- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Gdzie warto inwestować w apartamenty wakacyjne?

Artykuł gościnny
Data publikacji: 28.07.2021

Zakup apartamentu wakacyjnego to ciekawy pomysł nie tylko na nieruchomość inwestycyjną, ale również na lokal, w którym możemy spędzać wolne chwile np. podczas urlopu. Te obie funkcje sprawiają, że sporo osób decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, nie tylko z myślą o zarobku, ale również wypoczynku. Jednak poza decyzją o ewentualnym kupnie, pozostaje również bardzo istotna kwestia, czyli lokalizacja. Zatem gdzie inwestować w apartamenty wakacyjne i co to właściwie jest?
Apartament wakacyjny - co to?
Apartamenty wakacyjne najczęściej dzielimy na dwie grupy:
- klasyczne apartamenty wakacyjne - mieszkania, które znajdują się w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, najczęściej o wysokim standardzie,
- condohotele - na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe hotele, które mają nawet gwiazdki, ale różnią się strukturą własnościową. W condohotelach poszczególne lokale (pokoje) należą do różnych osób, a całość zarządzana jest przez konkretnego operatora (firmę). Ten z kolei wypłaca właścicielom gwarantowany zysk z najmu (miesięcznie lub kwartalnie).
Gdzie kupić apartament wakacyjny?
Decydując się na zakup apartamentu wakacyjnego stajemy przed prawdopodobnie najtrudniejszym pytaniem, czyli gdzie kupić apartament wakacyjny? Preferencje Polaków w tej kwestii pozostają od lat niezmienne - najwięcej osób decyduje się pobyt nad morzem lub/i w górach. Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając konkretną lokalizację?
- atrakcje, z których można korzystać w razie niesprzyjającej pogody (np. basen, sauna itp.),
- okolica - zależnie od lokalizacji może to być np. odległość od plaży,
- atrakcje turystyczne miasta - nie jest tajemnicą, że niektóre miejscowości cieszą się większą popularnością ze względu na lepszy dostęp do licznych atrakcji.
Do najpopularniejszych miast, jeśli chodzi o kierunek urlopowy możemy zaliczyć Kołobrzeg, Sopot, Zakopane itp. Musimy mieć jednak świadomość, że inwestycja w apartamenty wakacyjne w tych miastach z całą pewnością będzie bardziej kosztowna. W związku z tym, czasem lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup apartamentu w innych, mniej obleganych miejscowościach.
Kolejną istotną kwestią przy wyborze apartamentu wakacyjnego może być nasze miejsce zamieszkania. Dlaczego? Jeśli odległość nie będzie zbyt duża to możemy samodzielnie pokazywać lokal potencjalnym klientom, a dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i zwiększymy zyski.
Czy warto?
Zakup apartamentu wakacyjnego aktualnie wydaje się jedną z najbardziej opłacalnych opcji, jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy (sprawdź: https://zarabiajprzez24.pl/w-co-inwestowac-pieniadze/). Roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji najczęściej wynosi od 4 do 6%, choć czasem może wynieść nawet 10% wartości nieruchomości. Obecnie ciężko znaleźć inwestycję o podobnej stopie zwrotu, choć niestety wymaga ona sporego kapitału, więc nie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny
Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.
Artykuły powiązane
30.01.2025, Artykuł sponsorowany
Profesjonalne zarządzanie najmem – klucz do sukcesu inwestycji w nieruchomości
Rynek wynajmu nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija. Właściciele mieszkań coraz częściej dostrzegają potencjał wynajmu zarówno długoterminowego, jak i krótkoterminowego, który stał się szczególnie popularny w lokalizacjach turystycznych. Obsługa najmu, zwłaszcza Rynek wynajmu nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija. Właściciele mieszkań coraz częściej dostrzegają potencjał wynajmu zarówno długoterminowego, jak i krótkoterminowego, który stał się szczególnie popularny w lokalizacjach turystycznych. Obsługa najmu, zwłaszcza krótkoterminowego, wymaga jednak ogromnego zaangażowania oraz znajomości specyfiki rynku. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na współpracę z firmami zarządzającymi najmem, które zapewniają kompleksowe wsparcie w tym zakresie.
13.08.2024, Artykuł sponsorowany
Second Home - nie tylko pod inwestycję czyli mieszkanie nad morzem i nowy trend wśród Polaków
Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu.Rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny i szybko reaguje na zmiany sytuacji społecznej i politycznej w kraju oraz za granicą. Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacznie wpłynęły na sytuację w branży nieruchomości. Jednak mimo zawirowań oferty premium nie straciły na zainteresowaniu. Second Home to moda wśród osób, które inwestują w nieruchomości letniskowe. Sprawdź więc, jaka jest specyfika ofert i co wybierają Polacy.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
29.03.2023, Ewelina Zajączkowska-Klec
REIT w Polsce - czym jest i jak wpływa na rynek nieruchomości?
Fundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uFundusze inwestycyjne pozwalające na inwestycje w nieruchomości (REIT), od ponad 50 lat działają z sukcesem na rynku amerykańskim i pozwalają inwestować również tym, których nie stać na kupno mieszkania lub powierzchni biurowej. REIT-ów w Polsce nie ma i na razie nie będzie, z uwagi na to, że rząd wstrzymał prace nad projektem ustawy.
03.03.2023, Redakcja
Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa?
Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć To określenie dobrowolnego zrzeszenia grupy ludzi (co najmniej trzech osób), którzy chcą wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny lub wielorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomości powstałe w ramach kooperatywy nie mogą generować zysków, tylko służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub rodziny. W jej skład nie mogą wchodzić przedsiębiorstwa. To przedsięwzięcie o charakterze partycypacyjnym, którego celem jest stworzenie miejsca do życia w ramach działalności non profit. Członkami kooperatywy mogą być wyłącznie osoby fizyczne.