placement placeholder
placement placeholder

Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 22.09.2023

Czym jest najem krótkoterminowy? Czy zakup nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy to dobra inwestycja? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in:

 • co to jest wynajem krótkoterminowy,
 • czy to się opłaca i ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym,
 • jak rozliczać wynajem krótkoterminowy i prowadzić go legalnie.

Co to jest wynajem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy to jedna z form zarabiania na nieruchomościach. Jednak w odróżnieniu od najmu długoterminowego, w tym przypadku dom lub mieszkanie wynajmuje się na doby – tak jak pokój hotelowy. Nie ma jednoznacznej definicji, która opisywałaby wynajem krótkoterminowy. Ile trwa najem nieruchomości w tym przypadku? Przyjmuje się, że powyżej 30 dni mowa jest już o najmie długoterminowym. Minimalny okres wynajmu to natomiast 1 doba, choć właściciel nieruchomości może ustalić inaczej.

Wynajem mieszkań krótkoterminowy jest coraz popularniejszy wśród turystów. Wybierają oni tego typu nieruchomości, ponieważ zapewniają one namiastkę domu i więcej swobody. Często są również przestronniejsze od pokoi hotelowych, a niejednokrotnie zapewniają dostęp do większej liczby udogodnień. Jak zarabiać na wynajmie krótkoterminowym? Obecnie ułatwiają to popularne portale internetowe. Wystarczy zamieścić swoje ogłoszenie i czekać na pierwszych najemców!

Wynajem krótkoterminowy – zalety i wady

Wynajem krótkoterminowy może być bardzo atrakcyjny z punktu widzenia właściciela nieruchomości. Mieszkanie czy dom na wynajem krótkoterminowy mogą zarobić w ciągu miesiąca nawet kilka razy więcej niż przy wynajmie długoterminowym. Poza dużym potencjałem zysku do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:

 • mniejsze ryzyko nieotrzymania zapłaty – obecnie najczęściej umowa na wynajem krótkoterminowy jest zawierana przez portale internetowe, a opłaty są pobierane z góry, co zwiększa bezpieczeństwo wynajmującego;
 • niewielkie ryzyko straty – krótkoterminowy wynajem pokoi, domów czy mieszkań to również biznes, na którym trudno jest stracić; nieruchomość można bowiem zawsze sprzedać, a większość z nich z czasem zyskuje na wartości;
 • większą kontrolę – prowadząc wynajem mieszkania krótkoterminowy, można kontrolować jego stan na bieżąco i dokonywać drobnych napraw, a tym samym uniknąć większych problemów;
 • większą elastyczność cenczynsz na wynajem długoterminowy zwykle jest ustalany raz na rok lub rzadziej, natomiast przy wynajmie na krótki termin możesz elastycznie ustalać swoje ceny, dopasowując się do sytuacji rynkowej.

Nie oznacza to jednak, że wynajem krótkoterminowy domku letniskowego czy mieszkania to biznes pozbawiony wad. Decydując się na tego rodzaju działalność, trzeba mieć na uwadze:

 • więcej obowiązków – każda nowa rezerwacja to konieczność przygotowania mieszkania przed przyjazdem najemców, a po ich wyjeździe posprzątania i ewentualnie dokonania napraw;
 • mniejszą stabilność przychodówzakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy nie oznacza, że zaczniesz od razu zarabiać tzw. kokosy; jest to biznes, który w wielu miejscach cechuje się sezonowością, a przychody zależą od zainteresowania ofertą;
 • większe ryzyko zniszczeń – wynajem krótkoterminowy oznacza, że przez Twoją nieruchomość będą się przewijać nawet dziesiątki osób miesięcznie, co oznacza większe ryzyko zniszczeń;
 • ryzyko problemów z sąsiadaminajemcy w Twoim lokalu niejednokrotnie mogą być głośni, stanowiąc utrapienie dla sąsiadów i prowadząc do powstawania konfliktów.

Nie można również zapominać, że wynajem krótkoterminowy wymaga dużej inwestycji na start. Najczęściej na początkowe koszty składają się zakup mieszkania, jego przystosowanie do potrzeb najemców, wyposażenie oraz reklama. Koniecznie trzeba też wykupić ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy, które pomoże uniknąć wysokich kosztów napraw lokalu.

Wynajem krótkoterminowy – czy się opłaca?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy wynajem krótkoterminowy się opłaca. Zależy to bowiem od wielu indywidualnych czynników – m.in. od atrakcyjnej lokalizacji nieruchomości, jej standardu, wyposażenia czy układu. Jeśli masz dom, wynajem krótkoterminowy będzie najbardziej opłacalny w miejscach o dużym potencjale turystycznym, w niewielkiej odległości od lokalnych atrakcji. Również w dużych miastach można dużo zarobić, decydując się na wynajem krótkoterminowy. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk to miasta, w których tego rodzaju biznes może się najbardziej opłacać. Przejdź do: mieszkanie na sprzedaż Gdańsk.

Należy jednak mieć na uwadze, że największą popularnością cieszą się noclegi w centrach miast. Rynek najmu krótkoterminowego w tych miejscach często jest już także dość mocno nasycony, dlatego znalezienie pierwszych najemców może zająć trochę czasu. Zobacz: mieszkanie Wrocław sprzedaż oraz mieszkania sprzedaż Kraków.

Poza lokalizacją bardzo ważne są również wystrój i wyposażenie mieszkania przeznaczonego pod wynajem krótkoterminowy. Najemcy doceniają wnętrza urządzone ze smakiem, estetyczne. W lokalu powinno się również znaleźć wszelkie wyposażenie niezbędne podczas pobytu. Wiele osób wybiera wynajem krótkoterminowy mieszkania lub domu ze względu na dostęp do kuchni. Dlatego powinna ona być wyposażona nie tylko we wszystkie podstawowe sprzęty, ale również naczynia czy sztućce. Należy również zapewnić ręczniki, pościel, podstawowe akcesoria gospodarcze (worki na śmieci, zmiotka i szufelka, płyn do naczyń itp.) czy suszarkę do włosów. Miłymi dodatkami będą ekspres do kawy, książki czy gry planszowe. Wówczas istnieje znacznie większa szansa, że Twój biznes będzie opłacalny.

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – przepisy i podatki

Co trzeba załatwić, jeśli chcesz prowadzić wynajem krótkoterminowy? Przepisy mówią, że tego rodzaju działalność nie różni się znacząco od wynajmu długoterminowego. W tym przypadku umowa najmu krótkoterminowego jest po prostu podpisywana na znacznie krótszy okres. Umowy możesz zawierać za pośrednictwem portali dla najemców, dzięki czemu formalności są ograniczone do minimum. Nie można jednak zapominać o rozliczeniu zysków, jakie przynosi wynajem krótkoterminowy. Podatek musi zapłacić każdy, kto w ten sposób zarabia na nieruchomości.

Wynajem krótkoterminowy a ryczałt

Czy możliwy jest wynajem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej? Przepisy w tej sprawie są niejasne. Przyjmuje się jednak, że osoby oferujące wynajem krótkoterminowy swojej nieruchomości mają do wyboru rozliczenie:

 • zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
 • w ramach indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej (opodatkowanej na zasadach ogólnych);
 • w ramach indywidualnej działalności gospodarczej rozliczanej podatkiem liniowym.

Według interpretacji niektórych urzędów podatkowych osoby uzyskujące przychody z popularnych portali powinny jednak rozliczać się jak przedsiębiorcy. Oznacza to zatem wyższe podatki dla osób prowadzących wynajem krótkoterminowy. Opodatkowanie według niższej stawki ryczałtowej 8,5% jest bowiem niemożliwe. Można zastosować jedynie ryczałt w wysokości 17%.

Jak natomiast wygląda kwestia "wynajem krótkoterminowy mieszkania a VAT"? Usługi związane z zakwaterowaniem (najem krótkoterminowy) opodatkowane są stawką preferencyjną w wysokości 8%. Należy jednak pamiętać, że wynajem krótkoterminowy w lokalu użytkowym nie podlega pod stawkę preferencyjną. W tym przypadku wynosi ona 23%.

Jaki kod PKD? Wynajem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jeśli zdecydujesz się prowadzić działalność gospodarczą oferującą wynajem krótkoterminowy, musisz wybrać odpowiednie kody PKD. Wynajem krótkoterminowy w interpretacjach doradców podatkowych najczęściej podlega pod PKD o numerze 55.20.Z, czyli: „obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”.

Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: podsumowanie

Wynajem krótkoterminowy może stanowić dobry sposób na osiągnięcie dochodu z nieruchomości. Jest to rozwiązanie pozwalające uzyskać zdecydowanie większe przychody niż wynajem długoterminowy. Jak zacząć wynajem krótkoterminowy krok po kroku? Obecnie jest to bardzo łatwe. Wystarczy mieć nieruchomość, przystosować ją do potrzeb wynajmujących na krótki okres, a następnie wystawić ogłoszenia na popularnych portalach służących do wyszukiwania tego typu noclegów. Następnie wystarczy jedynie zrealizować formalności związanie z rozliczeniem podatku i ewentualnie założeniem firmy. Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym możesz też zlecić wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie, ale pamiętaj, że pobierze ona prowizję od każdego klienta.

Szukasz idealnej nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy? Warszawa i inne duże miasta to lokalizacje, w których tego rodzaju biznes może być bardzo opłacalny. Sprawdź aktualne ogłoszenia: mieszkania Warszawa i znajdź idealny lokal.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: