Nowe Miasto Poznań

Redakcja

Redakcja

19.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Nowe Miasto to jedna z pięciu dawnych dzielnic Poznania. W obrębie Nowego Miasta znajdują się zarówno najstarsze pod względem historycznym części miasta takie jak Ostrów Tumski i Środka, jak i nowoczesne apartamentowce. Dzielenia zróżnicowana jest pod względem zabudowy oraz funkcji miejskich. Mieszkania na terenie Nowego Miasta to przede wszystkim zabudowa wielorodzinna, która powstała po II wojnie światowej.

W dzielnicy zlokalizowanych jest również wiele zakładów pracy. Linię wzdłuż Warty zajmują firmy z branży chemicznej, na północy Nowego Miasta usytuowana jest elektrociepłownia Poznań Karolin, na Antoninku - zakłady Volkswagena i huta szkła. Oprócz tego, na Nowym Mieście ulokowana jest 31 Baza Lotnicza Poznań – Krzesiny, włączona w system baz NATO.

Dzielnica Nowe Miasto została wydzielona już w 1954 roku i funkcjonowała do 1990 roku. Po tym czasie nastąpiła reorganizacja administracyjna i miasto podzielono na 42 jednostki pomocnicze, nazywane osiedlami. Mieszkańcy każdego osiedla wybierają radę osiedla, a ich organem wykonawczym jest zarząd osiedla.

Mimo, że nowy podział funkcjonuje już od kilku lat (od 2011 roku) to mieszkańcy, a także jednostki statystyczne i niektóre urzędy nadal stosują dawny podział, dzieląc Poznań na 5 dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda. To właśnie dlatego w artykule skupimy się na opisie dzielnicy Nowego Miasta zgodnie z jego granicami administracyjnymi ustalonymi w 1954 roku.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na poznańskim Nowym Mieścieoferty domów na sprzedaż na poznańskim Nowym Mieście

1. Informacje ogólne

Położenie Nowego Miasta na mapie Poznania

Położenie Nowego Miasta to prawy brzeg Warty, czyli wschodnia część miasta. Dzielnica zajmuje powierzchnię 104,65 km2, co stanowi 40% powierzchni Poznania. Na jej terenie działają: Urząd Skarbowy Poznań Nowe Miasto, Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto, Rada Osiedla Nowe Miasto Poznań.

Nowe Miasto w Poznaniu dzieli się na 11 osiedli:

 • Antoninek-Zieliniec-Kobylepole – na osiedlu dominuje zabudowa jednorodzinna, jednak mieszkańcy mają do dyspozycji również kilka wielopiętrowych bloków. Na terenie osiedla prócz dużych zakładów pracy,  dostępne są też rozległe tereny leśne i rekreacyjne m.in. jezioro Swarzędzkie.
 • Chartowo – jego położenie to wschodnie obszary miasta Poznania. Większość mieszkańców Chartowa jest członkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”. Na osiedlu dominuje zabudowa poperelowska, czyli bloki z wielkiej płyty.
 • Główna – położenie osiedla to ujście rzeki Główny, sąsiaduje z osiedlami Zawady, Komandoria i Karolin. W latach 60. XX wieku w Głównej powstały duże osiedla mieszkaniowe, gdzie dominowały wysokie bloki. Dziś to one stanowią zabudowę osiedla, w niektórych miejscach zachowywały się jednak dawne domki. Dzięki temu Główna zachowała swój małomiasteczkowy klimat, który jest charakterystycznych dla poznańskich przedmieść robotniczych.
 • Głuszczyna – zabudowa to przede wszystkim osiedla mieszkaniowe, które powstały po II wojnie światowej. W pobliżu znajduje się lotnisko wojskowe Krzesiny, dlatego wielu mieszkańców to osoby mundurowe i ich rodziny. Obecny charakter osiedla to ten podmiejski, willowy.
 • Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo – tereny osiedla zdominowane są przez bazę lotniczą Krzesiny, resztę zajmuje zabudowa mieszkalno-rolnicza, znaleźć można też małe zakłady przemysłowe i rzemieślnicze. Przez Krzesiny-Pokrzywno-Fraszewo przebiega również autostrada A2 Poznań Krzesiny.
 • Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria – osiedle ma charakter historyczny, znajdują się na nim liczne zabytki historii, a także placówki edukacyjne. Poznaniacy mieszkający na osiedlu zamieszkują duże apartamentowce, z których najbardziej znane to Tumski Park. Na terenie osiedla znajduje się również zespół kilku starych domów szkieletowych.
 • Rataje – zabudowa to przede wszystkim duże kompleksy mieszkaniowe. Na terenie Ratajów znajdują się zarówno bloki z betonowych płyt, jak i apartamentowce, będące przykładem nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego.
 • Starołęka-Minikowo-Marlewo – osiedle ma charakter mieszkalno-przemysłowy. Zakłady przemysłowe ulokowane są przede wszystkim na Starołęce. Na terenie Marlewa i Minkowa dominuje zabudowa jednorodzinna i tereny zielone.
 • Szczepankowo-Spławie-Krzesinki – tereny mają charakter ogrodniczo-rolniczy. Osiedle zabudowane jest domami jednorodzinnymi z ogródkami oraz działkami. Od kilku lat Szczepankowo-Spławie-Krzesinki poddawane są intensywnej zabudowie i charakter osiedla zmienia się na willowy. Oprócz zabudowy mieszkaniowej na osiedlu ulokowanych jest wiele hal i magazynów przemysłowych. Przebiega przez nie Trasa Katowicka.
 • Warszawskie-Pomet-Maltańskie – w zabudowie osiedla pojawiają się przede wszystkim wille w stylu klasycystycznym, nawiązujące do międzywojennej stylistyki, a także domy w modernistycznej formie, które zostały wybudowane już po wojnie. Betonowe, niskie bloki znaleźć można na osiedlu Pomet. Znaczną część osiedla stanowią tereny rekreacyjne wokół Jeziora Maltańskiego, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć i skorzystać z oferty kulturalnej.
 • Żegrze – jego tereny to typowe kompleksy mieszkaniowe. Intensywna rozbudowa osiedla prowadzona była w połowie lat 90. XX wieku. Wtedy to niemal całkowicie zniszczono nieliczne relikty zabudowy wiejskiej, które przez wiele lat dominowały na osiedlu Żegrze. Na ich miejscu wyrosły wielopiętrowe bloki. Przez teren osiedla biegnie trasa wylotowa na Katowice, nazywana Trasą Katowicką.

Liczba ludności i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Nowym Mieście

Liczba mieszkańców dzielnicy to 132 tys. osób. Najwięcej osób zamieszkuje osiedle Chartowo. Zagęszczenie ludności wynosi 1250 osób/km2. Dzielnice zamieszkują przede wszystkim osoby w wieku produkcyjnym, które znajdują zatrudnienie w dużych zakładach, zlokalizowanych na terenie Nowego Miasta.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

W skład Nowego Miasta wchodzą bardzo zróżnicowane osiedla. Proponują one zupełnie inną ofertę mieszkaniową. Nowe Miasto uznaje się za typową sypialnię Poznania. Jeszcze do niedawna o mieszkaniu w tej dzielnicy marzyło wielu Poznaniaków, dziś moda na Nowe Miasto powoli przemija.

Osoby, które jednak zdecydują się na zamieszkanie na Nowym Mieście, wybierać mogą pomiędzy osiedlami budowanymi w technologii wielkiej płyty, domami jednorodzinnymi z ogródkami oraz nowoczesnymi apartamentowcami. Nowe Miasto, ze względu na dość niskie ceny nieruchomości chętnie wybierane jest przez rodziny z dziećmi.

Szczególnie atrakcyjne dla nich są Rataje, które wyróżniają się przyjazną dla dzieci infrastrukturą oraz bliskością centrum. Nowe Miasto chętnie wybierają też studenci przede wszystkim Uniwersytetu A. Mickiewicza, AWF, Politechniki Poznańskiej. Seniorzy na Nowym Mieście dominują na osiedlach peryferyjnych, gdzie zabudowa to domki jednorodzinne z ogrodami. Zamieszkują oni nieruchomości od lat będące w rodzinie i które powstały jeszcze przed przyłączeniem osiedli do miasta.

Czy dzielnica Nowe Miasto to styl życia Poznania?

Nowe Miasto to dzielnica przyjazna do codziennego życia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i singli, młodych par czy studentów. Spokój odnajdą tu też osoby starsze. Jak się mieszka w dzielnicy? Liczne tereny zielone i rekreacyjne sprzyjają aktywności i zapewniają wytchnienie, a jednocześnie Nowe Miasto nadal pozwala pozostać blisko centrum.

Jak się żyje w dzielnicy? Na wygodę i komfort mieszkania wpływa prężnie działający handel, liczne sklepy, rynki i bazary, a także coraz bogatsza oferta kulturalna. Większość osiedli Nowego Miasta jest dobrze skomunikowana zarówno z centrum, jak i pozostałymi dzielnicami. Mieszkańcy mogą korzystać zarówno z linii tramwajowych, jak i autobusowych kursujących w dzień i noc. 

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższym czasie w dzielnicy przewidywanych jest kilka nowych inwestycji, które mają poprawić komfort życia mieszkańców. Część z nich została wybrana przez samych Poznaniaków w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Działania planowane na Nowy Mieście to m.in. budowa brakującej części Rowerowej Trasy Kórnickiej oraz wyznaczenie drogi pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Kurlandzkiej na osiedlu Żegrze, doposażenie i remonty szkół podstawowych, modernizacja placów zabaw czy wprowadzenie programów profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców.

Dzielnice czeka także budowa nowych sygnalizacji świetlnych w pobliżu placówek edukacyjnych i instalacja monitoringu miejskiego na osiedlu Zieleniec.

Nowe Miasto – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Nowe Miasto oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom wiele atrakcji. Na liście tych największych znajduje się dzielnica Śródka, gdzie odbywają się okazjonalne jarmarki, przejść można się Mostem Jordana i podziwiać jeden z piękniejszych murali w mieście.

Atrakcje na Nowym Mieście stanowi również Jezioro Maltańskie. Tutaj skorzystać można z otwartych przez cały rok z Term Maltańskich, przejechać się kolejką wąskotorową, uprawiać sporty wodne lub przejażdżki rowerowe na licznych ścieżkach. Niemałe atrakcje znajdują się również na Ostrowie Tumskim, gdzie zgromadzone są liczne obiekty sakralne, a także Brama Poznańska ICHOT z ciekawą ekspozycją.

Czy Nowe Miasto to dzielnica bezpieczna?

Niższe ceny mieszkań na Nowym Mieście sprawiły, że dzielnica chętnie wybierana jest przez rodziny z małymi dziećmi. Dla nich najważniejsze jest bezpieczeństwo. Czy Nowe Miasto to bezpieczna dzielnica? Niektóre osiedla takie jak Rataje czy Chartowo uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych w Poznaniu. Żyje się tu bardzo spokojnie, a za najbardziej dokuczliwe incydenty uważane są zakłócenia ciszy nocnej i uszkodzenia samochodów.

Jednocześnie są osiedla, które mają duży problem z przestępczością przede wszystkim z drobnymi kradzieżami, rozbojami i kradzieżą samochodów. Do takich przestęp bardzo często dochodzi w Komandorii i na osiedlu Warszawskim. Osiedla te uznawane są za najmniej bezpieczne przez samych mieszkańców. Bezpieczeństwo w na tych osiedlach stale się jednak poprawia, a dzielnica inwestuje w nowe kamery monitoringu.

Atrakcje Nowego Miasta: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci dzielnicy Nowe Miasto skupia się przede wszystkim na okolicach Jeziora Maltańskiego oraz Nowego ZOO. Osiedle Malta zachęca do korzystania z długich ścieżek rowerowych i tych dla rolkarzy, przejażdżek kolejką wąskotorową „Maltanka” i odwiedzenia stacji Ptyś czy Balbinka.

W pobliżu jeziora działa również stok narciarski, letni tor saneczkowy czy kolejka górska Adrenaline. Wokół jeziora znajdują się liczne place zabaw dla dzieci m.in. drewniany przed Kopcem Wolności. Mniejsze place zabaw dla dzieci dostępne się również na każdym osiedlu. Maluchy chętnie odwiedzają także Nowe ZOO, gdzie można zapoznać się z wieloma gatunkami zwierząt. Nowe Miasto zachęca najmłodszych do odwiedzenia Bramy ISCHOT, które przygotowało interaktywną ekspozycję o historii Poznania.

Sprawdź również informacje o pozostałych poznańskich dzielnicach na GetHome.pl:

najswietrzy kosciol Maryi

Ostrów Tumski z Najświętszym Kościołem Maryi i Katedrą w Poznaniu

2. Komunikacja

Najlepiej skomunikowanym osiedlem dzielnicy Nowe Miasto są Rataje. Jednak z każdego osiedla można bez problemu dostać się do centrum, a także dojechać do innych dzielnic. Komunikacja miejska obejmuje zarówno tramwaje, jak i autobusy miejskie oraz podmiejskie. Mieszkańcy mogą korzystać z linii nocnych i dziennych.

Przez dzielnicę Nowe Miasto przebiega też kilka ważnych arterii Poznania oraz tras krajowych. Mieszkańcy muszą więc przygotować się na korki w godzinach szczytu.

Ile trwa dojazd z Nowego Miasta do centrum?

Najkrócej do centrum podróżować będą mieszkańcy osiedli Środka i Ostrów Tumski. Od Rynku Starego Miasta dzieli ich ok. 10-15 minut jazdy komunikacją miejską. Z centrum dzielnicy Nowe Miasto czas podróży wydłuży się do 60 minut. Czas ten może być jednak o wiele dłuższy, bowiem z wielu miejsc nie jeżdżą bezpośrednie tramwaje czy autobusy i konieczna jest przesiadka.

Tramwaje na Nowym Mieście

Linie tramwajowe doprowadzone są prawie do wszystkich osiedli Nowego Miasta. Mieszkańcy mogą nimi dojechać do centrum oraz innych części miasta. Tramwaje przejeżdżające przez Nowe Miasto to m.in.:

 • Linia nr 1 na trasie: Frankowo – Junikowo
 • Linia nr 5 na trasie: Stomil – Górczyn
 • Linia nr 6 na trasie: Miłostkowo – Junikowo 
 • Linia nr 8 na trasie: Miłostkowo - Górczyn
 • Linia nr 17 na trasie: Starołęka – Ogrody

Autobusy na Nowym Mieście

Autobusy na Nowym Mieście swoje trasy zaczynają głównie z przystanku Rondo Rataje. Przez dzielnicę przejeżdżają m.in. autobusy 154, 157, 162, 169, 173, 244. Mieszkańcy osiedli peryferyjnych korzystać mogą również z autobusów Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego. Zajmują się one transportem na terenie gminy Kórniki, powiatu poznańskiego, wrzesińskiego i średzkiego.

Przystanki autobusowe, jakie należy znać to Rondo Rataje, Franowo, Giełda Ogrodnicza Franowo, Krzesiny, Kiekrz, Nowe ZOO, Starołęka, Zieleniec, Termy Maltańskie. Są to przystanki autobusowe, z których swoje trasy zaczyna większość linii jeżdżących po Nowym Mieście.

Dworce/ zajezdnie

Na terenie dzielnicy Nowe Miasto działa dworzec Poznań Wschód. Jest on stacją węzłową na międzynarodowej linii kolejowej E20 Berlin – Moskwa. Dworzec obsługuje pociągi Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Odchodzą z niego pociągi m.in. do Bydgoszczy, Gniezna, Inowrocławia, Konina, Leszna, Kutna, Olszyna czy Torunia.

Pociągi przejeżdżają też przez dworce Poznań Główny i Poznań Garbary. Na terenie Nowego Miasta znajduje się również kilka zajezdni autobusowych oraz pętle tramwajowe Franowo, Starołęcka, i Miłostowo.

Nowe Miasto – ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Nowego Miasta mogą korzystać z kilku kilometrów ścieżek rowerowych. Pas dla jednośladów o długości ok. 5 km powstał m.in. wzdłuż Jeziora Maltańskiego. Ścieżki rowerowe dostępne są także wzdłuż ul. Zawady – po obu stronach jezdni. W obrębie dzielnicy funkcjonuje ponadto Rowerowa Trasa Kórnicka oraz ścieżka wśród ul. Kurlandzkiej.

Komunikacja na Nowym Mieście – główne ulice

Na terenie dzielnicy Nowe Miasto krzyżuje się kilka ważnych dla miasta dróg tj. ul. Główna, Hlonda (II rama komunikacyjna), Bałtycka (wchodząca w skład drogi krajowej nr 92), Gdyńska (wchodząca w skład drogi wojewódzkiej nr 196). Istotnym węzłem komunikacyjnym jest również ul. Zawady, która stanowi fragment drogi krajowej nr 5 i szlaku europejskiego E261. Przez osiedle Krzesiny-Pokrzywno-Fraszewo przebiega również autostrada A2 na odcinku Poznań Krzesiny.

Komunikacja na Nowym Mieście – inwestycje drogowe

Jednym z największych wyzwań inwestycyjnych dzielnicy jest III rama komunikacyjna, która ma przebiegać przez część osiedli Nowego Miasta. Dwu czy trzypasmowa droga szybkiego ruchu ma usprawnić komunikację pomiędzy dzielnicami. Inwestycja w planach jest już od wielu lat, jednak do tej pory udało się wybudować tylko jej niewielki fragment.

Budowa III ramy przede wszystkim ma odciążyć ul. Bałtycką i rozładować korki. Przewidywane inwestycje to również budowa linii tramwajowej łączącej osiedle Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria z dworcem Poznań Wschodni.

Ocena redakcji

Nowe Miasto jest dzielnicą stale rozwijającą się komunikacyjnie. Jest to konieczne ze względu na stale przybywających nowych mieszkańców. Znajdują się w niej osiedla bardzo dobrze skomunikowane z centrum takie jak Ostrów czy Rataje, jak i te wymagające poprawy w zakresie działania komunikacji miejskiej.

Na plus należy zaliczyć liczne ścieżki rowerowe, utrzymane w dobrym stanie oraz zaplanowanie przystanków komunikacji miejskiej w okolicach najczęściej używanych traktów. Na Nowym Mieście przecinają się liczne szlaki komunikacyjne. Wiele ulic jest fragmentami dróg krajowych i wojewódzkich, co niestety przyczynia się do korków i nierzadko utrudnia przemieszczenie się. Mimo tego, komunikacja w dzielnicy stoi na wysokim poziomie.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Nowym Mieście

Na Nowym Mieście działają głównie niepubliczne żłobki oraz kluby malucha. Większość nich ulokowana jest w dzielnicy Rataje i Żegrze. Liczba placówek prywatnych jest bardzo mała, a o miejsce w nich jest bardzo ciężko. Na terenie Nowego Miasta działają jedynie: Zespół Żłobków Nr 4 (os. Czecha 75) i Żłobek Przemko (os. Rzeczypospolitej 5/7). Aby móc liczyć na przyjęcie dziecka do żłobka publicznego, należy dokonać zapisu już na rok w przód.

W placówkach prywatnych liczba miejsc jest większa, jednak sytuacja też nie jest idealna. Lepiej wygląda sytuacja z przedszkolami. Rodzice mogą wybierać pomiędzy 36 placówkami, które funkcjonują w całej dzielnicy. Alternatywą są przedszkola prywatne, których liczba wynosi 16.

Szkoły podstawowe: edukacja na Nowym Mieście

Liczba szkół podstawowych, działających na terenie dzielnicy jest bardzo duża. Największe skupisko placówek edukacyjnych jest na osiedlu Rataje i Chartowo. Jako najlepsze szkoły podstawowe na Nowym Mieście wymienia się:

 • Skrzydła Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik – Poznań
 • Dwujęzyczna Polsko – Angielska Prywatna Szkoła Podstawowa
 • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4
 • Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Bł. Piątki poznańskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 56
 • Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia nr 2
 • Prywatna Szkoła Podstawowa Gaudium Et Studniom.

W wymienionych placówkach poziom nauki jest bardzo wysoki, a uczniowie osiągają najlepsze wyniki w ogólnopolskich testach sprawdzających wiedzę i umiejętności.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Nowym Mieście?

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Mieszkańcy Nowego Miasta mogą czuć się wyróżnieni. Oferta edukacyjna Nowego Miasta w zakresie edukacji szkolnej jest bogata i problemu z miejscem nie ma. Jednak na pytanie, czy łatwo dostać się do żłobka, nie ma pozytywnej odpowiedzi. W dzielnicy funkcjonują zaledwie 2 żłobki publiczne. Jest to o wiele za mało, biorąc pod uwagę, że Nowe Miasto zamieszkuje prawie 40% mieszkańców całego Poznania. Wiele rodziców musi więc decydować się na placówki prywatne lub zatrudnienie niani, bowiem miejsc brakuje rokrocznie.

Licea i technika na Nowym Mieście: szkoły średnie dzielnicy

Oferta w zakresie edukacji ponadpodstawowej jest w Nowym Mieście bardzo bogata. Dla uczniów dostępne są licea i technika. Na Nowym Mieście funkcjonują placówki publiczne oraz prywatne. Do najlepszych szkół średnich w dzielnicy należy: Publiczne Salezjańskie LO na osiedlu Rataje, które zajęło 176. miejsce wśród szkół średnich w Polsce i XVI Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle'a (75 miejsce w Polsce).

Popularne szkoły na Nowym Mieście

Na Nowym Mieście mieszczą się popularne szkoły prywatne i szkoły publiczne podstawowe i średnie, uznawane za najlepsze w województwie oraz w skali kraju. Ich uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach przeprowadzonych po zakończeniu edukacji podstawowej oraz maturze. Popularne szkoły przyjmują dzieci z dzielnicy i spoza jej obrębu.

Oprócz tego, Nowe Miasto jest siedzibą kilku poznańskich uczelni wyższych. Ulokowały tu swoje wydziały uczelnie Politechniki Poznańskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Swoją siedzibę na Nowym Mieście ma również Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii.

Ocena redakcji

Poziom edukacji szkolnej w dzielnicy Nowe Miasto jest bardzo wysoki. Uczniowie mają możliwość uczęszczania do szkół najlepszych w mieście, mogących pochwalić się wysokim współczynnikiem zdawalności najważniejszych egzaminów. Wysoki poziom nauczania utrzymuje się zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Na plus zalicza się też ulokowanie na Nowym Mieście wydziałów uczelni wyższych.

Niestety. opieka nad najmłodszymi oraz edukacja przedszkolna nie prezentuje się dobrze. Przede wszystkim wynika to z niskiej dostępności oferty żłobków i przedszkoli. Mimo, że na terenie Nowego Miasta działa wiele żłobków i przedszkoli prywatnych, to nadal rodzice mają duże problemy z zapisaniem do nich dzieci.

4. Tereny zielone i rekreacja

Nowe Miasto nazywane jest zielonymi płucami Poznania. Nie brakuje tu skwerów, a parki dostępne są na każdym osiedlu. Największy i najchętniej odwiedzany teren rekreacyjny stanowi jednak Jezioro Maltańskie wraz z okolicami. Zapewnia on atrakcje zarówno osobom łaknącym spokojnego odpoczynku, jak i lubiącym aktywność sportową.

W obrębie Jeziora Maltańskiego znajdują się boiska piłkarskie i do koszykówki, siłownie na wolnym powietrzu, a także Termy Maltańskie (kompleks basenów i saun) czynne cały rok. Alternatywny, mniejszy basen znajduje się na Ratajach, natomiast siłownie i kluby fitness rozsiane są po całej okolicy. Mieszkańcy wolny czas chętnie spędzają również w Parku Rataje, Tysiąclecia i Nad Wartą w Poznaniu. Zieleni nie brakuje też w Nowym ZOO.
malta lake park

Malta Lake Park

5. Gastronomia i kultura

Ciekawe kawiarnie, pub i restauracje znaleźć można w okolicach osiedli Środka, Ostrów Tumski oraz Malta. Oferują one kuchnie całego świata i smaczne jedzenie. Poznań Nowe Miasto dysponuje także licznymi lokalami z pizzą i szybkimi przekąskami, które proponują dania na dowóz. Mianem “dobra restauracja” można określić lokale Cafe La Ruina, Taj India, Vine Bridge czy HumHum.

Nowe Miasto to także miejsce, gdzie można tanio i szybko zjeść. Gdzie zjeść w dzielnicy nie wydając wiele? Na Nowym Mieście pojawiły się liczne burgerownie, bary mleczne i szybkiej obsługi, a także lokale oferujące jedzenie na wagę.

Oferta kulturalna Nowego Miasta jest uboższa niż osiedli znajdujących się w ścisłym centrum, ale dalej można wybierać pomiędzy różnymi aktywnościami. Nowe Miasto oferuje kino, teatr, centrum kultury, biblioteki. W obrębie Nowego Miasta funkcje m.in. Teatr Wariate i Promyk, kino: Cinema City, Multikino, Helios, a także biblioteka Raczyńskich (filie).

Dużym wydarzeniem kulturalnym jest organizowany w okresie letnim Malta Festival, który odbywa się na nadbrzeżu Jeziora Maltańskiego i trwa ok. 10 dni. Oferta muzealna jest o wiele skromniejsza niż sąsiadującego Starego Miasta, ale odwiedzić można muzeum Brama IOCHOT, Muzeum Humoru i Absurdu, Skansen Średzkiej Kolejki Powiatowej.

Galeria sztuki to jednak nadal miejsce niedostępne dla mieszkańców Nowego Miasta.

6. Zdrowie

Jakość powietrza na Nowym Mieście tak samo, jak w całym Poznaniu nie jest zadowalająca. Normy przekraczane są bardzo często, a mieszkańcy muszą walczyć ze smogiem. Ten pojawia się przede wszystkim w miesiącach zimowych. Smog na Nowym Mieście jest tym dotkliwszy, że w pobliżu znajdują się liczne zakłady przemysłowe mniejsze i większe.

Mieszkańcy nie mogą natomiast narzekać na dostęp do placówek zdrowia. Apteki i przychodnie są gęsto rozmieszczone. W dzielnicy działa również Szpital św. Wojciecha oraz Szpital na Kurlandzkiej. Przychodnie i szpitale publiczne są jednak obłożone i obowiązują do nich dość długie kolejki oczekujących - przede wszystkim na badania specjalistyczne.

Minus ten dotyczy jednak opieki zdrowotnej w całym mieście i dzielnica pod tym względem nie wypada gorzej. Na Nowym Mieście, podobnie jak w całym Poznaniu, zdatna do picia jest kranówka.

7. Sklepy, hipermarkety na poznańskim Nowym Mieście

Na osiedlach Nowego Miasta działają lokalne bazary i targi, małe sklepy. Największe galerie to Malta, Pasaż Rondo i centrum handlowe M1 - w nich znajdują się sklepy odzieżowe i supermarkety. Oprócz tego na Nowym Mieście znajduje się IKEA i liczne i hipermarkety. Targowiska, na których można robić zakupy to np. Targowisko na Osiedlu Jagiellońskim czy Ryneczek na osiedlu Orła Białego.

8. Wady i zalety mieszkania na poznańskim Nowym Mieście

Nowe Miasto to dzielnica atrakcyjna do mieszkania. Dobrze tu czuć będą się osoby aktywne. Oferta licznych centrów handlowych, jeziora Maltańskiego i nowoczesnych apartamentów łączą się ze spokojniejszymi osiedlami na peryferiach, gdzie nie brakuje zieleni. Plusem jest bogata oferta edukacyjna szkół na każdym szczeblu, liczne parki, ścieżki rowerowe i bliskość centrum.

Nowe Miasto ma jednak swoje wady: korki, brak dobrego skomunikowania niektórych osiedli z centrum i duże uprzemysłowienie. To elementy, które mogą odstraszać przed zamieszkaniem po prawej stronie Warty. Dzielnica nadal ma jednak spory potencjał, a chętnych, aby go wykorzystać, nie brakuje.

Czy Nowe Miasto jest przyjazne dla zwierząt?

Nadwarciańskie tereny, kilka dużych parków oraz Jezioro Maltańskie sprawiają, że czworonogi mają gdzie spacerować. Właściciele psów mogą również skorzystać z licznych wybiegów, a w przypadku problemów zdrowotnych z pomocy wielu przychodni weterynaryjnych. Niestety liczba lokali restauracyjnych zapraszających czworonogi jest skromna.
kuria metropolitalna poznan

Kuria Metropolitalna Archidiecezji Poznańskiej na Ostrowie Tumskim

9. O tym się mówi

Jednym z problemów, o którym mówi się na Nowym Mieście, jest coraz ciaśniejsza zabudowa. Apartamentowce rosną jak na drożdżach, a mieszkańców przybywa, niestety nie idzie to w parze z rozbudową infrastruktury, głównie tej przeznaczonej dla najmłodszych. Rodziny mieszkające na Nowym Mieście naciskają na otwarcie nowych żłobków i przedszkoli.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: