Zawodzie Katowice

Redakcja

Redakcja

20.07.2020

Co warto wiedzieć i co oferuje mieszkańcom katowicka dzielnica Zawodzie? Sprawdź na GetHome.pl

Zawodzie to jedna ze wschodnich dzielnic Katowic, która została włączona w obręb miasta w 1924 roku i do 1991 roku tworzyła jedną jednostkę administracyjną, razem z sąsiednimi obecnie Bogucicami. Jej nazwa ma związek z topografią terenu i położeniem, ponieważ Zawodzie leży na prawym brzegu rzeki Rawy. W XIX wieku była to dzielnica typowo przemysłowa, obecnie dominuje w niej funkcja mieszkaniowo-usługowa.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Zawodzia na mapie Katowic

Zawodzie to jednostka pomocnicza, należąca do zespołu katowickich dzielnic wschodnich. Zajmuje powierzchnię 4 km2 i od północy graniczy z Bogucicami (granica przebiega wzdłuż al. Walentego Roździeńskiego), od wschodu z Szopieniami-Burowcem, od południa Janowem Nikiszowcem i Osiedlem Paderewskiego-Muchowcem (granica przebiega wzdłuż ul. Murckowej) i od zachodu ze Śródmieściem.

Poza wymienionymi, granice dzielnicy nie przebiegają zgodnie z żadnymi ważniejszymi ciągami komunikacyjnymi. Takie położenie sprawia, że mieszkańcy mają łatwy dojazd do centrum oraz Siemianowic Śląskich i Sosnowca. W środkowej i północnej części dzielnicy zabudowa jest gęsta, zwłaszcza w okolicach ul. 1 maja, ale im dalej na południe, tym bardziej na znaczeniu traci funkcja mieszkaniowa. Na styku ze Śródmieściem znajduje się jeden z najważniejszych w całym regionie węzłów drogowych, czyli ciąg ulic Bagiennej, Murckowksiej, Pszczyńskiej, Autostrady A4 i al. Róździeńskiego.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Zawodziu?

Zawodzie zamieszkuje 11 030 osób, co stanowi ok. 4,20% wszystkich mieszkańców Katowic. Statystyki podają, że piętnaście procent mieszkańców dzielnicy jest w wieku przedprodukcyjnym, pięćdziesiąt dziewięć procent w wieku produkcyjnym i dwadzieścia sześć procent w wieku poprodukcyjnym, co sprawia, że jest to jedna z najstarszych dzielnic Katowic.

Liczba mieszkańców Zawodzia utrzymuje się na zbliżonym poziomie (z niewielkimi odchyleniami w obie strony), co jest ewenementem w zmagających się z ujemnym przyrostem naturalnym i ujemnym saldem migracji Katowicach. Zagęszczenie ludności wynosi 2757 osób na km2, co jest wynikiem typowym dla zurbanizowanych dzielnic Katowic.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zawodzie to dzielnica idealna dla przedstawicieli wszystkich grup społecznych. Rodziny z dziećmi doceniają brak problemów z zapisaniem dziecka do placówek edukacyjnych oraz lokalną infrastrukturę dla najmłodszych. Dla studentów najważniejsza jest bliskość Uniwersytetu Ekonomicznego oraz pozostałych katowickich uczelni a także ceny mieszkań, które sa niższe niż na Śródmieściu. Seniorów natomiast przyciąga liczba ośrodków zdrowia oraz miejsca użyteczności publicznej dostosowane do ich potrzeb. Minusem jest jedynie niewielka ilość zieleni miejskiej.

Czy Zawodzie to styl życia Katowic?

Jak się mieszka na Zawodziu? Największym plusem dzielnicy jest doskonale zorganizowana komunikacja miejska, która umożliwia bezproblemowe poruszanie się po całym mieście oraz łatwy dojazd do Chorzowa, Bytomia oraz Siemianowic Śląskich. Pomimo tego, że nie ma tutaj kina, teatru i centrum handlowego, Zawodzie jest w zasadzie samowystarczalne i mieszkańcy mogą tu znaleźć wszystko, czego potrzebują, a w razie jakichkolwiek problemów mogą w kilka minut dojechać do pełnego punktów handlowo-usługowych, rozrywkowych, edukacyjnych i zdrowotnych Śródmieścia.

Planowany rozwój dzielnicy

Najważniejszą inwestycją miejską w dzielnicy jest trwająca obecnie budowa Centrum Przesiadkowego Zawodzie, które powstaje na terenie dawnej pętli tramwajowej w rejonie ulic Bagiennej, Krajowskiej, Łącznej i 1 maja. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mieli do dyspozycji budynek obsługi podróżnych o powierzchni 365 m2, parking dla ponad czterystu aut oraz kilkadziesiąt wiat rowerowych. Centrum ma integrować komunikację publiczną oraz indywidualną, co w konsekwencji ma skłonić kierowców do przesiadki z samochodu na publiczny środek transportu.

Na nadchodzący rok planowane są także pomniejsze inwestycje drogowe - remont chodnika przy ul. Bohaterów Monte Cassino oraz przebudowa mostów i kładek dla pieszych w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino nad rzeką Rawą. Poza tym miasto ma zamiar przeznaczyć znacznie fundusze na modernizację budynków komunalnych przy ul. Karola oraz remont ośrodków użyteczności publicznej - Zespołu Szkolno-Przedszkolnych Nr 5, Zespołu Szkół Nr 1 im. Jerzego Ziętka oraz X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego. 

W planach jest także budowa parku o powierzchni 5 ha, który służyłby mieszkańcom Zawodzia, Bogucic i Dąbrówki Małej. Jest to wyjątkowo kontrowersyjna inwestycja, ponieważ tuż obok parku ma powstać duża inwestycja mieszkalna prywatnego inwestora.

Zawodzie — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Największe atrakcje turystyczne Zawodzia są związane z przemysłową historią dzielnicy. Na granicy z Bogucicami znajduje się pochodząca z przełomu XIX i XX wieku Fabryka Porcelany, której budynki obecnie są w fazie renowacji i adaptacji na potrzeby parku technologiczno-przemysłowego (m.in. na laboratoria oraz przestrzenie naukowe i biurowe).

Poza tym Zawodzie to idealne miejsce na spacer szlakiem tradycyjnych śląskich kamienic i zabudowy, szczególnie warty odwiedzenia jest neoklasycystyczny pałacyk przy ul. 1 maja, który dawniej służył za ratusz, a obecnie rektorat Uniwersytetu Ekonomicznego. Zawodzie nie jest jednak typową dzielnicą turystyczną, dla turystów kierujących się na Śródmieście jest to typowe zaplecze noclegowe.

Czy Zawodzie to bezpieczna dzielnica?

Czy Zawodzie to bezpieczna dzielnica? Tak. Władze dzielnicy dokładają wszelkich starań, aby nieustannie poprawiać komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. 

Atrakcje Zawodzia: oferta dla dzieci

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka otwartych placów zabaw dla dzieci, między innymi przy ul. Cynkowej i 1 maja oraz zamknięta sala zabaw Baśniogród przy al. Roździeńskiego oraz Centrum Nauki i Zabawy Akademia Pana Kleksa i Wielka Kraina Elfów przy ul. Porcelanowej.

Poza tym wiele zajęć dla najmłodszych organizuje Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie, w którym dzieci mogą uczęszczać na lekcje angielskiego oraz gry na instrumentach muzycznych oraz na spotkania kilkudziesięciu klubów zainteresowań: naukowych, sportowych, artystycznych oraz tanecznych.

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Zawodzia do centrum?

Z racji tego, że Zawodzie bezpośrednio graniczy ze Śródmieściem, dojazd do centrum miasta zajmuje od kilku do około dwudziestu minut. Czas ten nie powinien się wydłużać nawet w godzinach szczytu, choć na ul. 1 maja często zdarzają się wtedy korki. Usprawnieniu ruchu drogowego ma służyć budowa nowego Centrum Przesiadkowego Bogucice-Zawodzie.

Tramwaje na Zawodziu

Komunikacja tramwajowa na Zawodziu funkcjonuje bardzo dobrze. Kursuje tutaj dziewięć linii tramwajowych i większość z nich zatrzymuje się na wszystkich przystankach, których jest dziewięć. Najważniejsze z nich to Katowice Łęczna, Zawodzie Ośrodek Sportowy, Zawodzie Paderewskiego i Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny.

Najważniejsze linie tramwajowe na Zawodziu to:

 • Linia 6 — łącząca Bytom Szkołę Medyczną i Katowice Plac Miarki,
 • Linia 7 — łącząca Bytom Plac Sikorskiego i Zawodzie Zajezdnię,
 • Linia 13 — łącząca Siemianowice Plac Skargi i Katowice Plac Wolności,
 • Linia 14 — łącząca Katowice Plac Miarki i Mysłowice Dworzec PKP,
 • Linia 15 — łącząca Zagórze Pętlę i Katowice Plac Wolności,
 • Linia 16 — łącząca Brynów Huberta i Koszutkę Słoneczną Pętlę,
 • Linia 20 — łącząca Szopienice Pętlę i Chorzów Batory Zajezdnię,
 • Linia 23 — łącząca Zawodzie Zajezdnię i Chorzów Stadion Śląski Pętlę Zachodnią,
 • Linia 43 — łącząca Wełnowiec Plac Alfreda i Katowice Plac Wolności.

Autobusy na Zawodziu

Komunikacja autobusowa na Zawodziu jest świetnie zorganizowana. Kursują tutaj dwadzieścia dwie linie autobusowe: dziewiętnaście dziennych i trzy nocne, które zatrzymują się przy dziewięciu przystankach autobusowych: Zajezdni Zawodzie (trzynaście linii), Zawodziu Porcelanowej i Zawodziu Paderewskiego (dziewięć linii), Zawodziu Bohaterów Monte Cassino, Zawodziu Ośrodku Sportowym i Katowicach Łęcznej (osiem linii), Zawodziu Waleriana (pięć linii) oraz Katowicach Fabryce Porcelany, Katowicach Porcelanowa Zakładach (jedna linia).

Linie autobusowe dojeżdżające na Zawodziu to m.in:

 • Linia 1 — łącząca Katowice Aleję Korfantego i Tychy Szpital Wojewódzki,
 • Linia 4 — łącząca Tychy Sikorskiego Wiadukt i Katowice Aleję Korfantego,
 • Linia 14 — łącząca Tychy Sikorskiego Wiadukt i Katowice Aleję Korfantego,
 • Linia 18 — łącząca Tworzeń Hutę Katowice i Zawodzie Zajezdnię,
 • Linia 30 — łącząca Giszowiec Kopalnię Staszic i Michałkowice Bytomską,
 • Linia 44 — łącząca Zawodzie Zajezdnię i Wesołą Kopalnię,
 • Linia 66 — łącząca Zawodzie Zajezdnię i Golcówkę ZPW.

Dworce/zajezdnie

Na terenie dzielnicy nie ma dworca PKP, ale działa tutaj stacja kolejowa Katowice Zawodzie, na której zatrzymują się pociągi relacji Gliwice-Częstochowa, Katowice-Kozłów/Sędziszów/Kielce, Katowice-Oświęcim, Katowice-Kraków oraz Tychy-Sosnowiec. Poza tym na Zawodziu znajduje się Zajezdnia Zawodzie, która obsługuje trzynaście linii autobusowych i dziewięć linii tramwajowych. Mieszkańcy dzielnicy mogą bezproblemowo dojechać komunikacją miejską do dworców w Katowicach i Mysłowicach.

Zawodzie: ścieżki rowerowe

Przez Zawodzie przebiega kilka ścieżek rowerowych, głównie w okolicach ul. 1 maja. Mieszkańcy mogą korzystać również z wypożyczalni rowerów miejskich i podróżować czerwonym szlakiem rowerowym, rozpoczynającym się w centrum Katowic, biegnącym przez Lasy Murckowskie, Tychy i Lasy Pszczyńskie oraz kończącym się w Pszczynie.

Komunikacja na Zawodziu: główne ulice

Najważniejszą arterią komunikacyjną Zawodzia jest przecinająca dzielnicę ze wschodu na zachód ul. 1 maja - łącząca Śródmieście z dzielnicami wschodnimi. Poza tym na północy dzielnicy znajduje się jeden z najważniejszych w mieście węzłów drogowych, czyli ciąg ulic Bagiennej, Murckowksiej, Pszczyńskiej, Autostrady A4 i przede wszystkim al. Róździeńskiego.

Komunikacja na Zawodziu: inwestycje drogowe

Zdecydowanie najważniejszą inwestycją drogową w dzielnicy jest trwająca obecnie budowa Centrum Przesiadkowego Zawodzie, powstająca właśnie w rejonie ulic Bagiennej, Krajowskiej, Łącznej i 1 maja, czyli na terenie dawnej pętli. Na nowoczesne centrum ma się składać budynek obsługi podróżnych oraz pracowników, parking na kilkaset aut oraz kilkadziesiąt wiat rowerowych. Władze miasta przewidują, że centrum będzie integrowało komunikację publiczną oraz indywidualną tak, jak to się dzieje w podobnych tego typu obiektach na terenie Katowic.

Kolejną dużą inwestycją jest przebudowa oraz modernizacja mostów oraz kładek dla pieszych przy ul. Bohaterów Monte Cassino i remont pobliskich chodników.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Zawodzia mogą cieszyć się świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, która obejmuje transport tramwajowy, autobusowy oraz kolejowy. Dzielnica jest doskonale skomunikowana nie tylko z resztą Katowic, ale i z pobliskimi miastami takimi jak Chorzów, Bytom czy Siemianowice Śląskie. Planowane budowa centrum handlowego jeszcze bardziej usprawni transport drogowy oraz szynowy na terenie dzielnicy.  

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Zawodziu

Na terenie Zawodzia znajduje się Oddział Katowickiego Żłobka Miejskiego i prywatne Centrum Edukacji Małego Dziecka Twórczy Zakątek przy ul. Marcinkowskiego. Starsze dzieci mogą uczęszczać do dwóch placówek publicznych: Miejskiego Przedszkola Nr 19 i Miejskiego Przedszkola Nr 74. 

Szkoły podstawowe: edukacja na Zawodziu

Na Zawodziu znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, przy którym działa Szkoła Podstawowa Nr 31 im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 5 ze Szkołą Podstawową Nr 2 im. Jana Pawła II. Obie placówki cieszą się wśród mieszkańców dużą popularnością.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

W dzielnicach położonych na północy Katowic zwykle nie ma problemów z dostępnością miejsc w placówkach edukacyjnych. 

Licea i technika na Zawodziu: szkoły średnie dzielnicy

Na Zawodziu znajduje się jedna szkoła średnia, jest to znane ze swoich tradycji humanistycznych X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego. W rankingu katowickich liceów placówka zajęła szóste miejsce. Na terenie dzielnicy działa również Zespół Szkół nr 1 im. gen. Jerzego Ziętka, w skład którego wchodzą Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 9, Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 10 dla Niesłyszących i Słabo Słyszących oraz Technikum Nr 20 z Oddziałami Specjalnymi dla Niesłyszących i Słabo Słyszących. Można się w nim kształcić w zawodzie ogrodnika, fryzjera, blacharza, lakiernika, mechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika pojazdów samochodowych oraz technika architektury krajobrazu.

Popularne szkoły na Zawodziu

Dużą popularnością cieszą się wszystkie szkoły publiczne na Zawodziu, a wśród szkół prywatnych warto wymienić żłobek Twórczy Zakątek. Na brak chętnych z pewnością nie narzeka X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego, jednak najważniejszą placówką edukacyjną w dzielnicy jest renomowany Uniwersytet Ekonomiczny, którego neoklasycystyczny budynek rektoratu znajduje się przy ul. 1 maja. Ta uczelnia od lat przyciąga na Zawodzie studentów z całego regionu.

Ocena redakcji

Ofertę edukacyjną Zawodzia należy ocenić bardzo dobrze. Placówek nie jest dużo, ale są one w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych, a ich poziom kształcenia jest wysoki. Mieszkańcy nie zgłaszają konieczności budowy nowych placówek publicznych ani prywatnych. Najbardziej znaną szkołą jest  X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego, a największą popularnością cieszy się Uniwersytet Ekonomiczny będący w zasadzie jednym z symboli dzielnicy, który od lat przyciąga do niej tłumy studentów.

4. Jak się mieszka na Zawodziu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na terenie samej dzielnicy nie ma parku, miejską zieleń można podziwiać na niewielkich osiedlowych skwerach i podwórkach. Mieszkańcy wypoczywają w położonej na osiedlu Ignacego Paderewskiego-Muchowcu Dolinie Trzech Stawów, w której można znaleźć liczne ścieżki rowerowe, przystań wodną, boiska do siatkówki oraz place zabaw. Władze miasta zapowiedziały budowę parku na granicy między Zawodziem, Dąbrówką Małą i Bogucicami, jednak inwestycja wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ jej teren ma być ostatecznie o wiele mniejszy niż początkowo zapowiadano.

Najważniejszym centrum sportowym na Zawodziu jest Ośrodek Sportowy Słowian znajdujący się przy ul. 1 maja. Można tam korzystać z budynku zaplecza socjalno-administracyjnego, boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz wielofunkcyjnego, dwóch kortów tenisowych, toru deskorolkowego, wiaty rekreacyjnej, siłowni, stołów do ping-ponga oraz ogólnodostępnych tarasów. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza tym na terenie dzielnicy znajduje się centrum cross-fitu i siłownia przy ul. Porcelanowej oraz szkoła kung-fu przy al. Roździeńskiego.

5. Gastronomia i kultura

Mieszkańcy Zawodzia nie mają problemu ze znalezieniem dobrej restauracji zarówno na terenie swojej dzielnicy, jak i w sąsiednim Śródmieściu. Gdzie zjeść w dzielnicy? Najwięcej miejscówek można znaleźć w rejonie ul. 1 maja. Są tam restauracje, puby, drink bary oraz kawiarnie. Największą popularnością cieszy się kuchnia polska (ze szczególnym naciskiem na kulinarne tradycje Śląska) oraz azjatycka, zwłaszcza japońska.

Funkcję miejskiego centrum kultury pełni Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie przy ul. 1 maja, który organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym seniorów) oraz liczne imprezy. Działa przy nim kilkadziesiąt klubów zainteresowań oraz różnych sekcji. Duża popularnością w dzielnicy cieszy się klub muzyczny P23, w którym organizowane są koncerty oraz spotkania z ciekawymi osobami.

Na terenie Zawodzia nie ma kina, teatru ani muzeum, ale działa tutaj Galeria Sztuki Współczesnej Terra a mieszkańcy chętnie uczęszczają do dwóch filii Biblioteki Miejskiej przy ul. Marcinkowskiej i al. Roździeńskiego.

6. Zdrowie na Zawodziu

Na terenie Zawodzia działa kilka ośrodków zdrowia w tym Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Novamed i Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego Moja Przychodnia Nr 6, przychodnia Vera-med i Centrum Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej Dilmed oraz kilkanaście aptek.

W okolicznych ośrodkach zdrowia można skorzystać z usług specjalisty chorób wewnętrznych, specjalisty chorób pracy, lekarza rodzinnego, reumatologa, ginekologa, stomatologa, neurologa, ortopedy, psychologa, psychiatry, kardiologa, neurologa, okulisty i chirurga ogólnego. Poza tym liczne przychodnie i szpitale publiczne znajdują się w sąsiednich dzielnicach.

Katowickie Wodociągi i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Katowicach potwierdzają, że mieszkańcy Zawodzia mogą pić kranówkę bez wcześniejszego przegotowania. Woda w mieście pochodzi z ujęć powierzchniowych i przed dotarciem do mieszkań przechodzi wyjątkowo rygorystyczne kontrole czystości i jakości.

Wskaźniki jakości powietrza w dzielnicy wskazują, że problemy ze smogiem pojawiają się sporadycznie i głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to mieszkańcy zaczynają ogrzewać budynki za pomocą przestarzałych instalacji gazowych oraz w piecach popularnie nazywanych kopciuchami, których nie brakuje w starych kamienicach na Zawodziu. Obecnie w całym regionie promowana jest idea wymiany pieców na ich nowocześniejsze odpowiedniki.

7. Zawodzie: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Zawodzia znajduje się wiele sklepów różnego typu, zarówno tych należących do dużych sieci handlowych (Żabka, Biedronka, Społem), jak i prywatnych sklepów osiedlowych i specjalistycznych. Mieszkańcy mogą również robić zakupy także w wielkopowierzchniowych supermarketach oraz supermarketach.

W dzielnicy brakuje jednak galerii handlowej i targowiska, najbliższe centra handlowe znajdują się na Śródmieściu oraz Dąbrówce Małej, a na bazar warto pojechać na Koszutkę, Załęże lub Śródmieście. Punkty handlowo-usługowe zlokalizowane są głównie w centralnej części dzielnicy w rejonie ul. 1 maja, najwięcej jest specjalistów z branży beauty (fryzjerów i salonów urody) oraz drobnych usługodawców-fachowców.

8. Wady i zalety mieszkania na Zawodziu

Zalety:

 • świetnie zorganizowana komunikacja miejska,
 • szybki i łatwy dojazd do centrum,
 • liczba publicznych placówek edukacyjnych,
 • liczba ośrodków zdrowia,

Wady:

 • niewiele zieleni miejskiej,
 • nasilony ruch samochodowy,
 • umiarkowany poziom bezpieczeństwa,
 • brak dużych ośrodków kultury takich jak kino czy teatr,
 • brak centrum handlowego i targowiska.

Ocena redakcji

Zawodzie zlokalizowane jest we wschodniej części miasta jednak tuż przy centralnych dzielnicach Katowic, bezpośrednio przy Śródmieściu. Tak preferencyjne położenie sprawia, że Zawodzie nieustannie cieszy się popularnością wśród napływowych mieszkańców miasta, których przyciąga tutaj także świetnie funkcjonujący transport publiczny. W dzielnicy nie brakuje także małych punktów handlowo-usługowych, ośrodków zdrowia i instytucji aktywujących mieszkańców w różnym wieku.

Jedyną poważną wadą dzielnicy jest znikoma ilość zieleni miejskiej, ponieważ najbliższy duży park znajduje się na Osiedlu Paderewskiego-Muchowcu. Aby zaradzić temu problemowi, władze miasta zapowiedziały budowę nowego parku na granicy między Zawodziem, Bogucicami oraz Dąbrówką Małą, jednak sprawa zdaje się przeciągać w związku z licznymi kontrowersjami, które pojawiają się już na etapie projektu.

Oblicze dzielnicy z pewnością zmieni ukończenie trwającej obecnie budowy Centrum Przesiadkowego Zawodzie powstającego w rejonie ulic Bagiennej, Krajowskiej, Łącznej i 1 maja, które znacznie unormuje ruch samochodowy, autobusowy i tramwajowy. Zawodzie już niedługo stanie się wzorem zorganizowania miejskiego ruchu drogowego.

Czy Zawodzie to dzielnica przyjazna dla zwierząt?

Niestety na terenie dzielnicy nie ma zbyt wielu sklepów zoologicznych, infrastruktury dla zwierząt oraz przychodni weterynaryjnych. Jedyna tego typu placówka to świetnie oceniany przez mieszkańców Gabinet Weterynaryjny Bonifacy i Pankracy przy al. Roździeńskiego. Naprzeciw potrzebom miłośników psów, wychodzą właściciele okolicznych restauracji, którzy w większości akceptują obecność zwierząt na terenie swoich obiektów.

9. O tym się mówi na Zawodziu

Od pewnego czasu na Zawodziu, Bogucicach i Dąbrówce Małej mówi się o budowie parku o powierzchni 5 ha, który ma powstać na styku tych dzielnic. 

 

Źródło zdjęcia głównego: katowicezlotuptaka.pl.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: