrębie osiedli Piątkowo i Naramowice. W obrębie centrum nie brakuje natomiast restauracji i kawiarni, które chętnie ugoszczą czworonogi.

9. O tym się mówi na poznańskim Starym Mieście

W dzielnicy głośno jest o problemach mieszkańców ze ścisłego centrum Starego Miasta. Poznań to miasto, które w ostatnich latach stało się modne turystycznie. Turyści, a także liczni studenci wieczory spędzają na rynku, gdzie chętnie korzystają z oferty klubów i pubów. Głośna muzyka, hałasy, a także zwiększająca się przez to liczba drobnych przestępstw sprawia, że wielu starych mieszkańców decyduje się na „ucieczkę” z rodzinnych kamienic.

Mieszkańcy Starego Miasta walczą też o doprowadzenie linii tramwajowej na Naramowice, która ma ułatwić dojazd do centrum i komunikacje z innymi dzielnicami.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: