Osiedle Tysiąclecia Katowice

Redakcja

Redakcja

20.07.2020

Co warto wiedzieć o katowickiej dzielnicy Osiedle Tysiąclecia? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Osiedle Tysiąclecia jest uważane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. Jednostka pomocnicza nr 9 należy do grona największych osiedli. Na tym obszarze dominuje zabudowa wysokich bloków mieszkalnych. Dzielnica rozwija się w błyskawicznym tempie. Historia powstania osadnictwa w tym rejonie sięga dość odległych czasów i początki datuje na XVII wiek. Przed rozpoczęciem budowy Osiedla Tysiąclecia znajdowały się tu głównie pola uprawne oraz pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego.

Dopiero w 1959 roku powstał projekt, który miał pomóc w przeludnieniu na terenie Katowic, ograniczyć szkody górnicze czy zanieczyszczenie powietrza. Obecnie architektura dzielnicy jest dość jednostajna i składa się z szerokich wieżowców, linii tramwajowej oraz przejść podziemnych przy ulicy Chorzowskiej. W pobliżu zlokalizowane są liczne atrakcje, takie jak: ZOO, Wesołe Miasteczko, Planetarium czy stadiony piłkarskie.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Osiedla Tysiąclecia na mapie Katowic

Dzielnica znajduje się w północno-zachodniej części i jest otoczona z trzech stron przez miasto Chorzów. Osiedle Tysiąclecia Katowice położone jest na terenie historycznej gminy Dąb oraz Chorzów Stary. Od północy jego granica biegnie za torowiskiem przy ul. Chorzowskiej, od wschodu wzdłuż gruntów Spółdzielni Mieszkaniowej Piast, od południa poprzez środek koryta Rawy, od zachodu przy al. Wojska Polskiego i ulicy Gałeczki w Chorzowie.

Atrakcyjne położenie sprawia, że chętnie zamieszkują tu studenci oraz obcokrajowcy. Bliskość Drogowej Trasy Średnicowej oraz Drogi Krajowej nr 79 ucieszy zwłaszcza osoby zmotoryzowane.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Osiedlu Tysiąclecia?

Liczba mieszkańców na Osiedlu Tysiąclecia wynosi 21 378 osoby. Zagęszczenie ludności kształtuje się na poziomie 12,48 tys. osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na Osiedlu Tysiąclecia mieszkają głównie ludzie młodzi, w tym studenci oraz rodziny z dziećmi. Na terenie dzielnicy powstają nowe budynki wielorodzinne. Z osiedla jest blisko do centrum Katowic i Chorzowa. Na jego obszarze znajduje się wiele przystanków tramwajowych oraz autobusowych, obiektów oświatowych i parków miejskich.

Mieszkańcy mogą spędzać wolny czas na świeżym powietrzu – biegać, ćwiczyć, jeździć na rowerze. Seniorzy mają okazję do pieszych wędrówek po zielonej okolicy. Osiedle jest uważane za idealne odzwierciedlenie modernizmu w Polsce. Liczne atrakcje, które są zlokalizowane nieopodal nie pozwalają nikomu się nudzić.

W centralnej części dzielnicy mieszczą najsłynniejsze budynki Tauzena. Najwyższe bloki w kształcie kolby kukurydzy mają aż 27 kondygnacji. Zielone Tysiąclecie jest położone w pięknej okolicy z Parkiem Śląskim oraz Stawem Maroko. To czysta i zadbana dzielnica, w której chętnie zamieszkują rodziny, studenci oraz seniorzy.

Czy Osiedle Tysiąclecia to styl życia miasta?

Osiedle Tysiąclecia Katowice jest kojarzone przez większość kibiców piłkarskich ze Stadionu Śląskiego. Oprócz tego znajduje się tu wiele atrakcji przyrodniczych oraz obszarów zieleni urządzonej. Jak się mieszka w dzielnicy? Życie płynie tutaj w dość szybkim tempie, ponieważ w pobliżu przebiega najruchliwsza linia tramwajowa w Polsce. Mowa o odcinku Katowice-Bytom. Poza tym w południowej części Osiedla Tysiąclecia biegnie druga linia tramwajowa Katowice–Chorzów Batory.

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Na osiedlu mieszka około 8% całej katowickiej populacji. Na tym obszarze największym zbiornikiem wodnym jest staw Maroko, którego powierzchnia wynosi 8,4 ha. Akwen stanowi ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia Osiedla Tysiąclecia jest położona w lewym dorzeczu Wisły. Dzieli się na Tysiąclecie Górne, Kukurydze oraz Tysiąclecie Dolne.

Przy Drogowej Trasie Średnicowej zlokalizowane jest Centrum Handlowe Auchan Katowice z hipermarketami i stacją benzynową. Mieszkańcy często chodzą tam pieszo na zakupy. Z wysokich bloków na osiedlu mogą podziwiać piękne widoki, w tym panoramę Katowic i Śląska.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Osiedlu Tysiąclecia planowana jest nowa inwestycja - budowa dziewięciu wieżowców przy ulicy Zawiszy Czarnego. Z planów wynika, że mają to być budynki o różnej wysokości. Projekt zakłada stworzenie ponad tysiąca miejsc parkingowych, w tym większość w podziemnych garażach.

W 2019 roku zrealizowana została budowa kompleksu mieszkaniowego 4 Wieże, której inwestorem był Activ Inwestment oraz trzech wieżowców J.W. Construction, wpisujących się w estetykę oraz klimat najbliższego otoczenia. Osiedle Tysiąclecia stale się rozwija, a mieszkańcy mają dostęp do licznych sklepów, punktów usługowych, przychodni.

W ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego przy Al. Księżnej Jadwigi Śląskiej powstanie wodny plac zabaw. Cała strefa zostanie ogrodzona, szatnie, kosze, stojaki na rowery, ławki, leżaki, a nasadzona zieleń zapewni cień. Teren będzie przyjazny również dla seniorów. W sierpniu 2020 roku ma być wybrany wykonawca, a pod koniec roku powinny rozpocząć się prace projektowe.

Poza tym, na lata 2019-2021 zostało zaplanowane zagospodarowanie terenu wokół stawu, pomiędzy ul. Bolesława Chrobrego a Al. Księcia Henryka Pobożnego.

Dzielnica Tysiąclecia – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wysoko rozwinięta infrastruktura sportowo-rekreacyjna oraz duża powierzchnia terenów zielonych sprawia, że to idealne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Po osiedlu warto biegać, spacerować czy jeździć na rolkach. Rowerzyści mogą korzystać z trasy rowerowej, która łączy Osiedle Tysiąclecia z Parkiem Śląskim. Na terenie dzielnicy znajdują się 3 stacje z rowerami miejskimi.

Ciekawym pomysłem jest także korzystanie z walorów stawu Maroko, który organizuje szkółkę żeglarską dla dzieci. Na tym obszarze działa Polski Związek Wędkarski oraz 32. Harcerska Drużyna Wodna im. Pawła Krawczyka. Szereg atrakcji czeka również na mieszkańców w klubach sportowych. W pobliżu zlokalizowany jest Park Śląski, gdzie można uprawiać treningi biegowe, jogę czy nordic walking.

Oprócz obiektów rekreacyjnych znajdują się tu liczne ośrodki kultury, przychodnie, sklepy. Osiedle Tysiąclecia sąsiaduje ze Śląskim Wesołym Miasteczkiem, ZOO, Planetarium oraz Silesia City Center, czyli centrum handlowo-usługowe. W parku rozrywki Legendia zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji, na przykład diabelski młyn, duże samoloty czy filiżanki, jak również ześlizg do wody z dużej wysokości oraz rollercoaster.

Czy Osiedle Tysiąclecia to bezpieczna dzielnica?

W 2007 roku został otwarty nowy Komisariat Policji. Czy Osiedle Tysiąclecia to bezpieczna dzielnica? Policyjne patrole znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dzielnicowi organizują też cykliczne mieszkania z młodzieżą w ramach programu „Bezpieczne wakacje”. Podobnie jak w pozostałych dzielnicach Katowic dochodzi czasami do incydentów, ale nie stanowią raczej zagrożenia dla zdrowia czy życia.

Osiedle Tysiąclecia: oferta dla dzieci

Młodzieżowy Dom Kultury prowadzi szereg zajęć integracyjnych, w tym taneczno-wokalne dla różnych grup wiekowych czy plastyczne, grę w szachy, naukę języków obcych, gry na gitarze i wiele innych aktywności. Oferta dla dzieci sprawia, że żaden maluch nie powinien się nudzić na terenie osiedla.

Wyjątkowym miejscem na mapie dzielnicy jest Kraina Czarów, czyli sala zabaw przy ulicy Zawiszy Czarnego 7 A oraz Kreatywne Centrum Zabaw 1000 Klocków. Dużym zainteresowaniem cieszą się także plenerowe place zabaw dla dzieci. Największą atrakcją w okolicy jest oczywiście Śląskie Wesołe Miasteczko przy ul. Plac Atrakcji 1 w Chorzowie.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Osiedla Tysiąclecia do centrum?

Osiedle ma zarówno bardzo dobre połączenie ze Śródmieściem Katowic, jak i resztą regionu. Główne arterie komunikacyjne prowadzą Drogową Trasą Średnicową oraz drogą krajową nr 79. Są one połączone z ul. Bracką i Bocheńskiego, a dalej z autostradą A4. Na terenie dzielnicy funkcjonuje komunikacja miejska w formie tramwajów czy autobusów.

Linie autobusowe są obsługiwane przez ZTM w Katowicach i kursują głównymi ulicami osiedla. Linia tramwajowa biegnie równolegle do ul. Chorzowskiej. Dojazd do centrum miasta zajmuje od 30 do 60 minut.

Tramwaje na Osiedlu Tysiąclecia

Przez osiedle Tysiąclecia przebiegają następujące linie tramwajowe:

 • Linia 6 - z Katowice Plac Miarki przez Katowice Rynek, Dąb Silesia City Center, Park Śląski Wesołe Miasteczko, Chorzów Stadion Śląski, Łagiewniki Zajezdnia, Bytom Plac Sikorskiego do Bytom Szkoła Medyczna,
 • Linia 7 - z Zawodzie Zajezdnia przez Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, Katowice Dworzec PKP, Załęże Kościół, Załęże Dom Kultury, Chorzów Batory Dworzec PKP, Świętochłowice Muzeum Powstań Śląskich, Łagiewniki Targowisko, Bytom Urząd Pracy Do Stroszek Zajezdnia,
 • Linia 11 - z Gliwice Zajezdnia przez Zabrze Plac Wolności, Świętochłowice Polna, Chorzów Rynek, Załęże Szkoła, Chorzów Stadion Śląski, Dąb Kościół do Katowice Plac Miarki,
 • Linia 19 - z Katowice Plac Wolności przez Dąb Kościół, Park Śląski Ogród Zoologiczny, Chorzów Teatr Rozrywki, Bytom Park Mickiewicza, Dąbrowa Miejska Centrum Handlowe do Stroszek Zajezdnia.

Autobusy na Osiedlu Tysiąclecia

Przez osiedle Tysiąclecia przebiegają następującen linie autobusowe:

 • Linia 51 - z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Załęże Dom Kultury, Załęże Kościół, Osiedle Witosa II, Osiedle Witosa Rataja, Katowice AWF, Brynów Gawronów I, Ligota Kłodnicka do Ligota Akademiki,
 • Linia 138 - z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Osiedle Tysiąclecia Ośrodek Rehabilitacji, Osiedle Witosa II, Brynów Kopalnia Wujek, Ligota Ośrodek Zdrowia do Ochojec Szpital,
 • Linia 165 - z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Chorzów Rynek, Chorzów Raciborska, Chorzów Batory Dworzec PKP, Osiedle Witosa Droga Kochłowicka, Osiedle Witosa II do Obroki Elkop,

Przystanki autobusowe, które są zlokalizowane na terenie dzielnicy to: Osiedle Tysiąclecia Pętla, Osiedle Tysiąclecia Piastów, Osiedle Tysiąclecia ZOO, Osiedle Tysiąclecia Zawisza Czarnego, Osiedle Tysiąclecia Chrobrego, Osiedle Tysiąclecia Oczyszczalnia, Osiedle Tysiąclecia Ośrodek Rehabilitacji, Osiedle Tysiąclecia Ułańska.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Katowic znajdują się dworce kolejowe, takie jak: Dworzec Główny przy ul. Szewczyka, Południowy Dworzec przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Pawilon Południowo-Wschodni przy ul. Tadeusza Kościuszki. Na terenie miasta zlokalizowane są także 2 dworce autobusowe, czyli Dworzec PKS przy ulicy Piotra Skargi z autobusami obsługującymi połączenia krajowe i zagraniczne oraz Dworzec Komunikacji Miejskiej.

Osiedle Tysiąclecia – ścieżki rowerowe

Na obszarze dzielnicy położone są bardzo atrakcyjne ścieżki rowerowe. Do najbardziej popularnych tras należy czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach, który rozpoczyna się w dzielnicy Dąb, dalej biegnie przez Park Śląski w Chorzowie, Osiedle Tysiąclecia, Załęże, Osiedle Witosa, a kończy w Załęska Hałda Brynów. Po drodze możemy podziwiać atrakcje Śląskiego Wesołego Miasteczka, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, malownicze zakątki Dużego Stawu i stawu Maroko. Ścieżka rowerowa kończy się na granicy katowickich dzielnic.

Kilkaset metrów dalej znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy Uroczysko Buczyna o powierzchni 65 ha. Przez jego tereny przechodzi zielony szlak turystyczny. Na obszarze Uroczyska Buczyna zachowały się fragmenty lasu naturalnego, w tym buczyna niżowa wraz z gatunkami różnych roślin.

Na Osiedlu Tysiąclecia znajduje się także trasa rowerowa WPWiK, która prowadzi z ul. Piastów, następnie kieruje się do tunelu pod ul. Chorzowską i biegnie obok Stadionu Śląskiego. Następnie zakręca do Planetarium oraz do toru kolejki parowej i skręca do początku promenady przy ul. Złotej w Katowicach.

Komunikacja na Osiedlu Tysiąclecia – główne ulice

Główne ciągi komunikacyjne przebiegają ul. Chorzowską, Tysiąclecia – między Piastów a Mieszka I oraz Tysiąclecia – pomiędzy ul. Mieszka a Ułańską. Przy tej okazji warto wymienić Drogową Trasą Średnicową oraz drogę krajową nr 79. Wśród pozostałych ulic na Osiedlu Tysiąclecia znajdują się m.in.: 

 • Aleja Bolesława Krzywoustego,
 • Aleja Jadwigi Śląskiej,
 • Aleja Henryka Pobożnego,
 • Władysława Jagiełły,
 • Park Bederowiec,
 • Rondo Frydrychowicza,
 • Rondo Sławika. 

Komunikacja na Osiedlu Tysiąclecia – inwestycje drogowe

W ubiegłym roku został zrealizowany remont i modernizacja drogi dojazdowej do Przedszkola nr 25 w Katowicach. W ramach projektu mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Mieszka I zyskali bezpieczny dojazd do osiedla. Ukończony został remont nawierzchni chodnika pomiędzy ul. Chrobrego 26 oraz Chrobrego nr 38. Realizacja objęła projekt schodów o mniejszym kącie nachylenia, zerwanie starej nawierzchni, wydłużenie nasypu, ułożenie kostki i montaż balustrad po obu stronach schodów.

W okolicy budynku przy ul. Tysiąclecia 88A ma powstać nowa droga, która ułatwi dojazd do stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Plan inwestycji zakłada, że jezdnia będzie miała sześć metrów szerokości. Poza tym zostanie wybudowany szeroki chodnik. Projekt jest obecnie na etapie weryfikacji merytorycznej.

Ocena redakcji

Na obszarze Osiedla Tysiąclecia funkcjonuje doskonale rozwinięta siatka połączeń komunikacyjnych. Mieszkańcy mogą podróżować autobusami i tramwajami, a publiczny transport zbiorowy organizuje ZTM Katowice. Na terenie dzielnicy znajduje się kilkanaście przystanków autobusowych.

W poprzednich latach została zmodernizowana linia tramwajowa, dzięki czemu osiedle jest doskonale skomunikowane z praktycznie każdą częścią miasta oraz resztą regionu. Rada Dzielnicy Osiedle Tysiąclecia i BIP UM Katowice prowadzi wiele prac modernizacyjnych, które mają na celu usprawnienie ruchu drogowego.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Osiedlu Tysiąclecia

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 żłobki, w tym Żłobek Miejski w Katowicach oraz Niepubliczny Żłobek EPIONKOWO. Ponadto dostępnych jest 5 przedszkoli publicznych i 2 przedszkola prywatne, m.in. Miejskie Przedszkole nr 21 im. Wesołej Ludwiczki, Przedszkole nr 25 im. Króla Maciusia I. Rodzice mają do wyboru wiele placówek, do których mogą zapisać swoje dziecko.

Szkoły podstawowe: edukacja na Osiedlu Tysiąclecia

Na osiedlu znajdują się 4 publiczne szkoły podstawowe, jak placówki prywatne położone w bliskim sąsiedztwie. Spośród dostępnych obiektów oświaty warto wymienić: Szkołę Podstawową nr 59 im. Jana Matejki, Szkołę Podstawową nr 66 im. Janusza Korczaka, Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 58. Na obszarze dzielnicy mieści się również Szkoła Podstawowa nr 60 Specjalna.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Osiedlu Tysiąclecia?

Liczba dostępnych żłobków oraz przedszkoli w dzielnicy Tysiąclecia jest na satysfakcjonującym poziomie. Czy łatwo się dostać do żłobka? Rodzice małych dzieci nie mają pod tym względem powodów do narzekania. Zwłaszcza, jeśli chodzi o publiczne szkoły podstawowe na terenie Osiedla Tysiąclecia.

Licea i technika na Osiedlu Tysiąclecia: szkoły średnie dzielnicy

Na obszarze dzielnicy znajdują się 2 licea publiczne, w tym IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Plastycznych - Liceum Plastyczne. Poza tym mieści się tu Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia. Na Osiedlu są zlokalizowane 2 technika publiczne, takie jak Technikum nr 13, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. W związku z tym uczniowie mogą bez problemu wybrać placówkę, która spełni ich oczekiwania.

Popularne szkoły na Osiedlu Tysiąclecia

Wśród najbardziej popularnych placówek oświaty znajdują się szkoły publiczne typu Szkoła Podstawowa nr 58, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi oraz Szkoła Podstawowa nr 59 im. Jana Matejki. Na terenie osiedla zlokalizowana jest również Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Szkoła Policealna nr 10 i Szkołą Policealna nr 3.

Wysoki poziom nauczania zapewniają też szkoły prywatne, które można znaleźć w bliskim sąsiedztwie. W pobliżu osiedla dostępne są także popularne szkoły, to znaczy uczelnie wyższe, takie jak: Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach czy Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Poza tym na obszarze dzielnicy dostępna jest Wyższa Szkoła Zarządzania Ochrony Pracy. 

Ocena redakcji

Na Osiedlu Tysiąclecia dostępnych jest wiele miejsc, które zajmują się edukacją dzieci i młodzieży. Część z nich uczy poprzez zabawę, czyli przygotowuje dzieci do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. W tym rejonie Katowic znajdują się również placówki, które odpowiadają za rozwój zdolności artystycznych.

Przykładem jest Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsca tego typu zostały wyposażone w dużą salę kominkową, gdzie odbywają się koncerty, wystawy czy wernisaże. Poza tym w MDK organizowane są zajęcia baletowe i wokalno-instrumentalne, spotkania „Klubu Miłośników i Badaczy Kultury”, pracownie komputerowe oraz plastyczne. Dom Kultury prowadzi działalność od 2007 roku.

Na terenie osiedla znajduje się aż 5 przedszkoli publicznych, 4 szkoły podstawowe i 2 licea ogólnokształcące. Dorośli mogą się dokształcać w dwóch szkołach policealnych albo Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy.

4. Jak się mieszka na Osiedlu Tysiąclecia? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dzielnica położona jest w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu Katowic, gdzie przeważa zieleń i tereny rekreacyjne. Jeśli chodzi o parki miejskie, to obok dzielnicy znajduje się Park Śląski – jeden z największych w Europie. Poza tym mieszkańcy mogą korzystać z dużych kompleksów zielonych, w na przykład Staw na Tysiącleciu w Parku Bederowiec oraz licznych skwerów usytuowanych pomiędzy blokami.

W pobliżu dzielnicy Tysiąclecia znajduje się także Skwer im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Ogródki Działkowe Nadzieja czy GONAR, Plac Sportów Miejskich, Park Kościuszki, Katowicki Park Leśny oraz Dolina Trzech Stawów. Na tym obszarze również siłownie oraz kluby fitness Osiedle Tysiąclecia, takie jak: Mrs. Sporty, SmartGym Katowice 4 Wieże. Rada Dzielnicy pracuje nad nowymi projektami. Mieszkańcy mogą też wybrać się do miejsc typu siłownia Osiedle Tysiąclecia– McFit.

Na obszarze osiedla znajduje się basen szkolny z funkcją ogólnodostępności w Zespole Szkół Plastycznych, Strefa Aktywności Rodzinnej oraz boiska do koszykówki na ul. Piastów. W sąsiedztwie dzielnicy zlokalizowany jest Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu Stadion Śląski wraz z całym zapleczem sportowym.

5. Gastronomia i kultura

Lokale gastronomiczne na terenie osiedla cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Katowic. Gdzie zjeść w dzielnicy? Dobra restauracja to Marcepan, która jest położona przy ul. Zawiszy Czarnego 16A. Goście mogą tu spróbować dań kuchni europejskiej. Lokal ma bardzo pozytywne opinie i jest ceniony za profesjonalną obsługę, dobre jedzenie oraz wystrój wnętrz.

Restauracje na Osiedlu Tysiąclecia znajdują się zazwyczaj na zacisznym uboczu, z dala od miejskiego zgiełku. Do dyspozycji gości jest zwykle bezpłatny parking. Pozostałe restauracje, które warto wymienić to pizzeria Tri Colore Pizza & Sushi oraz Porfino. 

Na osiedlu zlokalizowane jest Centrum Kultury, w którym odbywają się liczne wydarzenia plenerowe, zajęcia taneczne oraz teatralne dla dzieci i młodzieży, aktywności dla seniorów. W tym miejscu znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna – Filia nr 15 oraz nr 25. Na terenie dzielnicy funkcjonuje Teatr Rozrywki, a w pobliżu Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Ateneum, Teatr Bez Sceny, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Galeria Sztuki FOX oraz Rondo Sztuki Galeria ASP.

6. Zdrowie na Osiedlu Tysiąclecia

Na katowickim Osiedlu Tysiąclecia nie występuje problem smogu a jakość powietrza jest dobra. Kranówka jest regularnie badana przez Katowickie Wodociągi, w związku z czym mieszkańcy nie muszą się martwić o jakość wody.

Opieka zdrowotna na Osiedlu Tysiąclecia jest na bardzo dobrym poziomie. W tym rejonie Katowic znajduje się przychodnia Osiedle Tysiąclecia – Prywatne Centrum Medyczne oraz placówki i szpitale publiczne, takie jak: NZOZ EPIONE Przychodnia nr 3, NZOZ Poradnia Medycyny Ogólnej, Wojewódzkie Centrum Ratunkowe w Katowicach czy Pracownia Rezonansu Magnetycznego Mediskan.

Na terenie osiedla zlokalizowane są też liczne apteki - Apteka Bliska Osiedle Tysiąclecia, Akademicka, Apteka dla Zdrowia, Słowiańska Apteka, Apteka Słoneczna.

7. Os. Tysiąclecia: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkaniowy charakter osiedla oraz duża gęstość zaludnienia sprawia, że występuje tu duża liczna sklepów typu supermarkety i hipermarkety, dyskonty czy sklepy osiedlowe. Na Osiedlu Tysiąclecia znajduje się, między innymi: PEPCO, Biedronka, Lewiatan, Żabka, Stokrotka, Lidl, Tesco i wiele innych. Mieszkańcy mogą też zrobić zakupy na granicy dzielnicy, gdzie są zlokalizowane 2 duże centra handlowe: Auchan Katowice na Załężu i AKS w Chorzowie. W ramach handlu detaliczno-hurtowego, w Katowicach działają targowiska, na przykład przy ul. Bolesława Chrobrego.

Na terenie Osiedla Tysiąclecia znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych. Mieszkańcy mogą skorzystać z atrakcyjnej lokalizacji i bogatej infrastruktury dzielnicy. Przy ul. Tysiąclecia 6 mieści się zakład fryzjerski – Kraina Fryzur oraz weterynarz. W pobliżu osiedla zlokalizowany jest Powiatowy Inspektorat Weterynarii. 

8. Wady i zalety mieszkania na Osiedlu Tysiąclecia

Zalety:

 • doskonale rozwinięta siatka połączeń autobusowych i tramwajowych,
 • czysta i zadbana dzielnica,
 • duża liczba przystanków,
 • liczne obiekty rekreacyjne, handlowe, oświatowe, kulturalne,
 • dobre restauracje i kawiarnie,
 • trasy rowerowe i skwery wewnątrz osiedla,
 • duża ilość terenów zielonych,
 • bliskość do centrów handlowo-rozrywkowych. 

Minusy:

 • niewielka liczba miejsc parkingowych.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do zieleni i miejsc, pełniących funkcje rekreacyjne. W związku z tym mogą spacerować ze swoim czworonogiem po wielu terenach. Najbardziej atrakcyjnym miejscem jest Park Śląski, gdzie znajduje się wybieg dla psów. Miejsce zostało kilka lat temu ogrodzone, wysypano tu piasek, wyłożono kostkę brukową oraz ustawiono nowe ławki.

9. O tym się mówi na Osiedlu Tysiąclecia

W pustym lokalu na os. Tysiąclecia być może powstanie sklep socjalny. Takie miejsce chce uruchomić Fundacja „Wolne Miejsce”, która od wielu lat organizuje Wigilię i śniadania wielkanocne dla osób samotnych oraz ubogich. W akcję są zaangażowani również miejscy radni. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: