Wełnowiec-Józefowiec Katowice

Redakcja

Redakcja

20.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec? Sprawdź na GetHome.pl

Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która do tej pory zachowała swój industrialny wygląd. Pomimo typowo przemysłowej historii można tam znaleźć dużą ilość terenów zielonych i nowszych osiedli mieszkaniowych.

Mieszkańcy najbardziej doceniają bezproblemowy dojazd do centrum oraz sąsiedztwo Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich, a turyści często pojawiają się tutaj, by podziwiać charakterystyczną dla miasta architekturę funkcjonalizmu i historyzmu oraz piękne robotnicze kamienice i pozostałości zamkniętych kopalni oraz hut.  

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Wełnowca-Józefowca na mapie Katowic

Wełnowiec-Józefowiec to jedna z dwudziestu dwóch dzielnic Katowic będąca częścią zespołu dzielnic północnych, granicząca z Dębem i Koszutką oraz Siemianowicami Śląskimi i Chorzowem. Zajmuje powierzchnię 3,15 km2 i jest położona między dużymi terenami przemysłowymi oraz Wojewódzkim Parkiem Kultury i Rozrywki. Cechuje ją gęsta zabudowa, składająca się w większości z bloków i przedwojennych kamienic czynszowych i robotniczych.

Dzielnica powstała z połączenia w latach 90. XX wieku dwóch historycznych dzielnic: Wełnowca i Józefowca, które obecnie samodzielnie nie odgrywają żadnej administracyjnej roli i funkcjonuje głównie wśród przyzwyczajonych do dawnego podziału mieszkańców. W ramach dzielnicy wyróżnia się także historyczne kolonie mieszkaniowe Agnieszka (ul. Agnieszki) i Alfred (okolice Lasku Alfreda, placu Alfreda i al. Korfantego).

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wełnowcu-Józefowcu?

Na Wełnowcu-Józefowcu mieszka 15 924 osób, a zagęszczenie ludności wynosi 5060 os./km2. Ekonomiczna struktura wieku wskazuje, że mieszkańcy dzielnicy są społeczeństwem starzejącym się, ponieważ ponad 50% jest w wieku produkcyjnym, blisko 30% w wieku poprodukcyjnym, a zaledwie 15% w wieku przedprodukcyjnym. Jest to trend panujący w całych Katowicach, wynik Wełnowca-Józefowca plasuje się w połowie stawki.

Dodatkowo liczba mieszkańców zarówno całego miasta, jak i omawianej dzielnicy od lat maleje, co jest efektem ujemnego przyrostu naturalnego, z którym Katowice zmagają się już od kilkunastu lat.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wełnowiec-Józefowiec zamieszkują przedstawiciele wszystkich grup społecznych i wiekowych. Seniorzy mieszkający tutaj od lat cenią sobie ilość terenów zielonych i liczbę oddolnych inicjatyw miejskich, mających za zadanie dbałość o potrzeby najstarszych mieszkańców dzielnicy.

Rodziny z dziećmi doceniają liczbę placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz liczbę placówek edukacyjnych i łatwy dojazd do szkół położonych w innych dzielnicach. Świetnie zorganizowana komunikacja miejska przyciąga tutaj także studentów, którzy mogą dzięki temu bezproblemowo dojeżdżać do szkół wyższych położonych w centrum Katowic.

Czy Wełnowiec-Józefowiec to styl życia Katowic?

Wełnowiec-Józefowiec to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, ściśle związana z ich historią i przemysłowym rozwojem. Z tego powodu znajduje się tam wiele zabytkowych obiektów, a zabudowa jest gęsta i typowo industrialna. Jak się mieszka na Wełnowcu-Józefowcu? Mieszkańcy doceniają bliskość sklepów i niezbędnych punktów usługowych, obiektów sportowych oraz liczbę placówek edukacyjnych i terenów rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Bez wątpienia czują się bardzo związani ze swoją dzielnicą i cenią jej lokalną kulturę.

Planowany rozwój dzielnicy

Na najbliższy 2020 rok zaplanowano wiele inwestycji drogowych, deweloperskich oraz renowacyjnych. Usprawnieniu komunikacji samochodowej oraz miejskiej mają służyć: budowa ronda przy zbiegu ul. Józefowskiej i Bytkowskiej, budowa ogólnodostępnego parkingu dla mieszkańców wielorodzinnych budynków przy ul. Słonecznej oraz przedłużenie ul. Stęślickiego na odcinku od ul. Misjonarzy Oblatów do ul. Korfantego.

Rodziny mieszkające na Wełnowcu-Józefowcu czekają na remont Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Dekerta, Szkoły Podstawowej Nr 19 im. Wojciecha Korfantego, Miejskiego Przedszkola nr 82 oraz budowę Żłobka Miejskiego. Na komfort życia w dzielnicy wpłynie rewitalizacja i rozbudowa parku na Wełnowcu, a turyści będą zaglądać tu częściej, gdy zakończy się planowana przebudowa Szlaku Historii Dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec.

Wśród inwestycji deweloperskich warto wymienić Murapol Śląskie Ogrody przy ul. Bytkowskiej, oferującą mieszkania o różnym metrażu, znajdujące się w czterech budynkach świetnie skomunikowanych z centrum miasta.

Wełnowiec-Józefowiec — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wełnowiec-Józefowiec jest dzielnicą ściśle zbudowaną i rozwijającą się wokół dawnej miejscowej kopalni. Znaczna jej część to budynki mieszkalne, przeznaczone dla pracowników zakładu oraz pozostałości wspomnianej kopalni. Szczególnie ważna była obecnie nieczynna kopalnia Alfred, której część (wraz z kolonią domków robotniczych) można zwiedzać jako zabytek dawnej techniki.

Przez Wełnowiec-Józefowiec przebiega kilka istotnych szlaków turystycznych (m.in. Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego) rozciągających się głównie wzdłuż ul. Bytkowskiej, Bytomskiej, Józefowskiej, Gnieźnieńskiej, Słonecznej i al. Korfantego. Znajdują się tam liczne obiekty, objęte ochroną konserwatorską, będące świadectwem lokalnej kultury materialnej oraz objęte ochroną konserwatorską budynki mieszkalne, reprezentujące historyzm i funkcjonalizm.

Często odwiedzany przez turystów jest również pomnik upamiętniający poległych weteranów powstań śląskich, który można podziwiać na skwerze im. Walentego Fojkisa.

Czy Wełnowiec-Józefowiec to bezpieczna dzielnica?

Czy Wełnowiec-Józefowiec to bezpieczna dzielnica? Pomimo tego, że na terenie dzielnicy nie ma posterunku policji (najbliższe znajdują się na Osiedlu Tysiąclecia i Bogucicach), mieszkańcy czują się bezpiecznie i nie zgłaszają konieczności otwarcia komisariatu w swojej okolicy.

Wełnowiec-Józefowiec — atrakcje dla dzieci

Na Wełnowcu-Józefowcu nie brakuje różnorodnych atrakcji dla najmłodszych. Najwięcej jest placów zabaw dla dzieci, z których najważniejsze znajdują się w Parku Wełnowieckim, przy ul. Dekerta i ul. Gnieźnieńskiej. Można je także znaleźć przy większych blokowiskach i osiedlach. Lokalne place zabaw są świetnie wyposażone w domki ze zjeżdżalniami i akcesoriami do wspinaczki, huśtawki, karuzele i meble miejskie dla dorosłych, a w pobliżu zwykle można znaleźć boiska i siłownie plenerowe, które wzbogacają miejscową ofertę dla dzieci.

2. Komunikacja na Wełnowcu-Józefowcu

Ile trwa dojazd z Wełnowca-Józefowca do centrum?

Mieszkańcy Wełnowca-Józefowca mogą cieszyć się bezproblemowym dojazdem do centrum, który nawet w godzinach szczytu zajmuje od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu pięciu minut. Do dyspozycji podróżnych pozostaje zwłaszcza świetnie rozwinięta sieć linii autobusowych wspomagana przez dwie linie tramwajowe. Równie komfortowy jest prywatny transport samochodowy.

Tramwaje na Wełnowcu-Józefowcu

Komunikacja tramwajowa jest na Wełnowcu-Józefowcu uzupełnieniem komunikacji autobusowej. Kursują tutaj tylko dwie linie, zatrzymujące się przy ul. Gnieźnieńskiej i Placu Alfreda. Są to: Linia 13 — łącząca Siemianowice Plac Skargi i Katowice Plac Wolności, Linia 43 — łącząca Wełnowiec Plac Alfreda i Katowice Plac Wolności.

Autobusy na Wełnowcu-Józefowcu

Komunikacja autobusowa na Wełnowcu Józefowcu jest doskonale rozwinięta. Kursuje tutaj osiemnaście linii dziennych i jedna nocna (linia 30N), które zapewniają bezproblemowy dojazd do centrum Katowic, pozostałych dzielnic oraz sąsiednich miast - Chorzowa czy Siemianowic Śląskich.

Najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy to: Wełnowiec Gnieźnieńska i Józefowiec Szczecińska (przy których zatrzymuje się dziewięć linii), Wełnowiec Plac Alfreda i Józefowiec Szpital (po siedem linii) i Józefowiec Cmentarz, Józefowiec Ściegiennego i Kolonia Agnieszki Promienna (po pięć linii).

Linie autobusowe dojeżdżające na Wełnowiec-Józefowiec to m.in:

 • Linia 0 — łącząca Chorzów Stadion Śląski i Katowice Plac Wolności,
 • Linia 5 — łącząca Katowice Plan Wolności i Tarnowskie Góry Dworzec,
 • Linia 30 — łącząca Giszowiec Kopalnię Staszic i Michałkowice Bytomską,
 • Linia 27 — łącząca Tworzeń Hutę Katowice i Katowice Plac Wolności,
 • Linia 30N — łącząca Przełajkę Pętlę i Katowice Dworzec.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Wełnowca-Józefowca nie ma dworców ani przystanków Szybkiej Kolei Regionalnej, jednak mieszkańcy dzielnicy mogą łatwo dojechać do niemalże wszystkich katowickich dworców autobusowych i kolejowych. Znajduje się tutaj jedynie pętla tramwajowa Plac Alfreda, pętla autobusowa na Wełnowcu i przystanek końcowy Wełnowiec GPP Business Park.

Wełnowiec-Józefowiec — ścieżki rowerowe

Wełnowiec-Jóżefowiec nie słynie z liczby i długości ścieżek rowerowych, pod tym względem dzielnica cały czas się rozbudowuje i to dość dynamicznie. Na życzenie mieszkańców znaczna część środków z Budżetu Obywatelskiego jest przeznaczana na rozwój komunikacji rowerowej, w ostatnim czasie powstały tu kolejne dwie stacje roweru miejskiego: przy ul. Nowowiejskiego w okolicy skrzyżowania z ul. Szczecińską i u zbiegu ul. Bytomskiej i Józefowskiej. Przebiega tędy także kilka rowerowych tras turystycznych.

Komunikacja na Wełnowcu-Józefowcu — główne ulice

Pomimo swojego północnego, nieco peryferyjnego położenia Wełnowiec-Józefowiec jest doskonale skomunikowany z resztą Katowic i z sąsiednimi miastami. Znajdują się tutaj ulice ważne nie tylko dla samej dzielnicy, ale i te łączące Katowice i Chorzów oraz Siemianowice Śląskie. Wśród nich warto wymienić głównie Aleję Wojciecha Korfantego — jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta.

Komunikacja na Wełnowcu-Józefowcu — inwestycje drogowe

Obecnie na Wełnowcu-Józefowcu nie są prowadzone ważne inwestycje drogowe. W planach jest budowa ronda przy zbiegu ul. Józefowskiej i Bytkowskiej, które ma pomóc w odciążeniu tych często uczęszczanych ulic. W ramach Budżetu Obywatelskiego planowane są również renowacje istniejących ścieżek rowerowych i budowa nowych.

Ocena redakcji

Bezproblemowy dojazd z Wełnowca-Józefowca do niemalże wszystkich dzielnic Katowic i Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich, jest zasługą doskonale rozwiniętej sieci linii autobusowych, której uzupełnieniem są dwie linie tramwajowe. Poza tym w mieście nie funkcjonuje komunikacja kolejowa ani trolejbusowa, jednak mieszkańcy nie narzekają na komunikację miejską i chętnie z niej korzystają, ograniczając w ten sposób ruch samochodowy w dzielnicy.

W planach nie ma ważnych inwestycji drogowych, prawdopodobnie do realizacji trafią projekty budowy ścieżek rowerowych, ale ich przebieg nie został jeszcze wyznaczony.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Wełnowcu-Józefowcu

Na Wełnowcu znajdują się cztery żłobki: jeden publiczny (przy ul. Bytomskiej) i trzy prywatne (ul. Józefowska, ul. Kotlarza i Aleja Korfantego). Na starsze dzieci czekają miejsca w trzech przedszkolach miejskich położonych przy ul. Słonecznej, Bytomskiej i Ściegiennego oraz dwóch prywatnych: Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnym w Centrum Rozwoju Dzieci Bardziej Kreatywne przy ul. Józefowskiej i Przedszkolu Sportusie z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Konduktorskiej.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wełnowcu-Józefowcu

Na terenie Wełnowca-Józefowca znajdują się dwie publiczne szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Dekerta i Szkoła Podstawowa nr 19 im. Wojciecha Korfantego przy ul. Krzyżowej. Brakuje jednak placówek prywatnych.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Wełnowcu-Józefowcu?

Czy łatwo się dostać do żłobka? W Katowicach zwykle po pierwszej turze rekrutacji zostaje kilkadziesiąt wolnych miejsc w żłobkach (głównie tych prywatnych, ale dotowanych przez urząd miasta), jednak w 2020 roku na Wełnowcu-Józefowcu wszystkie miejsca zostały rozdysponowane już w pierwszej turze.

Sytuacja nie jest dramatyczna, jednak rodzice muszą brać pod uwagę trudności z zapisaniem dziecka do żłobka. Znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce w przedszkolu. Problemów nie zgłasza się także z dostępnością miejsc w szkołach podstawowych, choć część uczniów dojeżdża także do placówek położonych w innych dzielnicach.

Licea i technika na Wełnowcu-Józefowcu: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Wełnowca-Józefowca znajduje się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sucharskiego, oferujące naukę w klasach artystycznych, mundurowych wojskowych, mundurowych policyjnych i mundurowych pożarniczych. W dzielnicy nie ma techników ani szkół zawodowych.

Popularne szkoły na Wełnowcu-Józefowcu

Na Wełnowcu-Józefowcu nie ma swojej siedziby żadna z katowickich uczelni, więc mieszkający tu studenci zmuszeni są dojeżdżać do szkół wyższych, położonych w innych dzielnicach. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele szkół prywatnych kształcenia ustawodawczego i szkół branżowych, takich jak Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Katowicach, Centrum Szkolenia Kursowego i Doradztwa, Centrum Edukacji PRO-INWEST, Śląskie Centrum Szkolenia Transportu, Centrum Szkolenia COBRA i Instytut Kompetencji Menadżerskich.

Wśród szkół publicznych trudno wyróżnić jakąkolwiek placówkę, bo wszystkie są zbliżonym, wysokim poziomie. Osoby mające problem z wyborem kierunku kształcenia mogą skorzystać z usług Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Józefowskiej.

Ocena redakcji

Rodziny z dziećmi mieszkające na Wełnowcu-Józefowcu nie narzekają na miejscowy system edukacji i wyrównany poziom lokalnych placówek edukacyjnych, choć część z nich dojeżdża do szkół położonych w innych dzielnicach, co umożliwia im świetnie funkcjonujący transport publiczny. Oferta edukacyjna miejscowych placówek nie jest zbyt zróżnicowana. Mogą pojawić się przejściowe problemy z dostępnością miejsc w żłobkach, ale starsze dzieci zwykle nie mają podobnych kłopotów.

Niestety, na terenie dzielnicy nie ma szkół wyższych, do dyspozycji pozostają jedynie szkoły policealne. Mimo tego dzielnicę zamieszkuje wiele studentów dojeżdżających stąd do uczelni położonych w centrum miasta.

4. Jak się mieszka na Wełnowcu-Józefowcu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Wełnowcu-Józefowcu nie brakuje zieleni. Największą popularnością cieszy się (zajmujący obszar 4,18 ha) Park Wełnowicki, w którym można znaleźć place zabaw dla dzieci i niewielkie ogólnodostępne tereny rekreacyjne. Ogromne znaczenie dla dzielnicy ma także zajmujący powierzchnię ponad 15 ha Lasek Alfreda, położony pomiędzy al. Korfantego, ul. Alfreda, ul. Telewizyjną, ul. Daszyńskiego a ogródkami działkowymi. Lasek jest szczególnie chętnie odwiedzany przez biegaczy i rowerzystów oraz rodziny z dziećmi.

Mieszkańcy dzielnicy uwielbiają również niezwykle ważną dla lokalnej historii i tożsamości Wełnowiecką Hałdę — obecnie teren parkowy ze wspaniałym punktem widokowym, dawniej znajdowała się tutaj huta oraz wysypisko śmieci. W centrum Wełnowca warto odwiedzić niewielki choć urokliwy Skwer Walentego Fojkisa, na którym znajduje się pomnik poległych w powstaniach śląskich.

Na Wełnowcu-Józefowcu z pewnością znajdą coś dla siebie miłośnicy sportu zarówno w wersji indoor, jak outdoor. W dzielnicy nie brakuje siłowni i klubów fitness (np. Gym for You na Konduktorskiej), szczególnie chętnie uczęszczany przez mieszkańców jest także Street Workout Park Strefa Kalisteniki przy ul. Kotlarza, w którym znajduję się infrastruktura umożliwiająca wykonanie pełnego treningu siłowego. Osoby preferujące sporty grupowe mogą wybrać się do Areny Wełnowiec, w której można znaleźć boisko do piłki nożnej wraz z bieżnią lekkoatletyczną.

Chlubą dzielnicy są dwie hale sportowe: Hala Sportowa Józefowska przy ul. Józefowskiej, gdzie można znaleźć siłownię, salę do sportów walki i duża salę wraz z widownią oraz Ośrodek Sportowy Kolejarz przy ul. Alfreda, w skład którego wchodzą hala z widownią i trybunami, siłownia, dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz salka konferencyjna. Niestety na terenie dzielnicy brakuje basenu.

5. Gastronomia i kultura

Mieszkańcy Wełnowca-Józefowca z pewnością nie mają problemów ze znalezieniem dobrej restauracji, w której można zjeść coś smacznego. Gdzie zjeść w dzielnicy? W zależności od preferowanej kuchni, możemy wybrać się do miejsc serwujących dania kuchni polskiej (Stara Piekarnia i Pierogi Babuni przy ul. Józefowskiej, Kuchnia Otwarta przy ul. Bytkowskiej), włoskiej (Tramontana przy ul. Ściegiennego), węgierskiej (Langosze przy ul. Józefowskiej) i azjatyckiej (Umami Sushi przy ul. Ściegiennego).

Warto zaglądać także do miejscowych kawiarni oraz bistro z wymiennym, sezonowym menu oraz daniami na wynos. Nie brakuje także firm oferujących profesjonalny catering.

Niestety na terenie Wełnowca-Jóżefowca nie ma kina, teatru ani galerii sztuki. Najbliższe tego typu instytucje znajdują się w centrum Katowic oraz w pobliskich Siemianowicach Śląskich i Chorzowie. Lokalnym centrum kultury jest Filia Nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bytomskiej, oferująca nie tylko wypożyczanie swojego księgozbioru, ale i lekcje biblioteczne, cykle spotkań dla najmłodszych, zajęcia literackie dla dzieci w różnym wieku oraz klub komputerowy.

Dużym plusem dzielnicy jest liczba inicjatyw oddolnych takich jak Program Aktywności Lokalnej Wełnowiec-Józefowiec-Dąb oraz liczne kluby osiedlowe.

6. Zdrowie na Wełnowcu-Józefowcu

Katowice długo kojarzone były z miastem typowo industrialnym, w którym przemysł ciężki negatywnie wpływa na stan środowiska naturalnego, w szczególności na jakość powietrza i smog. Od kilku lat władze miasta robią wszystko, by to zmienić i jednym z ich sukcesów jest wprowadzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz przystąpienie do programu INTERREG Europa Centralna, przez co w Katowicach na każdy kilometr kwadratowy przypada 0,77 czujnika jakości powietrza, co jest najlepszym wynikiem w kraju.

W północnych dzielnicach miasta, w tym Wełnowcu-Józefowcu znajduje się dwanaście czujników, które udowadniają, że te tereny są jednymi z najczystszych pod tym względem.

Mieszkańcy Wełnowca-Józefowca bez obaw mogą pić kranówkę, za jakość której odpowiada Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów, które dowodzi, że woda w kranach pochodzi z ujęć powierzchniowych, nie jest wysokozmineralizowana, ma niski poziom magnezu i wapnia oraz że jest to woda miękka, idealna dla pralek, zmywarek i czajników.

Mieszkańcy Wełnowca-Józefowca są zadowoleni z miejscowej oferty prywatnych placówek medycznych, choć zdarza im się dojeżdżać do szpitali i przychodni publicznych położonych w innych dzielnicach. Ofertę z NFZ podpisała Przychodnia Medina położona przy ul. Ściegiennego świadcząca usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologii, pulmonologii, chorób metabolicznych, chirurgii ogólnej, okulistyki, laryngologii, neurologii, ginekologii i położnictwa, dermatologii i urologii.

Mieszkańcy mogą również korzystać z usług laboratorium diagnostycznego przy ul. Karłowicza, Śląskiego Centrum Zdrowia Kobiety przy ul. Kotlarza, Centrum Fizjoterapii Statera przy al. Korfantego, centrum chirurgii plastycznej i laseroterapii Beauty Medica przy ul. Józefowskiej i licznych gabinetów stomatologicznych.

Na terenie dzielnicy znajduje się również kilka aptek zlokalizowanych przy najważniejszych lokalnych ulicach, niestety żadna z nich nie jest apteką całodobową.

7. Wełnowiec-Józefowiec: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta handlowo-usługowa Wełnowca-Józefowca stoi na wysokim poziomie, choć nie ma tutaj centrum handlowego ani targowisk. W zamian za to mieszkańcy mogą robić zakupy w miejscowych hipermarketach i supermarketach największych sieci handlowych takich jak Biedronka, Stokrotka, Lidl, Odido, Żabka czy Społem.

Nie brakuje tutaj także małych sklepów osiedlowych oraz punktów usługowych różnego typu. Miłośnicy galerii handlowych mogą z łatwością wybrać się do sąsiadującego z dzielnicą Dębu, w którym znajduje się popularne centrum Silesia City Center.

8. Wady i zalety mieszkania na Wełnowcu-Józefowcu

Zalety:

 • świetnie zorganizowana komunikacja autobusowa,
 • świetny dojazd do centrum Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa,
 • dużo naturalnych terenów zielonych i terenów rekreacyjnych, w tym placów zabaw,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa,
 • liczba punktów handlowo-usługowych.

Wady:

 • niewiele publicznych placówek zdrowotnych,
 • wciąż wymagająca poprawy oferta edukacyjna,
 • brak szkół wyższych,
 • brak ważnych ośrodków kultury.

Wełnowiec-Józefowiec to dzielnica warta zainteresowania osób, którzy chciałyby zamieszkać w miejscu, które jest samowystarczalne, ale jednocześnie umożliwia dojazdy do centrum lub innych katowickich dzielnic oraz Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Pomimo swoich przemysłowych korzeni, obecnie Wełnowiec-Józefowiec jest dość cichy i spokojny, bez problemu można tu znaleźć tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych oraz obiekty sportowe.

Jeśli chodzi o sposoby spędzania czasu wolnego, brakuje tu jedynie dużych ośrodków kulturalnych takich, jak kina i teatry. Poprawy wymaga również miejscowa oferta edukacyjna, bo nawet jeśli na obecną chwilę jest ich wystarczająco, to programy nauczania nie są zbyt zróżnicowane. Mieszkańcy dzielnicy negatywnie oceniają niewielką liczbę publicznych placówek służby zdrowia i zmuszeni są do dojazdów dalej położonych ośrodków.

Pomimo wymienionych wad, Wełnowiec-Józefowiec jest bardzo dobrze oceniany przez mieszkańców oraz turystów. Jest to spokojna, dobrze rozwinięta i świetnie skomunikowana z resztą miasta dzielnica.

Czy Wełnowiec-Józefowiec jest przyjazny dla zwierząt?

Największą atrakcją dla psów na Wełnowców-Józefowcu jest psi plac zabaw, znajdujący się przy ul. Nowowiejskiego, zaprojektowany w oparciu o standardy Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Można tu znaleźć takie atrakcje jak tunele, huśtawki, slalomy i tory przeszkód. Na terenie dzielnicy nie brakuje także klinik weterynaryjnych oraz salonów pielęgnacji dla zwierząt.

9. O tym się mówi na Wełnowcu-Józefowcu

W czerwcu 2020 roku przedstawiono projekt Nowego Wełnowca, nowej dzielnicy, która powstanie na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia zajmujących blisko 25 ha pomiędzy al. Korfantego i ul. Konduktorską.

Nowy Wełnowiec ma kłaść duży nacisk na ekologię, ograniczenie ruchu samochodowego oraz miejsca przyjazne pieszym i rowerzystom. Powstaną tam mieszkania, biura, restauracje, placówki edukacyjne i instytucje kultury. Mieszkańcy Wełnowca-Józefowca zastanawiają się, w jaki sposób budowa nowej dzielnicy wpłynie na ich miejsce zamieszkania. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: