Załęska Hałda-Brynów Katowice

Redakcja

Redakcja

20.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Załęska-Hałda Brynów? Sprawdź na GetHome.pl

Załęska Hałda-Brynów to świetnie skomunikowana zachodnia dzielnica Katowic, kojarząca się jednoznacznie z kopalnią Wujek, wokół której przez lata koncentrowało się życie znacznej części mieszkańców tej dzielnicy. Obecnie przemysł ciężki traci tutaj na znaczeniu na rzecz punktów handlowo-usługowych, a Załęska Hałda-Brynów nieustannie się rozwija.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Załęskiej Hałdy-Brynowa na mapie Katowic

Załęska Hałda-Brynów wchodzi w skład administracyjnie wydzielonej grupy katowickich dzielnic zachodnich. Zajmuje powierzchnię 6,54 km2. Od północy graniczy z Osiedlem Witosa i Załężem (granica przebiega wzdłuż ul. Kochłowickiej i autostrady A4), od wschodu z Brynowem-Osiedlem Zgrzebnioka (ul. Mikołowska, Brynowska i Kościuszki), od południa z Ligotą-Panewnikami (wzdłuż linii kolejowej 171 i rzeki Kłodawy), od zachodu z Chorzowem.

W jej skład wchodzą cztery historyczne części Katowic, które obecnie nie mają statusu urzędowo wytyczonych osiedli (funkcjonują jednak jako nieformalne jednostki pomocnicze), ale wciąż posługują się nimi liczni mieszkańcy tego miasta. Są to:

 • Załęska Hałda — północna część dzielnicy leżąca tuż przy autostradzie A4. Dawniej miała charakter przemysłowy, obecnie przeważają tu budynki mieszkalne i punkty handlowo-usługowe.
 • Brynów — częściowo zalesiona część dzielnicy, w której znajduje się Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek, wokół której koncentruje się życie znacznej części mieszkańców Brynowa.
 • Katowicka Hałda — dawna kolonia robotnicza znajdująca się na północ od Brynowa, ul. Mikołowską przebiega tędy autostrada A4.
 • Stara Ligota — najstarsza część Ligoty położona między ul. Pola i Dziewięciu z Wujka. Przeważającą jej część stanowią stare osiedla robotnicze i bloki.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Załęskiej Hałdzie-Brynowie?

Obecnie na terenie Załęskiej Hałdy-Brynowa mieszka 14 120 osób, z czego 14% mieszkańców jest w wieku przedprodukcyjnym, 59% w wieku produkcyjnym, a 27% w wieku poprodukcyjnym. Społeczeństwo dzielnicy stopniowo się starzeje, a liczba mieszkańców spada. Jest to tendencja utzymująca się od kilkunastu lat, charakterystyczna dla Katowic. Zagęszczenie ludności wynosi 2172 os/km2, co jest wynikiem dość niskim.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Załęska Hałda-Brynów to dzielnica często wybierana przez studentów, którzy chętnie wybierają studia na jednej z dwóch tutejszych szkół wyższych i jednocześnie - mogą bezproblemowo dojeżdżać do uczelni położonych w innych częściach miasta.

Rodziny z dziećmi decydują się na zamieszkanie na Załęskiej Hałdzie-Brynowie, ponieważ cieszy ich liczba i program nauczania tutejszych placówek edukacyjnych (niestety poza żłobkami), a seniorzy są przywiązani do dzielnicy, w której się wychowali i która - pomimo nieustannego rozwoju - wciąż zachowała klimat dawnych Katowic.

Czy Załęska Hałda-Brynów to styl życia Katowic?

Styl życia mieszkańców Załęskiej Hałdy-Brynowa przez laty był determinowany przez obecność na tym terenie kopalni Wujek. Wokół niej została usytuowana zabudowa złożona z budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych (zwykle pięciokondygnacyjnych). Wyższe budynki mieszkaniowe znajdują się w południowej części dzielnicy. Obecnie na Załęskiej Hałdzie-Brynowie coraz więcej pojawia się punktów handlowo-usługowych, w których mieszkańcy znajdują pracę.

Jak się mieszka w dzielnicy? Znajduje się tutaj wiele terenów rekreacyjnych i placów zabaw, nie brakuje też interesujących miejsc, w których można spędzić wolny czas. Jakość życia w dzielnicy należy więc ocenić pozytywnie.

Planowany rozwój dzielnicy

Projekty mające na zadaniu rozwój Załęskiej Hałdy-Brynowa można podzielić na inwestycje drogowe, remont lub budowę ważnych obiektów użyteczności publicznej oraz pomysły na ekologiczne rozwiązania starych problemów. Do pierwszej grupy można zaliczyć modernizację wiaduktów drogowych w ciągu ul. Ligockiej nad torami PKP oraz w ciągu ul. Piotrowickiej i Ligockiej, kontynuację zadań remontowych polegających na wymianie i budowie nowych chodników wraz z latarniami w okolicy ul. Ligockiej i Rolnej, przebudowę skrzyżowań wraz z infrastrukturą rowerową: Kościuszki - Brynowska - Rolna - Huberta, Brynowska - Mikołowska - Ligocka - Gallusa - Piękna i Brynowska - Kępa - Woźniczki oraz przedłużenie ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty-Panewskiego.

Do drugiej grupy włączają się takie projekty jak modernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 8, Miejskiego Przedszkola nr 12 i Szkoły Podstawowej Nr 5. Warto również wspomnieć o tym, że wystawiono na sprzedaż dawny stadion Rozwoju Katowice przy ul. Zgody. Na tę chwilę nie wiadomo, co stanie się z tym obiektem, ale z racji tego, że władze miasta w planie zagospodarowania miejskiego nie zmieniły przeznaczenia działki, będzie mógł tam powstać jedynie nowy obiekt sportowy.

Jeśli chodzi o działania w zakresie dbałości o tereny rekreacyjne, miasto planuje poprawę infrastruktury w obiektach Zakładu Zieleni Miejskiej, zazielenienie zaniedbanych starych, nieużywanych obecnie donic oraz rozwój terenów zielonych pod kątem dzikich łąk.

Załęska Hałda-Brynów — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Najwięcej atrakcji turystycznych Załęskiej Hałdy-Brynowa jest związanych z historyczną architekturą tej dzielnicy, reprezentującą styl modernizmu i funkcjonalizmu. Są to na przykład kamienice przy ul. Bocznej, Bugli, Hetmańskiej i Kredytowej i Tomasza. Warte odwiedzenia są także budynki związane z kopalnią Wujek - kolonia robotnicza przy ul. Przekopowej i Przodowników oraz familioki przy ul. Ligockiej, Filarowej i Pola.

Pozostałe, interesujące historyczne budynki to dawny budynek szkoły z XIX w. a także obecny budynek szkolny przy ul. Hetmańskiej, osiedla robotnicze z lat 50. XX wieku przy ul. Jaracza, Kossak-Szczuckiej, Kruczkowskiego i Zapolskiej, kamienica przy ul. Ligockiej zbudowana w stylu secesji, kamienica przy ul. Tomasza zbudowana w stylu funkcjonalizmu oraz wieża ciśnień z 1902 r. znajdująca się przy ul. Gallusa.

Poza tym zainteresowanie turystów wzbudzają miejsca pamięci: pomnik ku czci poległych powstańców śląskich przy ul. Ligockiej, tablica upamiętniająca mieszkańców Załęskiej Hałdy poległych w trakcie II wojny światowej oraz monumentalny, wysoki na 33 metry pomnik ku czci górników poległych podczas pacyfikacji kopalni Wujek w 1981 r. znajdujący się przy ul. Pola. Niewątpliwą atrakcją jest również Izba Pamięci Kopalni Wujek oraz Harcerskie Muzeum Etnograficzne przy ul. Nasypowej.

Czy Załęska Hałda-Brynów to bezpieczna dzielnica?

W 2020 roku przeprowadzono badanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Katowic, w którym brano pod uwagę ogólne poczucie bezpieczeństwa oraz swobodę poruszania się po zmroku. Na pięć możliwych punktów Załęska Hałda-Brynów zdobyła 3,7 punktu, co jest bardzo zadowalającym wynikiem. Mieszkańcy dzielnicy Załęska Hałda-Brynów mogą więc czuć się bezpiecznie. 

Atrakcje Załęskiej Hałdy-Brynowa: oferta dla dzieci

Najpopularniejszy plac zabaw znajduje się przy ul. Załęska Hałda. To ogrodzona przestrzeń, w której można znaleźć rozbudowany domek, zjeżdżalnie, elementy wspinaczkowe, piaskownicę, huśtawki, bujaczki, ławeczki i stanowisko do gry w szachy. Pozostałe tego typu obiekty znajdują się także przy większych osiedlach i okolicach, ale większość placów zabaw dla dzieci, położona jest w północnych rejonach dzielnicy.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Załęskiej Hałdy-Brynowa do centrum?

W zależności od punktu początkowego i punktu końcowego dojazd z Załęskiej Hałdy-Brynowa do centrum Katowic zajmuje od 15 do 30 minut. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta oraz z Chorzowem, co jest zasługą świetnie zorganizowanego transportu autobusowego.

Tramwaje na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Na terenie Załęskiej Hałdy-Brynowa nie jeżdżą tramwaje, jednak mieszkańcy chcący skorzystać z tego środka transportu, mogą dojechać do sąsiedniego Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka, gdzie znajduje się najbliższy przystanek tramwajowy Katowice Brynów Huberta.

Autobusy na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Komunikacja autobusowa na Załęskiej Hałdzie-Brynowie jest podstawowym środkiem transportu publicznego. Kursuje tutaj aż trzydzieści linii dziennych i cztery nocne, którymi mieszkańcy mogą dojechać do każdej katowickiej dzielnicy oraz do Chorzowa.

Najważniejsze przystanki autobusowe to: obsługujące dwadzieścia sześć linii Katowice Mikołowska i Mikołowska Sad, siedemnaście linii Brynów Wincentego Pola, trzynaście linii Brynów Kościuszki, dziesięć linii Osiedle Kopalni Wujek, dziewięć linii Stara Ligota Załęska i po siedem linii Brynów Kopalnia Wujek i Stara Ligota Stroma.

Linie dojeżdżające na Załęską Hałdę-Brynów to m.in:

 • Linia 9 — łącząca Katowice Dworzec i Katowice Dworzec (pętla),
 • Linia 10 — łącząca Katowice Dworzec i Mikołowską Sąd,
 • Linia 11 — łącząca Czeladź Wojkowicką Pętlę i Piotrowice Pętlę,
 • Linia 12 — łącząca Ligotę Akademiki i Ligotę Akademiki (pętla),
 • Linia 13 — łącząca Bykowinę Grzegorzka i Brynów Kościuszki,
 • Linia 29 — łącząca Łaziska Górne Kopaninę i Katowice Kopernika Dworzec. 

Dworce/zajezdnie

Na terenie Załęskiej Hałdy-Brynowa nie ma dworca PKP, ale w pobliżu kolonii robotniczej kopalni Wujek znajduje się czynny przystanek osobowy Katowice Brynów, będący częścią Szybkiej Kolei Regionalnej obsługiwanej przez Koleje Śląskie. Można stamtąd dojechać między innymi do Bielska Białej, Rybnika, Sosnowca, Tychów i Żywca. W dzielnicy nie ma także zajezdni ani zbyt wielu przystanków początkowych i końcowych.

Załęska Hałda-Brynów: ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Załęskiej Hałdy-Brynowa mogą cieszyć się wyjątkowo rozwiniętą siecią ścieżek rowerowych. Przebiegają tutaj trzy ważne szlaki rowerowe: czarny szlak nr 122 o długości sześciu km biegnący od Brynowa na Śląski Uniwersytet Medyczny, czerwony szlak nr 103 o długości 13,5 km biegnący z Parku Śląskiego do Lasów Panewnickich i szlak żółty biegnący z Parku Kościuszki również do Lasów Panewnickich.

Poza tym przebiega tędy mnóstwo ścieżek rowerowych, umożliwiających bezproblemowy dojazd do centrum oraz do pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą również korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich. 

Komunikacja na Załęskiej Hałdzie-Brynowie: główne ulice

Najważniejsze ulice na Załęskiej Hałdzie-Brynowie ciągną się wzdłuż jej granic. Są to ul. Mikołowska, Brynowska i Kłochowicka, z czego najistotniejsza jest ta ostatnia, będąca główną arterią komunikacyjną Katowic w relacji zachód-wschód. Pod względem komunikacyjnym ważne są również ul. Ligocka, Rolna i Załęska, które usprawniają wewnątrzdzielnicowy transport samochodowy oraz miejski.

Komunikacja na Załęskiej Hałdzie-Brynowie: planowane inwestycje drogowe

Najbliższe prace drogowe na Załęskiej Hałdzie-Brynowie mają charakter rewitalizacyjny, obecnie nie przewiduje się znaczących inwestycji. W planach władz miejskich jest modernizacja wiaduktów drogowych. Przy ul. Ligockiej oraz Rolnej przewiduje się wymianę i budowę nowych chodników oraz latarni. Przewiduje się także przedłużenie ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty-Panewskiego.

Ocena redakcji

Załęska Hałda-Brynów jest doskonale skomunikowana z centrum miasta oraz pozostałymi dzielnicami Katowic, co jest zasługą świetnie zorganizowanego transportu autobusowego, a bezproblemowy transport międzymiastowy umożliwia stacja Szybkiej Kolei Regionalnej Katowice Brynów.

Godna uwagi jest również rozbudowana sieć ścieżek i szlaków rowerowych, którymi mieszkańcy dzielnicy mogą poruszać się po całym mieście. Pewnym utrudnieniem może być brak trakcji tramwajowych, jednak ten środek transportu ma w Katowicach zdecydowanie drugorzędne znaczenie.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Niestety, na terenie Załęskiej Hałdy-Brynowa nie znajduje się ani jeden oddział katowickiego Żłobka Miejskiego, a mieszkający tu rodzice najmłodszych maluchów mogą zapisać do jedynego żłobka niepublicznego przy ul. Kossak-Szczuckiej. Jest to placówka o profilu artystycznym, zapewniająca podopiecznym całodniową opiekę, pełne wyżywienie, zajęcia z angielskiego i opiekę pediatryczną.

Znacznie większe pole manewru mają rodzice przedszkolaków, którzy mogą wybierać spośród trzech przedszkoli publicznych (Miejskie Przedszkole nr 88 przy ul. Grzyśki, Miejskie Przedszkole nr 51 przy ul. Rolnej, Miejskie Przedszkole nr 12) oraz czterech prywatnych: Prywatne Przedszkole nr 1, Niepubliczny Specjalny Punkt Przedszkolny Błękitna Kraina, Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Wesołe Słoneczka, i English Montessori School.

Oferta edukacyjna przedszkoli na Załęskiej Hałdzie-Brynowie jest bogata i odpowiada na potrzeby dzieci wymagających indywidualnego podejścia.

Szkoły podstawowe: edukacja na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Na Załęskiej Hałdzie-Brynowie znajduje się pięć szkół podstawowych: dwie publiczne i trzy prywatne. Placówki publiczne to Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stanisława Staszica. Prywatne to: Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny, Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa English Montessori School, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Wesołe Słoneczka.

Dwie z powyższych placówek wchodzą w skład zespołów szkolno-przedszkolnych, w związku z czym dzieci zapisane do danego przedszkola mogą kontynuować naukę w tej samej placówce przez kolejnych kilka lat.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Załęskiej Hałdzie-Brynowie?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Z oczywistych względów dostanie się do jedynego na terenie dzielnicy żłobka jest trudne i mieszkający tu rodzice zwykle od razu decydują się na zgłaszanie dziecka do placówek położonych w innych dzielnicach. Podobnego problemu nie mają rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ponieważ szkoły tego szczebla na Załęskiej Hałdzie-Brynowie są w stanie przyjąć niemalże wszystkich chętnych.

Licea i technika na Załęskiej Hałdzie-Brynowie: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajduje się tylko jedno liceum ogólnokształcące. To Niepubliczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Rodziny.  Na Załęskiej Hałdzie-Brynowie brakuje także technikum, ale młodzież może uczęszczać do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 6. 

Popularne szkoły na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Poziom nauczania w szkołach publicznych na Załęskiej Hałdzie-Brynowie jest wyrównany i śmiało można uznać, że wysoki. Wśród szkół prywatnych dużą popularnością cieszą się szkoły English Montessori, które zapewniają kształcenie językowe w duchu jednej z najpopularniejszych metod edukacyjnych. Na terenie dzielnicy znajdują się dwie uczelnie: Wyższa Szkoła Techniczna oraz Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych. 

Ocena redakcji

Zdecydowanej interwencji władz miasta i prywatnych inwestorów wymaga liczba żłobków, ponieważ rodzice mieszkający na Załęskiej Hałdzie-Brynowie zmuszeni są dojeżdżać ze swoimi dziećmi do innych dzielnic. Poza tym jednym minusem, oferta edukacyjna dzielnica prezentuje się imponująco: placówek jest dużo, a ich poziom wysoki. Uczelnie wyższe dodatkowo sprawiają, że na Załęskiej Hałdzie-Brynowie nigdy nie zabraknie ludzi młodych.

4. Jak się mieszka na Załęskiej Hałdzie-Brynowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Znaczną część Załęskiej Hałdy-Brynowa pokrywają tereny zielone, będące pozostałością po Lesie Załęskim, jednak w większości nie mają one statusu zieleni urządzonej. Klasycznie rozumianych parków lub skwerów jest tutaj niewiele, zwłaszcza że tuż za granicą dzielnicy znajduje się ogromny Park Kościuszkowski.

Na Załęskiej Hałdzie-Brynowie znajduje się jednak kilka ogródków działkowych o łącznej powierzchni blisko 25 ha, które cieszą się wśród mieszkańców ogromną popularnością.

Wysportowani mieszkańcy dzielnicy mogą spędzać czas w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Rolna, w którym można znaleźć trzy odkryte baseny, brodzik dla dzieci, siłownię, saunę i gabinet masażu. Poza tym warte odwiedzenia są Joganika, Maybe Crazy Studio Tańca i Fitness, siłownia Cross Box Old Mine. Nestety po zamknięciu stadionu, w dzielnicy nie pozostało zbyt wiele boisk, poza tymi szkolnymi.

5. Gastronomia i kultura

Większość najpopularniejszych restauracji na Załęskiej Hałdzie-Brynowie znajduje się na południu dzielnicy, można tam znaleźć miejsca serwujące zarówno tradycyjną kuchnię polską, jak i kuchnie zagraniczne. Gdzie zjeść w dzielnicy? Miłośnicy kuchni polskiej mogą zajrzeć do Karcmy pod Strzechom. Po szybki posiłek warto wybrać się do Wisienki na Torcie Bistro & Cafe a amatorzy japońskej kuchni powinni zainteresować się lokalem Susharnia Sushi Bar. Z pewnością nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem tutaj dobrej restauracji.

Na terenie dzielnicy jest tylko jeden duży ośrodek kultury. To Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - Izba Pamięci Kopalni Wujek, realizująca projekty mające na celu upamiętnienie ofiar pacyfikacji z 16 grudnia 1981 roku. Przy Szkole Podstawowej nr 11 funkcjonuje natomiast niewielkie Harcerskie Muzeum Etnograficzne, prowadzone przez lokalnych harcerzy, przywożących eksponaty - głównie przedmioty użytkowe - z obozów zlokalizowanych na Górnym Śląsku, Beskidzie, Spiszu, Orawie i Kaszubach

Dużą popularnością cieszą się również znajdujące się na terenie dzielnicy filie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Brynowskiej i ul. Grzyśki. 

6. Zdrowie na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele ośrodków zdrowia, niestety większość z nich jest prywatna. Publiczna klinika to Przychodnia Bracka Wujek przy ul. Załęskiej, a ośrodki prywatne to: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Luks Med, Centrum Medyczne Enel-Med, Kardio Klinika Brynów, Centrum Wspierania Rozwoju Persevere, Medycyna Estetyczna - Europejskie Centrum Estetyki, Centrum Terapii SM, Śląskie Centrum Słuchu oraz Mowy MEDINCUS.

Poza tym, na Załęskiej Hałdzie-Brynowie znajduje się wiele gabinetów dentystycznych i aptek, a duże przychodnie i szpitale publiczne znajdują się w sąsiednich dzielnicach. 

Katowicka kranówka spełni nawet najbardziej rygorystyczne normy jakości, więc można pić ją bez przegotowania. Równiez jakość powietrza jest dobra, co potwierdzają lokalne czujniki jakości powietrza. 

7. Załeska Hałda-Brynów: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Załęskiej Hałdzie-Brynowie nie brakuje punktów handlowo usługowych. Mieszkańcy mogą robić zakupy w popularnych supermarketach oraz niewielkich sklepach prywatnych i specjalistycznych. Na terenie dzielnicy nie ma wielkopowierzchniowych hipermarketów, centrum handlowego oraz bazaru. Mieszkańcy nie odczuwają jednak ich braku, ponieważ można je znaleźć w sąsiednich dzielnicach lub bez problemu - dojechać do centrum miasta.

8. Wady i zalety mieszkania na Załęskiej Hałdzie-Brynowie

Zalety:

 • liczba placówek edukacyjnych (poza żłobkami),
 • szybki i łatwy dojazd do centrum,
 • świetnie zorganizowana komunikacja autobusowa,
 • bliskość autostrady A4,
 • rozwinięta sieć ścieżek rowerowych,
 • dużo obiektów sportowych.

Wady:                                   

 • zaledwie jeden żłobek,  
 • uboga oferta atrakcji dla dzieci,
 • niewiele publicznych ośrodków zdrowia.

Załęska Hałda-Brynów to dzielnica, której rozwój przez lata związany był z rozbudową kopalni Wujek. Obecnie władze miasta unowocześniają ją pod kątem sektora usług oraz polepszenia jakości życia mieszkańców. Niewątpliwie, największą zaletą dzielnicy Załęska Hałda-Brynów jest doskonale zorganizowana komunikacja miejska oraz duża liczba placówek edukacyjnych każdego szczebla (poza żłobkami).

Poprawy wymaga za to oferta atrakcji dla dzieci oraz liczba publicznych ośrodków zdrowia. Rodzice domagają się również budowy większej liczby żłobków miejskich lub - w ostateczności - prywatnych. Wymienione wady nie przysłaniają jednak zalet tej dzielnicy. 

Czy Załęska Hałda-Brynów jest przyjazna dla zwierząt?

Załęską Hałdę-Brynów można uznać za dzielnicę przyjazną zwierzętom. Przy ul. Orkana znajduje się wybieg dla psów, poza tym o czworonogi można dbać w salonie pielęgnacji przy ul. Średniej i przychodni weterynaryjnej przy ul. Rolnej. Również zakupy dla swoich pupili można zrobić w kilku sklepach zoologicznych.

9. Załęska Hałda-Brynów: o tym się mówi

Obecnie największe emocje na Załęskiej Hałdzie-Brynowie wzbudzają plany sprzedaży dawnego stadionu Rozwoju Katowice i tego, jaka inwestycja powstanie na jego miejscu. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczenie obiektu nie może się zmienić, więc mieszkańcy mogą spodziewać się nowego stadionu lub hali sportowej.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: