Osiedle Witosa Katowice

Redakcja

Redakcja

20.07.2020

Jak się mieszka na katowickim Osiedlu Witosa? Co dzielnica ma do zaoferowania mieszkańcom? Sprawdź na GetHome.pl.

Osiedle Witosa to jednostka pomocnicza nr 8, naleząca do zespołu dzielnic północnych. Osiedle mieszkaniowe im. Wincentego Witosa powstało na terenie historycznej gminy Załęże, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Pierwsze wzmianki na temat dzielnicy pochodzą z XVII wieku. Później powstała tu kopalnia węgla kamiennego oraz linia kolejowa ze Świętochłowic do Mysłowic. Po II wojnie światowej zostało wybudowane osiedle fińskich domków, a w 1976 roku rozpoczęła się budowa osiedla, któremu kilka lat później nadano nazwę Wincentego Witosa.

Osiedle Witosa jest położone w bardzo atrakcyjnym miejscu Katowic i w stanie ciągłych przeobrażeń. Mieszkańcy chwalą bliskość do lasu oraz dostęp do najszybszej drogi, czyli autostrady, która prowadzi przez węzeł Mikołowska. W ramach budżetu obywatelskiego realizowane są kolejne inwestycje. Kilka lat temu na osiedlu zostały wymienione ekrany dźwiękochłonne i wybudowane nowe przystanki autobusowe. Na terenie dzielnicy prężnie działa Rada Dzielnicy os. Witosa.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy Osiedle Witosa na mapie Katowic

Osiedle Witosa zlokalizowane jest w północno-zachodniej części miasta. Od zachodu graniczy z Chorzowem, od północy z linią kolejową nr 137, od wschodu z ulicą Bocheńskiego i Zalężem, a od południa z Lasem Kochłowickim z autostradą A4.

Na terenie osiedla Witosa znajduje się wiele obiektów administracji publicznej czy jednostek badawczo-rozwojowych. Charakterystyczne są również strefy z zabudową przemysłową, składową i komunikacją kolejową. Dominuje tu zabudowa bloków z wielkiej płyty oraz nowe budynki mieszkalne. Położenie dzielnicy jest bardzo atrakcyjne, ponieważ blisko stąd do parku i lasu. Na terenie osiedla mieści się wiele dróg wylotowych, co sprawia, że mieszkańcy mogą szybko dotrzeć zarówno do centrum miasta, jak i pozostałych części Katowic.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Osiedlu Witosa?

Liczba mieszkańców w Katowicach wynosi 293 636 osób. Dzielnica zajmuje powierzchnię 3,4 km2. Zagęszczenie ludności kształtuje się na poziomie 3,85 tys. osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Mieszkańcy Osiedla Witosa są osobami w różnym wieku. W tym miejscu mieszkają nadal rodziny górników – seniorzy oraz drugie i trzecie pokolenie. Na osiedle wprowadza się też wiele młodych małżeństw z dziećmi. W okolicy powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. 

Studenci chwalą szybki dojazd do centrum miasta oraz dostęp do terenów rekreacyjnych. Do Śródmieścia warto dojechać autostradą lub przez Załęże. Drogi biegnące przez osiedle zostały w większości przypadków wyremontowane, dzięki czemu mieszkańcy mogą wygodnie podróżować samochodem lub komunikacją miejską.

Osiedla połozone w dzielnicy znajdują się w sąsiedztwie terenów zielonych, co najbardziej doceniają seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Młode osoby doceniają dobrą infrastrukturę, bliskośc placówek edukacyjnych i punktów handlowo-usługowych oraz bardzo dobrą komunikację. 

Czy os. Witosa to styl życia miasta?

Dzielnica położona jest w sąsiedztwie autostrady A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Jak się mieszka w dzielnicy? Do dyspozycji mieszkańców pozostaje wiele przystanków autobusowych i stacji z rowerami miejskimi. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także wiele ścieżek rowerowych, co znacznie ułatwia poruszanie się po tym rejonie.

Na Osiedlu Witosa zlokalizowane są lokalne małe sklepy, supermarkety, piekarnie i lokale usługowe. Brakuje tu jednak dobrych restauracji i kawiarni. Mieszkańcy mogą jednak wybrać się na rodzinny obiad do pobliskiego centrum. Większość z nich uważa, że żyje się tu spokojnie oraz wygodnie.

Katowiczanie mogą korzystać z licznych szlaków pieszych czy rowerowych. Mieszkańcy Osiedla Witosa mają też dostęp do przychodni, szkół, przedszkoli oraz obiektów sakralnych. Bez problemu mogą dojechać samochodem do Centrum Handlowego Trzy Stawy. Osiedle jest gęsto zaludnione i uważane za jedno z najatrakcyjniejszych regionów Katowic.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Osiedlu Witosa zakończyła się budowa nowego projektu mieszkaniowego przy ul. Bardowskiego 1, która trwała prawie 2 lata. W ramach inwestycji powstały cztery budynki wielorodzinne z garażem podziemnym. Większość mieszkań posiada balkon lub przestronny taras.

Na mieszkańców osiedla czeka mnóstwo udogodnień - windy, podjazdy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a w ramach zagospodarowania terenu zaplanowano trawniki oraz rabaty. W planach jest również rewitalizacja obszaru budowy. W tym miejscu mają powstać stojaki rowerowe, stół i ławki do gry w szachy, ścieżka edukacyjna.

W ramach Budżetu Obywatelskiego ma być zrealizowany projekt ogólnomiejski Ogród Jordanowski na Osiedlu Witosa. Inwestycja dotyczy budowy ławek z zadaszeniem na placu św. Herberta, zielonego ekranu akustycznego od A4, asfaltowego chodnika między ulicą Witosa a ul. Chodnikową, tężni solankowej, bezpiecznego ogrodzenia wokół ogrodu Miejskiego Przedszkola nr 85 w Katowicach, Domu Kultury os. Witosa czy poprawy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy Szkole Podstawowej nr 333. Realizacja projektu jest przewidziana na 2021 rok.

Dzielnica Osiedle Witosa – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie osiedla znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc. Na wyróżnienie zasługuje fontanna na Placu św. Herberta, Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego, Skate Park, Plac Sportów Miejskich, Ogródki Działkowe Nadzieja czy GONAR. Pumptrack na ulicy Grabskiego to plac do jazdy ekstremalnej na jednośladach, deskorolkach, rolkach, hulajnogach cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Katowicki Skate Park jest nie lada atrakcją na Osiedlu Witosa.

W odległości około 4 km mieści się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko - największy tematyczny park rozrywki w Polsce. Na terenie 26 ha zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji, w tym diabelski młyn, duże samoloty czy filiżanki, jak również ześlizg do wody z dużej wysokości oraz rollercoaster. Wszystko to w otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora. Na obszarze parku znajduje się ponad 800 gatunków roślin.

W dzielnicy mieści się wiele historycznych budynków mieszkalnych oraz zabudowań Kopalni Węgla Kamiennego Kleofas, które zostały objęte ochroną konserwatorską. Poza tym na Placu św. Herberta organizowane są liczne koncerty, biesiady czy pokazy plenerowe filmów. Ponadto na osiedlu znajdują się pomniki i tablice pamiątkowe, takie jak: płyta upamiętniająca Teofila Patalonga czy żołnierzy Armii Krajowej, Izba Pamięci Ofiar Katynia oraz Skwer Witolda Pileckiego.

Czy Osiedle Witosa to bezpieczna dzielnica?

Czy Osiedle Witosa to bezpieczna dzielnica? Mieszkańcy nie muszą się martwić o bezpieczeństwo. Osiedle Witosa to bezpieczna dzielnica, co potwierdzają lokalne statystki. 

Osiedle Witosa: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na terenie dzielnicy jest bardzo atrakcyjna i zróżnicowana. Dużym zainteresowaniem cieszy się plac do jazdy ekstremalnej, czyli Skate Park zbudowany na dwóch poziomach trudności. Maluchy i starsze dzieci mogą spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu oraz korzystać za darmo ze wszystkich atrakcji. Na obszarze Skate Parku znajduje się sporo górek, zakrętów czy przeszkód.

W wielu miejscach Osiedla Witosa dostępne są również place zabaw dla dzieci. Rodzice mogą wyruszyć ze swoimi maluchami nieco dalej, czyli do Wesołego Miasteczka, gdzie znajdą wiele atrakcji i wyszaleją się do woli.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Osiedla Witosa do centrum?

Mieszkańcy mogą bardzo szybko dojechać do centrum miasta. Podróż zajmuje zwykle od 20 do maksymalnie 40 minut. Dzielnica Witosa jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami Katowic. Komunikacja miejska zapewnia bezpośrednie połączenie z Bogucicami, Chorzowem, Dąbrówką Małą, Dębem, Lichotą, Ochojcem, os. Tysiąclecia, Piotrowicami, Śródmieściem czy Załężem.

Na terenie Katowic kursują zarówno autobusy, jak i trolejbusy, tramwaje oraz pociągi. Przez nieopodal położone Załęże przebiega linia tramwajowa. Dzięki temu mieszkańcy mogą dotrzeć do Siemianowic Śląskich, Chorzowa Batorego, Świętochłowic oraz Bytomia.

Tramwaje na Osiedlu Witosa:

 • Linia 7 - z Zawodzie Zajezdnia przez Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, Katowice Dworzec PKP, Załęże Kościół, Załęże Dom Kultury, Chorzów Batory Dworzec PKP, Świętochłowice Muzeum Powstań Śląskich, Łagiewniki Targowisko, Bytom Urząd Pracy Do Stroszek Zajezdnia,
 • Linia 11 - z Gliwice Zajezdnia przez Zabrze Plac Wolności, Świętochłowice Polna, Chorzów Rynek, Załęże Szkoła, Chorzów Stadion Śląski, Dąb Kościół do Katowice Plac Miarki,
 • Linia 13 - z Siemianowice Plac Skargi przez Wełnowiec Gnieźnieńska, Katowice Rynek, Katowice Plac Wolności, Załęże Pośpiecha, Załęże Szkoła do Chorzów Batory Zajezdnia,
 • Linia 20 - z Chorzów Batory Zajezdnia przez Załęże Dom Kultury, Załęże Dwór, Katowice Dworzec PKP, Zawodzie Ośrodek Sportowy do Szopienice Pętla.

Autobusy na Osiedlu Witosa:

 • Linia 51 - z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Załęże Dom Kultury, Załęże Kościół, Osiedle Witosa II, Osiedle Witosa Rataja, Katowice AWF, Brynów Gawronów I, Ligota Kłodnicka do Ligota Akademiki,
 • Linia 109 - z Osiedle Witosa Pętla przez Osiedle Witosa Centrum, Załęże Dom Kultury, Osiedle Tysiąclecia ZOO, Dąb Silesia City Center, Józefowiec Cmentarz, Bogucice Cmentarz, Burowiec, Nikiszowiec Szpital, Janów Osiedle do Janów Ośrodek Bolina,
 • Linia 165 - z Osiedle Tysiąclecia Pętla przez Chorzów Rynek, Chorzów Raciborska, Chorzów Batory Dworzec PKP, Osiedle Witosa Droga Kochłowicka, Osiedle Witosa II do Obroki Elkop,
 • Linia 193 - z Wełnowiec GPP Business Park przez Józefowiec Szpital, Koszutka Kościół, Katowice Plac Wolności, Osiedle Witosa Centrum do Osiedle Witosa Kossutha.

Przystanki autobusowe, które warto wymienić na terenie dzielnicy to Osiedle Witosa II, Osiedle Witosa Centrum, Osiedle Witosa Plac św. Herberta, Osiedle Witosa Droga Kochłowicka, Osiedle Witosa Kossutha NFZ, Osiedle Witosa Kossutha, Osiedle Witosa Rataja, Osiedle Witosa Pętla.

Dworce/zajezdnie

W Katowicach znajdują się dworce kolejowe, takie jak: Dworzec Główny przy ul. Szewczyka, Południowy Dworzec przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Pawilon Południowo-Wschodni przy ul. Tadeusza Kościuszki. Na terenie miasta zlokalizowane są także 2 dworce autobusowe, czyli Dworzec PKS przy ulicy Piotra Skargi z autobusami obsługującymi połączenia krajowe i zagraniczne oraz Dworzec Komunikacji Miejskiej. Przez Osiedle Witosa przebiega linia kolejowa nr 137 Katowice-Legnica.

Osiedle Witosa – ścieżki rowerowe

Dzielnica Witosa jest miejscem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe łączą osiedle z centrum miasta. Mowa o trasie, która biegnie wzdłuż ulic Bocheńskiego, Pukowca, Kolońskiej i Rataja. Ścieżka rowerowa o długości 1,5 km kosztowała ponad 1 mln złotych. Trzy lata temu została również otwarta trasa rowerowa od ulicy Bohaterów Monte Cassino przez Leopolda, Wiertniczą Techników aż po Popiełuszki.

Przez teren osiedla przebiega też czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach, którego odległość wynosi 13,5 km. Trasa rowerowa rozpoczyna się w Parku Śląskim na skrzyżowaniu ulicy Złotej i Generała Jerzego Ziętka, dalej biegnie przez Osiedle Tysiąclecia, Załęże, Katowice – Osiedle Witosa oraz Załęska Hałda Brynów. Ścieżka dla rowerzystów kończy się w Lasach Panewnickich.

Po drodze widać atrakcje Śląskiego Wesołego Miasteczka, Ogród Zoologiczny, stadion piłkarski GKS Katowice i Halę Wystaw Kapelusz. Następnie można przejechać obok stawu Maroko, a potem pod wiaduktem kolejowym na os. Witosa. Za kościołem znajduje się wjazd do lasu w dzielnicy Załęska Hałda-Brynów. Ponad 600 metrów od zakończenia czerwonego szlaku zlokalizowane jest Uroczysko-Buczyna w Chorzowie.

Komunikacja na Osiedlu Witosa – główne ulice

Główny węzeł komunikacyjny stanowi autostrada A4 wyposażona w ekrany akustyczne. Kilka lat temu zostały one wymienione na lepsze. Dzięki temu oddzielają bloki od ruchliwej drogi. Spośród najważniejszych ulic warto wymienić m.in: Bardowskiego, Barlickiego, Chodnikową, Dulęby, Grabskiego. 

Komunikacja na Osiedlu Witosa – inwestycje drogowe

Na lata 2019-2020 rok została zaplanowana budowa nawierzchni asfaltowej do cmentarza w dzielnicy Witosa. Projekt zakłada wykonanie drogi wewnętrznej z włączeniem do ulicy Kwiatkowskiego. Szacowany koszt inwestycji to 1,1 mln złotych, a w ramach tak dużych nakładów finansowych powstaną miejsca parkingowe po wschodniej stronie, oświetlenie, odwodnienie czy kanał technologiczny. Realizacja projektu dotyczy 2020 roku. Przebudowa dróg ma na celu usprawnienie ruchu w mieście, a także pozwala rozładować korki w godzinach zapobiec paraliżowi szczytu.

Ocena redakcji

Osiedle Witosa ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne zarówno z centrum Katowic, jak i resztą kraju. Autostrada A4 jest drogą szybkiego ruchu, która łączy się z pozostałymi arteriami, m.in. ulicą Wincentego Witosa, Obroki oraz Wiśniową. Przez ten teren przebiega linia kolejowa nr 137, czyli fragment międzynarodowej magistrali E30.

Najbliższy przystanek Kolei Śląskiej znajduje się przy granicy dzielnicy – na Załężu. Publiczny transport zbiorowy dotyczy linii autobusowych obsługiwanych przez KZK GOP. Mieszkańcy mogą też skorzystać z innych połączeń, w tym tramwajów, które kursują z dzielnicy Załęże.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Osiedlu Witosa

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 żłobki niepubliczne, 4 przedszkola publiczne i 1 placówka prywatna Domowe Przedszkole. To placówki, w których pracuje doświadczona oraz wykwalifikowana kadra. Z uwagi na duże zapotrzebowanie wśród rodzin z dziećmi, z każdym rokiem zwiększane są miejsca. W związku z tym rodzice nie powinni mieć problemu, by zapisać swoją pociechę do wybranego przedszkola.

Szkoły podstawowe: edukacja na Osiedlu Witosa

Szkoły podstawowe, które są zlokalizowane na osiedlu to Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stanisława Ligonia oraz prywatna placówka Szkoła jak Dom. Dwujęzyczna „podstawówka” posiada dwa budynki szkolne, aulę i salę gimnastyczną, pracownie informatyczne czy biologiczne oraz bibliotekę. Wysoki poziom nauczania ma odzwierciedlenie w sukcesach dzieci, biorących udział w konkursach przedmiotowych, testach czy egzaminach zewnętrznych. Poza tym szkoły podstawowe posiadają bogatą ofertę zajęć dodatkowych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Osiedlu Witosa?

Prywatnych żłobków czy przedszkoli przybywa niemal każdego roku. Wiele instytucji zajmuje się także dofinansowaniem pobytu dziecka w placówce prywatnej. Czy łatwo się dostać do żłobka? Według danych, pochodzących od Rady Dzielnicy Osiedla Witosa, rodzice nie skarżą się na brak wolnych miejsc.

Licea i technika na Osiedlu Witosa: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie os. Witosa znajdują się 2 licea publiczne, w tym XV Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach. Poza tym uczniowe mogą kontynuować naukę w placówce niepublicznej typu Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza. W okolicy zlokalizowane są także technika publiczne, m.in. Technikum Elektroniczne, Zespół Szkół Technicznych, Technikum nr 2 Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Popularne szkoły na Osiedlu Witosa

Do najbardziej renomowanych placówek należy Zespół Szkół Prywatnych w Katowicach, gdzie mieści się przedszkole, szkoła podstawowa, liceum oraz Compex of Silesian International School. Szkoły prywatne dbają nie tylko o wysoki poziom nauczania, ale też wychowywanie uczniów w duchu wartości i tolerancji dla innych kultur. Wychowankowie Prywatnego Liceum im. Melchiora Wańkowicza kończą edukację międzynarodową maturą.

Na szczególne wyróżnienie zasługują także szkoły publiczne, np.  Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stanisława Ligonia z Oddziałami Dwujęzycznymi. Jeśli chodzi o popularne szkoły w okolicy to warto wymienić uczelnie wyższe, takie jak Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach czy Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ocena redakcji

Większość placówek oświaty na Osiedlu Witosa powstała po II wojnie światowej - Szkoła Podstawowa nr 33 działa od 1957 roku. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz uczelni wyższych. Mieszkańcy mogą też korzystać z bogatej infrastruktury centrum miasta. Na osiedlu znajdują się aż 4 przedszkola miejskie oraz placówka prywatna, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zespół Szkół Prywatnych przy ulicy Witosa 18 w Katowicach skupia w jednym miejscu przedszkole, szkołę podstawową i liceum. Kilka lat temu obiekt został rozbudowany, dzięki czemu wychowankowie mogą się uczyć w maksymalnie 18-osobowych klasach. Do dyspozycji uczniów pozostaje duża sala gimnastyczna, aula, siłownia, nowoczesne sale multimedialne, pracownie informatyczne i artystyczne, a także zewnętrzne boiska sportowe, kort tenisowy czy plac zabaw. Podsumowując, edukacja na Osiedlu Witosa jest na naprawdę wysokim poziomie.

4. Jak się mieszka na Osiedlu Witosa? Parki i rekreacja w dzielnicy

Podobnie, jak w pozostałych dzielnicach miasta, na Osiedlu Witosa przeważa zieleń. Miasto Katowice chętnie inwestuje w nowe parki miejskie. Obecnie trwają konsultacje społeczne na temat budowy miejskiego parku na granicy trzech dzielnic: Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia. Inwestycja ma pełnić funkcję wypoczynkową  oraz edukacyjną.

Na terenie dzielnicy Witosa znajduje się dużo zieleni, m.in. Skwer im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Ogródki Działkowe Nadzieja czy GONAR, Plac Sportów Miejskich. W okolicy jest zlokalizowany Park Kościuszki, Katowicki Park Leśny oraz Dolina Trzech Stawów. Łącznie to ponad 500 ha powierzchni sportowo-rekreacyjnej. Na osiedlu są zlokalizowane również siłownie oraz kluby fitness. 

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Mieszkańcy Osiedla Witosa mogą się wybrać na rodzinny obiad do pobliskiego Śródmieścia, ponieważ stosunkowo mało jest tu kawiarni. Tradycyjne dania kuchni polskiej można zamówić w lokalu U Kucharek. To kameralna i stosunkowo dobra restauracja, która cieszy się pozytywnymi opiniami wśród gości odwiedzających regularnie to miejsce. Na terenie dzielnicy znajduje się też pizzeria os. Witosa, czyli lokal o nazwie Nocna Pizzeria. Zamówienia z dostawą są realizowane do późnych godzin nocnych.

Na osiedlu mieści się Centrum Kultury, czyli Letni Osiedlowy Ośrodek Kultury, gdzie organizowane są liczne wydarzenia plenerowe, kabaretony, zajęcia dla seniorów i wiele innych aktywności. W tym miejscu znajduje się też Miejska Biblioteka Publiczna – Filia nr 12. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-19:00 oraz w soboty do godz. 15:00.

W pobliżu zlokalizowany jest Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Ateneum, oraz Teatr Bez Sceny. Na osiedlu funkcjonuje też wiele klubów o charakterze kulturalnym, które organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania czy imprezy integracyjne dla dorosłych. W niedalekiej odległości od osiedla zlokalizowana jest Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Galeria Sztuki FOX oraz Rondo Sztuki Galeria ASP.

6. Zdrowie na Osiedlu Witosa

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach kazdy może zapoznać się z aktualnymi pomiarami. Na Osiedlu Witosa nie odnotowuje się problemów ze smogiem a powietrze jest dobrej jakości. Kranówka jest na bieżąco badana przez Katowickie Wodociągi, dzięki czemu mieszkańcy nie powinni się martwić o jakość pitej wody.

Opieka zdrowotna na Osiedlu Witosa jest na satysfakcjonującym poziomie. Na terenie dzielnicy znajduje się przychodnia os. Witosa – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który kontynuuje działalność Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego nr 11 w Katowicach. Placówka świadczy usługi medyczne POZ w ramach NFZ i prywatnie.

W pobliżu zlokalizowane są przychodnie i szpitale publiczne, w tym EPIONE Przychodnia nr 1 i 2, Moja Przychodnia nr 3  oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz apteki, takie jak: Zdrowit – apteka Os. Witosa, Koral czy Apteka Dbam o Zdrowie DOZ.  

7. Osiedle Witosa: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Supermarkety, które można znaleźć na Osiedlu Witosa to Biedronka oraz Lidl. Centra handlowe, w tym hipermarkety położone są na terenie sąsiadujących dzielnic. Mieszkańcy mają możliwość zrobienia zakupów na lokalnych bazarach. Dużym zainteresowaniem cieszą się targowiska przy ulicy Bolesława Chrobrego, które należą do Zakładu Targowisk Miejskich w Katowicach oraz  liczne sklepy osiedlowe.

8. Wady i zalety mieszkania na Osiedlu Witosa

Zalety:

 •      bliska odległość od centrum Katowic, w tym wiele połączeń autobusowych,
 •      duża liczba obiektów handlowych, oświatowych, kulturalnych,
 •      lokalne sklepy os. Witosa
 •      nowe inwestycje budowlane,
 •      wiele tras rowerowych,
 •      nieograniczony dostęp do terenów zieleni,
 •      wiele przedszkoli miejskich, szkół podstawowych i średnich,
 •      autostrada A4. 

Minusy:

 •     brak wolnych, miejskich parkingów,
 •     likwidacja autobusów do Auchan,
 •     niewielka liczba restauracji na terenie osiedla.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Mieszkańcy Osiedla Witosa mogą bez ograniczeń spacerować po wielu terenach zielonych. Na obszarze dzielnicy, przy ulicy Kochłowickiej zlokalizowany jest psi wybieg. Inwestycja powstała w 2019 roku i znajduje się w pobliżu autostrady A4 w kierunku na Wrocław. Wybieg zajmuje powierzchnię około 1000 m kw., a wstęp na ten teren jest całkowicie bezpłatny. Psi park został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na ogrodzonej przestrzeni znajdują się ławki dla właścicieli czworonogów, kosze oraz przeszkody typu pochylnia czy tyczki do slalomu.

9. O tym się mówi w dzielnicy Osiedle Witosa

Na terenie osiedla powstaje nowa inwestycja, czyli budynki Grand House - C3 i Villa Class. Budowa przebiega zgodnie z planem, zakończenie prac jest przewidywane na grudzień 2020 roku. Deweloper BDInwestor prowadzi prace instalacyjne, które mają na celu oddanie budynków w terminie. W Villa Class D1 zbliża się ku końcowi tynkowanie ścian oraz wykonanie wylewki podłogowej. W większości mieszkań zostały też zamontowane żaluzje zewnętrzne. Trwa również budowa głównego przyłącza kanalizacyjnego oraz podziemnego zbiornika retencyjnego.

 

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Chalimoniuk, Agencja Gazeta. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: