Jeżyce Poznań

Redakcja

Redakcja

19.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o poznańskiej dzielnicy Jeżyce? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Jeżyce to prawdopodobnie najbardziej znana dzielnica Poznania. Sławę zyskała oczywiście między innymi dzięki Małgorzacie Musierowicz i jej bestsellerowej serii Jeżycjada, ale mieszkańcy Poznania przez wiele lat kojarzyli ją raczej z miejscem, do którego nie warto było samotnie zapuszczać się po zmroku.

Ta niechlubna opinia w ostatnich latach nie ma już pokrycia w rzeczywistości, ponieważ współczesne Jeżyce to prężnie rozwijający się ośrodek mieszkaniowy oraz kulturalny.

Zanim przejdziemy do opisu samej dzielnicy, warto wspomnieć o podziale administracyjnym Poznania. Od 2011 miasto podzielone jest na 42 jednostki pomocnicze zwane osiedlami. Mieszkańcy każdej takiej jednostki wybierają radę osiedla, a ich organem wykonawczym jest zarząd osiedla, jednak w latach 1954–1976 oraz 1984–90 miasto było podzielone na pięć dużych dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, Wilda.

Mimo ostatnich zmian, zarówno część urzędów, jak i mieszkańcy wciąż są przywiązani do poprzedniej nomenklatury, w związku z czym w tym artykule skupimy się na opisie dzielnic Poznania według dawnego podziału.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na poznańskich jeżycach

oferty domów na sprzedaż na poznańskich jeżycach

1. Informacje ogólne

Jeżyce – położenie na mapie Poznania

Jeżyce to jedna z pięciu tradycyjnych fyrtli (w gwarze poznańskiej – dzielnic) położona po lewej stronie Warty, w północno-zachodniej części miasta, na południu granicząca z dzielnicą Grunwald, a na wschodzie z poznańskim Starym Miastem. Jeżyce zajmują powierzchnię 57,9 km2, co daje im drugie miejsce pod względem wielkości poznańskich fyrtli. 

Jeżyce dzielą się na 14 osiedli:

 • Jeżyce – skoncentrowane wokół Rynku Jeżyckiego, obecnie kojarzone z zabytkową architekturą secesyjną i miejskim ośrodkiem kulturowym.
 • Sołacz – cenione przez mieszkańców osiedle willowe, położone w pobliżu Parku Sołackiego.
 • Bonin – obszar o zabudowie głównie wielorodzinnej, pozbawiony większego przemysłu i często uznawany za część większego osiedla Winiary.
 • Winiary (część) – osiedle położone blisko centrum, leżące między Jeżycami, Podolanami i Sołaczem o przeważającej zabudowie wielorodzinnej.
 • Ogrody – osiedle położone między Jeżycami i Wolą, skoncentrowane wokół pl. Ludwika Waryńskiego, w którym znajduje się jeden z głównych punktów przesiadkowych miasta oraz liczne blokowiska. W częściach położonych dalej od centrum dominuje zabudowa jednorodzinna.
 • Podolany – osiedle o przeważającej zabudowie jednorodzinnej leżące na północ od Sołacza. Dobrze skomunikowane z resztą miasta, duży udział drobnego biznesu.   
 • Wola – osiedle w znacznej części położone wzdłuż najdłuższej w Poznaniu ulicy Dąbrowskiego, zabudowa jednorodzinno-szeregowa.
 • Ławica (część) – położona blisko terenów zielonych o zabudowie głównie jednorodzinnej. Znajdują się tam największe w Poznaniu Pracownicze Ogródki Działkowe oraz najstarsze w regionie lotnisko Ławica.
 • Golęcin – położony nad Jeziorem Rusałka w pobliżu lasów komunalnych, jeden z najważniejszych poznańskich ośrodków wypoczynkowych. Zabudowę stanowią głównie obiekty uczelniane, sportowe oraz wojskowe.
 • Smochowice – osiedle o zabudowie jednorodzinnej znajdujące się w pobliżu lasów oraz Jezior Kierskiego i Strzeszyńskiego.
 • Krzyżowniki – osiedle domków jednorodzinnych o zabudowie podobnej do Smochowic i często z nimi łączone.  
 • Strzeszyn – osiedle o dynamicznym rozwoju usług i handlu oraz budownictwa mieszkaniowego, zarówno jednorodzinnego, jak i szeregowego.
 • Strzeszynek – położony nad Jeziorem Strzeszyńskim, przeznaczenie głównie rekreacyjno-wypoczynkowe o niewielkim znaczeniu mieszkaniowym.
 • Kiekrz – północne osiedle położone nad Jeziorem Kierskim, posiada stację kolejową oraz kilka ośrodków wypoczynkowych i żeglarskich, zabudowa przeważnie jednorodzinna.

Atutem dzielnicy jest doskonała organizacja transportu publicznego, dojazd do centrum z głównych punktów komunikacyjnych dzielnicy tramwajem zajmuje około 15 minut, zaś samochodem około 20-30. Nie ma również problemu z podróżami poza wyznaczoną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne strefę A - wiodącą do podpoznańskich miejscowości.

Jeżyce – liczba ludności

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (stan na 2016 rok), Jeżyce zamieszkuje 80,1 tys. osób, ale ze względu na rozmiar dzielnicy oraz fakt, że liczba mieszkańców miasta od lat systematycznie maleje, zagęszczenie ludności nie jest zbyt duże i wynosi 1386 osób na kilometr kwadratowy. Przekrój społeczny jest wyjątkowo szeroki, jednak społeczeństwo Poznania z roku na rok coraz bardziej się starzeje, co widać także na Jeżycach.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Jeżyce to dzielnica przyjazna mieszkańcom oraz nowym przybyszom. Zamieszkują ją osoby w każdym wieku oraz o różnym statusie materialnym. Studenci cenią sobie dobry dojazd do centrum oraz najważniejszych uczelni i szeroką ofertę kulturalną, a także liczne restauracje i knajpy. Rodziny z dziećmi doceniają na Jeżycach wielość osiedli przystosowanych do ich potrzeb, stosunkowo niewielkie zagęszczenie ludności, szeroką ofertę edukacyjną oraz rozwiniętą infrastrukturę, zaś seniorzy dodatkowo wysoko oceniają miejscową służbę zdrowia.

Czy Jeżyce to styl życia?

Jak się mieszka na Jeżycach? Z pewnością dobrze, ponieważ mieszkańcy Jeżyc są z nimi wyjątkowo związani. Kulturowe znaczenie tej dzielnicy jest nie do przecenienia zarówno dla nich, jak i ludzi niezwiązanych z Poznaniem, ale na uwagę zasługuje także jej zróżnicowanie – znaczne połacie terenów zielonych oraz jezior sąsiadują z ośrodkami z przeważającą zabudową jednorodzinną.

Te z kolei sąsiadują z blokami, więc łatwo wybrać na Jeżycach miejsce, które najbardziej nam odpowiada i korzystając z dobrodziejstw komunikacji miejskiej, infrastruktury kolejowej oraz lotniska, wygodnie przemieszczać się po całym mieście i poza nim.

Planowany rozwój dzielnicy

Jeżyce zajmują na tyle duży obszar (ok. 21,09% powierzchni Poznania), że nie brakuje w nich inwestycji przeprowadzanych zarówno przez władze miasta, jak i prywatnych inwestorów, jednak ze względu na dość gęstą zabudowę centrum dzielnicy, większość z nich musi być realizowana w miejsce innych.

Jedną z większych inwestycji jest Fama Jeżyce, nowoczesne osiedle mieszkaniowe powstające na miejscu dawno zamkniętej fabryki Wiepofama czy osiedle Nasze Jeżyce powstające na miejscu starej, niszczejącej zabudowy. Miasto przeprowadza również szereg inwestycji podnoszących stopień bezpieczeństwa Jeżyc, stąd na ulicach coraz częściej pojawiają się progi zwalniające czy poduszki berlińskie oraz monitoring.

Jeżyce – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Trudno zliczyć atrakcje, jakie czekają na turystów na Jeżycach. Miłośnicy przyrody z pewnością chętnie będą wybierać się nad liczne stawy i jeziora, m.in. Jezioro Kierskie, Jezioro Strzeszyńskie czy Jezioro Rusałka (wszystkie można zobaczyć, spacerując zielonym szlakiem turystycznym Golęcin - Krzyżowniki). Miłośnicy zwierząt mogą zawitać także do miejscowego ZOO.

Architektoniczną wizytówką Jeżyc są secesyjne kamienice, które umilają spacer m.in. ulicą Roosevelta, przy której mieszkała książkowa rodzina Borejków. W jednej z nich, przy ulicy Dąbrowskiego, swoją siedzibę ma jedyny w swoim rodzaju Teatr Nowy, a kilka kroków dalej znajduje się legendarne kino studyjne Rialto. W XXI wieku na ścianach jeżyckich budynków pojawił się street-art, a konkretnie murale nawiązujące do historii dzielnicy.

Wielką atrakcją turystyczną jest także monumentalna Kaponiera Kolejowa, obiekt fortyfikacyjny wchodzący w skład Twierdzy Poznań.

Czy Jeżyce to bezpieczna dzielnica?

Jeszcze kilkanaście lat temu Jeżyce były uważane za miejsce, gdzie nie warto było zapuszczać się samemu wieczorem. Teraz kojarzone są raczej z kulturą i klimatycznymi knajpkami na Rynku.

Na poparty policyjnymi statystykami spadek przestępczości wpływ miał prawdopodobnie monitoring, który znajduje się na coraz większej liczbie poznańskich ulic, choć policjanci podkreślają, że jest to także zasługa władz samorządowych, które postawiły na działania profilaktyczne i sprawną współpracę. Również mieszkańcom zależy na zmianie wizerunku swojej dzielnicy, między innymi poprzez liczne projekty kulturowe oraz edukację.

Atrakcje Jeżyc: oferta dla dzieci

Na Jeżycach z pewnością nie brakuje atrakcji dla dzieci. Największą popularnością wciąż cieszy się Stare Zoo przy ulicy Zwierzynieckiej 19 oraz pobliski Park Linowy, jednak na uwagę zasługują również restauracje przystosowane specjalnie dla rodzin z dziećmi oraz place zabaw, z których najpopularniejsze są te przy ulicy Słowackiego oraz w Parku Sołackim.

Na Jeżycach działają także Centra Kultury i Rozwoju dla Dzieci, a zajęcia dodatkowe przeznaczone specjalnie dla dzieci prowadzą także takie instytucje jak Kino Rialto czy Skład Kultury.

Sprawdź również informacje o pozostałych poznańskich dzielnicach na GetHome.pl:

architektura jezycePrzykład architekrtury w Jeżycach

2. Komunikacja w Jeżycach

Ile trwa dojazd z Jeżyc do centrum?

Mieszkańcy Jeżyc cenią sobie bezproblemowy dojazd do centrum. Z głównej arterii komunikacyjnej, jaką jest ulica Dąbrowskiego, tramwajem zajmuje to około 15 minut, jednak z najbardziej wysuniętych na północ osiedli (Kiekrz, Krzyżowniki) czas przejazdu może wynieść nawet 40-50 minut.

Z pewnością warto więc korzystać z komunikacji miejskiej, ponieważ podróż samochodem w trakcie godzin szczytu może się znacznie wydłużyć, a transport publiczny oferuje na tyle dobre połączenia, że warto ułatwiać sobie dzięki nim codzienne podróżowanie po Poznaniu. Wielbicielom sportu oraz tym, którzy podróżują po mieście na niewielkie dystanse można także polecić Poznański Rower Miejski – system bezobsługowych wypożyczalni, który za niewielką opłatą umożliwia korzystanie z tego środka transportu.

Tramwaje w Jeżycach

Najważniejsze tramwaje dojeżdżające na Jeżyce to:

 • 2 – kursujący na trasie Ogrody - Dębiec,
 • 7 – kursujący na trasie Ogrody - Zawady,
 • 17 – kursujący na trasie Ogrody - Starołęka,
 • 18 – kursujący na trasie Ogrody - Franowo.

Pozostałych około dziesięć przejeżdża przez znajdujące się w obrębie dzielnicy Rondo Kaponiera i dalej kieruje się bezpośrednio do innych dzielnic.

Autobusy w Jeżycach

Komunikacja autobusowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Najważniejsze linie autobusów dziennych to:

 • 121 – kursujący na trasie Meissnera – Ogrody,
 • 148 – kursujący na trasie Ławica – Rondo Kaponiera,
 • 150 – kursujący na trasie Ogrody – Górczyn,
 • 156 – kursujący na trasie Krzyżowniki – Ogrody,
 • 158 – kursujący na trasie Port Lotniczy Ławica – Poznań Główny,
 • 161 – kursujący na trasie Krzyżowniki – Ogrody,
 • 168 – kursujący na trasie Podolany – Poznań Główny,
 • 186 – kursujący na trasie Kiekrz – Ogrody,
 • 195 – kursujący na trasie Kiekrz – Ogrody.

Podobnie, jak w transporcie tramwajowym, ważnym przystankiem autobusowym i punktem komunikacyjnym jest Rondo Kaponiera oraz Ogrody i Rynek Jeżycki.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Jeżyc nie ma żadnego działającego dworca kolejowego lub autobusowego, jednak można stąd łatwo dojechać do Dworca Zachodniego oraz dworca Poznań Główny. Stacje kolejowe są trzy: Kiekrz (Poznań-Szczecin), Wola (Poznań-Szczecin) i Strzeszyn (Poznań-Piła Główna). Jeżyce nie posiadają zajezdni, jednak znajduje się tutaj prężnie działająca pętla Ogrody oraz okresowo działające pętle Rondo Kaponiera i Rynek Jeżycki.  

Ścieżki rowerowe

Obecnie w Poznaniu znajduje się ok. 140 kilometrów dróg dla rowerów, dróg dla pieszych i rowerzystów oraz pasów ruchu dla rowerów, jednak problemem jest brak ciągłości ścieżek rowerowych, szczególnie dotkliwy w centrum miasta oraz w pobliskich osiedlach, w tym niektórych osiedlach Jeżyckich.

Jednak im dalej na północ, tym mniej pojawia się problemów ze swobodnymi podróżami rowerem. Nie przeszkadza to jednak poznaniakom cieszyć się tym środkiem transportu, ponieważ aż 4% codziennych podróży w mieście odbywa się właśnie rowerem (jest to znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa).

Miasto dodatkowo przygotowało także Program Rowerowy 2020, który zakłada stworzenie nowych ścieżek rowerowych oraz promowanie tego środka transportu wśród mieszkańców. Na razie pozostaje im skorzystanie z miejskiej wypożyczalni, która posiada 113 stacji rowerowych oraz 1200 rowerów.

Komunikacja w Jeżycach – główne ulice

Jeżyce są bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami Poznania, głównie dzięki ważnemu punktowi przesiadkowemu, jakim jest Rondo Kaponiera oraz bliskości dwóch ważnych dworców, które zapewniają sprawny dojazd także do innych miast. Najważniejszą arterią komunikacyjną dzielnicy jest ulica Dąbrowskiego, jedna z najdłuższych w mieście. Z tego też powodu oba te miejsca w godzinach szczytu są często zakorkowane, jednak sprawna komunikacja tramwajowa przynajmniej częściowo rozwiązuje ten problem.

Komunikacja w Jeżycach – inwestycje drogowe

Władze Poznania stawiają na rozwój komunikacji rowerowej także na Jeżycach. Szczególnie ważna jest budowa strategicznej trasy w osi ul. Grunawaldzkiej, łączącej rejon Roosvelta z osiedlami w rejonie Junikowa.

W najnowszej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jedną ze zwycięskich inicjatyw jest projekt Rowerowej Północy, zakładający połączenie między Strzeszynem, Podolanami, Piątkowem, Naramowicami, Winiarami, Sołaczem i Jeżycami oraz na osi wschód-zachód, między Kiekrzem i Naramowicami i na osi północ-południe między Piątkowem i Jeżycami.

Z punktu widzenia kierowców cenną inwestycją będzie budowa dwóch wiaduktów kolejowych na ul. Lutyckiej i Golęcińskiej położonych na osiedlach Strzeszyn i Podolany. Są to najbardziej zakorkowane miejsca na Jeżycach, ponieważ okalają je linie kolejowe do Piły i Szczecina w związku z czym liczba przejazdów znacznie utrudnia komunikację samochodową. Remedium na te problemy mają być dwa nowe wiadukty, które mają powstać do 2023 roku.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska oraz rowerowa są na Jeżycach bardzo dobrze rozwinięte. Liczba linii tramwajowych oraz autobusowych ułatwia sprawne poruszanie się w obrębie miasta oraz poza nim, jednak podróże samochodem w godzinach szczytu wciąż wiążą się ryzykiem długiego stania w korkach.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Jeżycach 

W Jeżycach znajdują się 4 publiczne żłobki, 12 niepublicznych i 22 przedszkola oferujące zróżnicowaną ofertę zajęć dodatkowych. Liczba miejsc jest zależna od placówki, ale większość z nich przyjmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu uczniów. Zapisanie dziecka do wybranej szkoły może sprawiać pewne trudności, ale ze względu na niewielkie zagęszczenie ludności w dzielnicy, nie powinno być to dużym problemem, choć rodzice narzekają na wycofanie dofinansowań dla żłobków prywatnych i walczą o ponowne ich wprowadzenie.

Szkoły podstawowe: edukacja na Jeżycach

Oferta szkół podstawowych na Jeżycach jest równie bogata, ponieważ w dzielnicy działa 13 szkół podstawowych i kilka prywatnych, które często wyposażone są w nowoczesne hale sportowe i sale komputerowe. Nie odnotowanych większych problemów z dostępnością miejsc.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Jeżycach?

W zależności od rocznika mogą pojawić się pewne w trudności w znalezieniu miejsca w najbliższym żłobku, ale jeśli możemy sobie pozwolić na większą mobilność, to nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej placówki. Zwłaszcza jeśli chodzi o żłobki i przedszkola prywatne. Czy łatwo dostać się do podstawówki? Dotychczas nie zgłaszano problemów z dostępnością miejsc dla wszystkich zainteresowanych.  

Licea i technika na Jeżycach

Oferta szkół średnich na Jeżycach jest wyjątkowo bogata. Działa tu dziesięć szkół ponadgimnazjalnych oferujących wysoki poziom nauczania. Szczególnie wyróżniają się szkoły przy Swojskiej (IV Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej), Żeromskiego (VII Liceum im. Dąbrówki) oraz pobliskie liceum przy ulicy Bukowskiego (I Liceum im. Karola Marcinkowskiego). Są to szkoły, które rokrocznie zajmują najwyższe miejsca w rankingach szkół średnich w Poznaniu.

Popularne szkoły na Jeżycach

Na terenie Jeżyc, a konkretnie na osiedlu Sołacz znajduje się kampus Uniwersytetu Przyrodniczego umożliwiającego studia na blisko 20 kierunkach. Powszechnie znane jest także doskonale skomunikowane z Jeżycami liceum im. Karola Marcinkowskiego (popularnie zwane Marcinkiem), które jest najstarszą szkołą w mieście i od lat nie narzeka na liczbę kandydatów.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Jeżycach przedstawia się bardzo dobrze. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele szkół oferujących wysoki poziom nauczania, a stosunkowo niskie zagęszczenie ludności sprawia, że nietrudno jest zapisać dziecko do jednej z wybranych placówek.

Jeśli chodzi o szkoły średnie, to przynajmniej kilka z nich regularnie trafia na najwyższe miejsca w rankingu poznańskich liceów. Niestety oferta wyższych uczelni  przedstawia się znacznie gorzej, ale młodzież pragnąca studiować na innych niż Uniwersytet Przyrodniczy uczelniach może cieszyć się dogodnym dojazdem do placówek w sąsiednich dzielnicach.

kosciol jezyce

Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana 

 4. Jak się mieszka na Jeżycach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Północne osiedla Jeżyc od lat słyną z licznych terenów zielonych. Na ich obszarze znajdują się Jezioro Kierskie, Strzeszyńskie czy Rusałka z rozwiniętą bazą turystyczną i żeglarską, które są częstym celem weekendowych wypadów wszystkich poznaniaków. Popularnością cieszą się także Park Sołacki, Park Adama Wodziczki, Parki Edukacji Ekologicznej na Podolanach i w Strzeszynie czy Lasek Boniński.

Na brak zieleni narzekają jednak mieszkańcy południowych, bardziej zurbanizowanych mieszkańców Jeżyc. Na ich prośbę miasto na zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego otworzyło park kieszonkowy, który ma być jedną z wielu tego typu inwestycji w tej dzielnicy. Na Jeżycach znajduje się kilka siłowni, między innymi Fit Expert, Sukces, Fabryka Formy, Maestro Fitness Klub czy siłownia Dawid. Popularnością cieszy się także Basen Pływacki Os. Lotników oraz udostępniana cywilom pływalnia kryta Wyższej Szkoły Oficerskiej.

5. Gastronomia i kultura

Kulinarna oferta Jeżyc jest doceniana zarówno przez mieszkańców, jak i przypadkowych turystów, choć coraz częściej trafiają się tacy, którzy odwiedzają tę dzielnicę właśnie po to, by spróbować cenionych przez wielu jeżyckich smaków. Jedną z najpopularniejszych restauracji jest legendarny już Błogostan, wyróżniany szczególnie przez rodziny z dziećmi.

Ważnymi punktami na kulinarnej mapie Jeżyc są także restauracje wegańskie takie jak Falla i kameralny Wypas, a miłośnicy alkoholi chętnie odwiedzają WinoBramie. Cztery z miejscowych restauracji zostały wyróżnione przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault&Millaui i są to Dąbrowskiego 42, Avocado, Concordia Taste i Oskoma. Gdzie zjeść w dzielnicy? Większość dobrych restauracji znajduje się w pobliżu Rynku Jeżyckiego, ale w innych miejscach dzielnicy również znajdziemy coś dla siebie.

Oferta kulturalna Jeżyc z roku na rok staje się coraz bogatsza i koncentruje się wokół ośrodków takich jak Teatr Nowy i studyjne Kino Rialto (oba przy ul. Dąbrowskiego) czy Centrum Amarant (ul. Słowackiego). Mieszkańcy cenią sobie także Skład Kultury przy Szamarzewskiego oraz Jeżyckie Centrum Kultury przy Jackowskiego oraz Bibliotekę Raczyńskich.

Na terenie dzielnicy znajdują się także dwa muzea idealne dla miłośników polskiego literatury - Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny i Feliksa Nowowiejskiego, a także miejsca takie jak Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu, Muzeum Martyrologii Wielkopolan czy galeria sztuki współczesnej ABC Gallery.

6. Zdrowie na Jeżycach

Opieka zdrowotna na Jeżycach stoi na wysokim poziomie, ponieważ na terenie dzielnicy znajduje się kilka samodzielnych szpitali publicznych (między innymi Szpital Miejski im. Franciszka Raszei, Szpital Rehabilitacyjny - Kiekrz oraz  Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera) i równie dużo oddziałów szpitali z innych części miasta.

Szczególnie zadowoleni powinni być rodzice, ponieważ bogata jest oferta oddziałów położniczych oraz pediatrycznych. Na Jeżycach nie brakuje także prywatnych placówek i mniejszych przychodni zdrowotnych oraz aptek.

Mieszkańców Poznania od lat w wodę zaopatruje grupa Aquanet, zapewniająca, że docierająca m.in. na Jeżyce kranówka jest bezpieczna dla zdrowia, a przy tym bogata w wapń i magnez. Ogromny wpływ na polepszenie jej jakości miała zakończona w 2015 roku modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie i otwarcie nowej pompowni sieciowej na SUW „Wiśniowa”, która odpowiada za zmniejszenie ilości stosowanych środków dezynfekcyjnych.

Poważniejszym problemem jest jednak smog, ponieważ Jeżyce to jedna z dzielnic, w których jakość powietrza często przekracza dopuszczalną normę. W związku z tym Urząd Miasta organizuje w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego cykl spotkań, w trakcie których przedstawiane są projekty i działanie mające na celu poprawę jakości powietrza.

7. Jeżyce: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Jeżyce nie kojarzą się mieszkańcom Poznania z wielkimi galeriami handlowymi. Jedynym centrum handlowym działającym w zachodniej części miasta jest King Cross Marcelin przy ulicy Bukowskiej oferujący klientom 122 lokale handlowo-usługowe. Poza tym na działa tu kilka mniejszych punktów usługowych takich jak Galeria Kiekrz, Galeria Oborniki czy Galeria Podolany.

Na Jeżycach kwitnie za to mały biznes, pełno tu prywatnych sklepów osiedlowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z innych branż. Nie brakuje także supermarketów i hipermarketów polskich i zagranicznych sieci.  

Powody do zadowolenia z pewnością mają na Jeżycach miłośnicy targowisk, ponieważ znajdują się tutaj aż trzy spore bazary. Przede wszystkim warto wspomnień o Rynku Jeżyckim, będącym w zasadzie placem handlowym, na którym można kupić przede wszystkim świeże warzywa, owoce oraz kwiaty i oczywiście odwiedzić jedną z pobliskich restauracji. Targowisko Urbanowska na Sołaczu jest znacznie mniejsze i ma charakter osiedlowego bazarku.

8. Wady i zalety mieszkania na Jeżycach

Jak się żyje na Jeżycach?

Plusy:

 • w porównaniu do innych dzielnic stosunkowo niewielkie zagęszczenie ludności,
 • bezproblemowy dojazd do centrum,
 • dobrze rozwinięta komunikacja,
 • wyspecjalizowana opieka medyczna,
 • bogata oferta kulturalna,
 • duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych w północnych częściach dzielnicy.

Minusy:

 • gęsta, nierzadko chaotyczna zabudowa,
 • korki w godzinach szczytu w głównych punktach komunikacyjnych dzielnicy,
 • zła opinia,
 • zanieczyszczone powietrze.

Ocena redakcji

Swoje miejsce na Jeżycach znajdą zarówno zwolennicy wielkomiejskiego stylu życia, jak i miłośnicy bliskich kontaktów z naturą. Wszyscy z pewnością cenią sobie doskonałą komunikację z pozostałymi częściami miasta oraz bogatą ofertę kulturalną, która ciągle się zmienia, ponieważ mieszkańcom zależy na zmianie wizerunku, który do nich przylgnął.

Jeżyce ciągle się rozbudowują, w przygotowaniu są zarówno wielkie inwestycje deweloperskie i drogowe, jak i projekty mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz wzrost bezpieczeństwa w dzielnicy.

Czy Jeżyce są przyjazne dla zwierząt?

Jeżyce są dzielnicą przyjazną zwierzętom między innymi ze względu na znaczną ilość terenów zielonych na północnych jej krańcach oraz liczbę i wielkość profesjonalnych wybiegów dla psów (np. w Lasku Golęcińskim, przy ulicy Wojska Polskiego czy w Parku Adama Woźniczki). Choć w osiedlach położonych bliżej centrum zwykle trzeba przejść dłuższy kawałek, zanim znajdzie się odpowiednio duży skrawek zieleni dla naszego pupila.

Na Jeżycach działa też wiele restauracji, w których można zjeść posiłek w towarzystwie naszego czworonożnego przyjaciela. Są to na przykład takie miejsca jak Dąbrowskiego 42, Kraszkebab na ul. Kraszewskiego, Wypas przy ul Jackowskiego czy Yeżyce Kuchnia przy Szamarzewskiego. 

murale jeżyceMurale w Jeżycach

9. O tym się mówi na Jeżycach

Wielkie emocje budzi planowana na 2022 rok przebudowa Rynku Jeżyckiego. Urząd Miasta podzielił się już pierwszymi wizualizacjami, które jednak nie wzbudziły entuzjazmu wśród mieszkańców dzielnicy. Prawdopodobnie projekt zostanie zgłoszony do dalszych konsultacji. Mieszkańcy walczą także o rozbudowę miejskich parków oraz budowę nowych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: