Praga-Północ Warszawa

Redakcja

Redakcja

06.07.2019

Praga-Północ to warszawska dzielnica, która przyciąga coraz więcej osób. Co warto o niej wiedzieć? Dowiesz się na Gethome!

Praga-Północ to dzielnica, o której dziś śmiało powiedzieć można, że dostała szansę na drugie życie. Przez wiele dziesięcioleci miała reputację miejsca niebezpiecznego i kojarzyła się z niskim standardem warunków mieszkaniowych. Obecnie na Pradze-Północ żyje się zdecydowanie łatwiej i przyjemniej. Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, rewitalizacja zabytkowych kamienic i ulic oraz licznie powstające nowe inwestycji wpłynęły na kształtowanie się nowego, lepszego oblicza dzielnicy. Zmiany te przyciągnęły i nadal przyciągają nowych mieszkańców, przedsiębiorców oraz inwestorów.

Warto nadmienić, że Praga-Północ to też jedna z nielicznych dzielnic Warszawy, która w zdecydowanej większości zachowała swój historyczny charakter. Znaczna część zabudowy pochodzi z końca XIX wieku.

A jak się żyje na Pradze-Północ? Od wielu dziesięcioleci dzielnica postrzegana jest jako jedna z najbardziej niebezpiecznych, tajemniczych i zaniedbanych części Warszawy. Ostatnie lata zmian wpłynęły jednak na kształtowanie się pozytywnego wizerunku. Praga-Północ dzięki licznym rewitalizacjom staje się coraz popularniejsza wśród mieszkańców Warszawy i inwestorów, co z kolei przekłada się na jej ożywienie.

Zaletą Pragi-Północ jest komunikacja. Druga linia metra, liczne linie tramwajowe oraz autobusowe szybko i w miarę wygodnie dowożą mieszkańców do warszawskiego Śródmieścia, Placu Bankowego i innych ważnych punktów przesiadkowych stolicy. Praga-Północ nie jest dzielnicą, która oferuje mieszkańcom korzystanie z mnogości zielonych terenów rekreacyjnych. Park Praski i Miejski Ogród Zoologiczny to najczęściej i najchętniej wybierane miejsca spacerowe lokalnych mieszkańców. Co powinien wiedzieć przyszły mieszkaniec dzielnicy? Oto najbardziej przydatne informacje.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Praga-Północ

domy Praga-Północ

1. Informacje ogólne

Położenie Pragi-Północ na mapie Warszawy: gdzie leży ta dzielnica?

Praga-Północ położona jest na prawym brzegu Wisły w północno-wschodniej części miasta. Dzielnica sąsiaduje od północy z Białołęką, od wschodu z Targówkiem, a od południowego wschodu z dzielnicą Praga-Południe. Przez Wisłę graniczy ze Śródmieściem i Żoliborzem.

Miejski System Informacji dzieli Pragę-Północ na cztery części:

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Pradze-Północ?

Praga-Północ zajmuje 11,42 km2, co czyni ją jedną z najmniejszych dzielnic Warszawy. Mniejsze są tylko Ochota, Ursus i Żoliborz. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31.12.2019 r. Pragę-Północ zamieszkuje 63 481 osób. Gęstość zaludnienia wnosi 5 559 os./km2.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Praga-Północ zaczęła zmieniać swe oblicze. Za zwiększonym zainteresowaniem nabywców, zaczęły wyrastać nowe inwestycje, wśród których znaleźć można małe mieszkania dla studentów, jak i nieruchomości klasy premium, które są dedykowane klientom poszukującym luksusu i bezpośredniego sąsiedztwa historycznej zabudowy miejskiej. Ze względu na swoje położenie dzielnicę zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym, w tym singli. Niższe ceny mieszkań zachęcają do zakupu swojego pierwszego „M” studentów i młode rodziny z dziećmi. Odnajdą się tu z pewnością miłośnicy wielkomiejskiego stylu życia, ale też wielbiciele ciszy i spokoju.

Jak się mieszka na Pradze-Północ?

Raczej spokojnie. Dzielnica ze względu na swój kameralny charakter jest często wybierana przez młode rodziny z dziećmi. Dość liczną grupą są tutaj seniorzy. Praga-Północ przyciąga nie tylko niższymi cenami mieszkań, ale także charakterystycznym klimatem, który tworzą zabytkowe kamienice. Ta część Warszawy jest bardziej rodzinna – poza wyjątkiem w postaci okolic Galerii Wileńskiej i Parku Praskiego oraz ZOO, w których ruch jest dość duży. Mimo wszystko atrakcje, a nawet restauracje czy kawiarnie mają bardziej rodzinny charakter, niż te w centrum.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Pradze-Północ prowadzonych jest obecnie 29 inwestycji mieszkaniowych. Dzięki licznym remontom, zaniedbane przez dziesięciolecia ulice i budynki odzyskują utracony charakter. W zmodernizowanym Parku Praskim powstała nowa muszla koncertowa. Podobszary Stara Praga i Nowa Praga zostały objęte programem rewitalizacji. W planie wymienione są ul. Wileńska, Targowa, 11 listopada oraz Stalowa. Część podobszaru objęta została ochroną konserwatora zabytków. Ponadto, dużo mówi się o potencjalnej budowie III linii metra, która miałaby jeszcze lepiej połączyć Pragę-Północ z resztą Warszawy. Na ten moment pojawiają się jednak jedynie wstępne plany.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Praga-Północ - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Praga-Północ to dzielnica, w której duży obszar zajmują kamienice z końca XIX i początku XX wieku z małymi, ciasnymi i ciemnymi podwórkami. Tworzą one specyficzny klimat. Centralnym punktem dzielnicy jest Plac Wileński z sąsiadującym dworcem kolejowym Warszawa Wileńska i Galerią Wileńską.

Główne atrakcje historyczne Pragi-Północ to:

 • Bazylika Najświętszego Serca Józefowego przy ul. Kawęczyńskiej,
 • Katedra św. Floriana,
 • Cerkiew Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny,
 • Bazar Różyckiego,
 • oraz zespół zabudowy dawnego Monopolu Spirytusowego (obecnie Centrum Praskie Koneser).

Godne polecenia jest Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej, gdzie w oparciu o obrazy, fotografie i multimedia można zapoznać się z dziejami dzielnicy począwszy od XVI wieku do czasów współczesnych.

Najbardziej popularną atrakcją Pragi-Północ z pewnością jest Miejski Ogród Zoologiczny. Na 39 ha zgromadzono 67 gatunków ssaków, 189 gatunków ptaków oraz 70 gatunków gadów i 98 gatunków płazów. W sezonie letnim co weekend ZOO odwiedzane jest przez kilkanaście tysięcy osób. Trudno wtedy znaleźć wolne miejsce parkingowe i należy liczyć się z długimi kolejkami do kas biletowych.

Największym parkiem dzielnicy jest Park Praski. Tłumnie odwiedzany przez spacerowiczów, oferuje bogaty program imprez i festynów. Mieszkańcy wybierają się też na spacery na nadwiślańskie plaże, z których roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto.

Warto również zobaczyć Plac Hallera. Na spacerowiczów czeka niespodzianka w postaci tężni solankowej, którą zbudowano w ramach budżetu partycypacyjnego w 2018 r. Wspomnieć należy też o święcie dedykowanym mieszkańcom. Mowa o Festiwalu Otwarta Ząbkowska. Zamknięta w jego trakcie dla ruchu samochodowego ul. Ząbkowska przeistacza się w deptak ze sceną a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki zamieniają się w kina, teatry, miejsca zabaw i spotkań.

W sezonie letnim spragnionych tańca i muzyki zaprasza klub La Playa. To miejsce bardzo popularne wśród spragnionych rozrywki warszawiaków i osób odwiedzających stolicę.

Czy Praga-Północ to bezpieczna dzielnica?

Na terenie dzielnicy funkcjonuje Komenda Rejonowa Policji. Najczęstsze przestępstwa to bójki, zakłócenia porządku oraz kradzieże. Do najniebezpieczniejszych rejonów zaliczane są ulice Stalowa i Brzeska. Choć bezpieczeństwo uległo tu znacznej poprawie, to nadal w policyjnych statystykach Praga-Północ figuruje na wysokiej, niechlubnej pozycji z dużą ilością dokonanych przestępstw.

Atrakcje Pragi-Północ: oferta dla dzieci

Licznie modernizowane place zabaw i ogniska tematyczne zachęcają najmłodszych do aktywności. Bogatą ofertę zajęć proponuje Dom Kultury Praga.  

Najpopularniejsze place zabaw dla dzieci na Pradze-Północ znajdują się pod adresami:

 • Plac Hallera 6,
 • ul. Ratuszowa - plac zabaw w Parku Praskim,
 • ul. Wybrzeże Szczecińskie 3184 - plac zabaw na plaży,
 • ul. Kępna 2b, plac zabaw Pragórka,
 • ul. Kawęczyńska 67, plac zabaw w Parku Michałowskim.
  zajezdnia stalowa praga północ

Zajezdnia autobusowa przy ulicy Stalowej

2. Komunikacja na Pradze-Północ: metro, autobusy i tramwaje

Praga-Północ jest dobrze skomunikowaną dzielnicą. Dojazd do Śródmieścia zajmie od 10 do 20 minut. Dojazd metrem ze stacji Dworzec Wileński do stacji przesiadkowej Świętokrzyska nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Z peryferyjnych części dzielnicy podróż do centrum może potrwać około 35 min. Mieszkańcom Pragi-Północ może przeszkadzać tłok, szczególnie w godzinach szczytu. Jednak od czasu wydłużenia drugiej linii metra sytuacja ulega zdecydowanej poprawie.

Tramwaje

Sieć tramwajowa łączy dzielnicę z Bemowem, Bielanami, Mokotowem, Ochotą, Pragą-Południe, Śródmieściem, Targówkiem i Wolą. Przez obszar dzielnicy przebiegają trasy linii tramwajowych o numerach:

 • 1 (Annopol-Banacha),
 • 3 (Annopol-Gocławek),
 • 4 (Wyścigi-Żerań Wschodni),
 • 6 (Gocławek-Metro Młociny),
 • 7 (Kawęczyńska-Bazylika-Aleja Krakowska),
 • 13 (Kawęczyńska-Bazylika-Cm.Wolski),
 • 18 (Żerań FSO-PKP Służew),
 • 20 (Żerań FSO-Boernerowo),
 • 23 (Czynszowa-Nowe Bemowo),
 • 25 (Annopol-Banacha),
 • 26 (Wiatraczna-Koło),
 • 28 (Dw.Wschodni-Piaski).

Dogodna lokalizacja Pragi-Północ sprawia, że mieszkańcy mogą bez przesiadek dotrzeć tramwajami do dzielnic położonych po lewej, jak i po prawej stronie Wisły. Dojazd tramwajem z przystanku Kawęczyńska-Bazylika do przystanku Centrum zajmie średnio 20 minut. Na pokonanie trasy z przystanku Czynszowa do Metra Ratusz Arsenał potrzeba około 12 min. Z kolei podróż do Dworca Gdańskiego z przystanku Dw. Wschodni zajmie około 13 minut.

Metro

Dzięki oddanym do użytku w 2015 r. stacjom II linii metra: Stadion Narodowy i Dworzec Wileński tysiące mieszkańców dzielnicy może sprawniej i szybciej przemieszczać się po Warszawie. Ostatnią stacją na terenie Pragi-Północ jest Szwedzka, otwarta we wrześniu 2019 r. Dużo mówi się także o możliwej budowie III linii metra, która może jeszcze lepiej połączyć Pragę-Północ z resztą Warszawy. 

Autobusy na Pradze-Północ

Linie autobusowe na Pradze-Północ są dosyć dobrze rozwinięte. Trudno przejezdne w godzinach szczytu ulice zmuszają jednak mieszkańców do korzystania z tramwajów lub metra. Przystanki obsługujące największą ilość pasażerów to Dworzec Wileński i Aleja Zieleniecka. Wielu mieszkańców dojeżdża autobusem do stacji metra. Autobusy na Pradze-Północ kursują całą dobę.

Dworce i zajezdnie

Przy stacji metra Warszawa Stadion działa duży węzeł przesiadkowy z parkingiem Park&Ride. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Pragi-Północ, ale też mieszkańcy sąsiednich dzielnic i ościennych warszawskich miejscowości. Na terenie dzielnicy działa Zajezdnia Tramwajowa Praga zlokalizowana przy ul. Kawęczyńskiej, a przy ul. Stalowej działa zajezdnia autobusów miejskich Stalowa.

W obrębie dzielnicy zlokalizowane są też trzy stacje kolejowe:

 • Warszawa Zoo,
 • Warszawa Wileńska,
 • Warszawa Wschodnia.

Bliskie sąsiedztwo węzła kolejowego z pewnością może być postrzegane jako udogodnienie dla mieszkańców dzielnicy.

Praga-Północ ścieżki rowerowe

Na Pradze-Północ znajduje się prawie 17 km dróg dla rowerów. Główna z nich biegnie wzdłuż Wisły i można nią dojechać do Zalewu Zegrzyńskiego. Popularne trasy to :

 • ścieżka wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego,
 • ścieżka wzdłuż Wybrzeża Helskiego,
 • ścieżka przez Most Gdański,
 • ścieżka przez Most Siekierkowski.

W dzielnicy znajduje się wiele stacji rowerów miejskich Veturilo. Stacje działają m.in. przy ulicach: Jagiellońskiej, 11 Listopada, Szwedzkiej, Radzymińskiej, Targowej oraz Dworcu Wileńskim i Rondzie Starzyńskiego. Dojazd rowerem do Śródmieścia umiarkowanym tempem zajmie średnio około 20-25 min.

Komunikacja na Pradze-Północ: główne ulice

Główne arterie dzielnicy w godzinach szczytu przeżywają oblężenie i należą raczej do trudno przejezdnych. Należą do nich: Radzymińska, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, Jagiellońska, Aleja Solidarności i Targowa. Dojazd autem do przemysłowo-biurowego zagłębia przy Galerii Mokotów może zająć nawet około 60 min.

Komunikacja na Pradze-Północ: planowane inwestycje drogowe

Jedną z bardziej istotnych inwestycji jest przebudowa ulic Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie. Przedsięwzięcie ma uwzględnić także ruch pieszo-rowerowy. Dużym plusem będzie planowana kładka pieszo-rowerowa nad kanałem Praskim

Ocena redakcji

Uruchomienie stacji metra Szwedzka, Warszawa Wileńska oraz Warszawa Stadion Narodowy zdecydowanie zwiększyło atrakcyjność Pragi-Północ w oczach nabywców. Dzięki podziemnej kolejce dojazd do Śródmieścia czy na Wolę zajmuje pomiędzy 10 a 15 minut. Osoby poszukujące nieruchomości mieszkaniowych z dogodnym dojazdem do centrum powinny rozważyć inwestycje zlokalizowane w pobliżu rozbudowanej II linii metra.

Przepustowość ulic na Pradze-Północ pozostawia wiele do życzenia i z pewnością stanowi utrudnienie dla kierowców w godzinach szczytu. Podsumowując, ocena redakcji w kwestii komunikacji jest pozytywna.
fabryka schichta metro szwedzka praga północ warszawa

Stacja Metra Szwedzka, przy fabryce Schichta 

3. Edukacja na Pradze-Północ

Żłobki i przedszkola

Na Pradze-Północ rodzice maluchów mogą wybrać pomiędzy 3 żłobkami publicznymi i 2 prywatnymi. Do dyspozycji dzieci w wieku przedszkolnym jest 13 przedszkoli publicznych (w tym jedno z oddziałami integracyjnymi przy ul. Wołomińskiej 56) oraz 2 przedszkola niepubliczne. Mieszkańcy dzielnicy mogą napotkać trudności przy zapisywaniu dzieci do żłobków. Rekrutacje do przedszkoli przebiegają raczej pomyślnie.

Szkoły podstawowe

Na Pradze-Północ działa 8 szkół podstawowych, w tym 3 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Kawęczyńskiej 2, ul. Otwockiej 3 i ul. Białostockiej 10/18. Wybrać można także pomiędzy 5 szkołami niepublicznymi. W dzielnicy nie powstają nowe placówki, w związku z tym część z nich bywa przeludniona, a zajęcia prowadzone są w trybie zmianowym.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Pradze-Północ?

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym na Pradze-Północ spotykają się z podobnymi trudnościami, jakie pojawiają się w pozostałych dzielnicach. Dość często zdarza się, że w wybranym przedszkolu brakuje miejsc i dziecko jest „oddelegowane” do innej placówki, niekiedy położonej daleko od miejsca zamieszkania. Zdecydowanie łatwiej jest z wyborem szkoły podstawowej, ale tu należy liczyć się z ryzykiem lekcji prowadzonych w systemie zmianowym.

Licea i technika na Pradze-Północ

Na Pradze-Północ działają 4 licea ogólnokształcące, w tym jedno z oddziałami integracyjnymi przy ul. Brudzińskiego 4. Do wyboru są też 4 technika: Technikum Mechaniczne, Technikum Geodezyjno-Geologiczno-Drogowe im. prof. Dr Stanisława Kluźniaka, Technikum Ekonomiczne i Technikum Samochodowe.

Popularne szkoły na Pradze-Północ: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Na Pradze-Północ działa kilka renomowanych placówek, które w rankingu warszawskich liceów przeprowadzonym w 2018 r. przez portalu edukacyjny Perspektywy zajęły bardzo wysokie pozycje.

Trzecie miejsce przypadło VIII Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława IV. Szkoła ta uplasowała się też na wysokiej, dziewiątej pozycji wśród najlepszych liceów w Polsce. 31 miejsce w warszawskim rankingu zajęło Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia, a 49 miejsce przypadło L LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy.

26 miejsce w rankingu Perspektyw najlepszych, polskich techników zajęło Technikum Geodezyjno-Geologiczno-Drogowe im. prof. Dr Stanisława Kluźniaka. Absolwenci szkół średnich mogą kontynuować naukę w funkcjonujących na dzielnicy uczelniach wyższych. Do wyboru są: Akademia Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Menadżerska i Europejska Wyższa Szkoła Informatyczno-Ekonomiczna.

Ocena redakcji

Poziom edukacji zwłaszcza na etapie szkół ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych jest bardzo wysoki. Bogatą ofertę zajęć dla seniorów przygotował Praski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Minusem może być brak miejsc w wybranym przez rodziców żłobku. To jednak problem całej Warszawy. Redakcja ocenia bardzo pozytywnie edukacyjną ofertę dzielnicy.

4. Jak się mieszka na Pradze-Północ? Parki i rekreacja w dzielnicy

Praga-Północ nie należy do dzielnic obfitujących w tereny zielone. Najpopularniejszym parkiem jest Park Praski. Częstym miejscem spacerów są też nadwiślańskie ścieżki położone wzdłuż Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego.

Ciekawym obiektem położonym wśród zieleni są Tężnie Solankowe na Placu Hallera. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu mogą korzystać z ogólnodostępnych siłowni plenerowych (plac Hallera, Park Praski, Namysłowska). W ostatnich latach dzielnica wzbogaciła się o nowe boiska do piłki nożnej oraz koszykówki. To nowoczesne obiekty ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetleniem. Działa też kryta pływalnia przy ul. Namysłowskiej oraz Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Józefa Szanajcy.

 

5. Gastronomia i kultura

Na pytanie, gdzie zjeść na Pradze-Północ, odpowiedzieć można śmiało, że prawie wszędzie. W ostatnim dziesięcioleciu dzielnica stała się na tyle popularna, że powstało tu nie tylko mnóstwo restauracji (Skamiejka, Zoni, Boska), pubów (Łysy Pingwin, Centrum Zarządzania Światem) i przytulnych kawiarenek (Praskie Ciacho, Bezula), ale też kilka nocnych klubów (Hydrozagadka, Skład Butelek, Chmury), które co weekend przyjmują gości z całej Warszawy.

Lokalne restauracje serwują kuchnię libańską, ukraińską, włoską oraz polską. Skosztować można też potraw, które na Pradze-Północ przez dziesięciolecia cieszyły się niesłabnącą popularnością: pyz, flaków po warszawsku czy kotletów schabowych. Fani lokalnego folkloru mogą spróbować kuchni w kultowym Ząbkowskim barze mlecznym na ul. Ząbkowskiej.

Poziom gastronomi na Pradze-Północ można uznać za wysoki. Otwierane są nowe lokale, co może świadczyć tylko o tym, że dzielnica rozwija się wielowymiarowo. Kinomaniacy z pewnością rozsmakują się w repertuarze kina Praha, w którym odbywają się przeglądy i festiwale filmowe. Amatorów kultury wysokiej zapraszają teatry Oratorium na ul. Kawęczyńskiej i Teatr Academia na ul. 11 Listopada.

Na młodych widzów czekają aktorzy w najstarszym, polskim teatrze lalek. Teatr Baj, bo o nim mowa, powstał w 1928 r. i mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Jagiellońskiej. Na spektakle przyjeżdżają dziecięce wycieczki z całego kraju. Do dyspozycji mieszkańców jest 8 bibliotek publicznych, w których entuzjaści literatury mogą korzystać z bogatych księgozbiorów oraz zbiorów multimedialnych.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Praga-Północ jest dzielnicą z niskim udziałem procentowym terenów zielonych. Ma to bezpośredni wpływ na wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Z tego względu dzielnica nie będzie dobrym wyborem dla osób mających problemy z układem oddechowym. Smog występuje głównie w okresie jesienno-zimowym, a jego przyczyną jest również duża ilość starych kamienic z niezmodernizowanymi piecami. Jakość wody pitnej w kranach, podobnie jak w innych dzielnicach, jest dobra i nadaje się do spożycia bez uprzedniego przegotowania.

Na Pradze-Północ działa Szpital Praski z 10 oddziałami specjalistycznymi i 13 poradniami. W obrębie dzielnicy znajdują się też prywatne i państwowe placówki medyczne świadczące szeroki zakres lecznictwa. Dobrze rozbudowana sieć aptek z palcówkami całodobowymi zapewnia mieszkańcom stały dostęp do środków medycznych.

7. Praga-Północ: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie dzielnicy działają 2 hipermarkety oraz kilka sklepów wielkopowierzchniowych. Najbogatszą ofertę handlową ma popularna wśród mieszkańców Galeria Wileńska, gdzie znajduje się kilkadziesiąt sklepów i kilkanaście lokali gastronomicznych. Galeria na stałe wpisała się w krajobraz dzielnicy stając się centralnym punktem handlowym.

Poza tym, na Pradze-Północ działa wiele małych, rodzinnych sklepów z branży spożywczej, w tym cukiernie, oraz liczne zakłady usługowe, które coraz rzadziej spotykać można w pozostałych dzielnicach Warszawy. Na zakupy można się też udać na bazar Namysłowska przy ul. Namysłowskiej. Charakterystyczne dla tego miejsca jest to, że kupić tu można właściwie wszystko. Od artykułów spożywczych zaczynając, na antykach i zabawkach kończąc.bazar rózyckiego

Bazar Różyckiego przy ul. Ząbkowskiej

8. Wady i zalety mieszkania na Pradze-Północ

Jak się żyje na Pradze-Północ?

Plusy:

 • kameralny charakter dzielnicy z historyczną zabudową,
 • dobra komunikacja ze Śródmieściem,
 • trwająca rewitalizacja dzielnicy.

Minusy

 • słaba jakość powietrza,
 • mało terenów zielonych,
 • wysoka liczba interwencji policyjnych.

Plusem Pragi-Północ niewątpliwie jest jej kameralny, zabytkowy charakter i niska zabudowa. Korzystne okazuje się także położenie dzielnicy, dzięki czemu w miarę łatwo i dosyć szybko można dotrzeć do ścisłego centrum oraz innych dzielnic Warszawy. Kolejnym plusem jest rewitalizacja Pragi-Północ, dzięki której dzielnica buduje potencjał i zainteresowanie inwestorów. Wzorcowym przykładem rewitalizacji są kamienice przy ul. Ząbkowskiej oraz dawna fabryka wódek Koneser.

Minusem dzielnicy z pewnością jest mała ilość terenów zielonych i rekreacyjnych i związana z tym jakość powietrza, która należy do najsłabszych w Warszawie. Na niekorzyść Pragi-Północ wpływa także stała obecność dzielnicy w czołówce statystyk kryminalnych Warszawy. Dzielnica niezmiennie od lat kojarzona jest z miejscem, gdzie nie można się w pełni czuć bezpiecznie. Minusem są także korki, które w godzinach szczytu tamują ruch samochodowy na centralnych arteriach Pragi-Północ.

9. O tym się mówi na Pradze-Północ

To, co z pewnością wpłynęłoby na zwiększenie komfortu życia na Pradze-Północ, ma ścisły związek z ciągle niewybudowaną obwodnicą Pragi łączącą Rondo Wiatraczna z Rondem Żaba. Obecnie dzielnica jest paraliżowana w godzinach szczytu przez dziesiątki tysięcy aut. Projektowany odcinek drogi o długości 5,2 km zdecydowanie odciążyłby Pragę-Północ od nadmiernego ruchu oraz hałasu i spalin. Mieszkańcy dzielnicy w trakcie konsultacji społecznych opowiedzieli się jednogłośnie za powstaniem obwodnicy.

Kolejną, ważną dla mieszkańców inwestycją jest powstanie u zbiegu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej zielonej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji. To bardzo ważna inwestycja w dzielnicy, która ma zdecydowanie za mało parków i terenów zielonych. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: